Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
SPIS NUMERÓW Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Rocznik
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 4 (460) z dnia 20.02.2018
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Uchwalono zmiany dotyczące przekazywania i sporządzania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej
ZMIANA USTAW Senat na posiedzeniu 1 lutego 2018 r. przyjął bez poprawek uchwaloną przez Sejm ustawę z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy (...)
str. 4
2.
Prezentacja odpraw rentowych w rachunku zysków i strat - wyjaśnienie MF na pytanie naszego Wydawnictwa
Począwszy od sprawozdań finansowych sporządzanych za 2016 r., jednostki sporządzające rachunek zysków i strat w wersji porównawczej (załącznik nr 1 i załącznik nr 5) muszą (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2017 r.
1.
Pożyczka w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym
Jak wykazywać w bilansie udzielane i zaciągane pożyczki? W których pozycjach rachunku zysków i strat prezentować odsetki od tych pożyczek? Ewidencja pożyczki i odsetek w (...)
str. 7
2.
Prezentacja w rachunku zysków i strat dobrowolnych składek, przekazanych darowizn oraz kosztów wynajmu
W której pozycji rachunku zysków i strat sporządzanego w wariancie porównawczym należy ująć dobrowolne składki (na rzecz organizacji pracodawców, stowarzyszeń, izb branżowych), darowizny rzeczowe i (...)
str. 13
II.
Sprzedaż nieruchomości przez pośrednika poprzedzona wpłatą zadatku
W listopadzie 2017 r. zawarliśmy przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego. Kupujący wpłacił zadatek. Ostateczne przeniesienie własności nastąpi w 2018 r. W grudniu (...)
str. 16
1.
Koszty i przychody związane ze sprzedażą nieruchomości według przepisów o rachunkowości
Koszty i przychody związane ze zbyciem niefinansowych aktywów trwałych, w tym nieruchomości zaliczanych do środków trwałych oraz nieruchomości inwestycyjnych, zalicza się odpowiednio do pozostałych kosztów (...)
str. 17
2.
Faktura za pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości
Fakturę dotyczącą prowizji za pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości wskazane jest ująć w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych w dacie poniesienia tego wydatku, czyli w grudniu 2017 (...)
str. 17
3.
Zadatek otrzymany na poczet sprzedaży nieruchomości
Wartość otrzymanego zadatku na poczet sprzedaży nieruchomości ujmuje się na koncie 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów". W dacie podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości należy przeksięgować (...)
str. 18
4.
Prezentacja w sprawozdaniu operacji związanych z przedwstępną umową sprzedaży nieruchomości
Jak wspomniano na wstępie, koszty i przychody związane ze sprzedażą niefinansowych aktywów trwałych ujmuje się w księgach rachunkowych na odrębnych kontach księgowych, to znaczy odpowiednio (...)
str. 19
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Opłata za użytkowanie wieczyste gruntu w 2018 r.
Od 2018 r. podwyższono nam roczną opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu. Czy wzrost tej opłaty ma wpływ na wartość początkową prawa użytkowania wieczystego gruntu ujętą (...)
str. 20
1.
Wartość początkowa prawa użytkowania wieczystego gruntu w przypadku podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste
Za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne. Roczne opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu wnosi się przez cały okres (...)
str. 20
2.
Rozwiązania ewidencyjne dotyczące opłaty za użytkowanie wieczyste
W ewidencji księgowej roczną opłatę z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, której kwota jest nieistotna w ocenie jednostki, można odnieść jednorazowo w ciężar kosztów działalności operacyjnej. (...)
str. 21
IV.
Odpisanie zakupionej wierzytelności w przypadku uznania jej za nieściągalną
Zakupiliśmy wierzytelność od innej spółki po cenie niższej od wartości nominalnej. Dłużnik nie uregulował tej wierzytelności, więc skierowaliśmy sprawę na drogę sądową. Sąd umorzył jednak (...)
str. 24
1.
Zakup wierzytelności po cenie niższej od wartości nominalnej
Zakup wierzytelności w księgach rachunkowych nabywcy ujmuje się na koncie 24 "Pozostałe rozrachunki" - przy czym wskazane jest wyodrębnienie w ewidencji analitycznej do tego konta (...)
str. 24
2.
Wyksięgowanie z ewidencji bilansowej wierzytelności objętej odpisem aktualizującym
Jeśli dłużnik nie spłacił wierzytelności i jednostka skierowała sprawę na drogę postępowania sądowego, to - na podstawie art. 35b ustawy o rachunkowości - wskazane jest (...)
str. 24
3.
Uznanie za nieściągalną wierzytelności nieobjętej odpisem aktualizującym
Jeżeli jednostka nie dokonała odpisu aktualizującego wartość wierzytelności, to wyksięgowanie (spisanie) wierzytelności uznanej za nieściągalną może przebiegać zapisem: 1) do wysokości kwoty ujętej na koncie (...)
str. 26
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Jednorazowa amortyzacja w księgach 2018 r.
