Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 7 (463) z dnia 01.04.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Kto decyduje o podziale zysku w SP ZOZ? - odpowiedź MF na pytanie naszego Wydawnictwa
W związku z pytaniami Czytelników dotyczącymi kwestii podziału zysku w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej (SP ZOZ) nadsyłanymi do naszego Wydawnictwa zwróciliśmy się do Ministerstwa (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Regulacje ustawowe w zakresie podatku od nieruchomości komercyjnych
Nieruchomości, od których należy odprowadzić podatek, oraz wysokość podatku Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują art. 30g updof oraz art. 24b updop, które wprowadziły tzw. (...)
str. 6
2.
Jak ująć w księgach rachunkowych podatek od nieruchomości komercyjnych? - odpowiedź MF na pytanie naszego Wydawnictwa
W kontekście nowych przepisów powstają wątpliwości dotyczące ewidencji księgowej podatku od nieruchomości komercyjnych. W związku z tym zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów o wyjaśnienie następujących (...)
str. 7
3.
Rozliczanie i ujęcie w księgach podatku dochodowego od nieruchomości komercyjnych na przykładach
Poniżej prezentujemy rozwiązanie ewidencyjne dotyczące podatku od nieruchomości komercyjnych, uwzględniające wyjaśnienie Ministerstwa Finansów, które - naszym zdaniem - może przyjąć do stosowania jednostka będąca podatnikiem (...)
str. 8
II.
Skutki bilansowe prowadzenia różnych rodzajów działalności
Prowadzimy piekarnię, bar mleczny i zakład produkcji garmażeryjnej na potrzeby swoich sklepów i dla klientów zewnętrznych. Koszty ewidencjonujemy na kontach zespołu 4 i 5, a (...)
str. 11
1.
Rachunek kosztów w jednostce prowadzącej działalność produkcyjno-handlową
W sytuacji opisanej w pytaniu jednostka prowadzi jednocześnie: działalność produkcyjną , do której można zaliczyć działalność prowadzoną w formie piekarni oraz zakładu produkcji garmażeryjnej oraz (...)
str. 11
2.
Ewidencja zapasów towarów oraz kosztów działalności handlowej
Z definicji zamieszczonej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego www.stat.gov.pl w zakładce Metainformacje/Słownik pojęć/Pojęcia stosowane w statystyce publicznej, bar mleczny to placówka gastronomiczna prowadząca działalność (...)
str. 12
3.
Rozliczanie kosztów działalności produkcyjnej
W jednostkach produkcyjnych ewidencja kosztów według rodzajów i równocześnie według funkcji polega na ujmowaniu - według zasad ogólnych - kosztów najpierw na kontach zespołu 4 (...)
str. 14
4.
Przekazanie wyrobów gotowych do własnych placówek handlowych
W jednostkach zajmujących się produkcją i handlem, które zaopatrują placówki handlowe w wyroby własnej produkcji, przekazanie wyrobów bezpośrednio z produkcji (z pominięciem magazynu) do własnych (...)
str. 16
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Obowiązek wnoszenia opłat za usługi wodne wynikający z nowego Prawa wodnego
W lutym 2018 r. otrzymaliśmy informację o wysokości opłat za 2018 r., wnoszonych na rzecz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie za pobór wód podziemnych oraz (...)
str. 17
1.
Zasady wnoszenia opłat za usługi wodne na rzecz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie
Z dniem 1 stycznia 2018 r. (z pewnymi wyjątkami) weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. poz. 1566 (...)
str. 17
2.
Rozwiązania ewidencyjne dotyczące opłat za usługi wodne
Opłaty za usługi wodne - zarówno w części stałej, jak i zmiennej - wskazane jest ujmować w księgach rachunkowych zgodnie z zasadą memoriału, a więc (...)
str. 18
IV.
Bony towarowe wydawane pracownikom z okazji Świąt Wielkanocnych
Bony towarowe nadal pozostają najpopularniejszą formą przekazania świadczeń przez pracodawcę na rzecz pracowników na przykład w związku ze Świętami Wielkanocnymi czy innymi uroczystościami oraz po (...)
str. 22
1.
Przekazanie pracownikom bonów sfinansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Przyznanie świadczeń dla pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) powinno odbywać się z zastosowaniem postanowień zawartych w ustawie z dnia 4 marca 1994 (...)
str. 23
2.
Przekazanie pracownikom bonów sfinansowanych ze środków obrotowych pracodawcy
Jeśli bony towarowe pracodawca sfinansuje ze swoich środków obrotowych, to ich wartość w momencie przekazania pracownikom obciąży koszty działalności operacyjnej jednostki. W księgach rachunkowych pracodawcy (...)
str. 24
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika zatrudnionego przy budowie środka trwałego?
Nasza jednostka produkcyjna posiada wydziały produkcji pomocniczej, wydział narzędziowni oraz wydział remontowo-budowlany. Pracownicy wydziału narzędziowni, oprócz prac wykonywanych na rzecz wydziałów podstawowych, przystąpili do prac (...)
str. 27
2.
