Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 22 (406) z dnia 20.11.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Zakłady budżetowe nie są podatnikami VAT – uchwała NSA
W przełomowym dla gmin wyroku z dnia 29 września 2015 r. wydanym w sprawie C-276/14, Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził, iż gminne jednostki budżetowe nie są (...)
str. 4
II.
Negatywne konsekwencje dla rolników dokonujących zakupu paliwa od oszusta
W dniu 6 października 2015 r. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zamieszczony został komunikat pt.: "Informacja dla rolników o negatywnych konsekwencjach zakupu paliwa od oszusta", który stanowi pewnego (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Samochód wniesiony aportem do spółki
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w 2006 r. kupiła od podatnika VAT czynnego samochód osobowy za kwotę: 30.000 zł (sprzedaż korzystała ze zwolnienia przedmiotowego). W (...)
str. 6
2.
Sprzedaż samochodu nabytego w formie aportu
Spółka zamierza w 2015 r. sprzedać samochód uprzednio nabyty w drodze aportu od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Czy przy sprzedaży tego samochodu można zastosować (...)
str. 7
3.
"Wycofanie" samochodu z majątku spółki
Spółka zamierza "wycofać" samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej, który wcześniej otrzymała w formie aportu od osoby fizycznej. Czy "wycofując" ten samochód należy wykazać VAT należny (...)
str. 8
4.
Zbycie samochodu przez podatnika VAT zwolnionego
Czy wybierając zwolnienie podmiotowe i sprzedając w miesiącu następnym samochód uprzednio nabyty w formie aportu od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej będzie konieczne wykazanie VAT (...)
str. 9
1.
Kiedy podatnik zwolniony z VAT ma obowiązek wystawić fakturę?
Jestem podatnikiem korzystającym ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość sprzedaży. W listopadzie kontrahent zwrócił się do mnie z żądaniem wystawienia faktury dotyczącej sprzedaży, (...)
str. 10
2.
Elementy faktury wystawionej przez podatnika zwolnionego z VAT
Jakie elementy zawierać musi faktura wystawiona przez podatnika zwolnionego z VAT ze względu na wysokość obrotu? Czy faktura taka powinna zawierać wszystkie elementy jakie zawierają (...)
str. 11
3.
Dokumentowanie usług zwolnionych przedmiotowo z VAT
Świadczymy usługi w zakresie opieki medycznej, które są zwolnione z VAT. Na żądanie nabywcy musimy wystawić fakturę dokumentującą te usługi. Jakie dane powinny znaleźć się (...)
str. 11
4.
Brak obowiązku umieszczania na fakturze podstawy prawnej zwolnienia
Wystawiłem fakturę - na żądanie nabywcy - dokumentującą świadczone usługi ubezpieczeniowe. Nabywca zwrócił mi fakturę, twierdząc, że w jej treści nie wskazałem przepisu, na podstawie (...)
str. 12
5.
Termin wystawienia faktury na żądanie nabywcy
Jestem podatnikiem zwolnionym z VAT ze względu na wielkość sprzedaży. Nabywca zwrócił się do mnie z żądaniem wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż. W jakim terminie od (...)
str. 13
1.
Podstawa zastosowania ulgi na złe długi
Ulga na złe długi to procedura umożliwiająca podatnikom dokonanie korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w sytuacji gdy kontrahent w odpowiednim terminie nie uregulował należności (...)
str. 13
2.
Brak obowiązku korekty VAT przez dłużnika pozostającego w upadłości
Niezależnie od tego, czy wierzyciel skorzysta z ulgi na złe długi czy też nie, dłużnik, na podstawie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT, w (...)
str. 14
3.
Uchwała NSA niekorzystna dla wierzycieli
Choć obecne regulacje w zakresie stosowania ulgi na złe długi w odniesieniu do podmiotów pozostających w trakcie postępowania upadłościowego są jednoznaczne i nie budzą wątpliwości (...)
str. 15
VI.
Warunki zastosowania zwolnienia z VAT przy dostawie nieruchomości
Podatnicy VAT, którzy w toku prowadzonej działalności podejmują decyzję o sprzedaży używanych na potrzeby prowadzonej działalności obiektów budowlanych czy też gruntów, mają często wątpliwości czy (...)
str. 16
1.
