Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Różnice inwentaryzacyjne - dlaczego powstają i jak je rozliczać?
Dodatek nr 16
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 21
z dnia 01.11.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
PODSTAWOWE ZAGADNIENIA ZWIĄZANE Z INWENTARYZACJĄ AKTYWÓW I PASYWÓW
1.
Cel i termin przeprowadzenia inwentaryzacji wszystkich składników majątku
Stany ewidencyjne składników majątkowych na kontach księgowych mogą się różnić od rzeczywistego stanu tych składników. W celu zweryfikowania danych ksiąg rachunkowych z posiadanym stanem rzeczywistym (...)
str. 3
2.
Dlaczego powstają rozbieżności między stanem ksiąg rachunkowych a rzeczywistym stanem aktywów i pasywów?
Po zakończeniu spisu z natury zadaniem komisji inwentaryzacyjnej jest określenie powstałych różnic. Rozbieżności pomiędzy stanem ewidencyjnym a rzeczywistym mogą być wynikiem: braku staranności ze strony (...)
str. 4
3.
Jakie różnice można wykryć podczas inwentaryzacji?
Różnice inwentaryzacyjne mogą mieć postać: niedoborów, kiedy stan rzeczywisty ustalony w drodze spisu z natury jest niższy od stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych, nadwyżek, kiedy (...)
str. 4
4.
Termin rozliczenia ujawnionych różnic inwentaryzacyjnych
Ujawnione w wyniku inwentaryzacji niedobory i nadwyżki powinny zostać wyjaśnione i rozliczone w księgach rachunkowych roku obrotowego, na który przypadł termin inwentaryzacji. Jak stanowi bowiem (...)
str. 5
5.
Ewidencja różnic inwentaryzacyjnych do czasu wyjaśnienia przyczyn ich powstania
Wszystkie różnice inwentaryzacyjne do czasu wyjaśnienia przyczyn ich powstania i zatwierdzenia przez kierownika jednostki oraz sposobu ich ostatecznego rozliczenia ujmuje się na koncie 24-1 "Rozliczenie (...)
str. 6
6.
Wycena niedoborów i nadwyżek ujawnionych podczas inwentaryzacji
Do wyceny, rozliczenia i ustalenia różnic inwentaryzacyjnych należy przyjąć ceny poszczególnych składników majątku stosowane przy ich ewidencji księgowej. Ujawnione nadwyżki Ujawnione niedobory - rzeczowych składników (...)
str. 6
7.
Jak w księgach rachunkowych rozlicza się niedobory i nadwyżki inwentaryzacyjne?
Ustawa o rachunkowości nie narzuca sposobu rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych. Decyzję, o tym w jaki sposób nastąpi rozliczenie powstałych różnic inwentaryzacyjnych oraz o odpowiednim ich ujęciu (...)
str. 7
8.
Kompensata niedoborów z nadwyżkami
Dokonując kompensat różnic inwentaryzacyjnych należy pamiętać o poniższych zasadach: 1) kompensować można ze sobą jedynie różnice inwentaryzacyjne dotyczące rzeczowych składników majątku obrotowego; 2) kompensacie z (...)
str. 8
II.
ROZLICZENIE RÓŻNIC INWENTARYZACYJNYCH DOTYCZĄCYCH ŚRODKÓW TRWAŁYCH
1.
Nadwyżka środka trwałego ujawnionego w wyniku inwentaryzacji
W jakiej wartości ująć w księgach rachunkowych środki trwałe ujawnione jako nadwyżki w wyniku inwentaryzacji? Zasadniczo, ujawnione w wyniku inwentaryzacji nadwyżki środków trwałych wycenia się (...)
str. 8
1.1.
Ujawnienie środka trwałego wytworzonego przez jednostkę
Przykład I. Założenia: W toku inwentaryzacji ujawniono środek trwały. Po dokładnej weryfikacji ewidencji środków trwałych i dokumentacji księgowej ustalono, że został on wytworzony we własnym (...)
str. 10
1.2.
