Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 24 (408) z dnia 20.12.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Szanowni Państwo! Kolejny rok wydawniczy już za nami. W związku z tym chciałabym podziękować za okazane nam zaufanie i zachęcić do prenumeraty w roku następnym. (...)
str. 4
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Jakie zawiadomienia należy złożyć do urzędu skarbowego z końcem roku?
Do tego dnia należy zawiadomić urząd skarbowy o dobrowolnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie (...)
str. 5
2.
Od maja 2016 r. zmiana w sposobie powiadamiania urzędu skarbowego o dobrowolnym prowadzeniu ksiąg
ZMIANA USTAWY W Dzienniku Ustaw z 18 listopada 2015 r. pod poz. 1893 opublikowano ustawę z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 6
3.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych
ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W Dzienniku Ustaw z 25 listopada 2015 r. pod poz. 1957 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 7
4.
Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie funduszów własnych spółdzielni mieszkaniowych
NOWE STANOWISKO KOMITETU W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 1 grudnia 2015 r. pod poz. 81 opublikowano uchwałę nr 7/2015 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia (...)
str. 8
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2015 r.
1.
Rezerwa utworzona na skutki toczącego się postępowania sądowego
1.1. Moment utworzenia rezerwy na skutki postępowania sądowego i zasady oszacowania jej wysokości Jednostka tworzy w księgach rachunkowych rezerwę na skutki toczącego się postępowania sądowego, (...)
str. 10
2.
Zasady rozliczania kosztów zarządu oraz kosztów sprzedaży i ich prezentacja w rachunku zysków i strat
Jesteśmy jednostką produkcyjną. Ewidencję kosztów działalności operacyjnej prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5. W jaki sposób na koniec roku obrotowego powinniśmy rozliczyć koszty zarządu (...)
str. 14
1.
Ogólne zasady ewidencji świadczeń na rzecz pracowników ze względu na źródło ich finansowania
W związku z nadchodzącymi świętami oraz kończącym się rokiem kalendarzowym duża część przedsiębiorstw zamierza przyznać pracownikom, niekiedy również emerytom i rencistom będącym byłymi pracownikami zakładu, (...)
str. 17
2.
Paczki świąteczne dla dzieci pracowników sfinansowane ze środków ZFŚS
Jeśli źródłem finansowania paczek świątecznych dla dzieci pracowników są środki ZFŚS, to przy ich przekazaniu należy uwzględnić przepisy ustawy z dnia 4 marca 1994 r. (...)
str. 18
3.
Świadczenia pieniężne przyznane pracownikom ze środków ZFŚS
Świadczenia pieniężne przyznane pracownikom ze środków ZFŚS odnosi się w ciężar konta 85-0 "Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych". Przyznanie świadczenia pieniężnego pracownikom ze środków ZFŚS ujmuje (...)
str. 20
4.
Bony towarowe przekazane na rzecz pracowników ze środków obrotowych
W sytuacji gdy bony towarowe zostały zakupione ze środków obrotowych pracodawcy, ich wartość w momencie wydania obciąża koszty działalności operacyjnej jednostki. Sfinansowanie świadczeń na rzecz (...)
str. 21
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Przychody ze sprzedaży na przełomie roku przy szczególnych warunkach dostawy
Jesteśmy spółką z o.o. W grudniu 2015 r. wystawiliśmy fakturę sprzedaży i wysłaliśmy towar za pośrednictwem przewoźnika do naszego stałego odbiorcy z UE. Jak zaksięgować (...)
str. 24
1.
Przychody w świetle ustawy o rachunkowości
Ustawa o rachunkowości definiuje przychody w art. 3 ust. 1 pkt 30, jako uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w (...)
str. 24
2.
Jak kwestię momentu powstania przychodu regulują MSR?
Według MSR 18 "Przychody", przychody ze sprzedaży produktów i towarów ujmuje się, jeżeli zostały spełnione następujące warunki: jednostka przekazała nabywcy znaczące ryzyko i korzyści wynikające (...)
str. 24
3.
