Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Leasing w działalności gospodarczej
Dodatek nr 17
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 22
z dnia 20.11.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZAGADNIENIA OGÓLNE
1.
str. 3
1.1.
Koszty uzyskania przychodów u korzystającego
Na podstawie art. 23a pkt 1 updof oraz art. 17a pkt 1 updop, przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także (...)
str. 3
1.2.
Amortyzacja przedmiotu leasingu
Amortyzacji podlegają: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do (...)
str. 3
2.
Leasing operacyjny
Umowa, na podstawie której odpisów amortyzacyjnych dokonuje finansujący, jest nazywana leasingiem operacyjnym. Jest ona określona w art. 23b ust. 1 updof i art. 17b ust. (...)
str. 7
3.
Określenie momentu potrącenia opłaty wstępnej
Opłaty wstępne wynikające z zawartej umowy leasingu operacyjnego powinny zostać zaliczone w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo z chwilą ich poniesienia. Tak jednomyślnie (...)
str. 8
3.1.
Koszt w dacie poniesienia
Zasadniczo opłaty leasingowe zaliczane są do tzw. pośrednich kosztów uzyskania przychodów, których nie można przyporządkować do określonego przychodu. Koszty takie, na podstawie art. 22 ust. (...)
str. 8
3.2.
Znaczenie pojęcia "dzień poniesienia kosztu"
U podatników prowadzących księgi rachunkowe za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), (...)
str. 9
II.
ZAGADNIENIA PROBLEMOWE
1.
Umowa leasingu musi spełniać wymagane warunki
Spółka jawna zamierza zawrzeć umowę na korzystanie z samochodu osobowego. Suma ustalonych w tej umowie opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, nie będzie odpowiadać co (...)
str. 10
2.
Wydatki poniesione przed przekazaniem do używania przedmiotu leasingu operacyjnego
Przedsiębiorca wziął w leasing operacyjny piec piekarniczy. Zgodnie z umową leasingową poniósł koszty jego transportu oraz montażu. Ponadto zakupił kominy, które nie są montowane w (...)
str. 12
3.
Raty leasingowe w kosztach podatkowych
Zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego, którego przedmiotem są urządzenia wykorzystywane w firmie (spółce z o.o.). Z uwagi na charakter prowadzonej działalności zdarzają się przestoje w pracy (...)
str. 13
4.
Auto w leasingu - AC w kosztach w ramach limitu
Spółka z o.o. wzięła w leasing operacyjny samochód osobowy na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Wartość samochodu przekracza 20.000 euro. Czy jeśli spółka będzie wliczać do (...)
str. 14
5.
Rozliczenie opłat leasingowych
Podatnik (prowadzący podatkową księgę) zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, którego wartość przekracza 20.000 euro. Czy w tej sytuacji opłata wstępna i raty leasingowe będą (...)
str. 15
6.
Amortyzacja środka trwałego wykupionego z leasingu
Zakończyliśmy umowę leasingu kwalifikowaną do celów bilansowych jako leasing finansowy, natomiast z punktu widzenia podatkowego - leasing operacyjny. Wykupiona z leasingu maszyna była amortyzowana w (...)
str. 16
7.
Rezygnacja na potrzeby VAT z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla leasingowanego samochodu osobowego
Zamierzam wziąć w leasing operacyjny samochód osobowy, który będzie wykorzystywany w firmie (jednoosobowa działalność gospodarcza). Nie będę prowadzić na potrzeby VAT ewidencji przebiegu tego pojazdu. (...)
str. 19
8.
Wydatki na eksploatację samochodu wykupionego z leasingu
Spółka z o.o. wykupiła samochód osobowy po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego. Ze względu na niską wartość początkową (poniżej 3.500 zł) nie wprowadziła go do ewidencji (...)
str. 20
9.
Koszty dotyczące auta zastępczego udostępnianego na czas serwisowania leasingowanego samochodu
W prowadzonej działalności gospodarczej spółka używa samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Jest również związana z leasingodawcą umową na obsługę serwisową tego samochodu. Za (...)
str. 21
10.