Zwolnienie z VAT dostawy używanego obiektu budowlanego
Transakcja zbycia używanego przez podatnika obiektu budowlanego lub jego części może korzystać ze zwolnienia z VAT, o ile spełnione zostaną określone w ustawie o VAT (...)
str. 16
2.
Prawo wyboru opodatkowania sprzedaży nieruchomości
W myśl art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może odstąpić od zastosowania przysługującego mu zwolnienia od podatku w stosunku do budynku, budowli lub (...)
str. 17
3.
Jak opodatkować sprzedaż gruntu?
W art. 29a ust. 8 ustawy o VAT sformułowano zasadę, zgodnie z którą w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części (...)
str. 18
VII.
Podatek VAT w orzecznictwie sądów
1.
Udzielenie rabatu pośredniego
Udzielenie przez podatnika rabatu pośredniego, tzn. nie bezpośredniemu jego kontrahentowi, lecz kolejnemu odbiorcy w łańcuchu dystrybucji towaru, stanowi podstawę do obniżenia obrotu o kwotę udzielonego (...)
str. 18
2.
Parkowanie pojazdu w miejscu zamieszkania pracownika nie wyklucza pełnego odliczenia VAT
Parkowanie samochodu poza siedzibą firmy (blisko miejsca zamieszkania pracownika) nie oznacza automatycznie, że samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Przy czym możliwość takiego (...)
str. 19
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Opodatkowanie pożyczek pieniężnych
Czynny podatnik VAT prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży i serwisowania samochodów ciężarowych. Dodatkowo planuje rozszerzyć działalność o odpłatne (za wynagrodzeniem w postaci odsetek) udzielanie (...)
str. 20
2.
Kiedy należy dokonać aktualizacji formularza VAT-26?
W prowadzonej działalności gospodarczej użytkujemy pojazdy samochodowe dla których prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu oraz złożyliśmy VAT-26. Jeden z pojazdów sprzedaliśmy. Czy w tym przypadku należało (...)
str. 21
3.
Upominki przekazywane kontrahentom
Przekazujemy naszym kontrahentom oraz potencjalnym klientom drukowane kalendarze ścienne z logo i reklamą naszej firmy. Są to prezenty o małej wartości i służą one celom (...)
str. 22
4.
Przechowywanie duplikatu faktury
Kontrahent poprosił mnie o wystawienie duplikatu faktury. Skoro duplikaty faktur wystawiane są w jednym egzemplarzu, to co będziemy przechowywać w swojej dokumentacji, jeśli wystawiony przez (...)
str. 23
5.
Likwidacja działalności a przyspieszony zwrot VAT
Czy likwidując działalność gospodarczą, mogę otrzymać zwrot bezpośredni w terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji? Osobom fizycznym zaprzestającym wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz osobom, (...)
str. 23
C.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Sprzedaż towaru objętego mechanizmem odwrotnego obciążenia w kasie fiskalnej
Sprzedajemy towary osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Sprzedaż na rzecz osób prywatnych ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Czy sprzedaż towarów (objętych również mechanizmem odwrotnego obciążenia), dla (...)
str. 24
2.
Numer rachunku bankowego we wniosku o zwrot ulgi na zakup kasy
Prowadzę zakład krawiecki i ze względu na niskie obroty korzystam ze zwolnienia z VAT. Dotychczas nie miałam obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. We (...)
str. 26
3.
Świadczenie usług w zakresie edukacji nie podlega ewidencjonowaniu w kasie fiskalnej
Prowadzimy szkołę języków obcych. Czy usługi nauczania języków obcych korzystają ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w kasie bez względu na wysokość osiąganych obrotów? Zgodnie z (...)
str. 27
X.
Problemy z ewidencjonowaniem sprzedaży towarów na rzecz osób prywatnych z innych krajów UE
Prowadzimy sprzedaż wyrobów metalowych m.in. na rzecz osób prywatnych z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, które dostarczamy do nich własnym transportem. Sprzedaż tę dokumentujemy fakturami (...)
str. 28
1.
Sprzedaż towaru dla osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej z innego kraju UE
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić (...)
str. 28
2.
Termin zaewidencjonowania sprzedaży w kasie
Podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących mają m.in. obowiązek dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży, jak również wydawać wydrukowany dokument nabywcy. (...)
str. 30
3.
