Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 3 (405) z dnia 01.02.2016
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Zatrudniasz na podstawie umów terminowych - czas przygotować się na zmiany
Od 22 lutego 2016 r. wejdą w życie zmiany do Kodeksu pracy wprowadzone ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. (Dz. U. poz. 1220), zwaną (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Wysokość odsetek za zwłokę od zaległości składkowych
Płatnik składek, dokonując wpłaty po terminie płatności, powinien doliczyć do niej odsetki za zwłokę. Jeżeli nie uwzględni odsetek za zwłokę, wpłata zostanie rozliczona proporcjonalnie na (...)
str. 9
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe w razie wykonywania umowy zlecenia na rzecz własnego pracodawcy
Zatrudniamy pracownika za wynagrodzeniem wyższym od minimalnego. Od stycznia br. w innym podmiocie pracuje on na umowę zlecenia, w ramach której wykonuje pracę na rzecz (...)
str. 11
3.
Składki ZUS pracowników oddelegowanych do pracy za granicę
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, w tym oddelegowanych do pracy za granicę u polskich pracodawców stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (...)
str. 14
4.
Obliczenie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym
1) Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, od grudnia 2015 r. przebywa na urlopie wychowawczym i z tego tytułu podlega ubezpieczeniom emerytalno-rentowym oraz ubezpieczeniu (...)
str. 15
5.
Nie wszyscy pracodawcy muszą płacić składki na FGŚP
Kościelna osoba prawna (parafia), która prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia pracowników, nie odprowadza za nich składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Czy takie postępowanie (...)
str. 17
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy będącego pracownikiem
Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i z tego tytułu podlegam obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Od 18 stycznia 2016 r. podjąłem pracę (...)
str. 18
2.
Obce obywatelstwo wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. nie zwalnia z obowiązku ubezpieczeń w ZUS
Jedyny wspólnik spółki z o.o. z siedzibą w Polsce jest obywatelem Rosji. Czy obce obywatelstwo zwalnia go z podlegania w Polsce ubezpieczeniom społecznym z tytułu (...)
str. 19
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wpływ zmiany sposobu wynagradzania na podstawę wymiaru świadczeń chorobowych
W zakładzie pracy wprowadziliśmy zmiany systemu wynagradzania polegające na zmniejszeniu płacy zasadniczej i przyznaniu w to miejsce stałej premii miesięcznej. Premia jest pomniejszana procentowo m.in. (...)
str. 21
2.
Wysokość zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy
Zleceniobiorca od 1 sierpnia 2015 r. podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. W grudniu 2015 r. przez kilka dni chorował. W jaki sposób należało obliczyć (...)
str. 22
3.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku dla prowadzącego działalność gospodarczą
1) Przedsiębiorca od 1 listopada 2015 r. podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Jest to jego pierwszy tytuł do ubezpieczeń (wcześniej nie pracował). Składki na (...)
str. 23
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Dokumentowanie prawa do wypłaty wynagrodzenia i zasiłku chorobowego po zmianach
Przepisami rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do (...)
str. 25
2.
Wypłata zasiłku opiekuńczego dla pracownicy będącej opiekunem prawnym dziecka
Pracownica, będąca osobą samotną, wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym bratankiem w wieku 8 lat. Czy możemy (...)
str. 27
3.
Wysokość zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą zawodową
Pracownik, zatrudniony od kilku tygodni, dostarczył zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy oraz dodatkowo informację od lekarza, że niezdolność ta jest spowodowana chorobą zawodową. (...)
str. 28
4.
Obowiązek zwrotu nadpłaconej przez pracodawcę kwoty zasiłku macierzyńskiego
Pracownica otrzymywała dodatek służbowy, pomniejszany za okresy absencji, który był wliczany do podstawy wymiaru zasiłków. W trakcie pobierania przez nią zasiłku macierzyńskiego upłynął termin, do (...)
str. 29
V.
Emerytury i renty
1.
Renta dla rodziców po śmierci pracującego dziecka
Czy rodzic, z którym pracownik zamieszkiwał przed śmiercią, może nabyć prawo do renty rodzinnej? Jeśli tak, to jakie obowiązki z tym związane ciążą na pracodawcy (...)
str. 30
2.
Wypłata emerytury dla osoby zamieszkałej za granicą
Po przyznaniu emerytury planuję na stałe wyjechać za granicę. W jaki sposób będzie dokonywana wypłata tego świadczenia? Wypłata emerytury lub renty dla osób, które powzięły (...)
str. 32
C.
