Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 21 (405) z dnia 10.11.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Zmiany w Ordynacji podatkowej już w 2016 r.
Od 1 stycznia 2016 r. zmieni się w sposób znaczący wiele przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.). Zmiany wynikają (...)
str. 4
1.
Obniżona do 50% stawka odsetek
W ustawie wprowadzono rozwiązania mające na celu promowanie zachowania podatników przejawiającego się w samodzielnym korygowaniu błędów w deklaracjach w przypadku zaniżenia zobowiązania podatkowego, bez oczekiwania (...)
str. 4
2.
Podwyższone odsetki od zaległości w podatku VAT i akcyzie
Ujawnione przez organy podatkowe bardzo poważne błędy w zakresie rozliczania najistotniejszych z punktu widzenia wpływów budżetowych, podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego oraz ceł (...)
str. 5
3.
Usprawnienie obsługi podatników
W ustawie wprowadzono szereg zmian, które mają na celu ułatwienie kontaktów podatników z organami podatkowymi oraz usprawnienie poboru podatków i procedur podatkowych. Chodzi tu m.in. (...)
str. 5
4.
Korekta deklaracji bez uzasadnienia przyczyn jej złożenia
Zgodnie z art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty, z zastrzeżeniem § (...)
str. 6
5.
Właściwość miejscowa w zakresie podatku VAT
Ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw zmieni również niektóre z przepisów ustawy o VAT. (...)
str. 6
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Zasady odliczania podatku naliczonego
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług należy do podstawowych praw przysługujących czynnym podatnikom VAT. Zasadą jest, że podatnik ma prawo do (...)
str. 7
2.
Działalność pozostająca poza zakresem ustawy o VAT
W stosunku do czynności opodatkowanych VAT i zwolnionych ustawodawca sformułował zasady odliczania podatku naliczonego i ustalania proporcji odliczenia w sytuacji prowadzenia tzw. działalności mieszanej. Niestety, (...)
str. 7
3.
Zasady ustalania proporcji
Istotne zmiany w zakresie zasad ustalania proporcji wejdą w życie już od 1 stycznia 2016 r. Podatnik będzie miał obowiązek ustalenia (na podstawie danych za (...)
str. 8
4.
Specyfika prowadzonej działalności – szczególne zasady określania prewspółczynnika
Na podstawie art. 86 ust. 22 ustawy o VAT, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt z dnia 23 września 2015 r. rozporządzenia w sprawie sposobu określania zakresu (...)
str. 9
5.
Wydatki związane z nabyciem nieruchomości
Obecnie na podstawie art. 86 ust. 7b ustawy o VAT, w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz (...)
str. 10
III.
Odliczanie VAT od nabycia i użytkowania samochodów
Szczegółowe uregulowania dotyczące wysokości przysługującej do odliczenia kwoty podatku naliczonego związanego z nabyciem i eksploatacją pojazdów samochodowych zawarte są w art. 86a ustawy o VAT. (...)
str. 10
1.
VAT od paliwa do samochodów wykorzystywanych do sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej
Spółka posiada trzy samochody zakupione na potrzeby działalności gospodarczej. Wszystkie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Dwa z nich to samochody ciężarowe, dla których wydano (...)
str. 11
2.
Odliczenie VAT od zaliczki na zakup samochodu ciężarowego
Dokonaliśmy wpłaty zaliczki na samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony z jednym rzędem siedzeń, który spełni kryteria pozwalające na odliczenie VAT w (...)
str. 12
3.
Samochód służbowy wykorzystywany na dojazdy pracowników z miejsca zamieszkania do siedziby firmy
Spółka zamierza podpisać z pracownikami umowę na użytkowanie samochodów (typu wielozadaniowy, van), które posiadają wpis w dowodzie rejestracyjnym VAT-1. Umowa będzie obejmowała nieodpłatne udostępnienie samochodów (...)
str. 14
IV.
Brak czynności opodatkowanych – jak zoptymalizować rozliczenie VAT?