Ujawnienie środka trwałego uzyskanego w drodze darowizny
Przykład I. Założenia: Podczas inwentaryzacji ujawniono środek trwały, który nie był objęty ewidencją bilansową. W trakcie postępowania wyjaśniającego ustalono, że środek ten otrzymano jako darowiznę (...)
str. 10
1.3.
Rzeczywiste ujawnienie środka trwałego
Przykład I. Założenia: Podczas inwentaryzacji ujawniono środek trwały, który nie był objęty ewidencją bilansową. Po dokonanej weryfikacji ewidencji środków trwałych i dokumentacji księgowej ustalono, że (...)
str. 11
2.
Niedobór całkowicie zamortyzowanego środka trwałego
W jaki sposób przebiegać będzie ewidencja stwierdzonego podczas inwentaryzacji niedoboru środka trwałego figurującego w ewidencji ponad 5 lat, zamortyzowanego w 100%? Jak wycenić taki środek (...)
str. 11
3.
Ujawnienie budynków podczas inwentaryzacji
W wyniku przeprowadzonego na dzień bilansowy spisu z natury ujawniono środki trwałe, w tym nawet budynki, po kilkudziesięciu latach. Jak zaksięgować w spółce akcyjnej ujawnienie (...)
str. 12
4.
Obcy środek trwały błędnie wprowadzony do ksiąg rachunkowych
Spółka cywilna w 2013 r. (tj. w roku przejścia na pełne księgi) ujęła w bilansie otwarcia wartość początkową i dotychczasowe umorzenie samochodu osobowego. Podczas inwentaryzacji (...)
str. 14
III.
ROZLICZENIE RÓŻNIC INWENTARYZACYJNYCH DOTYCZĄCYCH AKTYWÓW OBROTOWYCH
1.
Różnice inwentaryzacyjne w jednostce handlowej prowadzącej ewidencję wartościową towarów
Metodę ewidencji wartościowej aktywów obrotowych stosuje się w punktach sprzedaży detalicznej dla towarów i opakowań. W przypadku ewidencji wartościowej przedmiotem zapisów w księgach rachunkowych są (...)
str. 16
2.
Niedobór wyrobu gotowego w jednostce sporządzającej porównawczy rachunek zysków i strat
W wyniku spisu z natury przeprowadzonego na dzień bilansowy okazało się, że wystąpił niedobór wyrobów gotowych. W jaki sposób zaksięgować ten niedobór, skoro sporządzam porównawczy (...)
str. 18
2.1.
Ewidencja niedoboru do czasu wyjaśnienia przyczyn jego powstania
Z treści art. 27 ust. 2 ustawy o rachunkowości wynika, iż ujawnione w toku inwentaryzacji różnice pomiędzy stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych (...)
str. 18
2.2.
Rozliczenie niedoboru w wyniku postępowania wyjaśniającego
Niedobory uznane za zawinione i zakwalifikowane do dochodzenia od osób za nie odpowiedzialnych stają się roszczeniami i podlegają przeksięgowaniu z konta 24-1/0 "Rozliczenie niedoborów", na (...)
str. 19
3.
Czy obowiązkiem jednostki jest kompensata niedoborów inwentaryzacyjnych z nadwyżkami?
Czy w przypadku stwierdzenia w wyniku spisu z natury zarówno niedoborów, jak i nadwyżek w różnych rodzajach towarów istnieje obowiązek ich kompensaty, czy może jest (...)
str. 20
4.
Kompensata niedoborów towarów z nadwyżkami w jednostce prowadzącej ewidencję ilościowo-wartościową
W świetle art. 17 ust. 2 ustawy o rachunkowości, to kierownik jednostki, uwzględniając rodzaj i wartość poszczególnych grup rzeczowych składników aktywów obrotowych posiadanych przez jednostkę, (...)
str. 21
5.