PRAWO PRACY
VI.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Uwzględnienie dodatku brygadzistowskiego w stawce za godziny nadliczbowe
Pracownik otrzymuje co miesiąc dodatek brygadzistowski. Czy podlega on uwzględnieniu w stawce za nadgodziny? Stawka za godzinę nadliczbową obejmuje normalne wynagrodzenie oraz dodatek. Przy czym (...)
str. 33
2.
Zbieg egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej w kontekście kwoty wolnej od potrąceń
Wynagrodzenie pracownika jest zajęte na poczet alimentów w stałej kwocie miesięcznej. Obecnie zostało także zajęte na poczet niespłaconej pożyczki bankowej. Czy w tym przypadku obowiązuje (...)
str. 35
3.
Roszczenia pracownika, któremu pracodawca odmówił ponownego zatrudnienia
W 2015 r. pracodawca w ramach zwolnień grupowych zwolnił kilku pracowników. Obecnie zatrudnia osoby z tej samej grupy zawodowej. Jako kandydat do pracy zgłosił się (...)
str. 36
4.
Uprawnienie do odprawy pieniężnej w razie rozwiązania umowy z wykonawcą pracy nakładczej
Pracodawca będący w stanie likwidacji zamierza rozwiązać umowy o pracę nakładczą. Jakie okresy wypowiedzenia obowiązują przy umowach tego rodzaju? Czy wykonawcom będą przysługiwały odprawy pieniężne? (...)
str. 38
5.
Należności dla pracownika odwołanego ze stanowiska
Czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, uzasadnionego odwołaniem pracownika ze stanowiska skarbnika gminy, pracodawca może zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy i jednocześnie udzielić (...)
str. 39
5.1.
Odwołanie a wypowiedzenie
Odwołanie ze stanowiska to specyficzny sposób rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami zatrudnionymi na podstawie powołania, również na czas określony (art. 70 § 1 K.p.). Choć (...)
str. 39
5.2.
Udzielenie urlopu w okresie wypowiedzenia
Pracodawca ma prawo udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia, zaś pracownik jest obowiązany urlop ten wykorzystać (art. 1671 K.p.). Sąd Najwyższy, w przywołanym wyżej (...)
str. 40
5.3.
Odszkodowanie lub odprawa
Odwołanie ze stanowiska, które jest równoznaczne z wypowiedzeniem stosunku pracy, nie musi wskazywać uzasadniającej je przyczyny, co nie oznacza jednak, że przyczyna taka nie istnieje. (...)
str. 41
VII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Nabycie prawa do pierwszego urlopu cząstkowego
1) Czy pracownikowi podejmującemu pierwsze zatrudnienie przysługuje ekwiwalent za urlop w sytuacji, gdy po przepracowaniu kilku dni porzucił pracę? Pracownik nie nabył prawa do urlopu, (...)
str. 42
2.
Ustalenie prawa do dodatkowego urlopu pracownika z orzeczoną niepełnosprawnością
1) W styczniu br. zatrudniliśmy na czas określony wynoszący 9 miesięcy pracownika legitymującego się dziesięcioletnim stażem urlopowym oraz orzeczeniem o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia (...)
str. 43
3.
O ile łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu wydłuży jego wymiar?
Pracownica przebywająca na urlopie rodzicielskim udzielonym do 18 kwietnia br., od 4 stycznia br. łączy ten urlop z pracą na 1/2 etatu. Czy urlop rodzicielski (...)
str. 45
4.
Udzielenie urlopu pracownikowi młodocianemu w czasie ferii zimowych
W dniu 1 września 2015 r. zatrudniliśmy pracowników młodocianych w celu nauki zawodu, dokształcających się w szkole, w której ferie zimowe przypadają w pierwszej połowie (...)
str. 47
VIII.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Jakie dokumenty pracownika można kopiować i przechowywać w dokumentacji pracowniczej?
Czy pracodawca może wymagać od pracownika złożenia w zakładzie pracy kopii dokumentów związanych z korzystaniem z uprawnień wynikających ze stosunku pracy, takich jak np. zwolnienie (...)
str. 48
2.
