Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:23 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 2 (410) z dnia 20.01.2016
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Kursy średnie walut obcych do wyceny bilansowej, ogłoszone przez NBP 31 grudnia 2015 r.
Zasady wyceny składników aktywów i pasywów na dzień bilansowy określa art. 30 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Przepis ten stanowi, iż składniki aktywów (z wyłączeniem (...)
str. 4
2.
Od 1 styczna 2016 r. niektóre organizacje pozarządowe mogą prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów
NOWE ROZPORZĄDZENIE W Dzienniku Ustaw z 23 grudnia 2015 r. pod poz. 2178 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre (...)
str. 6
3.
Ważne terminy w lutym 2016 r.
Do tego dnia należy zawiadomić urząd skarbowy o wyborze bilansowej metody rozliczania różnic kursowych (termin przesunięty z 31 stycznia) Stosownie do art. 9b ust. 1 (...)
str. 9
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2015 r.
1.
Wątpliwości związane z tworzeniem i rozwiązywaniem rezerw
Kiedy rezerwy tworzy się jako bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów na koncie 64-1, a kiedy księguje się je na koncie 83 "Rezerwy"? Pod pojęciem rezerw rozumie (...)
str. 10
2.
Uzgodnienie obrotów i sald kont syntetycznych i analitycznych
W świetle przepisów bilansowych, roczne sprawozdanie finansowe jednostki powinno być sporządzone nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Dlatego prace bilansowe należy (...)
str. 15
II.
Podmioty powiązane według prawa bilansowego z uwzględnieniem najnowszych zmian
Ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1333), dalej zwana ustawą z dnia (...)
str. 17
1.
Prezentacja informacji o jednostkach powiązanych w sprawozdaniu przed zmianą ustawy o rachunkowości
Według przepisów prawa bilansowego przed zmianami, pojęcie jednostek powiązanych z jednostką było bardzo szerokie. Przepisy art. 3 ust. 1 pkt 43 ustawy o rachunkowości w (...)
str. 17
2.
Zmiany wprowadzone do ustawy o rachunkowości w zakresie jednostek powiązanych
W świetle nowego brzmienia art. 3 ust. 1 pkt 43 ustawy o rachunkowości, przez jednostki powiązane rozumie się dwie lub więcej jednostek wchodzących w skład (...)
str. 19
3.
Prezentacja danych dotyczących jednostek powiązanych w poszczególnych elementach sprawozdania po zmianach
Bilans W bilansie sporządzonym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości po nowelizacji należności i zobowiązania długoterminowe, długoterminowe aktywa finansowe, a także należności i (...)
str. 21
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Zasady dokonywania korekty podatku naliczonego po zakończeniu roku
Co do zasady, w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr (...)
str. 24
2.
Wpływ rocznej korekty VAT na przychody i koszty podatkowe
W zakresie podatku dochodowego obowiązuje ogólna zasada, w myśl której VAT nie jest przychodem ani kosztem uzyskania przychodów. Od tej zasady ustawy o podatku dochodowym (...)
str. 25
3.
Rozliczenie skutków korekty VAT w księgach rachunkowych
Skutki korekty VAT (przychód lub koszt) wprowadza się do ksiąg rachunkowych roku, którego korekta dotyczy. Takie podejście jest zgodne z obowiązującą w rachunkowości zasadą memoriału (...)
str. 26
1.
Koszty uwzględniane przy ustalaniu kosztu wytworzenia produktów
W przypadku gdy roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta, obliczając koszt wytworzenia produktu jednostka musi ustalić normalny poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych. (...)
str. 28
2.
Zasady kalkulacji i ujęcie w księgach kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych
Co to są koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych i jak je ustalić? Koszty niewykorzystanych zdolności produkcyjnych powstają, gdy jednostka nie w pełni wykorzystuje zaangażowane zasoby produkcyjne. (...)
str. 29
3.
Ustalenie kosztu niewykorzystanych zdolności produkcyjnych przy zastosowaniu kosztów planowanych
Jednostka produkuje kostkę brukową w systemie jednozmianowym. Jej produkcja przebiega w trzech fazach. Pierwsza faza obejmuje przygotowanie masy betonowej, w drugiej fazie masa betonowa jest (...)
str. 31
4.
Ujęcie kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych
Przykład I. Założenia: 1. Założenia dotyczące produkcji oraz zdolności produkcyjnych jednostki są analogiczne jak w przykładzie poprzednim. 2. Rzeczywisty poziom produkcji w 2015 r. był (...)
str. 33
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Dofinansowanie otrzymane na pokrycie kosztów ulepszenia już istniejącego środka trwałego
Otrzymaliśmy dofinansowanie na pokrycie kosztów rozbudowy środka trwałego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych i podlegającego amortyzacji. W październiku 2015 r. za wykonane prace przez obcą (...)
str. 35
2.
