Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 18 (420) z dnia 10.09.2016
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia/o świadczenie usług dopiero od 1 stycznia 2017 r.
W Dzienniku Ustaw z dnia 17 sierpnia 2016 r., pod poz. 1265 ogłoszono ustawę z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Opodatkowanie i oskładkowanie wartości udostępnionego pracownikowi lokalu mieszkalnego
Pracownikowi zamiejscowemu wynajęliśmy mieszkanie, za które zgodnie z umową zawartą z właścicielem lokalu ponosimy koszty najmu, w tym czynszu do spółdzielni. Czy w podstawie wymiaru składek ZUS pracownika należy (...)
str. 8
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia wypłaconego na podstawie wyroku sądu
Zgodnie z wyrokiem sądu jesteśmy zobowiązani do wypłaty byłemu pracownikowi wynagrodzenia za godziny nadliczbowe należne za 2014 r. Czy zasądzoną w wyroku kwotę wynagrodzenia wraz z odsetkami powinniśmy oskładkować (...)
str. 11
3.
Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej przedsiębiorcy z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
1) Prowadzę działalność gospodarczą i z tego tytułu opłacam tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne (jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę na cały etat). Od 1 września 2016 r. (...)
str. 12
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenia w ZUS dla dziecka przedsiębiorcy zatrudnionego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego
Prowadzę działalność gospodarczą, przy której zatrudniam kilku pracowników, w tym młodocianych. Czy zatrudniając córkę na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, obowiązana będę zgłosić ją do (...)
str. 14
2.
Czy ubezpieczyć w ZUS cudzoziemca-pracownika wykonującego pracę za granicą?
Na podstawie umowy o pracę zatrudniliśmy osobę będącą obywatelem Ukrainy. Pracę będzie ona wykonywała wyłącznie na terenie Ukrainy. Czy z tego tytułu powinniśmy zgłosić ją do ubezpieczeń (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Kwartalna premia motywacyjna oraz nagroda w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownicy oprócz wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości otrzymują motywacyjne premie kwartalne. Ich wysokość jest uzależniona procentowo od wpływu poszczególnych pracowników na wynik finansowy zakładu. Podstawą wyliczenia (...)
str. 17
2.
Uzupełnianie zmiennej premii uznaniowej wliczanej do podstawy wymiaru zasiłków
Pracownik obok wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości otrzymuje zmienną premię uznaniową. Jej wysokość jest obliczana procentowo od wynagrodzenia uzyskanego za dni przepracowane. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia (...)
str. 19
3.
Świadczenia chorobowe po zmianie etatu
Pracownikowi zatrudnionemu na cały etat, na jego wniosek obniżono na dwa miesiące wymiar czasu pracy do 1/2 etatu (od 1 maja do 30 czerwca 2016 r.). (...)
str. 20
4.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w pierwszym miesiącu ubezpieczenia zleceniobiorcy
Zleceniobiorca podlegający od 1 września 2016 r. ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu, zachorował w pierwszym miesiącu wykonywania umowy. W jaki sposób obliczyć wysokość zasiłku chorobowego, jeżeli odpłatność za wykonywanie (...)
str. 21
5.
Zasiłek chorobowy po zmianie tytułu ubezpieczenia chorobowego
Osoba, która do końca lipca 2016 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę, od 1 sierpnia 2016 r. prowadzi działalność gospodarczą. Do ubezpieczenia chorobowego przystąpiła od dnia (...)
str. 23
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wynagrodzenie chorobowe za dzień orzeczonej niezdolności przypadającej w dniu wolnym od pracy
1) Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości. W okresie od 31 lipca do 29 sierpnia 2016 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby. Zwolnienie lekarskie otrzymaliśmy już (...)
str. 24
2.
Nieprawidłowe ustalenie okresu zasiłkowego przez pracodawcę uprawnionego do wypłaty zasiłków
Wypłaciliśmy pracownicy zasiłek chorobowy do 28 lipca 2016 r. Już po tym fakcie otrzymaliśmy z ZUS pismo stwierdzające, że z dniem 14 lipca 2016 r. wyczerpał się 182-dniowy okres (...)
str. 25
3.
