Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 20 (404) z dnia 20.10.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Limity uprawniające do korzystania w 2016 r. ze statusu małego podatnika
Status małego podatnika - stosownie do art. 2 pkt 25 ustawy o VAT - przysługuje podmiotom, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Problemy z rozliczaniem podatku VAT przez gminy
Gmina jako organ władzy publicznej, realizuje zadania nałożone na nią na mocy odrębnych przepisów, za pomocą jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Zdaniem organów podatkowych, (...)
str. 6
2.
Uchwała NSA w sprawie jednostek budżetowych
Omawiany spór z Gminą Wrocław rozpatrywał ostatecznie NSA, który postanowieniem z 30 stycznia 2013 r., sygn. akt I FSK 311/12 przedstawił zagadnienie prawne budzące poważne (...)
str. 6
3.
Samorządowe jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT – skutki wyroku TSUE
Gmina Wrocław uzyskała na mocy uchwały NSA potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie rozliczania podatku VAT przez gminę i jej jednostki. NSA jednak zdecydował się na (...)
str. 8
III.
Wydatki na samochody a odliczenie VAT
Z dniem 1 kwietnia 2014 r. w ustawie o VAT wprowadzono nowe zasady w zakresie odliczania podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (...)
str. 9
1.
Zakup urządzeń viaAUTO do samochodów osobowych
Spółka zakupiła urządzenia viaAUTO do samochodów osobowych. Czy z tego tytułu przysługuje spółce 100% odliczenie VAT? Urządzenie viaAUTO stanowi elektroniczne urządzenie pokładowe, za pośrednictwem którego (...)
str. 10
2.
Montaż instalacji gazowej w samochodzie – odliczenie VAT od paliwa przez firmę serwisową
Nasza firma zajmuje się montażem instalacji gazowych w samochodach. W ramach tego montażu zakupujemy paliwo, tj. zbiornik wykorzystywany przy montażu gazu napełniamy do pełna, natomiast (...)
str. 11
IV.
VAT w orzecznictwie
1.
Sprzedaż prywatnej działki przez pośrednika obrotu nieruchomościami
Planowana sprzedaż nieruchomości stanowiących prywatny majątek podatnika nie może być uznana za dokonaną w ramach działalności gospodarczej tylko z tego powodu, że podatnik ten obecnie (...)
str. 12
2.
Wynajem samochodów zastępczych – pełne odliczenie VAT naliczonego
W odniesieniu do samochodów przeznaczonych wyłącznie na wynajem, będący przedmiotem działalności podatnika, ustawodawca za wystarczający warunek udowodnienia, że pojazdy te są wykorzystywane wyłącznie do działalności (...)
str. 13
V.
Sprzedaż nieruchomości nabytej w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Spółka otrzymała w 2011 r. w drodze aportu zorganizowaną część przedsiębiorstwa (transakcja nie podlegała VAT). Przedmiotem aportu był m.in. grunt niezabudowany oraz grunt zabudowany budynkiem (...)
str. 14
1.
Zwolnienie dla dostawy gruntów niezabudowanych
Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Z kolei (...)
str. 14
2.
Dostawa gruntów zabudowanych a zwolnienie z VAT
Zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zostało przewidziane dla dostawy budynku/budowli lub ich części, która nie jest dokonywana w (...)
str. 15
3.
Warunki zwolnienia z VAT nieruchomości nabytej jako przedsiębiorstwo
Nabywca zorganizowanej części przedsiębiorstwa (do której stosuje się art. 6 pkt 1 ustawy o VAT) jest traktowany jako następca prawny podatnika dokonującego zbycia - dochodzi (...)
str. 16
1.
Obowiązek podatkowy od zaliczki wpłacanej na usługę turystyczną
Brak szczególnych regulacji dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług turystyki oznacza konieczność stosowania w tym zakresie zasad ogólnych. W myśl zatem art. 19a ust. (...)
str. 17
2.
Stanowisko fiskusa w sprawie opodatkowania usług turystyki
Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach konsekwentnie stoją na stanowisku, że w przypadku braku wiedzy o faktycznie poniesionych kosztach na moment otrzymania zaliczki podatnik zobowiązany jest (...)
str. 18
3.
Korzystne orzeczenia sądów administracyjnych
Odmienne stanowisko od prezentowanego przez organy podatkowe oraz Ministerstwo Finansów zajęły WSA w Krakowie w wyroku z 25 listopada 2014 r., sygn. akt I SA/Kr (...)
str. 19
VII.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Wartość towarów ujmowanych w remanencie likwidacyjnym
W remanencie likwidacyjnym musimy ująć samochód osobowy, który był środkiem trwałym firmy. Od wydatków z nim związanych odliczaliśmy 50% podatku VAT. Jaką wartość tego samochodu (...)
str. 19
2.