Wpływ szczególnych warunków dostawy na moment powstania przychodu bilansowego
W celu wyznaczenia momentu powstania przychodu bilansowego, należy przede wszystkim uwzględnić warunki dostawy. Strony zawierające umowę mogą bowiem ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby (...)
str. 25
4.
Data powstania przychodu dla celów podatkowych
Jak wynika z pytania spółka z o.o. sprzedaje towar odbiorcy z UE, czyli jest to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT). Przepisy regulujące moment powstania przychodu podatkowego (...)
str. 27
IV.
Ustalanie wyniku finansowego w jednostce prowadzącej dwie odmiany działalności
Jednostka prowadzi sprzedaż towarów oraz świadczy usługi montażu i napraw urządzeń. Jak ewidencjonować przychody i koszty w księgach rachunkowych, aby prawidłowo ustalić wynik finansowy? Czy (...)
str. 28
1.
Sposoby ewidencji kosztów działalności podstawowej
W przypadku gdy firma prowadzi dwie odmiany działalności, tj. usługową i handlową, wskazana jest ewidencja kosztów w układzie rodzajowym na kontach zespołu 4 oraz funkcjonalnym (...)
str. 28
2.
Przychody ze sprzedaży towarów i usług oraz koszty sprzedanych towarów i usług
Do ewidencji przychodów ze sprzedaży towarów przeznaczone jest konto 73-0 "Sprzedaż towarów", zaś ze sprzedaży usług 70-0 "Sprzedaż usług". Na kontach tych ujmuje się przychody (...)
str. 30
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Dotacja na dofinansowanie budowy środka trwałego stanowiąca niewielki procent jego wartości początkowej
Nasza spółka otrzymała dotację związaną z rozbiórką budynku w ramach rewitalizacji Starego Miasta. Koszt rozbiórki tego budynku zwiększył wartość początkową nowo wybudowanej w tym miejscu (...)
str. 32
2.
Jak ująć w księgach częściową likwidację środka trwałego?
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (SP ZOZ). W 2005 r. zakupiliśmy środek trwały. Następnie w 2013 r. zwiększyliśmy jego wartość o kwotę ulepszenia. Obecnie (...)
str. 33
3.
Koszty wykonania serii próbnych przed zakupem maszyny produkcyjnej
Spółka zamierza kupić maszynę produkcyjną, która po zakupie będzie przyjęta na środki trwałe. Obecnie trwają próby testowe u trzech producentów. Po wykonaniu prób zostanie podjęta (...)
str. 34
4.
Czy konstrukcja reklamy może być środkiem trwałym?
Wykonano na nasze zamówienie konstrukcję reklamy, która kosztowała 3.800 zł netto. Czy można zaliczyć tę konstrukcję do środków trwałych? Dany składnik majątku można wprowadzić do (...)
str. 35
5.
Zbiorcze odpisy amortyzacyjne od niskocennych środków trwałych tego samego rodzaju i przeznaczenia
Zakupiliśmy sto wózków, które zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Ich jednostkowa wartość jest niższa niż 3.500 zł. Czy dla celów bilansowych można od ich (...)
str. 36
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Ustalenie kosztu wytworzenia środków trwałych w budowie
W 2015 r. rozpoczęliśmy inwestycję polegającą na budowie środka trwałego. Prowadzimy ją we własnym zakresie. W jaki sposób wycenić tę budowę? Co składać się będzie (...)
str. 37
2.
Zasady ewidencji środków trwałych w budowie
W jaki sposób ewidencjonować w księgach nakłady ponoszone na budowę środka trwałego? Ewidencję środków trwałych w okresie ich budowy prowadzi się na przeznaczonym do tego (...)
str. 38
3.