Przekazanie przedmiotu leasingu finansowego na podstawie umowy cesji
Jesteśmy spółką z o.o., która chce przekazać spółce "córce" samochód osobowy będący w użytkowaniu na podstawie umowy leasingu. Bilansowo jest to leasing finansowy, a podatkowo (...)
str. 37
3.
Rozszerzenie programu komputerowego o kolejne stanowiska
Program komputerowy, który użytkujemy, rozszerzyliśmy o drugie stanowisko wraz z kluczem licencyjnym. Czy wydatki z tym związane zaksięgować jako nową wartość niematerialną i prawną? Ich (...)
str. 38
4.
Nabycie dzierżawionej wcześniej nieruchomości, w której poniesiono nakłady na ulepszenie
Spółka nabyła lokal użytkowy wraz z przynależnym gruntem. Przed zakupem spółka dzierżawiła tę nieruchomość i poniosła nakłady na ulepszenie i przystosowanie dla osób niepełnosprawnych. Cena (...)
str. 39
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
V.
Przejście przedsiębiorstwa produkcyjnego na księgi rachunkowe od 1 stycznia 2016 r.
Jestem przedsiębiorcą prowadzącym mały zakład produkcyjny. Od 2016 r. przechodzę na księgi rachunkowe z podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jak zakłada się księgi rachunkowe? Jaki (...)
str. 42
1.
Jednostki zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2016 r.
Według art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie - jeżeli (...)
str. 42
2.
Zamknięcie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz otwarcie ksiąg rachunkowych
Uwzględniając przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. (...)
str. 42
3.
Wycena składników inwentarza i sporządzenie bilansu otwarcia na przykładzie
Składniki aktywów i pasywów wykazywane w inwentarzu wycenia się zgodnie z zasadami wynikającymi z rozdziału 4 ustawy o rachunkowości "Wycena aktywów i pasywów oraz ustalenie (...)
str. 43
4.
Ustalenie polityki rachunkowości, przyjęcie zakładowego planu kont oraz wybór ewidencji kosztów
Każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe, zobowiązana jest do przestrzegania przepisów zawartych w ustawie o rachunkowości. W świetle art. 10 ust. 1 ustawy o rachunkowości, jednostka (...)
str. 46
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Od 1 stycznia 2016 r. jednostki i zakłady budżetowe powinny wprowadzić zmiany w polityce rachunkowości
W związku ze zmianami w szczególnych zasadach rachunkowości budżetowej, które weszły w życie 1 stycznia 2016 r. powinniśmy dokonać zmian w polityce rachunkowości. W jaki (...)
str. 48
2.
Przeniesienie własności lokalu na rzecz samorządowej instytucji kultury
Jesteśmy samorządową instytucją kultury (miejską biblioteką publiczną). W grudniu 2015 r. organizator (urząd miasta) nieodpłatnie przeniósł na rzecz naszej instytucji własność lokalu wraz z udziałem (...)
str. 49
3.
Dostęp do serwisu internetowego w klasyfikacji budżetowej
W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej zaplanować wydatek na dostęp do serwisu internetowego? Wydatki na dostęp do serwisu internetowego ponoszone przez jednostki sektora finansów publicznych wskazane (...)
str. 50
4.
Wydatek poniesiony na sporządzenie dokumentacji powypadkowej pracownika
Jesteśmy jednostką budżetową. Otrzymaliśmy fakturę za sporządzenie dokumentacji powypadkowej pracownika. Sami nie mamy służby bhp. Do jakiego paragrafu zaklasyfikować taki wydatek? Wydatek poniesiony na sporządzenie (...)
str. 50
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VI.
Praktyczne zastosowanie MSR – jak ująć zwrot (refundację) nakładów na inwestycję w obcym obiekcie?
Spółka akcyjna "X" stosująca MSR jako podstawę sprawozdawczości finansowej prowadzi działalność usługową w wynajmowanych lokalach. Rozpoczynając działalność w nowej lokalizacji często musi przystosować lokal do (...)
str. 51
1.
Różne podejścia księgowe dotyczące ujęcia otrzymanej refundacji
Standardy międzynarodowe nie odnoszą się wprost do przedstawionej transakcji otrzymania refundacji od właściciela nieruchomości w związku z adaptacją lokalu na potrzeby jednostki gospodarczej wynajmującej ten (...)
str. 51
2.
Analiza i ocena istoty ekonomicznej refundacji
Wybór rozwiązania księgowego musi być poprzedzony analizą i oceną istoty ekonomicznej refundacji, ponieważ dopiero wówczas można rozważać zastosowanie określonego podejścia księgowego bazującego na właściwym standardzie (...)
str. 52
3.
Ujęcie refundacji na zasadach analogicznych jak dotacji rządowych
Jednostka stosująca MSR, która nie ma jednoznacznych wytycznych wynikających z określonego standardu międzynarodowego powinna, na podstawie par. 10 MSR 8 "Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości (...)
str. 53
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Jakie wymogi formalne należy spełnić przy podpisywaniu sprawozdania finansowego?
