Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 20 (955) z dnia 10.07.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania naszego Wydawnictwa
1.1.
Faktury wystawiane do paragonów a ewidencja VAT i JPK_VAT
Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r.), w ewidencji prowadzonej dla celów VAT należy obowiązkowo (...)
str. 4
1.2.
Nagroda w sprzedaży premiowej przekazana pracownikowi
W Biuletynie Informacyjnym nr 15 z 20 maja 2017 r., w artykule pt. "Nagroda w sprzedaży premiowej - skutki w VAT, podatku dochodowym i ewidencja (...)
str. 5
2.
Komunikaty Ministerstwa Finansów
2.1.
Korekta oraz wysyłanie kilku plików JPK_VAT
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) umieszczono komunikaty dotyczące JPK_VAT, pt. "Komunikat - korekta JPK" i "Komunikat dotyczący wysyłania kilku plików JPK za ten sam (...)
str. 7
2.2.
Ostrzeżenie MF przed optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.mf.gov.pl) zamieściło kolejne ostrzeżenie przed optymalizacją podatkową. Tym razem ostrzeżenie dotyczy optymalizacji w ramach podatkowych grup kapitałowych. W ostrzeżeniu (...)
str. 8
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano jednolity tekst ustawy o VAT
W Dzienniku Ustaw z 24 czerwca 2017 r., pod poz. 1221, opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 maja 2017 r. w sprawie (...)
str. 8
2.
Nowe wzory deklaracji, zeznań itp. dla celów CIT i PIT
2.1. Wzory uproszczonych sprawozdań CIT/TP i PIT/TP W Dziennikach Ustaw: z 22 czerwca 2017 r., pod poz. 1190, opublikowano rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z (...)
str. 9
3.
Projektowane zmiany w ustawie o VAT odrzucone przez Sejm
W BI nr 19 z 1 lipca br. informowaliśmy o projektowanych zmianach w ustawie o VAT zakładających skrócenie podstawowego terminu zwrotu VAT do 25 dni (...)
str. 10
4.
Składka na FGŚP obowiązkowa też za pracownika spokrewnionego z pracodawcą
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (dalej: ustawy nowelizującej) (...)
str. 10
5.
Zmiana limitu zakupów dla TAX FREE
W Dzienniku Ustaw z 27 czerwca 2017 r., pod poz. 1248, opublikowano rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 23 czerwca 2017 r. w sprawie minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może (...)
str. 11
6.
Opublikowano jednolity tekst rozporządzenia w sprawie przesyłania pełnomocnictw
W Dzienniku Ustaw z 28 czerwca 2017 r., pod poz. 1269, opublikowano obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 8 czerwca 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu (...)
str. 11
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Samochód udostępniony członkowi zarządu spółki kapitałowej - podatki i ewidencja księgowa
W praktyce członkowie zarządu spółki kapitałowej (np. spółki z o.o.) mogą uzyskiwać od spółki różne świadczenia, np. spółka może im udostępnić nieodpłatnie samochód służbowy, w (...)
str. 11
1.1.
Przychód z tytułu świadczeń otrzymanych od spółki
Generalnie przychody uzyskane przez członków zarządu z tytułu pełnionych funkcji kwalifikowane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Za przychody takie uważa się bowiem m.in. (...)
str. 12
1.2.
Udostępnienie samochodu członkowi zarządu - VAT i CIT
Rozliczanie VAT Podatnicy mogą odliczyć VAT od nabytych towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary/usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. (...)
str. 14
1.3.
Ewidencja księgowa wydatków na samochód udostępniony członkowi zarządu
Wydatki związane z samochodem, udostępnionym członkowi zarządu w celu realizacji powierzonych mu obowiązków w ramach pełnionej funkcji, kwalifikuje się do kosztów działalności operacyjnej. Przykładowo, miesięczna (...)
str. 16
2.
Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej - skutki podatkowe i ewidencja księgowa
W praktyce mogą mieć miejsce sytuacje, w których przedsiębiorcy wycofują z działalności gospodarczej składniki majątku, zamierzając wykorzystywać je tylko do celów prywatnych. Jakie skutki wywołuje (...)
str. 17
2.1.
