Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 31 (894) z dnia 01.11.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Niedostateczna kapitalizacja - jak obliczyć odsetki podlegające wyłączeniu z kosztów według nowych przepisów?
Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszły w życie nowe regulacje w zakresie tzw. "niedostatecznej kapitalizacji", wprowadzone do przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano ustawę wprowadzającą zasady korygowania przychodów i kosztów podatkowych
W Dzienniku Ustaw z 13 października 2015 r., pod poz. 1595, opublikowano ustawę z dnia 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku (...)
str. 5
2.
Prezydent podpisał ustawę w zakresie wspierania innowacyjności, wprowadzającą m.in. zmiany do ustaw o podatku dochodowym
W dniu 16 października 2015 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności. Ustawa (...)
str. 6
3.
Opublikowano zmiany m.in. w ustawie o PDOF dotyczące pomocy cudzoziemcom
W Dzienniku Ustaw z 13 października 2015 r., pod poz. 1607, opublikowano ustawę z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom (...)
str. 7
4.
Rozszerzono katalog deklaracji, które mogą być przesyłane drogą elektroniczną bez e-podpisu
W Dzienniku Ustaw z 6 października 2015 r., pod poz. 1545, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 7
5.
Opublikowano zmiany w Ordynacji podatkowej
W Dzienniku Ustaw z 20 października 2015 r., pod poz. 1649, opublikowano ustawę z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Odpisywanie w koszty bilansowe i podatkowe należności o niskiej wartości
Spółka posiada przeterminowaną należność w kwocie brutto poniżej 200 zł, na którą był dokonany odpis aktualizujący, podatkowo niestanowiący kosztów uzyskania przychodów. Nie jest możliwe odzyskanie (...)
str. 8
1.1.
Jak obliczyć przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne?
NSA w wyroku z dnia 17 stycznia 2014 r. (sygn. akt II FSK 239/12) orzekł, że za przewidywane koszty procesowe należy uznać całokształt możliwych do (...)
str. 9
1.2.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Ustawa o rachunkowości w art. 35b określa, na jakie należności jednostki dokonują odpisów aktualizujących. Zgodnie z tym przepisem, wartość należności aktualizuje się uwzględniając stopień prawdopodobieństwa (...)
str. 10
1.3.
Korekta VAT należnego od nieściągalnej należności
Możliwość skorygowania VAT należnego przewiduje art. 89a ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy (...)
str. 11
2.
Sprzedaż voucherów - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
Obecnie nie należy do rzadkości, że podmioty gospodarcze sprzedają vouchery, tj. pewnego rodzaju znaki legitymacyjne, upoważniające do nabycia określonych usług lub towarów. Vouchery zastępują środki (...)
str. 13
2.1.
Rozliczenie vouchera na gruncie VAT
W ustawie o VAT brak jest regulacji, które odnosiłyby się w sposób szczególny do sprzedaży voucherów. Sprzedaż taką należy zatem rozliczać uwzględniając zasady ogólne. Należy (...)
str. 13
2.2.
Czy sprzedaż vouchera powoduje obowiązek wykazania przychodu podatkowego?
Voucher nie jest ani rzeczą, ani usługą, ani też prawem majątkowym; jest dowodem uprawniającym do otrzymania towarów lub usług. Jak pisaliśmy, jest to znak legitymacyjny, (...)
str. 15
2.3.
Sprzedaż vouchera w ewidencji księgowej
Na gruncie ustawy o rachunkowości, sprzedaż voucherów nie powoduje powstania przychodu, gdyż, jak już pisaliśmy, nie następuje tu dostawa towarów/świadczenie usług. Przychód powstanie tu generalnie (...)
str. 16
IV.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzeczenia NSA dotyczące VAT
1.1.
Przekazanie wspólnikowi majątku likwidowanej spółki kapitałowej
Jeżeli od nabycia towaru spółka kapitałowa (tu: akcyjna) mogła odliczyć VAT, to przekazanie tego towaru wspólnikowi - w ramach podziału majątku likwidacyjnego - jest opodatkowane (...)
str. 18
1.2.
Otrzymanie rabatu pośredniego a obowiązek obniżenia VAT naliczonego przez nabywcę
Rabat pośredni (tj. rabat przyznany ostatecznemu nabywcy, a nie podatnikowi, który kupił dany towar/usługę) nie powinien być dokumentowany fakturą korygującą, lecz innym dokumentem (np. notą (...)
str. 19
1.3.
Rozliczanie VAT od usług świadczonych przez niezależne grupy na rzecz ich członków - pytania prejudycjalne do TSUE
Firmy z branży ubezpieczeniowej, finansowej, czy medycznej mogą tworzyć niezależne grupy i korzystać z pewnej preferencji w VAT. Usługi świadczone w ramach grupy - pod (...)
str. 20
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Odliczenie VAT od ogłoszeń prasowych i wyceny nieruchomości, których sprzedaż jest zwolniona z VAT
Spółka ulega likwidacji i będą sprzedawane m.in. nieruchomości i ruchome składniki majątku. Sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z VAT, a pozostałych składników majątku - opodatkowana. W (...)
str. 21
2.2.