Koszty wspólne budowy i ich rozliczanie na poszczególne obiekty
W ramach prowadzonej inwestycji realizujemy budowę kilku obiektów. Jak rozliczyć koszty wspólne budowy na poszczególne obiekty? Jeśli w ramach jednego przedsięwzięcia jednostka realizuje budowę kilku (...)
str. 40
4.
Wycena środków trwałych w budowie na dzień bilansowy i ich prezentacja w sprawozdaniu finansowym
Na dzień bilansowy nieukończone środki trwałe w budowie (tzn. niegotowe jeszcze obiekty, które po wybudowaniu, montażu, próbach czy zakończeniu ulepszenia i przyjęciu do używania staną (...)
str. 41
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Zmiana rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości budżetowej
ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W Dzienniku Ustaw z 25 listopada 2015 r. pod poz. 1954 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 42
2.
Do końca 2015 r. instytucje kultury muszą dokonać korekty funduszu
W związku ze zmianą przepisów jesteśmy zobowiązani dokonać przeksięgowania niezamortyzowanej wartości początkowej aktywów trwałych otrzymanych nieodpłatnie lub sfinansowanych z dotacji na rozliczenia międzyokresowe przychodów. Na jaki dzień (...)
str. 43
3.
Zmiany dotyczące wspólnej obsługi jednostek sektora finansów publicznych od 1 stycznia 2016 r.
Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (...)
str. 44
4.
Koszty postępowania egzekucyjnego w księgach rachunkowych SP ZOZ
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Wystawiamy faktury dla osób fizycznych za udzielone świadczenia w przypadku, gdy nie posiadają ubezpieczenia uprawniającego do bezpłatnych (...)
str. 46
5.
Czy zakup mebli do sal czytelniczych jest wydatkiem strukturalnym?
Instytucja kultury (biblioteka) przeprowadziła remont sal czytelniczych. Do wyremontowanych pomieszczeń w miejsce starych mebli zakupiła nowe, w tym biurka i regały. Czy zakup ten jest (...)
str. 46
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VI.
Zmiana metody ustalania różnic kursowych z podatkowej na rachunkową od 2016 r.
Spółka od 2016 r. zamierza stosować metodę ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości. Czy na pierwszy dzień roku podatkowego, w którym została wybrana (...)
str. 47
1.
Różnice kursowe dla celów podatkowych ustalane metodą rachunkową
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe mogą ustalać różnice kursowe dla celów podatku dochodowego na podstawie: art. 15a updop lub art. 24c updof - tzw. metoda podatkowa (...)
str. 47
2.
Wycena na dzień bilansowy aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych
Ustawa o rachunkowości w art. 30 ust. 1 nakłada na jednostki stosujące przepisy tej ustawy, tj. prowadzące księgi rachunkowe, obowiązek dokonania na dzień bilansowy wyceny (...)
str. 48
3.
Metody rozliczania różnic kursowych powstałych w związku z wyceną bilansową w księgach roku następnego
Powstałe w związku z bilansową wyceną różnice kursowe należy rozliczyć w księgach następnego roku. W ustawie o rachunkowości nie uregulowano terminu ani metody dokonania tego (...)
str. 49
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Wydanie arkuszy spisowych w celu przeprowadzenia inwentaryzacji
Czy wydanie arkuszy spisowych w celu przeprowadzenia inwentaryzacji trzeba potwierdzać pisemnie? Naszym zdaniem, zarówno wydanie arkuszy spisowych, jak i późniejsze ich odebranie, powinno być potwierdzone (...)
str. 51
2.
Dopłaty wniesione przez wspólników na pokrycie bieżącej działalności spółki
Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. podjęło uchwałę o wniesieniu dopłat do kapitału. Jak powinna wyglądać ewidencja otrzymania tych dopłat w księgach spółki z o.o.? Ewidencja (...)
str. 51
3.
Podatek u źródła potrącany z wynagrodzenia należnego kontrahentowi zagranicznemu
W którym momencie zaewidencjonować w księgach spółki z o.o. potrącenie z kwoty należnej kontrahentowi zagranicznemu podatku u źródła - w momencie zaksięgowania faktury, czy w (...)
str. 52
4.
