Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
Stosowanie kas rejestrujących w 2018 r.
Dodatek nr 6
do Poradnika VAT nr 8
z dnia 20.04.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WSTĘP
Stosowanie kas rejestrujących do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego na ostatnim etapie obrotu, tj. gdy towary trafiają do ostatecznego ich konsumenta jest w pewien (...)
str. 3
II.
PODMIOTY ZOBOWIĄZANE DO EWIDENCJONOWANIA OBROTU ZA POMOCĄ KAS FISKALNYCH
Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.), zwanej dalej (...)
str. 3
III.
ZWOLNIENIA Z OBOWIĄZKU STOSOWANIA KAS REJESTRUJĄCYCH
Z początkiem 2018 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia (...)
str. 4
1.
Rodzaje zwolnień z obowiązku stosowania kas
Zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących można generalnie podzielić na: zwolnienie podmiotowe (zwalniające podatnika z obowiązku ewidencjonowania w zakresie całej prowadzonej przez niego działalności), zwolnienie (...)
str. 4
2.
Podmioty korzystające ze zwolnienia z ewidencjonowania
2.1.
Zwolnienie ze względu na wysokość osiąganych obrotów
W porównaniu do obowiązującego do końca 2017 r. rozporządzenia w sprawie zwolnień, obecne rozporządzenie nie wprowadziło zmian w zakresie zwolnienia podmiotowego. Oznacza to, że limit (...)
str. 4
2.2.
Zwolnienie ze względu na udział sprzedaży zwolnionej w ogólnych obrotach
» Podatnicy kontynuujący w 2018 r. sprzedaż na rzecz osób prywatnych W myśl § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień, zwalnia się (...)
str. 6
3.
Czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania
W myśl § 2 ust. 1 rozporządzenia, w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2018 r. bez względu na wysokość (...)
str. 8
4.
Czynności wyłączone ze zwolnienia z ewidencjonowania
Na mocy § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień, zwolnień z ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3 nie stosuje się w przypadku: (...)
str. 9
IV.
ULGA NA ZAKUP KAS REJESTRUJĄCYCH
1.
Rozliczanie ulgi przysługującej na zakup kas fiskalnych przez czynnych podatników VAT
Na mocy art. 111 ust. 4 ustawy o VAT podatnicy, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących w obowiązujących terminach, (...)
str. 12
1.1.
Rozliczenie ulgi przy nadwyżce podatku należnego nad naliczonym
Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie odliczeń, podatnicy, którzy w danym okresie rozliczeniowym wykazują podatek należny wyższy od podatku naliczonego, mogą dokonać (...)
str. 13
1.2.
Realizacja ulgi przez podatników, którzy wykazują podatek należny w wysokości niższej bądź równej podatkowi naliczonemu
W myśl § 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie odliczeń, podatnicy, którzy w danym okresie rozliczeniowym wykazują podatek należny niższy lub równy podatkowi naliczonemu, mogą (...)
str. 14
1.3.
Skorzystanie z ulgi przez podatników, u których na przemian występuje zobowiązanie i zwrot podatku
W prowadzonej działalności gospodarczej często zdarzają się sytuacje, że podatnik w deklaracji podatkowej w jednym miesiącu wykazuje nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, a w drugim (...)
str. 15
2.
Realizacja ulgi przez podatnika zwolnionego z VAT
Sposób rozliczenia ulgi na zakup kas rejestrujących przez podatników zwolnionych podmiotowo lub przedmiotowo z VAT uregulowany został w art. 111 ust. 5 ustawy. W myśl (...)
str. 17
3.
Zwrot otrzymanej ulgi na zakup kasy a przedawnienie
3.1.
Zdarzenia powodujące obowiązek zwrotu ulgi
Podatnicy, którzy dokonali odliczenia ulgi przysługującej z tytułu zakupu kasy rejestrującej, mogą w określonych przypadkach stracić prawo do tego odliczenia, co oznacza konieczność zwrotu do (...)
str. 19
3.2.
Czy po upływie okresu przedawnienia należy zwrócić ulgę na zakup kasy?
Przepis art. 111 ust. 6 ustawy o VAT obliguje podatnika do zwrotu otrzymanej ulgi z tytułu zakupu kasy, w sytuacji, gdy w okresie 3 lat (...)
str. 19
V.
