Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Wartości niematerialne według ustawy o rachunkowości i standardów międzynarodowych
Dodatek nr 8
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 10
z dnia 20.05.2016
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE WEDŁUG USTAWY O RACHUNKOWOŚCI
Niniejszy dodatek porusza m.in. zagadnienia dotyczące ustalania wartości początkowej, amortyzacji oraz wyceny bilansowej wartości niematerialnych i prawnych w świetle ustawy o rachunkowości oraz wartości niematerialnych (...)
str. 3
1.
Warunki zakwalifikowania danego składnika majątku do wartości niematerialnych i prawnych
W świetle definicji zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości, przez wartości niematerialne i prawne rozumie się nabyte przez jednostkę, zaliczane (...)
str. 3
2.
Uproszczenia w zakresie kwalifikacji składników niskocennych
Kwalifikując poszczególne składniki majątku do wartości niematerialnych i prawnych, niezależnie od kryteriów określonych w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości, należy również (...)
str. 4
1.
Ustalenie wartości początkowej w zależności od formy pozyskania
Do ksiąg rachunkowych wartości niematerialne i prawne wprowadza się w wartości początkowej, która stanowi jednocześnie podstawę do ustalenia i dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od (...)
str. 5
2.
Nakłady na ulepszenie wartości niematerialnych i prawnych
W świetle przepisów ustawy o rachunkowości, wartości niematerialne i prawne nie podlegają ulepszeniu. Nie zwiększa się ich wartości początkowej o koszty ulepszenia. Wydatki te stanowią (...)
str. 7
1.
Przyjęcie do używania i rozpoczęcie amortyzacji
Do wyceny wartości niematerialnych i prawnych oraz sposobów dokonywania od nich odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o rachunkowości stosuje (...)
str. 8
2.
Ustalanie okresu amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej
W świetle prawa bilansowego odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej na ustalony (...)
str. 8
3.
Weryfikacja przyjętych okresów i stawek amortyzacji
Na podstawie art. 32 ust. 3 w związku z art. 33 ust. 1 ustawy o rachunkowości jednostki mają obowiązek przeprowadzania okresowej weryfikacji przyjętych okresów i (...)
str. 10
4.
Uproszczenia w zakresie amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych
Dla wartości niematerialnych i prawnych o niskiej jednostkowej wartości początkowej można ustalać odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe w sposób uproszczony - stosując art. 32 ust. 6 (...)
str. 11
1.
Ustalenie wartości bilansowej
Wartości niematerialne i prawne wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy według cen nabycia lub kosztów wytworzenia (dotyczy kosztów zakończonych prac rozwojowych), pomniejszonych o (...)
str. 12
2.
Odpisy z tytułu trwałej utraty wartości
W myśl art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości trwała utrata wartości ma miejsce wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowane przez jednostkę składniki majątku (...)
str. 12
V.
Wartości niematerialne i prawne w pytaniach Czytelników
1.
Ustalenie i rozliczenie wartości firmy powstałej przy nabyciu przedsiębiorstwa
Jesteśmy spółką z o.o., która kupiła inne przedsiębiorstwo. W wyniku tego nabycia wystąpiła u nas dodatnia wartość firmy. Czy wartość ta powinna być ujęta w (...)
str. 13
2.
Ewidencja wzoru użytkowego sfinansowanego dotacją
Spółka z o.o. otrzymała fakturę za opracowany wzór użytkowy oraz dotację na sfinansowanie kosztów tego wzoru. Jak zaksięgować ww. operacje gospodarcze? Wzorem użytkowym - zgodnie (...)
str. 17
3.
Rozliczanie nakładów na prace rozwojowe
W naszej spółce z o.o. nakłady na prace rozwojowe ujmowane są w trakcie ich trwania na koncie rozliczeń międzyokresowych kosztów. W chwili zakończenia wynikiem pozytywnym (...)
str. 19
4.
Wydatki związane z uzyskaniem koncesji
W jaki sposób ująć w księgach wydatki związane z uzyskaniem koncesji i ustanowieniem użytkowania górniczego? Czy uzyskana koncesja stanowić będzie wartość niematerialną i prawną? Czy (...)
str. 20
5.
Rozszerzenie programu komputerowego o kolejne stanowiska
Program komputerowy, który użytkujemy, rozszerzyliśmy o drugie stanowisko wraz z kluczem licencyjnym. Czy wydatki z tym związane zaksięgować jako nową wartość niematerialną i prawną? Ich (...)
str. 21
6.
Prawa autorskie do projektu opakowań nowych wyrobów, których produkcję wstrzymano
Zleciliśmy firmie zewnętrznej wykonanie projektów opakowań do nowych produktów. Otrzymaliśmy fakturę za wykonane prace łącznie z przekazaniem praw autorskich. W międzyczasie zapadła decyzja wstrzymująca wprowadzenie (...)
str. 22
7.