Wpływ dodatku wypłacanego za okresy absencji na wysokość zasiłku po ustaniu zatrudnienia
Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej do 30 września 2016 r. Pod koniec sierpnia 2016 r. zachorował i otrzymuje zasiłek chorobowy. Przy obliczaniu zasiłku nie uwzględniliśmy (...)
str. 27
V.
Emerytury i renty
1.
Czy pracodawca ma obowiązek wystawienia pracownikowi zaświadczenia ZUS Rp-7?
Pracownicy zwracają się do pracodawcy o wystawienie zaświadczenia ZUS Rp-7, nie wskazując celu dla jakiego ma być wydane. Czy pracodawca może odmówić wypełnienia takiego zaświadczenia pracownikowi, który (...)
str. 28
2.
Prowadzenie działalności gospodarczej w czasie pobierania emerytury pomostowej
Prowadzę działalność gospodarczą, będąc jednocześnie zatrudnioną na podstawie umowy o pracę. Od 1 września 2016 r. uzyskałam uprawnienia do emerytury pomostowej. Czy po rozwiązaniu umowy o pracę będę (...)
str. 29
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Aneks w sprawie wypowiedzenia do umowy terminowej
W punkcie "Inne warunki zatrudnienia" umów o pracę na czas określony zawartych przed 22 lutego 2016 r. zapisaliśmy, że: "Strony zastrzegają dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę za dwutygodniowym (...)
str. 31
2.
Zmiana warunków zatrudnienia pracownika będącego w wieku przedemerytalnym
Czy można zmienić stanowisko pracy pracownikowi, któremu brakuje rok do wieku emerytalnego, a także zmniejszyć mu etat z 1/1 na 1/4 i proporcjonalnie do tego obniżyć wynagrodzenie? Co (...)
str. 32
3.
Umowa o pracę z dyrektorem domu pomocy społecznej
Dom Pomocy Społecznej (DPS) jest prowadzony przez Zgromadzenie Zakonne. W statucie domu zapisano, że dyrektora powołuje przełożona generalna Zgromadzenia. Czy umowa o pracę tego dyrektora powinna być (...)
str. 34
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik był na urlopie wypoczynkowym oraz chorował
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie określone w stałej miesięcznej wysokości (1.850 zł) oraz premię zmienną pomniejszaną o dni nieobecności w pracy. W lipcu 2016 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym (6 dni) oraz (...)
str. 36
2.
Kompensata pracy w godzinach nadliczbowych
1) Pracownik jest zatrudniony w systemie podstawowym w czteromiesięcznym okresie rozliczeniowym, z tym że liczba dni roboczych waha się w poszczególnych miesiącach, w zależności od zapotrzebowania na pracę. Zakład nie (...)
str. 37
3.
Nagroda za sporządzenie bilansu w ekwiwalencie za urlop wypoczynkowy
Pracownicy księgowości wraz z głównym księgowym otrzymują raz do roku nagrodę, tzw. bilansówkę. Jest ona każdorazowo uwzględniana w planach finansowych spółki, z tym że w regulaminie spółki jest tylko (...)
str. 40
4.
Wypłata dodatku stażowego w razie dostarczenia dokumentów potwierdzających pracę na roli z opóźnieniem
Pracownik spółki z o.o. (100% udziałów należy do gminy), w trakcie zatrudnienia dostarczył dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym ojca w charakterze domownika. Zgodnie z (...)
str. 41
5.
Odprawa pośmiertna dla dziecka pracownika
Zmarła nasza pracownica zatrudniona od kilkunastu lat, której wynagrodzenie było zajęte przez komornika. Jej córka, osoba pracująca (ur. 1990 r.) i jedyny spadkobierca (akt notarialny), odrzuciła spadek, (...)
str. 42
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Ustalenie urlopu wypoczynkowego w sytuacji obniżenia wymiaru czasu pracy w trakcie roku
Pracownik legitymuje się 10-letnim stażem urlopowym i jest zatrudniony na czas nieokreślony. W okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2016 r. pracował na cały etat, a od 1 września (...)
str. 43
2.
Urlop wypoczynkowy po wychowawczym w razie zmiany wielkości etatu oraz osiągnięcia 10-letniego stażu urlopowego
Pracownica do 30 czerwca 2016 r. korzystała z urlopu wychowawczego. W dniu 1 lipca 2016 r. wróciła do pracy na pełny etat, a od 1 września 2016 r. obniżono jej wymiar (...)
str. 44
3.