Czy każdy kto podpisuje sprawozdanie finansowe podaje też obok datę podpisu? Tak. Każdy kto podpisuje sprawozdanie finansowe obok podpisu powinien zamieścić również datę jego złożenia. (...)
str. 55
2.
Jaką datę podać na arkuszu spisu z natury, gdy ostatni dzień roku w firmie jest dniem wolnym od pracy?
W naszej jednostce dzień bilansowy, tj. 31 grudnia 2015 r., był dniem wolnym od pracy, zgodnie z decyzją kierownika jednostki. Jaką datę powinniśmy wpisać na (...)
str. 55
3.
Czy spółka z o.o. powstała pod koniec roku może wydłużyć swój pierwszy rok obrotowy?
Dwóch wspólników założyło spółkę z o.o. Akt notarialny podpisano w listopadzie 2015 r., a wpisu do KRS dokonano w grudniu 2015 r. Czy taka spółka (...)
str. 56
4.
Jakich zapisów należy dokonać w księgach w związku z rezygnacją z budowy środka trwałego?
W 2015 r. rozpoczęliśmy budowę nowego obiektu. Ponieśliśmy m.in. koszty pomiarów geodezyjnych, projektu oraz pozwoleń, które ujęliśmy na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Ze (...)
str. 57
5.
Kiedy dokonać ostatniego odpisu amortyzacyjnego środka trwałego przeznaczonego do likwidacji?
W listopadzie 2015 r. zlikwidowaliśmy środek trwały, który nie był umorzony w całości. Czy mogliśmy naliczyć odpis amortyzacyjny za listopad? Środek trwały był jeszcze w (...)
str. 57
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Rozliczanie opłat za prowadzenie rachunku bankowego na przełomie dwóch lat obrotowych
Na pierwszym wyciągu bankowym w nowym roku kalendarzowym bank udokumentował pobranie prowizji za prowadzenie rachunku bankowego w grudniu poprzedniego roku. Jak zaksięgować te koszty i (...)
str. 58
2.
Prezentacja w bilansie kaucji wpłaconej za najem lokalu
Wpłaciliśmy innej firmie (wynajmującemu) kaucję za najem. Gdzie w bilansie sporządzanym według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości wykazać tę kaucję - w należnościach (...)
str. 58
3.
Czy towary zawsze należy inwentaryzować w formie spisu z natury?
Posiadamy chłodniczy magazyn wysokiego składowania o wysokości 35 m (12 pięter), w którym przechowywane są w niskiej temperaturze produkty spożywcze na paletach. Jest to w (...)
str. 59
4.
Rozliczanie kosztów wspólnych przy prowadzeniu różnych odmian działalności
Prowadzimy różne odmiany działalności. Części kosztów nie da się bezpośrednio przyporządkować do poszczególnych odmian. Jak księgować oraz rozliczać te koszty? Zasadniczo jednostki, które prowadzą różne (...)
str. 60
5.
Elementy sprawozdania finansowego jednostki niezobowiązanej do badania tego sprawozdania
Spełniamy warunki dla jednostki małej, jednak za 2015 r. będziemy jeszcze sporządzać sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. Nasza spółka z (...)
str. 61
6.
Korekta błędu z lat poprzednich, dotycząca wysokości podatku dochodowego
W 2015 r. w wyniku kontroli podatkowej za 2011 r. ustalono, że spółka z o.o. wyliczyła i zapłaciła do urzędu skarbowego za wysoki podatek dochodowy. (...)
str. 62
7.
Samochód demonstracyjny w księgach i sprawozdaniu finansowym dealera
Spółka zajmuje się handlem samochodami nowymi i używanymi. Część samochodów nowych jest rejestrowana i przeznaczana do jazd demonstracyjnych z klientami. Okres użytkowania tych samochodów z (...)
str. 63
7.1.
Zakup samochodu w celach demonstracyjnych
Samochody nabyte przez jednostkę z przeznaczeniem do dalszej odprzedaży w stanie nieprzetworzonym, używane przez nią w tzw. celach demonstracyjnych (do jazd próbnych) w okresie nie (...)
str. 63
7.2.
Samochód demonstracyjny używany dłużej niż rok
Z przepisów art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości wynika, że składnik majątku zalicza się do środków trwałych, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące (...)
str. 64
8.
Dokumentowanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej
Jako muzeum prowadzimy sklepik. Nie jesteśmy objęci obowiązkiem posiadania kasy rejestrującej. Jak w takiej sytuacji udokumentować sprzedaż rękodzieła, książki czy innej pozycji ze sklepiku na (...)
str. 65
9.
Jak ująć wydatki poniesione na uzyskanie certyfikatu jakości usług?
Szpital otrzymał notę obciążeniową od firmy specjalistycznej za wydanie świadectwa akredytacji (certyfikat jakości usług szpitalnych). Jak zaksięgować taki koszt? Czy należy go rozliczać w czasie? (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.