Opłata za pełnomocnictwo udzielone adwokatowi
Na jakich kontach księguje się koszty dochodzenia należności na drodze sądowej - na kontach zespołu 7, czy 4? Jak ująć opłatę skarbową za pełnomocnictwo adwokata (...)
str. 52
5.
Ewidencja księgowa wynagrodzenia chorobowego
Jak zaksięgować wypłacane przez pracodawcę wynagrodzenie chorobowe? Wypłacane ze środków pracodawcy wynagrodzenie pracownika za okres niezdolności do pracy spowodowanej jego chorobą - tzw. wynagrodzenie chorobowe (...)
str. 53
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Zmiana zasad ewidencji kosztów od pierwszego dnia roku obrotowego
Spółka prowadzi dwie różne działalności, tzn. usługi i handel. Dotychczas ewidencję kosztów prowadziła tylko na kontach zespołu 4. Chciałaby jednak prowadzić pełną ewidencję kosztów na (...)
str. 53
2.
Ewidencja wpłaconej zaliczki w jednostce niestosującej konta "Rozliczenie zakupu"
Nie prowadzimy konta 30 "Rozliczenie zakupu". Koszty księgujemy jedynie w układzie rodzajowym (zespół 4). Jak w takim przypadku zaksięgować wpłaconą innej firmie zaliczkę w październiku (...)
str. 55
3.
Kompensata odsetek od należności z zobowiązaniem wobec tego samego kontrahenta
Kontrahent zalega nam z płatnościami ponad 60 dni. W listopadzie 2015 r. zakupiliśmy od niego towar z terminem płatności przypadającym na grudzień 2015 r. Czy (...)
str. 56
4.
Jakie są konsekwencje przejścia na inwentaryzację ciągłą środków trwałych?
Jesteśmy dużą jednostką prowadzącą działalność produkcyjną. W IV kwartale 2012 r. przeprowadziliśmy inwentaryzację składników, o których mowa w art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy (...)
str. 59
5.
Bilansowe skutki zmiany korzystającego z dofinansowania PARP
W 2014 r. właściciel działalności jednoosobowej otrzymał dofinansowanie na zakup maszyn i urządzeń. Z początkiem 2015 r. osoba ta wniosła zorganizowaną część przedsiębiorstwa do spółki (...)
str. 60
6.
Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC biura rachunkowego
Jako biuro rachunkowe świadczymy usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ile wynosi minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC? Jeżeli (...)
str. 61
7.
Czy w związku z planowaną w 2016 r. likwidacją jednostki utworzyć rezerwę na przewidywane koszty tej likwidacji?
W lutym 2016 r. planujemy rozpocząć likwidację naszej jednostki. Czy to znaczy, że w sprawozdaniu finansowym za 2015 r. musimy utworzyć rezerwę na przewidywane koszty (...)
str. 62
8.
Zabezpieczenie umowy wekslem in blanco po stronie wierzyciela i dłużnika
Jak zaksięgować otrzymane lub udzielone zabezpieczenie umowy w formie weksla in blanco? Weksel jest papierem wartościowym, który charakteryzuje się tym, że osoba na nim podpisana (...)
str. 64
9.
Opłata z tytułu przekroczenia kwoty mlecznej w księgach rachunkowych producenta
Jak zaksięgować opłaty z tytułu przekroczenia kwoty mlecznej rozłożonej na 3 lata tak, aby jedna rata była w kosztach danego roku? Kwota mleczna jest to (...)
str. 65
10.
Ujęcie księgowe uprawnień do emisji dwutlenku węgla
Spółka otrzymuje prawa do emisji CO2 w ramach przydziału. Ujmuje je jako wartości niematerialne i prawne, a drugostronnie jako rozliczenia międzyokresowe przychodów. Następnie kwotę figurującą (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.