Kiedy występuje sprzedaż przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części?
Zamierzamy sprzedać nieruchomość zabudowaną wraz z całym majątkiem. Jakimi kryteriami mamy się kierować ustalając, czy przedmiotem sprzedaży będzie przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, a tym (...)
str. 22
2.3.
Udokumentowanie sprzedaży towarów/usług dla osób prywatnych, opodatkowanej różnymi stawkami VAT
Świadczymy usługi noclegowe i restauracyjne. Dodatkowo, klientom (osobom prywatnym) sprzedajemy różne towary nabywane od rolnika ryczałtowego. Jak opodatkować ww. usługi i towary? Jak je dokumentować? (...)
str. 24
2.4.
Stawka VAT na sprzedaż nieruchomości wybudowanej na gruncie użytkowanym wieczyście
W momencie zawiązania spółki jeden ze wspólników (ojciec) wniósł do tej spółki wkład w postaci prawa wieczystego użytkowania gruntu. Następnie na tym gruncie spółka wybudowała (...)
str. 27
3.
Ministerstwo Finansów przestrzega rolników przed zakupem paliwa z nieznanego źródła
Ministerstwo Finansów zaobserwowało nasilenie się zjawiska oszustw w obrocie paliwami, w tym także paliw sprzedawanych rolnikom nieświadomym uczestniczenia w oszustwie. W związku z tym na (...)
str. 29
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Wpływ należności od kontrahenta w walucie obcej na rachunek złotówkowy a różnice kursowe
Wystawiliśmy na rzecz kontrahenta fakturę w walucie obcej (euro), z tytułu sprzedaży towarów. Ponieważ nie posiadamy rachunku w walucie obcej, kontrahent dokonał zapłaty na nasz (...)
str. 29
1.2.
Przedawnienie zobowiązań i odsetek a przychód podatkowy
Spółka z o.o. posiada zaległości w płatnościach za dostawy towarów i usług potwierdzone nakazami zapłaty z dawnych lat. Czy przedawnienie odsetek, kosztów sądowych i innych (...)
str. 32
1.3.
Podatek od wartości dodanej w kosztach uzyskania przychodów
Pracownik spółki z o.o. został wysłany w delegację na Litwę. Podróż odbywał służbowym samochodem, który uległ awarii. Naprawa samochodu została dokonana w litewskim warsztacie samochodowym, (...)
str. 34
1.4.
Data zaliczenia do kosztów straty w środkach obrotowych
Ze względu na spadek zainteresowania kontrahentów niektórymi produktami spółki, część wytworzonych już i znajdujących się w magazynie produktów nie została sprzedana i uległa przeterminowaniu. Z (...)
str. 36
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Ulga mieszkaniowa - wybrane zagadnienia
W przypadku sprzedaży prywatnych nieruchomości (tj. dokonywanej poza działalnością gospodarczą) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub (...)
str. 38
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Zaliczenie do kosztów podatkowych nieściągalnej wierzytelności
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów (jestem też podatnikiem VAT). Od dwóch lat bezskutecznie usiłuję uzyskać od swojego kontrahenta zapłatę za wykonane przeze mnie usługi. (...)
str. 41
2.2.
Podatek dochodowy i VAT od wynajmu budynku znajdującego się na terenie gospodarstwa rolnego
Jestem rolnikiem i czynnym podatnikiem VAT. W ramach gospodarstwa rolnego posiadam budynki gospodarcze - chlewnie. Jeden z tych budynków wynająłem innemu rolnikowi, który będzie w (...)
str. 43
2.3.
Zatrudnienie w spółce jawnej pełnoletniego dziecka wspólników - skutki w podatku dochodowym i składkach ZUS
Spółkę jawną tworzy małżeństwo oraz matka jednego ze wspólników. Rozważają oni zatrudnienie w spółce na umowę o pracę pełnoletniej córki wspólników (małżonków), która obecnie prowadzi (...)
str. 46
2.4.
Zapewnienie pracownikom dowozu do/z pracy a zwolnienie z PIT
Zamierzamy zapewnić pracownikom dowóz do/z pracy autobusem. Czy ww. świadczenie będzie zwolnione z PIT, pomimo, iż dowóz nie będzie wykonywany za pomocą naszego własnego autobusu (...)
str. 49
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Zakup radia do używanego samochodu stanowiącego środek trwały
Spółka z o.o. zakupiła i zainstalowała do samochodu ciężarowego radioodbiornik o niewielkiej wartości (około 500 zł). Czy wydatek na jego nabycie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów? Zakup (...)
str. 50
2.
Wycinka drzew nie zawsze zwiększa koszt inwestycji
Sam fakt dokonania wycinki drzew na działce w tym samym czasie co realizowano inwestycję nie oznacza jeszcze, że była ona nakładem inwestycyjnym. (wyrok NSA z (...)
str. 51
3.