Przedterminowe zakończenie umowy leasingu
Czy w razie wcześniejszego zakończenia umowy leasingu samochodu osobowego, tzn. przed upływem okresu na jaki umowa została zawarta, podatnik będzie musiał skorygować koszty leasingu wykazane (...)
str. 22
11.
Samochód wykupiony z leasingu może być towarem handlowym
W styczniu 2015 r. dokonaliśmy terminowego wykupu samochodu osobowego z leasingu operacyjnego. W momencie wykupu nosiliśmy się z zamiarem sprzedaży samochodu i nadal szukamy nabywcy, (...)
str. 23
12.
Moment potrącenia kosztu z tytułu odszkodowania za utratę wartości przedmiotu leasingu
Spółka z o.o. posiada w leasingu operacyjnym samochody osobowe. Przy zwrocie samochodów obciążana jest odszkodowaniem za utratę wartości przedmiotu leasingu. Czy koszt ten należy rozpoznać (...)
str. 24
13.
Faktura za leasing dokumentująca usługę podlegającą wykonaniu w miesiącu następnym
Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów ewidencjonuje koszty uzyskania przychodów metodą memoriałową. Kiedy powstanie i pod jaką datą powinien być zaksięgowany koszt z tytułu (...)
str. 25
14.
Opłata wstępna w podatkowej księdze
Umowa leasingu operacyjnego samochodu zawarta w ramach działalności gospodarczej warunkowała wydanie jej przedmiotu od uiszczenia wstępnej opłaty leasingowej. Czy podatnik postąpił prawidłowo, wykazując jednorazowo w (...)
str. 26
15.
Przychód z odpłatnego zbycia leasingowanego samochodu a uproszczone zaliczki na podatek
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego wykupił w czerwcu 2015 r. samochód osobowy będący przedmiotem tej umowy i w dalszym ciągu używał (...)
str. 27
16.
Opłaty leasingowe w okresie przerwy w użytkowaniu przedmiotu leasingu
Spółka z o.o. prowadzi działalność polegającą na wydobywaniu kruszywa naturalnego. Kilka lat temu podpisała umowę leasingu operacyjnego na koparkę. Od paru miesięcy koparka nie jest (...)
str. 28
III.
PRZEGLĄD INTERPRETACJI PODATKOWYCH
1.
Potrącenie opłaty wstępnej
Ewidencjonowanie w księgach rachunkowych opłaty wstępnej i prowizji proporcjonalnie w odniesieniu do długości trwania umowy powinno znaleźć odzwierciedlenie również w podatkowym ujęciu tych kosztów. Z (...)
str. 28
2.
AC w racie leasingowej
Jeżeli u leasingobiorcy opłata poniesiona przez leasingodawcę na ubezpieczenie samochodu, będącego przedmiotem zawartej umowy leasingu jest jednym z elementów kalkulacyjnych rat czynszu leasingowego, a nie (...)
str. 30
3.
Cena wykupu przedmiotu leasingu
Przepis art. 17c updop reguluje jedynie minimalną wartość ceny wykupu przedmiotu leasingu, natomiast nie odnosi się do maksymalnej ceny wykupu. Strony umowy leasingu mogą ustalić (...)
str. 31
4.
Leasing znaku towarowego
Umowa używania znaku towarowego będzie stanowić umowę leasingu finansowego. W konsekwencji, ustalone w umowie opłaty w części stanowiącej spłatę wartości początkowej znaku przyjętej w spółce (...)
str. 32
5.
Zmiana podstawowego okresu umowy
Dla ustalenia przychodu z tytułu sprzedaży przedmiotu leasingu istotne znaczenie ma fakt sprzedaży przedmiotu po upływie podstawowego okresu umowy leasingu. W przypadku umowy leasingu operacyjnego (...)
str. 33
6.
Raty leasingowe w świetle przepisów o tzw. zatorach płatniczych
W sytuacji opłacenia rat kapitałowych w terminach spłat, wynikających z harmonogramu i zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych przewyższających wartość zapłaconych leasingowych rat kapitałowych, (...)
str. 34
7.
Koszty leasingu ponoszone w okresie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej
W okresie zawieszenia działalności gospodarczej koszty z tytułu zawartej wcześniej umowy leasingu mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Z uzasadnienia "Aby podatnik był zwolniony (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.