Korzystanie bezpłatnie z oprogramowania udostępnionego w internecie
W prowadzonej przez nas działalności gospodarczej wykorzystujemy oprogramowanie pobrane bezpłatnie przez internet. Jest to oprogramowanie ogólnodostępne. Czy musimy wprowadzać takie oprogramowanie do ksiąg rachunkowych jako (...)
str. 23
8.
Wydatki poniesione na utworzenie firmowej strony internetowej
Jak zaksięgować fakturę za wykonanie strony internetowej naszej firmy otrzymaną od zleceniobiorcy? Czy wydatki poniesione na utworzenie takiej strony uznaje się za wartości niematerialne i (...)
str. 24
B.
Wartości niematerialne według MSR
I.
Identyfikacja wartości niematerialnych
Marka, wiedza, znaki towarowe, umiejętności pracowników, licencje i inne tego typu zasoby we współczesnej gospodarce mogą decydować o sukcesie lub porażce przedsiębiorstwa. Podstawowym standardem regulującym (...)
str. 25
1.
Definicja składnika wartości niematerialnych określona w MSR 38
MSR 38 definiuje składnik wartości niematerialnych (WN) jako "możliwy do zidentyfikowania niepieniężny składnik aktywów, nieposiadający postaci fizycznej". Tak sformułowana definicja wskazuje podstawowe cechy tego typu (...)
str. 25
2.
Określenie regulacji dotyczących wartości niematerialnych
Zawarta w MSR 38 definicja wartości niematerialnych jest szeroka i obejmuje wiele różnych zasobów. Należy jednak podkreślić, że samo spełnienie definicji przez dany składnik nie (...)
str. 27
3.
Problemy z identyfikacją wartości niematerialnych ze względu na różnice pomiędzy MSR a ustawą o rachunkowości
Definicja "wartości niematerialnych" jest bardzo szeroka i w konsekwencji tego szeroki może być również zakres zastosowania MSR 38 w przedsiębiorstwach. W tym kontekście należy zwrócić (...)
str. 29
II.
Kryteria ujęcia jako składnika wartości niematerialnych
Ze względu na to, że wartości niematerialne dla potrzeb MSSF są zdefiniowane bardzo szeroko, ich właściwe ujęcie wymaga często odpowiedniej analizy ze strony zarówno kierownictwa (...)
str. 30
1.
Nabycie składnika wartości niematerialnych w odrębnej transakcji za aktywa pieniężne
MSR 38 przewiduje, że w przypadku nabycia składnika w odrębnej transakcji za określoną kwotę środków pieniężnych lub innych aktywów pieniężnych, spełnione jest kryterium dotyczące prawdopodobieństwa (...)
str. 31
2.
Wytworzenie składnika wartości niematerialnych we własnym zakresie
MSR 38 przewiduje ujęcie w bilansie aktywów niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie, jednak wprowadza dodatkowe wytyczne dla oceny, czy i kiedy powstał możliwy do zidentyfikowania (...)
str. 34
3.
Nabycie wartości niematerialnych w ramach połączenia przedsięwzięć
MSR 38 zawiera specjalne wytyczne dotyczące ujęcia aktywów niematerialnych nabytych w ramach połączeń przedsięwzięć. Wytyczne te stosowane są na poziomie skonsolidowanego sprawozdania finansowego, gdy jednostka (...)
str. 39
1.
Podstawowe parametry stosowane do wyceny wartości niematerialnych w określonych transakcjach
Wycena wartości niematerialnych (WN) w momencie początkowego ujęcia uzależniona jest od sposobu ich pozyskania. W poniższej tabeli przedstawiono podstawowe parametry stosowane do wyceny składnika wartości (...)
str. 40
2.
Cena nabycia składnika wartości niematerialnych
Cena nabycia składnika wartości niematerialnych jest zbliżona do analogicznego parametru wyceny wykorzystywanego do rzeczowych aktywów trwałych i obejmuje: cenę zakupu netto należną kontrahentowi w środkach (...)
str. 41
3.
Koszt wytworzenia składnika aktywów niematerialnych
Koszt wytworzenia składnika wartości niematerialnych wytworzonego we własnym zakresie obejmuje wszystkie nakłady, które mogą być bezpośrednio przyporządkowane czynnościom projektowania, tworzenia, produkcji, testowania i przystosowania składnika (...)
str. 46
4.
Wartość godziwa jako podstawa wyceny początkowej
Podstawowym parametrem wykorzystywanym do wyceny początkowej wartości niematerialnych jest koszt (cena nabycia/koszt wytworzenia), czyli wartość nakładów poniesionych w związku z pozyskaniem danego składnika. W niektórych (...)
str. 48
1.
Rodzaje transakcji pozyskania składnika wartości niematerialnych, wymagające szczególnej analizy
Niektóre transakcje, związane z nabyciem wartości niematerialnych (i innych aktywów), wymagają dodatkowej analizy ze względu na ich specyfikę, treść ekonomiczną oraz nie w pełni jednoznaczne (...)
str. 50
2.
