Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 r., godz. 14:21 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Poradnika VAT
Rocznik
BIAŁA LISTA
wykaz podatników VAT
Poradnik VAT
nr 6 (462) z dnia 20.03.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Nowe wzory deklaracji VAT
W ustawie o VAT już od 1 lipca 2018 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment). Istota tego rozwiązania (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Od 1 lipca 2018 r. zaplanowano istotne zmiany w ustawie o VAT
Ministerstwo Finansów przygotowało obszerny projekt zmian do ustawy o VAT (projekt z dnia 13 lutego 2018 r.), jakie - w założeniu - mają wejść w (...)
str. 5
III.
Nieodpłatne przekazanie towarów w świetle przepisów ustawy o VAT
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Co do zasady opodatkowaniu (...)
str. 8
1.
Prezenty o małej wartości i próbki
Przepis art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nie ma zastosowania, gdy przedmiotem nieodpłatnego przekazania są prezenty o małej wartości i próbki, jeżeli przekazanie to (...)
str. 8
2.
Drukowane materiały reklamowe i informacyjne
Opodatkowaniu VAT nie podlega przekazywanie prezentów o małej wartości oraz próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika. Nie oznacza to (...)
str. 9
3.
Dostarczanie pracownikom posiłków profilaktycznych, napojów i odzieży roboczej
Na mocy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108 ze zm.) oraz innych szczegółowych przepisów obowiązujących (...)
str. 10
4.
Przekazanie artykułów spożywczych kontrahentom i pracownikom
Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych konsekwentnie uznają, że nieodpłatne udostępnienie i zużycie artykułów spożywczych typu: kawa, herbata, cukier oraz drobne słodycze przez pracowników w (...)
str. 10
1.
Usługi wykonywane w ramach medycyny pracy
Jesteśmy podmiotem (przychodnią specjalistyczną) świadczącym m.in. usługi w zakresie medycyny pracy. Na podstawie zawartych umów z różnymi zakładami pracy wykonujemy badania wstępne i okresowe pracowników. (...)
str. 11
2.
Odprowadzanie wód opadowych i roztopowych
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne świadczy usługi odprowadzania wód opadowych i roztopowych (tzw. deszczówki) z powierzchni dachów i utwardzonych placów (PKWiU 37.00.11.0), do których dotychczas stosowało 8% stawkę (...)
str. 12
3.
Stawka VAT na niektóre wyroby medyczne
Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży prezerwatyw? W wyniku nowelizacji ustawy o VAT dokonanej ustawą z dnia 14 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy (...)
str. 13
1.
Skutki braku zapłaty za nabywane towary i usługi
Zapłata należności za nabywane towary czy usługi jest obowiązkiem nabywcy tych towarów (usług). Choć co do zasady uregulowanie należności za nabyte towary i usługi nie (...)
str. 14
2.
Depozyt sądowy jako forma zapłaty - wyrok NSA
Omawiając kwestię uregulowania należności, która warunkuje zachowanie przez nabywcę prawa do odliczenia, warto się zastanowić nad tym, w jakiej formie powinna zostać dokonana zapłata, która (...)
str. 15
VI.
Zwrot części VAT za materiały budowlane w II kwartale 2018 r.
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 26 lutego 2018 r., pod poz. 9, opublikowano komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 22 lutego (...)
str. 17
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Ewidencja zwrotu zaliczki otrzymanej na poczet przyszłej sprzedaży
W prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaż na rzecz osób prywatnych ewidencjonujemy w kasie fiskalnej i dodatkowo na życzenie tych osób wystawiamy faktury. W przypadku rezygnacji klienta (...)
str. 19
1.
Korekta sprzedaży zarejestrowanej w kasie fiskalnej
Wzór ewidencji zwrotów towarów i uznanych reklamacji dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl Dane, jakie powinna zawierać ewidencja zwrotów towarów i uznanych reklamacji towarów i usług, (...)
str. 20
2.