Przekazanie nieruchomości na cele osobiste przedsiębiorcy a VAT
Zakres opodatkowania Jeżeli od nabycia czy wytworzenia towaru (tu: nieruchomości) lub jego części składowych podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia całości lub części VAT, wycofanie tego (...)
str. 17
2.2.
Wycofanie nieruchomości z firmy - podatek dochodowy
Przekazanie środka trwałego na cele prywatne a przychód podatkowy W przypadku wycofania środka trwałego (tu: nieruchomości) z majątku firmowego, w celu przekazania go na cele (...)
str. 19
2.3.
Ewidencja księgowa wycofania nieruchomości z firmy
Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej (w związku z przekazaniem jej do celów prywatnych przedsiębiorcy) powoduje obowiązek wykreślenia jej z ewidencji środków trwałych. Nieruchomość ta nie (...)
str. 21
IV.
PODATEK VAT
1.
MF planuje opracowanie wytycznych dotyczących weryfikacji kontrahentów - odpowiedzi na interpelacje poselskie
W związku z rosnącą skalą oszustw w VAT, organy podatkowe coraz częściej posługują się pojęciem dochowania należytej staranności przy wyborze kontrahenta lub dokonaniu oceny transakcji (...)
str. 22
2.
Ustalenie momentu wykonania usługi budowlanej - wybrane orzeczenia NSA
Generalnie moment wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych ma wpływ na termin wystawienia faktury z tytułu ich świadczenia, a w konsekwencji - na moment powstania obowiązku (...)
str. 24
2.1.
Protokolarny odbiór prac budowlanych
Umowne ustalenia stron transakcji - wskazujące, że datą wykonania usługi jest data protokolarnego odbioru tej usługi - nie mają wpływu na ustalenie momentu wykonania usług (...)
str. 25
2.2.
Dzień otrzymania pozwolenia na użytkowanie budynku
Dnia wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej nie można utożsamiać z dniem uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku (nawet jeżeli obowiązki w tym zakresie - przypisane ustawowo (...)
str. 26
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Przechowywanie faktur sprzedaży wyłącznie w formie elektronicznej
Czy mogę przechowywać faktury sprzedaży wyłącznie w formie elektronicznej, tj. bez drukowania egzemplarza dla mnie? Regulacje prawne dopuszczają możliwość przechowywania faktur sprzedaży wyłącznie w formie (...)
str. 27
3.2.
Odliczenie VAT, gdy faktura zawiera błędy ilościowe i w cenie towaru
W maju br. dokonaliśmy zakupu towaru i w tym samym miesiącu otrzymaliśmy fakturę. W fakturze została jednak zawyżona ilość sztuk towaru i cena. Fakt ten (...)
str. 28
3.3.
Nabycie towaru w UE przez podatnika zwolnionego z VAT
Korzystam z podmiotowego zwolnienia z VAT z uwagi na niski próg sprzedaży (poniżej 200.000 zł). Od podatników z UE zakupuję towary handlowe. Czy rodzi to (...)
str. 30
3.4.
Odliczanie VAT od zakupów związanych ze sprzedażą mieszaną
Spółdzielnia mieszkaniowa buduje blok mieszkalny. Większość mieszkań zostanie sprzedana, ale kilka pozostanie w zasobach spółdzielni z przeznaczeniem na wynajem (wynajem będzie zwolniony z VAT). Znany (...)
str. 31
3.5.
Usługi zarządzania nieruchomościami a VAT
Rozpoczynam indywidualną działalność gospodarczą w zakresie usług zarządzania nieruchomościami. Czy mogę korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT? Czy muszę rejestrować w kasie fiskalnej świadczenie na (...)
str. 32
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Zakup towarów za gotówkę a koszty uzyskania przychodów - interpretacja indywidualna
Jeśli podatnik nie zawarł z kontrahentem żadnej umowy, to każdy zakup towarów od tego kontrahenta należy na potrzeby podatku dochodowego traktować jako odrębną umowę. Jednorazową (...)
str. 34
2.