W październiku 2015 r. nie wykonałem czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Nie dokonywałem także zakupów towarów i usług, jednak w deklaracji za październik chciałbym wykazać VAT (...)
str. 15
1.
Usługi w zakresie badań lekarskich
Usługi w zakresie badań psychologicznych kierowców przeprowadzanych w ramach badań wstępnych, okresowych, kontrolnych czy w zakresie medycyny pracy korzystają ze zwolnienia z VAT. Takie wnioski (...)
str. 18
2.
Wpływ klasyfikacji statystycznej na wysokość opodatkowania sprzedawanych towarów
Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi niezbędny warunek do określenia wysokości ich opodatkowania. Tak orzekł WSA w Krakowie w wyroku z (...)
str. 19
3.
Różne stawki VAT na dostawę nieruchomości
Wniesienie aportem gruntów podlega opodatkowaniu według stawki 23% wyłącznie w części, w jakiej przeznaczone są one pod zabudowę. W pozostałej części, która zgodnie z miejscowymi (...)
str. 20
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Odliczenie VAT z faktury zawierającej adnotację "odwrotne obciążenie"
W październiku br. spółka będąca czynnym podatnikiem VAT dokonała zakupu odpadów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. W tym samym miesiącu dostawca (...)
str. 21
2.
Zaokrąglenia przy rozliczaniu VAT
W deklaracji VAT-7 za marzec 2015 r. wykazałem zaniżoną kwotę zobowiązania podatkowego. W październiku wpłaciłem zaległość wraz z odsetkami za zwłokę. Okazało się, że odsetki (...)
str. 22
3.
Czy wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu podlega VAT?
Czy otrzymane wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu lokalu użytkowego za obopólną zgodą stron podlega opodatkowaniu? Jeśli tak, to jaką stawkę VAT należy zastosować? Opodatkowaniu (...)
str. 23
4.
Korekta VAT przy niedoborze niezawinionym
Czy mamy obowiązek korygowania podatku naliczonego w przypadku wystąpienia niedoboru niezawinionego? W przypadku niedoborów niezawinionych zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne stają na stanowisku, (...)
str. 24
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Czytelnicy pytają
1.
Odsprzedaż usług na rzecz członków rodziny pracownika
Spółka wykupuje pakiety medyczne oraz sportowe dla swoich pracowników, członków ich rodzin lub osób towarzyszących. W przypadku przekazania takich pakietów członkowi rodziny pracownika lub osobie towarzyszącej, (...)
str. 25
2.
Zapłata w walucie obcej a kasa fiskalna
Prowadzimy sklep na bazarze, w którym obrót ewidencjonujemy za pomocą kasy. Klienci coraz częściej za zakupiony towar chcą płacić w euro. Czy możemy pobierać zapłatę (...)
str. 27
VIII.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Termin rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży
Spółka w grudniu 2014 r. dokonała jednej transakcji sprzedaży dla osoby fizycznej na kwotę netto 55.000 zł (zapłacono gotówką). Czy taka sytuacja spowodowała, że ewidencjonowanie (...)
str. 28
2.
Kasa fiskalna u "ryczałtowca"
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Od 2014 r. prowadzę działalność gospodarczą (usługi budowlane), z której przychody opodatkowuję ryczałtem ewidencjonowanym. Czy uzyskany obrót muszę ewidencjonować w kasie (...)
str. 29
3.
Ile kas fiskalnych przy działalności handlowej i usługowej?
Prowadzę sklep, w którym sprzedaż ewidencjonuję w kasie fiskalnej. Część sklepu zamierzam wydzielić i rozszerzyć działalność o sprzedaż m.in. hot-dogów. Czy w tej sytuacji obrót (...)
str. 30
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Faktura VAT NP
Podatnicy, którzy dokonują transakcji z kontrahentem zagranicznym powinni pamiętać, że sposób fakturowania określa państwo członkowskie, w którym ma miejsce dostawa towarów lub świadczenie usług. Zgodnie (...)
str. 31
2.