Polityka rachunkowości w naszej firmie przewiduje amortyzację jednorazową środków trwałych, tzw. niskocennych, których wartość początkowa nie przekracza 3.500 zł. Co zmieniło się w księgowaniu jednorazowej (...)
str. 27
1.1.
Amortyzacja dokonywana na podstawie przepisów ustaw podatkowych
Jednorazowa amortyzacja środków trwałych do 100.000 zł W świetle nowo wprowadzonych regulacji zawartych w art. 16k ust. 14 updop oraz art. 22k ust. 14 updof, (...)
str. 27
1.2.
Jednorazowa amortyzacja w przepisach bilansowych
Przepisy bilansowe nie rozróżniają środków trwałych ze względu na ich wartość. Nie przewidują również mechanizmu przyspieszonej amortyzacji, o jakim mowa w przepisach podatkowych. Zgodnie z (...)
str. 28
2.
Wykup samochodu z leasingu operacyjnego i uznanie go za środek trwały
Spółka z o.o. wykupiła z leasingu operacyjnego samochód osobowy. Dla celów bilansowych był to również leasing operacyjny. Cena wykupu jest bardzo niska. Jak ująć wykupiony (...)
str. 29
3.
Korekta faktury związana z rezygnacją z zakupu środka trwałego
W księgach spółki, jako towary w drodze, ujęto fakturę zakupu środka trwałego wystawioną w walucie obcej. Spółka zrezygnowała z zakupu tego środka trwałego i w (...)
str. 29
4.
Koszty ubezpieczenia poniesione przed przyjęciem pojazdu do używania
Na potrzeby prowadzonej działalności nabyliśmy w salonie nowy samochód. Będzie on u nas stanowił środek trwały. Czy koszty ubezpieczenia samochodu poniesione przed przyjęciem do używania (...)
str. 30
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Istota rozliczeń międzyokresowych kosztów
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe powinny ustalić, jakie koszty przypadają na dany okres sprawozdawczy. Pod uwagę muszą przy tym wziąć zarówno przypadające na ten okres koszty, (...)
str. 32
2.
Rozliczenie kosztów stosownie do upływu czasu lub wielkości świadczeń
Z art. 39 ust. 1 ustawy o rachunkowości wynika, iż jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych. Czynnych rozliczeń międzyokresowych (...)
str. 32
3.
Ewidencja księgowa czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów
Czynne rozliczenia kosztów związane z działalnością operacyjną Do ujęcia kosztów rozliczanych w czasie związanych z działalnością operacyjną jednostki służy konto 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów". (...)
str. 35
4.
Przykładowy wzór polityki rachunkowości
Fragment polityki rachunkowości spółki z o.o. prezentujemy poniżej.
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Podatki lokalne w organie podatkowym jednostki samorządu terytorialnego po zmianie przepisów
Nowe obowiązki sprawozdawcze organów podatkowych właściwych w sprawach podatków lokalnych 6 grudnia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 27 października 2017 r. o (...)
str. 38
2.
Nadwyżka środków obrotowych samorządowych zakładów budżetowych po zmianie przepisów
W jaki sposób po zmianie przepisów rozporządzenia w sprawie zasad rachunkowości budżetowej ewidencjonować nadwyżkę środków obrotowych samorządowych zakładów budżetowych? Jak prezentować ją w sprawozdaniu finansowym? (...)
str. 40
3.
Zrealizowane płatności ze środków europejskich w zestawieniu zmian w funduszu jednostki budżetowej
Co jednostka budżetowa powinna wykazać w zestawieniu zmian w funduszu za 2017 r. w pozycji I.1.3, jako zrealizowane płatności ze środków europejskich? W zestawieniu zmian (...)
str. 43
4.
Nadpłata składek na ubezpieczenie wypadkowe w instytucji kultury
W wyniku kontroli ZUS przeprowadzonej w 2017 r. okazało się, że samorządowa instytucja kultury powinna złożyć IWA i skorygować składkę wypadkową. IWA wysłano w grudniu (...)
str. 43
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Wyodrębnienie w bilansie nowych pozycji dotyczących umów z klientami
Od 1 stycznia 2018 r. podmioty stosujące MSSF zobligowane są do stosowania MSSF 15 "Przychody z umów z klientami". MSSF 15 wprowadza wymóg wyodrębniania w (...)
str. 45
2.
Sposoby przejścia na wymagania MSSF 15 "Przychody z umów z klientami" od 1 stycznia 2018 r.
Na wymagania MSSF 15 można przejść na dwa sposoby: 1) od 1 stycznia 2018 r. z retrospektywnym przekształceniem danych porównawczych, 2) od 1 stycznia 2018 (...)
str. 47
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Czy należność wyrażoną w walucie obcej, objętą 100% odpisem aktualizującym, należy wycenić na dzień bilansowy?