Zaliczka zaewidencjonowana w kasie fiskalnej i udokumentowana fakturą
Na temat sposobu rozliczenia korekty sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej, jak i udokumentowanej fakturą na żądanie nabywcy wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w (...)
str. 21
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
Opłata ewidencyjna a kasa fiskalna
Prowadzimy okręgową stację kontroli pojazdów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za każdy przegląd pojazdu pobieramy opłatę ewidencyjną. Opłatę za przegląd ewidencjonujemy w kasie fiskalnej, natomiast pobranie (...)
str. 22
2.
Raport fiskalny w rejestrze sprzedaży VAT
W prowadzonej działalności sprzedaż ewidencjonujemy przy użyciu kasy fiskalnej. Jesteśmy również zobowiązani do przekazywania ewidencji VAT w postaci JPK. W jaki sposób należy ujmować w (...)
str. 24
3.
Ewidencjonowanie usług świadczonych przez biuro rachunkowe
Prowadzę biuro rachunkowe. Na podstawie zawartej umowy ze spółką komandytową co miesiąc wystawiam faktury z tytułu prowadzenia ksiąg rachunkowych tej spółki. Czy usługi świadczone na (...)
str. 25
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
IX.
Projekt zmian do ustawy o VAT dotyczący rozliczania WNT oraz importu towarów
Minister Finansów przygotował projekt ustawy z dnia 13 lutego 2018 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, w (...)
str. 26
1.
Rozliczenie zamknięcia jako dokument służący rozliczeniu importu
W myśl obecnie obowiązujących przepisów, podatnicy zobowiązani są do obliczenia i wykazania podatku VAT z tytułu importu towarów, co do zasady, w zgłoszeniu celnym. W (...)
str. 26
2.
Zmiana definicji paliw nabywanych w ramach WNT
W projekcie znajduje się również propozycja zmiany ust. 5a w art. 103 ustawy, w którym obecnie przepisy odwołują się do definicji paliw silnikowych, obowiązującej na (...)
str. 27
1.
Warunki dokonywania zwrotów VAT podróżnym
Prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju przysługuje osobom fizycznym niemającym stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, zwanymi dalej (...)
str. 28
2.
Niezgodność polskich przepisów z wymogami dyrektywy w sprawie VAT
Ustalenie limitu obrotu za poprzedni rok podatkowy powoduje, iż bezpośredniego zwrotu VAT podróżnym mogą dokonywać tylko ci sprzedawcy, których obroty za poprzedni rok podatkowy osiągnęły (...)
str. 29
XI.
Rabat cenowy na towary zaimportowane w innym państwie UE
Kupiliśmy towar od dostawcy z Chin i zaimportowaliśmy go w Niemczech. Odprawy celnej dokonał nasz niemiecki przedstawiciel podatkowy, który także rozliczył w Niemczech nietransakcyjną WDT. (...)
str. 31
1.
Odprawa towarów w innym państwie UE
Skoro towary wywożone są z Chin do Polski, to należy przyjąć, że po stronie chińskiego dostawcy wystąpi eksport pośredni, a po stronie polskiego nabywcy import (...)
str. 31
2.
Zmiana dokumentów celnych
Problem pojawił się w związku z wystawieniem przez chińskiego sprzedawcę noty kredytowej, dokumentującej rabat udzielony polskiemu nabywcy. Generalnie, otrzymanie faktury lub noty korygującej od dostawcy, (...)
str. 31
3.
Korygowanie nietransakcyjnego przemieszczenia towarów
Konsekwencją zmian dokonanych w dokumentach celnych będzie konieczność skorygowania WDT rozliczonej w Niemczech i WNT opodatkowanego w Polsce. Podstawą opodatkowania, w przypadku nietransakcyjnego przemieszczenia towarów (...)
str. 32
XII.
WDT dokonywana partiami, udokumentowana przed wysyłką towarów
Sprzedajemy wyroby gotowe do Niemiec i przed wysyłką towarów wystawiamy faktury. Towar zazwyczaj wywozimy do nabywcy kilka dni po wystawieniu faktury. Wystawiliśmy faktury 15 stycznia (...)
str. 34
1.
Obowiązek podatkowy w WDT
Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów (...)
str. 34
2.