Staż warunkujący nabycie prawa do pierwszego urlopu z tytułu niepełnosprawności
Pod koniec ubiegłego roku zatrudniliśmy pracownika, który przedłożył orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Z dokumentu wynika, że niepełnosprawność powstała przed kilkoma miesiącami. Po tej dacie pracował jeszcze (...)
str. 45
4.
Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu
Pracownica, która od 3 lipca 2016 r. korzysta z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, wystąpiła o jego łączenie z pracą na 1/2 etatu w okresie od 1 września 2016 r. do jego (...)
str. 46
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Zwolnienie od pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym pracownika niepełnosprawnego
Pracownik zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności dostał zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą do ośrodka rehabilitacyjnego w ramach prewencji rentowej ZUS. Turnus potrwa od 1 do 24 (...)
str. 48
2.
Oświadczenie o potrącaniu składki na grupowe ubezpieczenie w aktach osobowych pracownika
1) W treści deklaracji przystąpienia pracownika do grupowego ubezpieczenia znajduje się upoważnienie ubezpieczonego do potrącania składek z wynagrodzenia za pracę lub innych wypłat i przekazywania ich do ubezpieczyciela. (...)
str. 49
3.
Zaliczenie okresu korzystania z urlopu wychowawczego do stażu pracowniczego
Pracownica szkoły samorządowej dostarczyła świadectwo pracy, z którego wynika, że była zatrudniona od 1 września 1986 r. do 31 lipca 1990 r., a stosunek pracy (...)
str. 51
4.
Do 30 września br. - czas na przekazanie drugiej raty na rachunek zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Przypominamy, że pracodawcy zobowiązani do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dalej Funduszu, przekazują odpis na jego rachunek, na podstawie planowanego stanu zatrudnienia, w dwóch ratach: pierwsza (...)
str. 52
5.
Podróż służbowa czy oddelegowanie?
Firma, zajmująca się na terenie Polski instalacją oraz wykonaniem monitoringu, planuje rozpocząć dostawę i montaż kamer w firmie znajdującej się na terenie państwa UE. Będzie do tego (...)
str. 53
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Obowiązek skierowania pracownika na badania po długotrwałej chorobie
Wieloletni pracownik od kilku miesięcy choruje i wkrótce wyczerpie okres zasiłkowy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nie będzie ubiegał się o rentę lub świadczenie rehabilitacyjne. Czy powinniśmy wysłać (...)
str. 54
2.
Współpraca lekarza medycyny pracy z pracodawcą
Czy lekarz medycyny pracy powinien dokonywać okresowych przeglądów stanowisk pracy? Jeżeli tak, to czy przepisy określają częstotliwość takich przeglądów? Lekarz medycyny powinien brać udział w pracach (...)
str. 55
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Brak obowiązku ubezpieczeń w ZUS dla członka zarządu pełniącego tę funkcję na podstawie powołania
Na członka zarządu spółki z o.o. została powołana osoba będąca jednocześnie jej pracownikiem (w ramach stosunku pracy wykonuje inne czynności). Z tytułu pełnionej funkcji otrzymuje ona dodatkowe wynagrodzenie. (...)
str. 57
2.
Spłata zaległości składkowych w ramach układu ratalnego
1) Przedsiębiorca spłaca zaległości wobec ZUS w formie układu ratalnego. Czy w razie zapłaty raty w mniejszej wysokości, niż wynika to z umowy, ZUS "zerwie" układ ratalny? Umowa nie (...)
str. 58
3.
Wypłata zasiłków z ubezpieczenia społecznego przez podmiot rozpoczynający działalność
Czy pracodawca, który rozpoczyna działalność w trakcie roku, może mieć obowiązek wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego zatrudnionym pracownikom? Generalnie zobowiązanie płatnika składek do wypłaty zasiłków w danym roku (...)
str. 59
4.
Zasiłek chorobowy w razie osiągania przychodu w czasie niezdolności do pracy
Pracownik od kilku tygodni jest niezdolny do pracy z powodu choroby i otrzymuje zasiłek chorobowy. Obecnie uzyskaliśmy informację, że jest on właścicielem kilku lokali i w czasie choroby osiąga (...)
str. 59
5.