Na dzień bilansowy w naszych księgach widnieje należność wyrażona w walucie obcej, którą objęliśmy 100% odpisem aktualizującym. Czy powinniśmy ją wycenić na dzień bilansowy po (...)
str. 50
2.
Prezentacja w bilansie wartości niezakończonych prac rozwojowych
Na dzień bilansowy posiadamy na koncie rozliczeń międzyokresowych kosztów nierozliczone prace rozwojowe, które zakończą się powodzeniem. W której pozycji bilansu wykazać ich wartość? Do czasu (...)
str. 50
3.
Materiały powierzone przez kontrahentów, wykorzystywane do świadczenia usług
Do świadczonych usług wykorzystujemy materiały powierzone przez kontrahentów, których obciążamy wyłącznie wartością świadczonych usług. Jak ująć w księgach rachunkowych powierzone nam materiały? Materiały powierzone jednostce (...)
str. 51
4.
Forma zatwierdzenia sprawozdania finansowego w przedsiębiorstwie osoby fizycznej
Kto i w jakiej formie powinien zatwierdzić sprawozdanie finansowe sporządzone zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości w przypadku przedsiębiorstwa osoby fizycznej? Roczne sprawozdanie finansowe zatwierdza (...)
str. 51
5.
Wydatki na remont środka trwałego - koszt w dacie poniesienia, czy koszt do rozliczenia w czasie?
W bieżącym roku musimy przeprowadzić remont dachu budynku magazynowego. Czy koszty tego remontu możemy odnieść bezpośrednio w koszty, czy rozliczać je w czasie? Co do (...)
str. 51
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Podjęcie decyzji przez organ zatwierdzający jako jeden z warunków skorzystania z uproszczeń dla jednostek małych
Jednostka spełniająca kryteria jednostki małej, określone w ustawie o rachunkowości, jest zobowiązana na mocy wspomnianej ustawy do sporządzania sprawozdania finansowego według załącznika nr 5 do (...)
str. 52
2.
Zapisy księgowe związane z likwidacją wyrobów gotowych
Jak zaksięgować likwidację wyrobów gotowych? Wyroby utraciły swoją przydatność do użycia i nie nadają się do sprzedaży. Czy w przypadku sporządzania rachunku zysków i strat (...)
str. 54
3.
Metoda inwentaryzacji zapasów w drodze, dostaw niefakturowanych oraz zaliczek na dostawy
W jaki sposób należy zinwentaryzować na dzień bilansowy zapasy w drodze, zaliczki na dostawy i dostawy niefakturowane? Zapasy w drodze, dostawy niefakturowane oraz zaliczki na (...)
str. 55
4.
Otwarcie ksiąg rachunkowych i wprowadzenie bilansu otwarcia
W jakim terminie powinniśmy otworzyć księgi rachunkowe za 2018 r.? Czy bilans otwarcia można wprowadzić w terminie późniejszym? Księgi rachunkowe otwiera się na początek każdego (...)
str. 56
5.
Kontrola rachunkowa faktur sprzedaży wystawianych w systemie komputerowym
Czy faktura sprzedaży jako dowód księgowy powinna zawierać stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca, czyli sprawdzenie poprawności dokumentu (...)
str. 57
6.
Przychody ze sprzedaży oprogramowania komputerowego wytworzonego we własnym zakresie
Sprzedajemy wytworzone przez nas oprogramowanie do różnych produktów sterujących. Mamy podpisane umowy z kontrahentami, którzy takie oprogramowanie zakupują do swoich produktów. Rozliczamy się z nimi (...)
str. 59
7.
Prezentacja w sprawozdaniu transakcji z podmiotem, z którym w trakcie roku ustało powiązanie kapitałowe
Spółka "X" posiada kilka podmiotów zależnych, na rzecz których świadczy swoje usługi. W 2017 r., w wyniku transakcji sprzedaży udziałów, spółka "X" straciła powiązania kapitałowe (...)
str. 61
8.
Utworzenie rezerwy w postaci biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów
Na jaką wartość powinno się tworzyć rezerwę (brutto, czy netto), jeśli wiadomo, iż zostanie ona w przyszłości rozliczona fakturą? Zakładamy, iż rezerwy, o których mowa (...)
str. 62
9.
Karty podarunkowe dla dzieci pracowników finansowane ze środków ZFŚS
W grudniu 2017 r. dzieci naszych pracowników otrzymały karty podarunkowe do zrealizowania w sklepie z zabawkami. Koszt jednej karty to 140 zł. Karty dofinansowane zostały (...)
str. 63
10.
Rozrachunki z wynajmującym z tytułu korzystania z lokalu po upływie terminu oznaczonego w umowie
Spółka z o.o. wpłaciła w 2017 r. kontrahentowi dużą kwotę tytułem czynszu za najem lokalu. Do końca 2017 r. nie otrzymała stosownych faktur, ponieważ właściciel (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne i prawne 03 Długoterminowe aktywa finansowe 04 Inwestycje w nieruchomości i prawa 07 Odpisy (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.