Warunki zastosowania stawki VAT 0%
Przypomnijmy, iż daną dostawę można opodatkować według stawki 0%, pod warunkiem, że dostawca - polski podatnik VAT - przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej (...)
str. 35
3.
Rozliczenie poszczególnych partii dostaw
Zauważmy, że w sytuacji opisanej w pytaniu obowiązek podatkowy powstał w styczniu z uwagi na datę wystawienia faktury. Skoro część dostawy miała miejsce w lutym (...)
str. 35
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Sprzedaż wyrobów akcyzowych do innych państw UE
Jesteśmy firmą, która prowadzi wysyłkową sprzedaż suszu tytoniowego do krajów UE. Sprzedaży dokonujemy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności. Gdzie powinniśmy opodatkować tę sprzedaż podatkiem (...)
str. 37
2.
Zakup prenumeraty czasopism specjalistycznych od unijnego kontrahenta
W styczniu br. opłaciliśmy z góry za cały rok prenumeratę wersji papierowej czasopisma specjalistycznego u kontrahenta z Wielkiej Brytanii. Dostawca nie jest zarejestrowany jako podatnik (...)
str. 38
3.
Import i nieodpłatne przekazanie materiałów reklamowych
Jesteśmy polskim dystrybutorem zagranicznych filmów. Od producentów spoza UE otrzymujemy nieodpłatnie materiały reklamowe (katalogi, stojaki reklamowe), związane z filmami w celu wykorzystania ich w kampaniach (...)
str. 40
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Kto może złożyć wniosek o interpretację podatkową?
Podatnicy, którzy mają wątpliwości co do prawidłowości stosowania przez nich obowiązujących przepisów podatkowych, mogą zwrócić się do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie (...)
str. 43
2.
Co może być przedmiotem interpretacji?
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 14b § 2a Ordynacji podatkowej, przedmiotem indywidualnych interpretacji podatkowych są przepisy prawa podatkowego - z wyłączeniem norm regulujących właściwość, (...)
str. 44
3.
Wysokość opłaty za wniosek o wydanie interpretacji
Co do zasady, wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej podlega opłacie w wysokości 40 zł. Taką kwotę trzeba uiścić od każdego odrębnego stanu faktycznego lub (...)
str. 44
4.
Ochrona podatnika, który otrzymał interpretację indywidualną
Zgodnie z art. 14d § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja indywidualna wydawana jest w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania przez Dyrektora KIS wniosku o jej (...)
str. 45
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Podmioty obowiązane do rejestracji na potrzeby VAT
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, w związku z art. 15 tej ustawy, obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R ciąży na (...)
str. 47
2.
Dane w zgłoszeniu rejestracyjnym
Zgłoszenie VAT-R należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. W formularzu tym podatnicy VAT podają m.in. informacje o tym, (...)
str. 47
3.
Przesłanki odmowy rejestracji podatnika
Aby mieć pewność, że rejestracja podatnika nastąpi bez zbędnej zwłoki, należy pamiętać o tym, że weryfikacja danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym obejmuje nie tylko sprawdzenie (...)
str. 48
4.
Odpowiedzialność pełnomocnika składającego VAT-R w imieniu podatnika
W świetle ogólnej zasady wyrażonej w art. 138a § 1 Ordynacji podatkowej, strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. (...)
str. 48
5.
Czy można odliczyć VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją?
W świetle ogólnej zasady wyrażonej w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, zarejestrowani podatnicy VAT mogą odliczyć podatek naliczony od dokonanych zakupów towarów i (...)
str. 49
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVI.
Korekta faktury zawierającej błędy mniejszej wagi
Każda transakcja wykonana przez czynnego podatnika VAT powinna zostać prawidłowo udokumentowana. Oznacza to, że dokument sprzedaży powinien zostać wystawiony nie tylko w określonym w ustawie (...)
str. 50
1.
Poprawienie błędu w fakturze notą korygującą
Dokumentem, przy pomocy którego podatnik będący nabywcą towaru czy usługi może poprawić błąd w otrzymanej fakturze jest nota korygująca, która w świetle art. 106k ust. (...)
str. 50
2.
Kiedy można anulować wystawioną fakturę?