Czynności niepodlegające opodatkowaniu w deklaracji podatkowej
Z objaśnień do deklaracji dla podatku VAT stanowiących załącznik nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 czerwca 2015 r. w sprawie wzorów deklaracji (...)
str. 33
X.
Czytelnicy pytają
1.
Zakup usług w zakresie transakcji płatniczych
Otrzymaliśmy fakturę dokumentującą pobraną opłatę za transakcje dokonywane kartami płatniczymi. Na fakturze znajduje się zagraniczny adres naszego kontrahenta oraz jego brytyjski numer VAT UE. Dodatkowo (...)
str. 36
2.
Podstawa opodatkowania WNT używanych środków transportu
Zajmuję się handlem używanymi samochodami sprowadzanymi z UE. Czy ustalając podstawę opodatkowania WNT dotyczącego tych samochodów powinienem doliczyć do ceny nabycia podatek akcyzowy i opłatę (...)
str. 38
3.
Dostawa towarów transportowanych przez ostatniego uczestnika transakcji łańcuchowej
Jesteśmy uczestnikami transakcji trójstronnej i dokonaliśmy dostawy towarów na rzecz francuskiej firmy, która sprzedała je włoskiemu odbiorcy. Towar został przetransportowany bezpośrednio z Polski do Włoch (...)
str. 40
4.
Nieodpłatny import towarów
Otrzymaliśmy nieodpłatnie od naszego zleceniodawcy towary w postaci plakatów, grafik i innych materiałów potrzebnych do realizacji zlecenia budowy stoisk handlowych. W związku z przywozem tych (...)
str. 42
5.
Zakup usług międzynarodowego transportu towarów
Przewoźnik z Białorusi świadczy na naszą rzecz usługi transportu towarów na trasie Białoruś-Polska oraz Białoruś-Niemcy (trasa przebiega przez terytorium Polski). Czy wystąpi u nas import (...)
str. 44
6.
Dostawa towarów wywożonych do innego państwa niż siedziba nabywcy
Nabywcą naszych towarów jest włoski kontrahent posługujący się niemieckim numerem VAT UE. Zakupiony towar nabywca wywozi własnym transportem do Hiszpanii. Jak należy potraktować taką dostawę? (...)
str. 45
E.
PORADY I KOMENTARZE
XI.
Rozpoczęcie działalności w trakcie roku – jak skorzystać ze zwolnienia z VAT?
Rozpocząłem wykonywanie działalności gospodarczej 8 września 2015 r. Jak ustalić limit wartości sprzedaży uprawniający do korzystania ze zwolnienia z VAT? Czy limit ten liczy się (...)
str. 46
1.
Limit sprzedaży uprawniający do zwolnienia z VAT
Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą może od początku tej działalności korzystać ze statusu tzw. drobnego przedsiębiorcy i w związku z tym być zwolniony z opodatkowania wykonywanych (...)
str. 46
2.
Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku
Ze zwolnienia z VAT korzysta również sprzedaż dokonywana przez podatnika rozpoczynającego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT w trakcie roku podatkowego, jeżeli przewiduje on, iż jej (...)
str. 47
3.
Utrata prawa do zwolnienia
Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia podmiotowego lub z niego zrezygnował, może ponownie z niego skorzystać, jednak nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od (...)
str. 48
4.
Ewidencjonowanie sprzedaży przez podatnika zwolnionego z VAT
Podatnik, u którego sprzedaż jest zwolniona z VAT ma obowiązek prowadzić ewidencję sprzedaży za każdy dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu (...)
str. 48
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Jaką stawkę VAT zastosować przy sprzedaży biletów wstępu na zajęcia sportowo-rekreacyjne?
Opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8% podlegają towary i usługi wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT. W załączniku tym znajdują się: w (...)
str. 49
2.
Korekta zawyżonej stawki VAT na fakturze i paragonie fiskalnym
Podatnicy, którzy zastosowali błędną stawkę VAT na świadczone usługi rekreacyjne (23% zamiast 8%) powinni dokonać korekty podatku należnego w oparciu o art. 29a ust. 13 (...)
str. 50
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIII.