Analiza transakcji pozyskania pojedynczego składnika lub grupy aktywów
Do transakcji pozyskania pojedynczego składnika lub grupy aktywów nietworzącej przedsięwzięcia stosowane są zazwyczaj ogólne wytyczne MSR 38 "Wartości niematerialne" (i ewentualnie par. 2 pkt b (...)
str. 50
3.
Analiza wyceny początkowej składnika nabytego w ramach grupy aktywów tworzących przedsięwzięcie
Profesjonalnej analizy wymaga również często wycena początkowa składnika niematerialnego nabytego w ramach grupy aktywów tworzących przedsięwzięcie, gdy transakcja przeprowadzana jest z podmiotem znajdującym się pod (...)
str. 51
V.
Wyodrębnianie komponentów składowych aktywów niematerialnych
Podejście komponentowe oznacza wyodrębnienie z wartości określonego składnika zidentyfikowanych komponentów składowych. Wyróżnione elementy podlegają odrębnej amortyzacji, przede wszystkim ze względu na fakt, że różnią się (...)
str. 53
1.
Przykłady sytuacji, w których podejście komponentowe jest uzasadnione
Aktywa niematerialne są zazwyczaj jednorodnymi pozycjami, w wyniku czego ich podział na elementy składowe nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Późniejsze nakłady ponoszone w związku z daną (...)
str. 53
2.
Procedury wyodrębniania komponentów z danego składnika aktywów
Jednostka, która identyfikuje komponenty podlegające wyodrębnieniu z danego składnika aktywów powinna przeprowadzić następujące procedury: 1) w momencie nabycia składnika aktywów niematerialnych należy zidentyfikować istotne elementy (...)
str. 54
3.
Ocena kierownictwa w kwestii wyodrębnienia elementów składowych z aktywów niematerialnych
To od oceny jednostki gospodarczej zależy, kiedy podejście komponentowe powinno być zastosowane. Po pierwsze niektóre nakłady związane z komponentami (lub same aktywa niematerialne) mogą być (...)
str. 57
1.
Ogólne zasady ustalania odpisów amortyzacyjnych
Amortyzacja wartości niematerialnych jest kluczowym obszarem rachunkowości aktywów niematerialnych, który może mieć znaczący wpływ na wynik finansowy oraz wartość pozycji wykazywanych w bilansie. Amortyzacja jest (...)
str. 58
2.
Czynniki wpływające na okres użytkowania składnika wartości niematerialnych
Podstawowym czynnikiem, który należy określić dla wartości niematerialnych w kontekście naliczania amortyzacji jest okres użytkowania. Składniki, dla których niemożliwe jest określenie okresu użytkowania nie podlegają (...)
str. 59
3.
Wybór metody amortyzacji odzwierciedlającej sposób czerpania korzyści ze składnika aktywów
Metoda amortyzacji to sposób, w jaki jednostka gospodarcza nalicza odpisy amortyzacyjne. Należy podkreślić, że MSR 38 nie narzuca amortyzacji liniowej dla wartości niematerialnych jak sugeruje (...)
str. 60
4.
Weryfikacja metody amortyzacji, okresu użytkowania i wartości końcowej
MSR 38 wymaga, aby jednostka gospodarcza weryfikowała okres użytkowania, przyjętą metodę amortyzacji oraz ewentualnie wartość końcową dla aktywów niematerialnych przynajmniej na koniec każdego okresu obrotowego. (...)
str. 63
VII.
Modele wyceny bilansowej wartości niematerialnych
MSR 38 przewiduje dwa podstawowe modele wyceny bilansowej dla wartości niematerialnych: model kosztu (ang. cost model, oficjalnie przetłumaczony jako "model ceny nabycia lub kosztu wytworzenia") (...)
str. 64
1.
Model oparty na wartości przeszacowanej
Model przeszacowania przewiduje, że na dzień bilansowy składnik wartości niematerialnych wyceniany jest w wartości przeszacowanej odpowiadającej jego wartości godziwej na dzień przeszacowania, pomniejszonej o późniejsze (...)
str. 64
2.
Model oparty na cenie nabycia lub koszcie wytworzenia
Model kosztu to rozwiązanie zbliżone bardzo do rozwiązania, które polscy księgowi znają z ustawy o rachunkowości. Na dzień bilansowy składnik aktywów wyceniany jest w wartości (...)
str. 66
3.
Ustalenie okresu użytkowania składnika
MSR 38 wymaga, aby jednostka ustaliła czy kontrolowany przez nią składnik aktywów niematerialnych ma określony czy nieokreślony okres użytkowania. Ocenie takiej podlegają zarówno pozycje wyceniane (...)
str. 66
4.
Wstrzymanie amortyzacji składnika aktywów przeznaczonego do sprzedaży
Uznanie nieokreślonego okresu użytkowania nie jest jedyną sytuacją, gdy jednostka nie nalicza amortyzacji dla składnika wartości niematerialnych. Zgodnie z MSSF 5 jednostka gospodarcza powinna wstrzymać (...)
str. 68
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.