Moment ujęcia w kosztach podatkowych odpisu na ZFŚS (pytanie z forum internetowego - www.gofin.forum.pl)
Sp. z o.o. w maju br. przekazała na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS odpis za 2017 r. Czy wartość tego odpisu spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w maju (...)
str. 36
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Kurs waluty obcej stosowany do wyceny korekty przychodu podatkowego
Spółka z o.o. udzieliła kontrahentowi rabatu, dokumentując ten fakt fakturą korygującą, wystawioną w czerwcu br. Faktura korygująca, podobnie jak faktura pierwotna, została wystawiona w walucie (...)
str. 37
3.2.
Opłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny a koszty podatkowe kredytobiorcy
Spółka z o.o. w styczniu br. została obciążona przez bank równowartością opłaty ponoszonej przez bank na Bankowy Fundusz Gwarancyjny za 2016 r. Czy wartość tej (...)
str. 38
3.3.
Spółka komandytowa oraz spółka z o.o. jako podmioty powiązane dla celów podatku dochodowego
Wspólnikami spółki komandytowej są osoby fizyczne, natomiast komplementariuszem jest spółka z o.o., w której wspólnikami są te same osoby, które są komandytariuszami ww. spółki komandytowej. (...)
str. 40
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy bez PIT - wyrok NSA
Wolne od podatku dochodowego są wypłacone lub w inny sposób sfinansowane pracownikom (i byłym pracownikom) świadczenia (odszkodowania, zadośćuczynienia) z tytułu wypadków przy pracy. (wyrok NSA (...)
str. 42
2.
Wydatki dotyczące przychodów zwolnionych od podatku - interpretacja indywidualna
Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć jedynie część wydatków, w wysokości odpowiadającej proporcji przychodu podlegającego opodatkowaniu w ogólnej kwocie otrzymanych świadczeń. Wydatki poniesione w celu (...)
str. 44
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Woda, owoce i warzywa dla pracowników a PIT
Pracodawca kupuje wodę mineralną, soki, świeże owoce i warzywa z przeznaczeniem dla pracowników. Artykuły te są ogólnie dostępne dla każdego pracownika. Czy u pracowników powstaje (...)
str. 45
3.2.
Niewykorzystane środki ZFŚS po rezygnacji z jego tworzenia
Spółka jawna zrezygnowała z tworzenia ZFŚS (od 2015 r.). Co należy zrobić z kwotą pozostałą na koncie Funduszu? Czy należy o tę kwotę zwiększyć fundusz (...)
str. 46
3.3.
Towary z "wystawki" - sposób dokumentowania, ewidencjonowania i wyceny
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jestem zwolniona z VAT ze względu na niewielkie obroty. Zakupuję na tzw. "wystawkach" w Niemczech towary używane, które (...)
str. 48
3.4.
Różna działalność a stawka ryczałtu ewidencjonowanego
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług budowlanych, sprzedaży internetowej oraz stacjonarnej towarów i produktów, a także usług tapicerskich. Według jakich stawek ryczałtu opodatkować poszczególną (...)
str. 49
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Rozliczenie wynagrodzeń osób pełniących nadzór nad oddelegowanymi pracownikami - interpretacja indywidualna
Wartość początkowa środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie obejmuje także koszty dodatkowych wynagrodzeń członków zarządu za pełnienie nadzoru nad pracownikami oddelegowanymi do budowy środka trwałego. (...)
str. 51
2.
Koszty poniesione w związku zakupem gruntu oraz VAT naliczony dotyczący usług notarialnych
Wspólnicy spółki cywilnej zakupili nieruchomość gruntową. W treści aktu notarialnego zawarto informację o pobranych przez notariusza opłatach, takich jak: taksa notarialna za sporządzenie umowy sprzedaży, podatek VAT (...)
str. 52
3.