KASA REJESTRUJĄCA PRZY DOKONYWANIU TRANSAKCJI Z ZAGRANICĄ
Zasadą jest, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego (...)
str. 21
1.
Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju
Definicja sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju zawarta jest w art. 2 pkt 24 i oznacza dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od wartości (...)
str. 21
2.
Dokonywanie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju
Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju zdefiniowana jest w art. 2 pkt 23 ustawy o VAT i oznacza dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku (...)
str. 23
3.
Zwolnienie z ewidencjonowania eksportu towarów na rzecz osób fizycznych
Eksport towarów dokonywany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - co do zasady - podlega ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Od 1 stycznia do (...)
str. 25
VI.
PRZEKAZANIE PAKIETÓW MEDYCZNYCH DLA PRACOWNIKÓW
Dość powszechną jest praktyka, że pracodawcy oprócz wynagrodzenia za pracę, oferują swoim pracownikom oraz członkom ich rodzin różnego rodzaju abonamenty medyczne, które pozwalają im bezpłatnie (...)
str. 25
1.
Wykazanie VAT należnego od przekazywanych abonamentów medycznych
W myśl przepisów ustawy o VAT, przez odpłatne świadczenie usług, powodujące obowiązek wykazania VAT należnego uważa się m.in. sytuacje, gdy: ma miejsce nieodpłatne świadczenie usług (...)
str. 26
2.
Pakiety medyczne a kasa fiskalna
W związku z tym, że nieodpłatne świadczenia usług przez pracodawcę na rzecz swoich pracowników w formie pakietów medycznych (które są zwolnione z VAT) nie mieszczą (...)
str. 28
VII.
PROWADZENIE EWIDENCJI VAT PRZY SPRZEDAŻY PARAGONOWEJ
1.
Faktury wystawiane do paragonów w ewidencji sprzedaży VAT
W prowadzonej działalności gospodarczej zarówno sprzedaż na rzecz osób prywatnych, jak i podmiotów gospodarczych ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Faktury (z załączonymi paragonami) wystawionymi na rzecz (...)
str. 29
2.
Raport fiskalny w rejestrze sprzedaży VAT
W prowadzonej działalności sprzedaż ewidencjonujemy przy użyciu kasy fiskalnej. Jesteśmy również zobowiązani do przekazywania ewidencji VAT w postaci JPK. W jaki sposób należy ujmować w (...)
str. 30
3.
Zbiorcze ujęcie w ewidencji VAT kwot z paragonów
Otrzymuję od pracowników podróżujących samochodami osobowymi paragony potwierdzające przejazdy autostradami. W skali jednego tygodnia kierowca przynosi około 30 paragonów. Czy dopuszczalne jest sporządzenie i ujęcie (...)
str. 31
VIII.
KASY REJESTRUJĄCE W PYTANIACH CZYTELNIKÓW
1.
Sprzedaż towarów osobom fizycznym podczas targów zagranicznych
Prowadzimy działalność gospodarczą, w której sprzedaż towarów ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Kilka razy w roku dokonujemy również sprzedaży towarów osobom prywatnym podczas zorganizowanych targów w (...)
str. 32
2.
Prowadzenie kursów tańca
Na początku 2018 r. rozpoczęłam działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu kursów tańca dla dorosłych. Czy świadczenie takich usług oznacza, że muszę je obowiązkowo ewidencjonować w (...)
str. 33
3.
Rejestracja w kasie pobieranej opłaty ewidencyjnej
Prowadzimy okręgową stację kontroli pojazdów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za każdy przegląd pojazdu pobieramy opłatę ewidencyjną. Opłatę za przegląd ewidencjonujemy w kasie fiskalnej, natomiast pobranie (...)
str. 34
4.
Zmiana przeznaczenia kasy fiskalnej
Prowadzę dwa punkty sprzedaży. Obrót ewidencjonuję przy zastosowaniu 2 kas rejestrujących. Kasy zostały zakupione 2 lata temu i odliczyłam ulgę na ich zakup. Ze względów (...)
str. 35
5.
Nowa działalność gospodarcza a kasa fiskalna
W latach 2010-2014 prowadziłem działalność usługową, w której użytkowałem kasę fiskalną. Obecnie rozpocząłem nową działalność. Czy w tej sytuacji muszę od razu mieć kasę, czy (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.