Koszty opłaty patentowej dotyczące części środka trwałego
Jako spółka z o.o. wytworzyliśmy środek trwały, który został oddany do użytkowania. Obecnie ponieśliśmy koszty z tytułu opracowania dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku oraz wniesienia wniosków do (...)
str. 52
4.
Wartość początkowa budynku ustalona na podstawie wyceny dokonanej przez podatnika
Wartość początkowa budynku nabytego z przeznaczeniem do celów prywatnych, a następnie wprowadzonego do ewidencji działalności gospodarczej może być ustalona na podstawie wyceny dokonanej przez podatnika. (...)
str. 54
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Ustna informacja o przekroczeniu kwoty granicznej a zaniechanie poboru składek emerytalno-rentowych
Pracownik poinformował nas ustnie, że w przyszłym miesiącu jego łączne przychody osiągnięte w naszej firmie oraz u drugiego pracodawcy, gdzie zatrudniony jest na 1/4 etatu, (...)
str. 56
2.
Składka chorobowa od wynagrodzenia wypłaconego zleceniobiorcy
Zleceniobiorca od stycznia 2015 r. został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przystąpił dopiero od 1 listopada br. W (...)
str. 57
3.
Ubezpieczenia i składki od zlecenia z własnym pracownikiem będącym rencistą
Chcemy podpisać umowę zlecenia z własnym pracownikiem pobierającym jednocześnie rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jakim ubezpieczeniom w ZUS będzie podlegała ta osoba oraz jak (...)
str. 59
4.
Zwolnienia od pracy - czy wykazywać je w raporcie ZUS RSA?
Pracownikom często udzielane są różnego rodzaju zwolnienia od pracy - niektóre płatne, niektóre nie. Czy powinny być one wykazywane w imiennych raportach ZUS RSA, a (...)
str. 60
5.
Przerwa w pobieraniu wynagrodzenia chorobowego powodująca konieczność obliczenia nowej podstawy wymiaru
Pracownik, zatrudniony od 1 kwietnia 2015 r., był niezdolny do pracy z powodu choroby przez kilka dni w lipcu br. Ponownie zachorował pod koniec października 2015 r. Jak ustalić (...)
str. 61
IX.
PRAWO PRACY
1.
Ustalanie wymiaru czasu pracy w 2016 r.
W firmie zatrudniamy pracowników w podstawowym i równoważnym systemie czasu pracy. Obowiązują ich też różnej długości okresy rozliczeniowe. Jak ustalić dla nich wymiary czasu pracy (...)
str. 62
2.
Zasady przedłużania urlopu rodzicielskiego po zmianie przepisów
W firmie zatrudniamy wielu pracowników - rodziców małych dzieci. W większości przypadków, korzystając z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, łączyli oni pracę z urlopem (w wymiarze połowy etatu). Zakładamy, że taka (...)
str. 64
3.
Czy pracodawca może zażądać zaświadczenia o niekaralności od kandydata na kasjera?
W związku z przebranżowieniem będziemy zatrudniać kasjerów. Czy od kandydatów na to stanowisko możemy zażądać przedłożenia zaświadczenia o niekaralności, albo sami o nie wystąpić? Nie. (...)
str. 66
4.
Podwyżka pensji a sposób liczenia wynagrodzenia urlopowego
W okresie branym pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego pracownik otrzymał podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego określonego stałą miesięczną stawką oraz liczonych od niego dodatków. Jak w (...)
str. 67
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Odpisanie przeterminowanych, zepsutych oraz zniszczonych zapasów w koszty
Raz w kwartale dokonujemy oceny zapasów i na podstawie protokołów towary przeterminowane, zepsute oraz zniszczone spisujemy w koszty. Czy powinny to być pozostałe koszty operacyjne? (...)
str. 69
2.
Czy przychody z refaktur uwzględniać do ustalenia obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2016 r.?
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości dokonuje refakturowania mediów na najemców nieruchomości. Czy przychody z refaktur za media należy brać pod uwagę (...)
str. 71
3.
Likwidacja zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - wykorzystanie pozostałych środków i ewidencja księgowa
Co roku nasza firma tworzy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Na 2016 rok chcemy zrezygnować z tworzenia funduszu, ponieważ zatrudniamy w tej chwili 19 osób (w (...)
str. 72
4.
Opłaty w związku z kredytem w banku spółdzielczym
Nasza spółka z o.o. zamierza zaciągnąć kredyt w banku spółdzielczym. W związku z tym będziemy musieli wnieść udziały oraz wpłacić wpisowe. Udziały potraktujemy jako inwestycje (...)
str. 73
5.
Dokument własny zewnętrzny bez podpisu wystawcy
Administrujemy wspólnotami mieszkaniowymi i w związku z tym przesyłamy do właścicieli mieszkań zawiadomienia dotyczące opłat za lokal mieszkalny oraz rozliczenie okresowe mediów wraz z informacją (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.