Udokumentowanie zwiększenia wartości początkowej środka trwałego
Czy zwiększenie wartości początkowej środka trwałego powinno być udokumentowane dowodem OT? Jak taki dokument powinien wyglądać? Kwestia udokumentowania ulepszenia to sprawa wewnętrzna jednostki. Może ona (...)
str. 28
3.
Zwrot przedmiotu leasingu finansującemu po zakończeniu umowy leasingu
W 2015 r. jednostka zawarła umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy. Dla celów bilansowych był to leasing finansowy. W 2018 r. właściciel firmy zdecydował, że (...)
str. 30
4.
Ustalenie wartości początkowej oprogramowania finansowo-księgowego
Otrzymałam fakturę za nowy program finansowo-księgowy. Oprócz programu na fakturze jest również usługa instalacji i konfiguracji programu. Na osobnej fakturze firma informatyczna obciążyła nas kosztami (...)
str. 30
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Terminy przeprowadzenia inwentaryzacji poszczególnych składników wynikające z ustawy o rachunkowości
Celem inwentaryzacji jest ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów, porównanie z zapisami w księgach rachunkowych, zidentyfikowanie różnic inwentaryzacyjnych, przyczyn ich powstania oraz ich odpowiednie rozliczenie. (...)
str. 32
2.
Wybór metody inwentaryzacji i sposobu jej udokumentowania w zależności od rodzaju składnika
Jednostki nie mają swobody wyboru metody przeprowadzania inwentaryzacji. Ustawa o rachunkowości określa metody przeprowadzania inwentaryzacji z przypisaniem do nich konkretnych składników aktywów i pasywów. Zakres (...)
str. 33
3.
Przykładowy wzór polityki rachunkowości
Fragment polityki rachunkowości spółki z o.o. prezentujemy poniżej.
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Pomyłkowe ujęcie składnika majątku na koncie służącym do ewidencji podstawowych środków trwałych
Zakupiony w poprzednich latach środek trwały o wartości niższej niż 3.500 zł błędnie zaksięgowaliśmy na koncie 011. Powinniśmy zakwalifikować go do pozostałych środków trwałych (konto (...)
str. 39
2.
Umorzenie pożyczki udzielonej pracownikowi jednostki oświatowej ze środków ZFŚS
Jednostka oświatowa (przedszkole publiczne) udzieliła pracownikowi pożyczki mieszkaniowej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Jak w księgach przedszkola ująć umorzenie takiej pożyczki? Na wniosek (...)
str. 40
3.
Podatek od nieruchomości w księgach rachunkowych zakładu budżetowego
Jak księgować podatek od nieruchomości w samorządowym zakładzie budżetowym? Czy można co miesiąc księgować ratę podatku w koszty, bez ujmowania podatku za cały rok na (...)
str. 41
4.
Zwrot VAT z urzędu skarbowego w księgach jednostki samorządu terytorialnego
Jak w księgach rachunkowych jednostki samorządu terytorialnego należy ująć zwrot VAT z urzędu skarbowego? W naszej jednostce funkcjonuje jeden wspólny rachunek bankowy dla urzędu i (...)
str. 42
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VI.
Zakup pojemników na odpady - skutki odmiennego rozliczenia dla celów bilansowych i podatkowych
Spółka z o.o. zakupiła pojemniki na odpady komunalne o niskiej jednostkowej cenie, ale o łącznej wartości ponad 100 tys. zł. Podatkowo nakłady na pojemniki zaliczyła (...)
str. 45
1.
Ujęcie nakładów na zakup pojemników na odpady komunalne w świetle prawa bilansowego
Nabyte przez spółkę pojemniki na odpady stanowią kompletne i zdatne do używania aktywa rzeczowe, które są wykorzystywane w związku z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą (...)
str. 45
2.
Podatkowe rozliczenie nakładów poniesionych na zakup pojemników na odpady komunalne
Jeżeli pojemniki na odpady komunalne stanowią własność spółki, zostały przez nią nabyte, w dniu przejęcia do używania są kompletne i zdatne do użytku, przewidywany okres (...)
str. 46
3.
Obowiązek utworzenia rezerwy na odroczony podatek dochodowy
Stosowanie przez jednostki nadrzędnych zasad rachunkowości (w tym zasady memoriału i współmierności) powoduje, że wartość bilansowa składników aktywów i pasywów często różni się od ich (...)
str. 47
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Wycena bilansowa środków zgromadzonych w kasie walutowej
W 2017 r. rozpoczęliśmy prowadzenie kasy walutowej. Czy na dzień bilansowy powinniśmy dokonać wyceny zgromadzonej w niej waluty po średnim kursie NBP, tak jak to (...)
str. 49
2.