Ewidencjonowanie należności dokonywanej w walucie obcej
W § 10 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, analogicznie jak w § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia w sprawie kas (...)
str. 32
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Pojęcie eksportu towarów
Przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez: a) dostawcę lub na jego rzecz, lub (...)
str. 34
2.
Data powstania obowiązku podatkowego
Nie ma szczególnych regulacji, które odnosiłyby się do sposobu ustalania obowiązku podatkowego czy terminów wystawiania faktur dokumentujących eksport towaru. Należy zatem tu stosować zasady ogólne. (...)
str. 35
3.
Wysokość stawki VAT
Generalnie w eksporcie stosuje się stawkę 0%, pod warunkiem jednak, że podatnik posiada przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, dokument (...)
str. 35
4.
Opodatkowanie zaliczki na poczet eksportu towarów
Zgodnie z art. 41 ust. 9a ustawy o VAT, jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie (...)
str. 37
5.
Usługi związane z eksportem towarów
W art. 83 ustawy o VAT ustawodawca określił listę towarów i usług, do których na zasadzie wyjątków od ogólnej reguły stosowana jest również stawka 0%. (...)
str. 37
6.
Przeliczanie walut obcych z faktur eksportowych
Z art. 31a ustawy o VAT wynika, że kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez (...)
str. 38
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Rezerwacja pokoi hotelowych u zagranicznej firmy
Zarezerwowaliśmy pokoje hotelowe w Polsce u zagranicznego kontrahenta, który nie jest zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT w Polsce. Usługa została wykonana we wrześniu br. a (...)
str. 38
2.
Deklarowanie usług świadczonych dla podatników spoza UE
Wystawiliśmy szwajcarskiemu kontrahentowi fakturę z adnotacją "odwrotne obciążenie" za usługę ochrony. W której pozycji deklaracji wykazać tę sprzedaż? Czy musimy sporządzić informację podsumowującą VAT-27? Jeśli (...)
str. 39
3.
Stawka VAT na usługi spedycyjne związane z transportem poza terytorium kraju
Świadczymy dla polskiego kontrahenta usługi spedycyjne, które związane są zarówno z transportem towarów pomiędzy państwem unijnym a krajem spoza UE, jak i transportem z terytorium (...)
str. 41
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Jak przekazać majątek spółki cywilnej firmie jednoosobowej?
Małżonkowie prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej świadczącej usługi budowlane. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym, posiada środki trwałe i towary handlowe, przy nabyciu których odliczyła podatek (...)
str. 43
1.
Odpłatna sprzedaż towarów przez spółkę
W sytuacji, gdy spółka cywilna przed rozwiązaniem zdecyduje się na odpłatne zbycie posiadanych składników majątkowych (tj. towarów handlowych i środków trwałych) na rzecz wspólnika prowadzącego (...)
str. 43
2.
Nieodpłatne przekazanie towarów wspólnikowi spółki
Jeżeli spółka cywilna zdecydowałaby się na nieodpłatne przekazanie (np. w formie darowizny) swojemu wspólnikowi towarów należących do jej przedsiębiorstwa, to takie przekazanie na podstawie art. (...)
str. 45
3.
Zbycie przez spółkę przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa
W sytuacji, gdy przed rozwiązaniem spółki cywilnej przedmiotem sprzedaży/nieodpłatnego przekazania na rzecz wspólnika byłoby całe przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia (...)
str. 45
4.
Przekazanie składników majątkowych po rozwiązaniu spółki cywilnej
Gdyby spółka cywilna nie dokonała przed likwidacją prowadzonej działalności gospodarczej odpłatnej dostawy/nieodpłatnego przekazania posiadanych składników majątkowych na rzecz wspólnika, to powstałby obowiązek odprowadzenia podatku należnego (...)
str. 46
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Zmiana statusu rolnika ryczałtowego
Zasadniczo, dostawa produktów rolnych oraz świadczenie usług w zakresie rolnictwa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na ogólnych zasadach. Rolnicy, który zarejestrowali się jako czynni podatnicy VAT (...)
str. 47
2.
Kiedy możliwy jest powrót rolnika do zwolnienia z VAT?
Zarejestrowany czynny podatnik VAT ma prawo do rezygnacji z opodatkowania i skorzystania ze zwolnienia z VAT - w terminie i na zasadach określonych w obowiązujących (...)
str. 48
3.