Ustalenie wartości początkowej samochodu osobowego nabytego na podstawie umowy leasingu finansowego
Na podstawie umowy leasingu finansowego nabyliśmy samochód osobowy. Leasingodawca wystawił fakturę VAT marża. W umowie określono wartość przedmiotu umowy, odsetki, opłatę wstępną oraz podatek VAT (...)
str. 53
4.
Ekspozycja reklamowa własnych produktów - środki trwałe czy zapasy?
Podatnik założył działalność gospodarczą polegającą na produkcji mebli kuchennych. W celu promocji swoich wyrobów wynajął pomieszczenia, w których wykonał ekspozycję reklamową mebli. Jak rozliczyć wydatki (...)
str. 54
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Pracownik na urlopie wychowawczym w liczbie ubezpieczonych w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA
Pracownica przez cały miesiąc przebywa na urlopie wychowawczym. Czy pracodawca powinien ją uwzględnić w liczbie ubezpieczonych wykazywanych w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA? Z pytania nie (...)
str. 56
2.
Zgłoszenie zleceniobiorcy do dobrowolnych ubezpieczeń w ZUS
Z tytułu zawartej umowy zlecenia zgłosiłam zleceniobiorcę do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Dziś osoba ta złożyła wniosek o zgłoszenie jej do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. (...)
str. 57
3.
Uzupełnianie premii kwartalnej uwzględnianej w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby
Pracownikom wypłacamy premie kwartalne i w myśl regulaminu wynagradzania zmniejszamy je proporcjonalnie za okresy absencji chorobowej. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi w czerwcu (...)
str. 59
IX.
PRAWO PRACY
1.
Dokonanie wypowiedzenia przed rozpoczęciem okresu ochronnego
Zatrudniamy pracownicę urodzoną 19 maja 1961 r., która uzyska prawo do ochrony przedemerytalnej w dniu 1 października 2017 r. Jest zatrudniona na pełny etat na (...)
str. 60
2.
Zajęcie komornicze wynagrodzenia pracownicy na urlopie wychowawczym
Zatrudniamy pracownicę, która aktualnie przebywa na urlopie wychowawczym. W czasie jej nieobecności otrzymaliśmy dwa zajęcia komornicze do jej wynagrodzenia. Poinformowaliśmy komorników, że w związku z (...)
str. 61
3.
Stawka godzinowa dla zleceniobiorcy wynagradzanego akordowo lub ryczałtem
1) Zatrudniamy zleceniobiorców przy przygotowywaniu paczek do wysyłki (ich praca polega na przyklejaniu specyfikacji na paczkę i sprawdzaniu, czy jest dobrze opakowana). Pracownicy są wynagradzani (...)
str. 62
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Podjęcie uchwały w sprawie stosowania uproszczeń dla jednostek mikro lub małych
Czy organ zatwierdzający może na zgromadzeniu poświęconym zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2016 r. podjąć bezterminową uchwałę w sprawie stosowania uproszczeń dla jednostki mikro lub małej (...)
str. 64
2.
Rozliczenie otrzymania aportu w związku z wydaniem nowych akcji - ewidencja i skutki podatkowe
W grudniu 2016 r. powstała sp. akcyjna, która została zarejestrowana w KRS w lutym 2017 r. Akcje w nowo powstałej spółce nabyły dwie inne spółki (...)
str. 65
3.
Rozrachunki z komornikiem z tytułu zapłaconych zaliczek
W lutym br. opłaciliśmy zaliczkę na rzecz komornika. Zapłacona kwota obejmowała koszty tzw. opłat gotówkowych oraz zlecenie poszukiwania majątku. Następnie w marcu komornik wystawił fakturę (...)
str. 69
4.
Czy bezwartościowe udziały spółki nieprowadzącej działalności mogą zostać usunięte z ksiąg rachunkowych?
Spółka z o.o. chce postawić się w stan likwidacji. Posiada w swoich księgach rachunkowych udziały w innej firmie - też spółce z o.o. - na (...)
str. 71
5.
Środki trwałe według KSR nr 11 - wybrane problemy
Jak już informowaliśmy na łamach Biuletynu Informacyjnego, od 29 maja 2017 r. wszedł w życie Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (KSR nr 11). (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.