Zaliczki wpłacane na poczet przyszłych transakcji – wzór faktury
Co do zasady, otrzymanie przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi całości lub części zapłaty (przedpłaty, zaliczki, zadatku lub raty) powoduje powstanie obowiązku podatkowego z (...)
str. 52
H.
PODATEK AKCYZOWY
XIV.
Od 1 stycznia 2016 r. nowe zasady rejestracji pośredniczących podmiotów tytoniowych
Mocą ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1479), od 1 stycznia (...)
str. 55
1.
Warunki, jakie musi spełnić podmiot aby uzyskać wpis do rejestru PPT
W myśl art. 20e ust. 1 zmienionej ustawy warunkami, jakie należy spełnić aby uzyskać wpis do rejestru pośredniczących podmiotów tytoniowych, są: 1) niekaralność osób, które (...)
str. 56
2.
Dane, jakie powinien zawierać wniosek o wpis do rejestru
Zgodnie z art. 20d zmienionej ustawy, wniosek o wpis do rejestru pośredniczących podmiotów tytoniowych powinien zawierać dane dotyczące podmiotu oraz prowadzonej przez ten podmiot działalności (...)
str. 56
3.
Przepisy przejściowe dotyczące działalności gospodarczej PPT
Ustawa zmieniająca przewiduje regulacje przejściowe w zakresie pośredniczących podmiotów tytoniowych, które mają na celu zapewnienie ciągłości działalności prowadzonej przez te podmioty. Przepis zawarty w art. (...)
str. 58
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Zakład budżetowy wykonujący zadania własne gminy
Jako samorządowy zakład budżetowy realizujemy zadania własne gminy, m.in. dowozimy uczniów do szkoły. Za tę usługę wystawiamy fakturę dla gminy, w której zawarte są koszty (...)
str. 59
2.
Ustalenie prawidłowej stawki VAT
Spółdzielnia mieszkaniowa otrzymała fakturę za montaż radiowych, elektronicznych podzielników kosztów centralnego ogrzewania w lokalach mieszkalnych ze stawką 8%. Zapłata za tę usługę rozłożona została na (...)
str. 60
3.
Odliczenie VAT od samochodu z homologacją N1, dla którego w 2011 r. wydano zaświadczenie VAT-1
W 2011 r. firma zakupiła samochód ciężarowy Renault Master, dla którego w dowodzie rejestracyjnym wpisano rodzaj pojazdu: samochód ciężarowy, dopuszczalna ładowność 1.150 kg, liczba miejsc (...)
str. 62
4.
Sprzedaż towarów wykonanych ze stali zakupionej na zasadzie odwrotnego obciążenia
Zajmujemy się obróbką stali. Kupujemy materiały na faktury oznaczone jako "odwrotne obciążenie". Jesteśmy czynnymi podatnikami VAT. Sprzedajemy natomiast - zgodnie z indywidualnymi zamówieniami - np. (...)
str. 64
5.
Bezzwrotna zaliczka a prawo do odliczenia VAT naliczonego
Spółka wpłaciła zaliczkę na poczet realizacji usługi. Po pewnym czasie podjęto decyzję o rezygnacji z wykonania usługi. Zaliczka zgodnie z umową nie podlega zwrotowi. Czy (...)
str. 65
6.
Dzierżawa gruntów rolnych a zwolnienie z VAT
Spółka prowadzi m.in. działalność rolniczą. Wydzierżawiamy posiadane grunty rolne. Czy dzierżawa ta zwolniona jest z podatku VAT? Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 (...)
str. 66
7.
Odliczenie VAT z tytułu nabycia produktów spożywczych
Spółka zakupiła m.in. alkohol, który będzie wykorzystany w związku z prowadzoną działalnością (opodatkowaną VAT) jako poczęstunek dla potencjalnych kontrahentów podczas wystaw targowych. Czy będziemy mogli (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XV.
Kronika legislacyjna
1. Nowelizacja Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw W Dzienniku Ustaw z dnia 20 października 2015 r., pod poz. 1649, opublikowana została ustawa z dnia (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.