Korzystanie w celach służbowych z pojazdu będącego własnością osoby trzeciej
Pracownik używa do celów służbowych (jazdy lokalne) samochód osobowy należący do jego ojca. Czy do umowy zawartej między pracodawcą a pracownikiem będącej podstawą do zwrotu (...)
str. 51
3.
Ekwiwalent sędziowski a potrącenie komornicze
Czy ekwiwalent sędziowski, wypłacany z tytułu prowadzenia i sędziowania zawodów sportowych, podlega potrąceniom z tytułu zajęcia komorniczego? Do prowadzenia zawodów sportowych sędziowie zwykle delegowani są (...)
str. 51
4.
Dokumentacja przy ubieganiu się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
1) Czy w informacji INF-D-P w pozycji 52 koszt płacy należy wykazać tylko wynagrodzenie określone w umowie o pracę, czy można również uwzględnić dodatki (premię (...)
str. 53
5.
Zasady odbywania praktyk przez uczniów i studentów
W przedsiębiorstwie wodociągowym odbywają praktyki studenci uczelni wyższych oraz uczniowie. Nie jest to praktyczna nauka zawodu. Jakie regulacje prawne mają zastosowanie do praktyk? Czy obowiązkiem (...)
str. 54
IX.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Badania profilaktyczne pracownika zatrudnionego w dwóch firmach na takim samym stanowisku
Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy w dwóch firmach, mieszczących się pod tym samym adresem. W obydwu zajmuje takie samo stanowisko, z identycznym (...)
str. 55
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Ochrona stosunku pracy
1.1. Zakaz wypowiadania i rozwiązywania umowy o pracę Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży (także urlopu macierzyńskiego) pracownicy. Ochrona (...)
str. 57
1.1.
Zakaz wypowiadania i rozwiązywania umowy o pracę
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży (także urlopu macierzyńskiego) pracownicy. Ochrona nie dotyczy pracownic zatrudnionych w ramach umowy o (...)
str. 57
1.2.
Szczególne rozwiązania w razie wypowiedzenia umowy przez pracodawcę
Pracownica może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony narusza (...)
str. 58
2.
Ochrona pracownicy w ciąży ze względu na rodzaj i warunki pracy
2.1. Ze względu na charakterystykę pracy Pracodawca nie może zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla ich zdrowia (art. 176 K.p.). Prace te (...)
str. 59
2.1.
Ze względu na charakterystykę pracy
Pracodawca nie może zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla ich zdrowia (art. 176 K.p.). Prace te zostały wyszczególnione w rozporządzeniu Rady Ministrów (...)
str. 59
2.2.
Ze względu na czas pracy
Czas pracy pracownicy w ciąży nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Powyższe nie zostało uregulowane wprost w przepisach jednak do takich wniosków prowadzą następujące (...)
str. 61
2.3.
Ze względu na porę wykonywania pracy
Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w porze nocnej (art. 178 § 1 K.p.). Pracodawca zatrudniający pracownicę w porze nocnej ma obowiązek na okres ciąży (...)
str. 62
2.4.
Ze względu na miejsce wykonywania zadań
Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy (art. 178 § 1 K.p.). Powyższe wyklucza stosowanie środków dyscyplinujących względem pracownicy (...)
str. 63
3.
Uprawnienia pracownicy w ciąży
3.1. Zwolnienie na badania Pracodawca ma obowiązek zwolnić od pracy pracownicę w ciąży na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą. Mogą (...)
str. 63
3.1.
Zwolnienie na badania
Pracodawca ma obowiązek zwolnić od pracy pracownicę w ciąży na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą. Mogą być one wykonywane w (...)
str. 63
3.2.
Wysokość wynagrodzenia i zasiłku chorobowego
Za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownica w ciąży zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas choroby. Począwszy od 34. dnia ma (...)
str. 64
4.
Dokumentowanie stanu ciąży
Stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim (art. 185 § 1 K.p.). Ustawodawca nie wprowadził szczegółowych uregulowań w zakresie trybu wydawania zaświadczeń w wyżej wymienionych (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Likwidacja syndromu pierwszej dniówki - projekt zmian do Kodeksu pracy
Stosownie do art. 29 § 2 K.p., umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, (...)
str. 66
2.
Od 23 stycznia 2016 r. zmiany w zatrudnianiu w służbie cywilnej
Z dniem 23 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych (...)
str. 66
3.
Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie
Poczynając od 1 stycznia 2016 r., wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie wynosi 7% w stosunku rocznym. Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 stycznia 2016 r. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.