Obowiązki związane ze zmianą statusu
Zmiana statusu przez rolnika wiąże się z pewnymi obowiązkami o charakterze formalnym. Zgodnie z art. 96 ust. 12 ustawy o VAT podatnik jest obowiązany zgłosić (...)
str. 48
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Kto i w jaki sposób powinien wypełniać deklaracje VAT-9M?
Podstawą dokonywania rozliczenia podatku VAT z organem podatkowym jest deklaracja podatkowa. W deklaracji VAT podatnik wykazuje podatek należny, naliczony i kwotę zobowiązania podatkowego. W przypadku (...)
str. 50
1.
Import usług
Import usług zdefiniowany został w art. 2 pkt 9 ustawy, który stanowi, że jest nim świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o (...)
str. 50
2.
Opodatkowane nabycie towarów
Z podobną sytuacją, w której podatek należny rozlicza nabywca, będziemy mieli do czynienia w przypadku nabycia towarów, które dostarcza zagraniczny podatnik. Ustawa przewiduje zastosowanie tej (...)
str. 52
3.
Sposób wypełniania deklaracji
W wykonaniu delegacji ustawowej zawartej w art. 99 ust. 14 ustawy o VAT, Minister Finansów w załączniku nr 6 do rozporządzenia z dnia 18 czerwca (...)
str. 53
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Ustalanie norm dopuszczalnych ubytków dla paliw ciekłych
Strata w zakresie wyrobu akcyzowego - która zazwyczaj podlega opodatkowaniu akcyzą - będzie wolna od zapłaty tego podatku w przypadku gdy będzie mieścić się w (...)
str. 55
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Jak prawidłowo określić nazwę towaru na fakturze?
Zamawiamy szereg różnych leków robionych na nasze zamówienia przez aptekę. Nasz kontrahent bez względu na rodzaj leku na wystawionych fakturach jako nazwę towaru zamieszcza "lek (...)
str. 58
2.
Dane na zbiorczej fakturze korygującej
Jesteśmy firmą dystrybucyjną, która swoim klientom udziela opustów, wystawiając co miesiąc zbiorcze korekty uproszczone dotyczące całego obrotu z danego okresu. Kalkulacja tych opustów jest dokonywana (...)
str. 59
3.
Opodatkowanie towarów otrzymanych w formie darowizny
Klub sportowy w formie darowizny otrzymał stroje sportowe dla swoich adeptów. Czy powinniśmy wykazać VAT z tytułu nieodpłatnego otrzymania tych strojów? Z przepisów ustawy o (...)
str. 60
4.
Czy rolnik ryczałtowy może zrezygnować z datą wsteczną ze zwolnienia od podatku?
W marcu 2003 r. złożyliśmy zgłoszenie VAT-R i zarejestrowaliśmy dla potrzeb VAT pozarolniczą działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług elektrycznych. W dniu 14 sierpnia 2013 (...)
str. 61
5.
Zmiana przeznaczenia nieruchomości będącej towarem handlowym a korekta podatku naliczonego
Spółka w lutym 2012 r. nabyła lokal mieszkalny z zamiarem jego odsprzedaży, odliczając z tego tytułu podatek naliczony. W tym samym roku spółka poniosła również (...)
str. 63
6.
Nieodpłatny wynajem mieszkania dla pracownika
Spółka wynajmuje pracownikowi nieodpłatnie mieszkanie, stosując zwolnienie z VAT. Spółka otrzymała fakturę od firmy z tytułu usługi pośrednictwa w najmie. Czy kwota zapłacona pośrednikowi podlega (...)
str. 64
7.
Odliczenie VAT od wydatków za przejazd promem
Czy można odliczyć VAT z paragonu fiskalnego za przejazd promem w czasie odbywanej podróży służbowej? W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do (...)
str. 65
8.
Szczególny moment powstania obowiązku podatkowego przy dostawie mediów a odliczenie VAT przez nabywcę
Otrzymaliśmy w dniu 5 listopada fakturę za media wystawioną w dniu 3 listopada 2015 r. z terminem płatności ustalonym na 2 grudnia 2015 r. Zamierzamy (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVII.
Kronika legislacyjna
1. Nowe wzory znaków akcyzy W Dzienniku Ustaw z dnia 16 października 2015 r., pod poz. 1631, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 października (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.