Różnice inwentaryzacyjne powstałe w wyniku błędów
Spółka produkcyjna prowadzi pełną księgowość (konta zespołu 4 i 5). Wyroby gotowe ewidencjonuje według stałych cen ewidencyjnych. Dokumenty WZ oraz PW księguje zestawieniem zbiorczym (miesięcznie) (...)
str. 23
6.
Nadwyżki i niedobory w jednostce posiadającej kilka magazynów
W wyniku spisu z natury w jednostce posiadającej kilka magazynów towarów w obrębie całego kraju stwierdzono różnice inwentaryzacyjne (nadwyżki i niedobory). Często się zdarza, że (...)
str. 25
7.
Nadwyżka spowodowana błędami przy ewidencji rozchodów towarów
Podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w naszej jednostce ujawniono nadwyżki towarów. Wszystkie nadwyżki są bezsporne. Jak rozliczyć takie różnice inwentaryzacyjne? Ujawnione nadwyżki można ująć w księgach rachunkowych, (...)
str. 27
8.
Obciążenie wartością niedoboru pracownika odpowiedzialnego za powierzone mienie
Jednostka stwierdziła niedobór materiałów, których wartość była odnoszona bezpośrednio w koszty. Pracownik, któremu powierzono odpowiedzialność materialną za te materiały, przyznał się do winy (niedopełnienia obowiązków) (...)
str. 27
9.
Niedobór zawiniony ujawniony podczas spisu z natury
Prowadzimy sprzedaż detaliczną towarów. W wyniku inwentaryzacji towarów, których ewidencję prowadzimy metodą wartościową w cenach ewidencyjnych ustalonych na poziomie cen sprzedaży brutto, stwierdzono niedobór zawiniony. (...)
str. 29
IV.
POZOSTAŁE ZAGADNIENIA
1.
Rozliczenie wyników inwentaryzacji przeprowadzonej w drodze weryfikacji sald kont księgowych
Na dzień kończący rok obrotowy przeprowadziliśmy weryfikację sald niektórych kont księgowych. Jak powinien wyglądać protokół weryfikacji salda wymagającego korekty?
str. 31
1.1.
Ogólne zasady przeprowadzenia inwentaryzacji w drodze weryfikacji
Weryfikacja sald polega na porównaniu stanów wynikających z ksiąg rachunkowych z danymi zawartymi w odpowiednich dokumentach oraz sprawdzeniu wartości inwentaryzowanego składnika. Przy tej metodzie inwentaryzacji (...)
str. 31
1.2.
Udokumentowanie wyników inwentaryzacji w drodze weryfikacji
Protokół weryfikacji sporządza się dla pojedynczego konta lub zespołu kont albo w postaci protokołu zbiorczego dla wszystkich kont, które zostały poddane weryfikacji. Przeprowadzenie weryfikacji sald (...)
str. 32
2.
Potrącenie z wynagrodzenia pracownika niedoboru gotówki w kasie
Stwierdzono niedobór gotówki w kasie z winy kasjera. Zamierzamy mu to potrącić z wynagrodzenia. Jak zaksięgować tak? operację? Stwierdzone niedobory zawinione kierownik jednostki na podstawie (...)
str. 32
3.
Różnice inwentaryzacyjne dotyczące narzędzi ewidencjonowanych pozabilansowo
Spółka przyjęła w zakładowym planie kont zasadę odpisywania w koszty zużycia materiałów składników majątku o niskiej jednostkowej wartości. Składniki wydane do używania ujmowane są wyłącznie (...)
str. 33
4.
Postępowanie z uszkodzonym składnikiem majątku ujawnionym podczas spisu z natury
W wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji wykryto, iż część towaru w magazynie uległa zniszczeniu. Jak postąpić z uszkodzonym towarem, który nie nadaje się do sprzedaży, a figuruje (...)
str. 34
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.