Korzystanie z Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
1) Czy pracodawca może upoważnić pracownika do odbioru elektronicznych zwolnień lekarskich? Tak. Pracodawca będący płatnikiem składek zobowiązanym do rozliczeń z ZUS w formie elektronicznej, zakłada profil informacyjny (...)
str. 60
6.
Ustalanie limitów umów na czas określony
1) Pracownik był zatrudniony od 1 października 2009 r. do 30 września 2010 r., następnie od 1 października 2010 r. do 30 sierpnia 2013 r. oraz od 1 października (...)
str. 61
7.
Umowa na zastępstwo w razie rozwiązania umowy przedłużonej do dnia porodu z pracownicą zastępowaną
Na zastępstwo pracownicy w ciąży z przedłużoną umową do dnia porodu (około 22 września 2016 r.) została zatrudniona pracownica, która także zaszła w ciążę. Kiedy w tej sytuacji rozwiąże się (...)
str. 61
8.
Okres wypowiedzenia umowy na czas określony
Pracownik 10 sierpnia 2016 r. złożył wypowiedzenie zawartej przed rokiem umowy na czas określony, zawierającej klauzulę w tej sprawie. Jaki obejmuje go okres wypowiedzenia, dwutygodniowy czy miesięczny? (...)
str. 62
9.
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy
1) Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze i dodatek za staż pracy w stałych miesięcznych wysokościach, a ponadto wypłacaliśmy mu przez pewien okres dodatek specjalny w określonej kwocie miesięcznej. W połowie lipca (...)
str. 62
10.
Staż do pierwszego urlopu wypoczynkowego
Nowo zatrudniony pracownik, dla którego jest to pierwsza praca w życiu, ukończył studia licencjackie, a następnie przez rok odbywał staż dla bezrobotnych. Jak w takim przypadku ustalić staż (...)
str. 63
11.
Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia
W związku z potrzebami pracodawcy, pracownik został oddelegowany do pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Na stanowisku pracy istnieje przekroczenie najwyższych dopuszczalnych stężeń (NDS). Czy pracownikowi należy wypłacać (...)
str. 64
12.
Przyczyna wypowiedzenia w treści świadectwa pracy
Zlikwidowaliśmy jedno ze stanowisk i wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę. Czy powinniśmy w świadectwie pracy podać przyczynę wypowiedzenia? Nadmieniamy, że ze względu na stan zatrudnienia nie jesteśmy objęci ustawą (...)
str. 64
13.
Warunki pracy oraz odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych za pracowników młodocianych
1) Zatrudniamy kilkadziesiąt osób, w większości w systemie dwuzmianowym (zmiana do- i popołudniowa), a od 1 września 2016 r. po raz pierwszy zdecydowaliśmy się przyjąć pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego. (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Zmiany w ustawie o rehabilitacji
W Dzienniku Ustaw z 25 sierpnia 2016 r., pod poz. 1336 opublikowano ustawę z dnia 19 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw, (...)
str. 66
2.
Pisemna umowa lub potwierdzenie ustaleń związanych z zawarciem umowy przed podjęciem pracy - informacja resortu pracy
W dniu 25 sierpnia 2016 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na stronie internetowej www.mpips.gov.pl, poinformowało o zmianach wprowadzonych do Kodeksu pracy ustawą z dnia 13 maja 2016 r. (Dz. U. (...)
str. 66
3.
Związki zawodowe dla osób wykonujących pracę zarobkową oraz wolontariuszy i stażystów - informacja resortu pracy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w dniu 22 sierpnia 2016 r. poinformowało na stronie internetowej www.mpips.gov.pl, że przygotowana przez resort pracy: "(?) nowelizacja ustawy o związkach zawodowych przewiduje (...)
str. 67
4.
Papierowe wnioski Wn-D/Wn-U-G/Wn-U-A - informacja PFRON
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w dniu 26 sierpnia 2016 r. na stronie internetowej www.pfron.org.pl poinformował, że: "(?) Zarząd PFRON podjął decyzję o przekazaniu do kompetencji Oddziałów PFRON (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.