Anulowanie faktury - choć nie zostało wprost przewidziane w przepisach ustawy o VAT - jest akceptowanym przez organy podatkowe sposobem na wyeliminowanie błędnego dokumentu sprzedaży. (...)
str. 52
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVII.
Deklaracje akcyzowe od produkowanych i nabywanych wewnątrzwspólnotowo płynów do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich
Od 1 lutego 2018 r. płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie stały się wyrobami akcyzowymi podlegającymi opodatkowaniu tym podatkiem. Równocześnie do 31 grudnia 2018 (...)
str. 53
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Korekta zaniżonego podatku należnego z tytułu nabycia usługi objętej odwrotnym obciążeniem
W deklaracji VAT-7 za czerwiec 2017 r. wykazałam podatek należny i naliczony z tytułu nabycia usługi budowlanej objętej odwrotnym obciążeniem, pomimo braku faktury. Otrzymaliśmy ją (...)
str. 55
2.
Zerowa deklaracja VAT i JPK_VAT
Od lutego 2018 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Czy w sytuacji, gdy w danym miesiącu nie wystąpi u mnie sprzedaż, (...)
str. 56
3.
Sprzedaż samochodu osobowego zakupionego przed 1 kwietnia 2014 r.
Jesteśmy firmą zajmującą się handlem samochodami. W czerwcu 2012 r. nabyliśmy w celu odsprzedaży samochód osobowy o wartości powyżej 15.000 zł (odliczyliśmy cały VAT). W (...)
str. 57
4.
Ujmowanie w JPK_VAT faktur wystawionych do paragonu bez NIP nabywcy
Prowadzimy hotel i dokonujemy sprzedaży naszych usług zarówno na rzecz osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych z Polski i z zagranicy. W prowadzonej działalności gospodarczej (...)
str. 58
5.
Nabywca usługi kształcenia
Czy w przypadku, gdy pracodawca zatrudniający pracownika płaci za jego studia podyplomowe może żądać wykazania jego firmy na fakturze jako nabywcy usługi kształcenia? Czy podobnie (...)
str. 59
6.
Wynajem autobusu z kierowcą
Zamierzam rozszerzyć działalność o wynajem autobusów z kierowcą. Jaka stawka VAT obowiązuje w tym przypadku? W ustawie o VAT usługi opodatkowane stawką VAT 8% wymienione (...)
str. 60
7.
Warunki zwolnienia z VAT usług koordynatora BHP na budowie
Rozpoczynam działalność polegającą na koordynowaniu prac budowlanych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy obowiązkowo powinienem zarejestrować się jako podatnik VAT czynny? W sytuacji, gdy (...)
str. 61
8.
Usługa najmu samochodów ciężarowych świadczona przez leasingobiorcę
Jesteśmy podatnikiem czynnym. Na podstawie zawartej umowy leasingu wykorzystujemy w działalności gospodarczej samochody ciężarowe. Następnie samochody te wynajmujemy innym przedsiębiorcom (podatnikom czynnym). Świadczymy więc tę (...)
str. 62
9.
Moment powstania obowiązku podatkowego dla usługi monitoringu GPS
Świadczymy usługi monitoringu GPS, które rozliczane są w cyklach miesięcznych. Fakturę za dany okres wystawiamy zawsze na początku miesiąca, z terminem płatności do 15. dnia (...)
str. 63
10.
Stawka VAT na usługi szkoleniowe
Jesteśmy podatnikiem VAT czynnym. Prowadzimy kursy i szkolenia na rzecz szkół średnich i uczelni w zakresie obsługi komputera oraz obsługi specjalistycznego oprogramowania inżynieryjnego. Nie posiadamy (...)
str. 65
11.
Naprawy gwarancyjne wykonane za pośrednictwem podmiotu trzeciego
Spółka będąca czynnym podatnikiem świadczy usługi budowlane, wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, występując w charakterze generalnego wykonawcy. Zgodnie z zawartą umową (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVIII.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana ceny 1 m2 powierzchni mieszkalnej
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 26 lutego 2018 r., pod poz. 9, opublikowano komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 22 lutego (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.