Wpływ podatku od czynności cywilnoprawnych na wartość początkową gruntu
Czy podatek od czynności cywilnoprawnych pobrany przez notariusza zwiększa wartość początkową zakupionego gruntu, który zostanie zaliczony do środków trwałych? TAK. Na wartość początkową gruntu składa (...)
str. 49
3.
Odszkodowanie otrzymane od firmy przewozowej za niewłaściwie wykonaną usługę transportową
Sprzedaliśmy towar, który wraz z fakturą wysłaliśmy do kontrahenta za pośrednictwem firmy przewozowej. Firma przewozowa zagubiła przesyłkę i towar nie dotarł do klienta. Złożyliśmy reklamację (...)
str. 50
4.
Obowiązkowe składki na PFRON w rachunku zysków i strat jednostki małej
Sporządzamy roczne sprawozdanie finansowe jednostki małej według załącznika nr 5 do ustawy o rachunkowości. W której pozycji porównawczego rachunku zysków i strat powinniśmy ująć obowiązkowe (...)
str. 50
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Czy obowiązek ubezpieczenia OC usługowego prowadzenia ksiąg dotyczy przedsiębiorcy powiązanego ze zlecającym?
Podmiot powiązany osobowo (osoba fizyczna) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi księgi rachunkowe spółki kapitałowej, w której posiada udziały. Czy w przypadku podmiotów powiązanych występuje (...)
str. 51
2.
Sprawozdania finansowe organizacji pozarządowych w sytuacji ich badania przez firmę audytorską
Jesteśmy organizacją pozarządową, która sporządza sprawozdanie finansowe według zakresu informacyjnego określonego w załączniku nr 6 do ustawy o rachunkowości. Jak postąpić w sytuacji, gdy nasze (...)
str. 52
3.
Prezentacja w rachunku zysków i strat prowizji od kredytu
W której pozycji kalkulacyjnego rachunku zysków i strat sporządzanego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości wykazuje się prowizje od kredytu i opłaty za (...)
str. 53
4.
Jak ująć kwotę refundacji otrzymaną w roku następującym po roku, w którym poniesiono koszty?
Spółka w 2017 r. podpisała z Państwową Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) umowę na refundację kosztów związanych z promowaniem jej usług. Ponoszone w związku z tym (...)
str. 54
5.
Nabycie udziałów przez spółkę komandytową od spółki jawnej
Spółka komandytowa nabyła udziały od spółki jawnej. Jak zaksięgować nabyte udziały w spółce komandytowej i spółce jawnej? Spółka jawna jest osobową spółką prawa handlowego. W (...)
str. 55
6.
Przychód z tytułu należnej dywidendy w księgach rachunkowych udziałowca
Otrzymaliśmy dywidendę od innej spółki z o.o. Spółka wypłacająca dywidendę potrąciła zryczałtowany podatek dochodowy. Jak ująć otrzymaną dywidendę w księgach rachunkowych naszej spółki z o.o.? (...)
str. 56
7.
Przeznaczenie części zysku spółki z o.o. na spłatę pożyczki otrzymanej od udziałowca
Jeden z udziałowców spółki z o.o. udzielił spółce pożyczki (bez odsetek). W 2017 r. spółka osiągnęła duży zysk. Czy można część tego zysku przeznaczyć na (...)
str. 57
8.
Odpis aktualizujący wartość należności z tytułu udzielonej pożyczki
Posiadamy należność z tytułu udzielonej pożyczki. Obecnie istnieje wątpliwość jej zwrotu. Jednostka, której udzieliliśmy pożyczki, w okresie ostatnich dwóch lat poniosła wysoką stratę. Czy możemy (...)
str. 58
9.
Wycena wyrobów według cen ewidencyjnych ustalonych na poziomie cen sprzedaży netto
Zajmujemy się produkcją. Do tej pory koszty działalności wykazywaliśmy tylko na kontach zespołu 4. W tym roku zarząd spółki podjął decyzję o przejściu na pełny (...)
str. 59
10.
Niepodzielony wynik finansowy oraz zaliczki na poczet zysku w księgach i sprawozdaniu spółki cywilnej
W 2015 r. trzej wspólnicy spółki cywilnej pobrali zaliczki na poczet zysku w wysokości 1 mln zł. Zysk za 2015 r. wyniósł 800 tys. zł. (...)
str. 61
11.
Ustalenie ceny nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu zakwalifikowanego do towarów
Jesteśmy deweloperem. Jaką wartość przyjmuje się za cenę nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu (zakwalifikowanego do towarów) w sytuacji nabycia tego prawa od gminy? Powinna to (...)
str. 64
12.
Faktura korygująca fakturę zaliczkową w księgach nabywcy na przełomie dwóch lat obrotowych
W październiku 2017 r. wpłaciliśmy dla energetyki zaliczkę na opłatę przyłączeniową i otrzymaliśmy fakturę. W styczniu 2018 r. otrzymaliśmy natomiast fakturę korygującą do zera. Powodem (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.