Faktura za gaz wystawiona przed wykonaniem usługi
Kiedy należy odliczyć VAT z faktury za gaz wystawionej 7 września za październik 2015 r. Na fakturze wskazano określenie: "faktura planowa". Termin płatności wyznaczono na (...)
str. 20
3.
Opłata manipulacyjna przy leasingu samochodu
Otrzymałem fakturę za czynsz leasingowy. Od leasingu odliczam 50% podatku VAT. Na fakturze jest także wyszczególniona pozycja obejmująca opłatę manipulacyjną. Czy od tej opłaty mogę (...)
str. 20
4.
Kwota VAT na refakturze
Mam wystawić refakturę za nabyte towary. Czy można potraktować kwotę brutto z faktury jako kwotę netto i doliczyć do niej VAT na refakturze? [pytanie 958963] (...)
str. 21
C.
KASY REJESTRUJĄCE
1.
Termin wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż zarejestrowaną w kasie fiskalnej
Dokonujemy sprzedaży na rzecz osób fizycznych, którą dokumentujemy paragonami. Czasami na żądanie tych osób wystawiamy również faktury. W jakim terminie w świetle przepisów ustawy o (...)
str. 22
2.
Dane z kilku paragonów ujęte w jednej fakturze
Czy można wystawić jedną fakturę do kilku paragonów dokumentujących dokonaną sprzedaż (np. z całego tygodnia, miesiąca) dla tego samego nabywcy? Jeśli tak, to co należy (...)
str. 23
3.
Kiedy sprzedaż potwierdzona jednym paragonem może być udokumentowana kilkoma fakturami?
Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Zdarza się, że klienci kupują towary przeznaczone na cele prywatne, jak i na (...)
str. 24
4.
Faktura dokumentująca jedną pozycję z paragonu fiskalnego
Prowadzę sklep z materiałami budowlanymi, w którym użytkuję kasę fiskalną. Zdarza się, że klienci zwracają się o wystawienie faktury na podstawie paragonu tylko do części (...)
str. 25
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Czynności wyłączone z obowiązku ewidencjonowania w kasie
Prowadzę działalność gospodarczą związaną z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Czy w związku z tym zobowiązany jestem do stosowania kasy fiskalnej? Obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu (...)
str. 26
2.
Świadczenie usług szkoleniowych a kasa fiskalna
Spółka prowadzi działalność handlową oraz świadczy usługi kształcenia zawodowego, które korzystają ze zwolnienia z VAT. Sprzedaż towarów handlowych dla osób fizycznych ewidencjonuje w kasie fiskalnej. (...)
str. 26
3.
Rozliczanie paliwa zużytego na cele prywatne pracowników
W prowadzonej działalności użytkujemy samochody osobowe. Są one wykorzystywane przez naszych pracowników zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych. Każdego pracownika obciążamy kosztami zużytego paliwa (...)
str. 27
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
X.
Rozliczanie usług transportu towarów w obrocie z zagranicą
Opodatkowanie transportu towarów może stanowić dla podatników pewien problem. Są to bowiem usługi, które mogą przebiegać pomiędzy różnymi krajami, co powoduje dodatkowe komplikacje związane z (...)
str. 29
1.
Kategorie usług transportowych
W związku z tym, że transport towarów może odbywać się na terytorium jednego państwa lub przebiegać przez terytorium kilku państw, dla potrzeb podatku VAT usługi (...)
str. 29
2.
Miejsce opodatkowania
Zasadniczo usługa wykonywana na rzecz podatnika opodatkowana jest w miejscu siedziby usługobiorcy, lub też - jeśli wykonywana jest dla stałego miejsca prowadzenia działalności - w (...)
str. 30
3.
Wysokość stawki VAT
Stawka VAT na usługi transportu towarów może być bardzo różna i zależy od rodzaju wykonywanego transportu. Jeśli jest to transport międzynarodowy, wówczas obowiązuje stawka VAT (...)
str. 30
4.
Przykłady opodatkowania usług transportu towarów
Polska firma transportowa na zlecenie szwajcarskiego przedsiębiorcy przetransportowała towary ze Szczecina do Krakowa. Miejscem opodatkowania usługi jest terytorium Polski. Polska firma wykonuje usługę transportu towarów (...)
str. 31
XI.
Interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie podstawy opodatkowania importu towarów
Podstawa opodatkowania w imporcie towarów określona została w art. 30b ustawy o VAT. Jest nią co do zasady wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane (...)
str. 33
1.
Istota nietransakcyjnego przemieszczenia towarów do Polski
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów generalnie ma miejsce w przypadku dostawy towarów między różnymi podmiotami. Ustawodawca nakazuje jednak traktować przemieszczenie własnych towarów z terytorium państwa członkowskiego na (...)
str. 35
2.
Przemieszczenie własnych towarów w praktyce
Sytuacje, w których polska firma musi rozliczyć podatek VAT z tytułu nietransakcyjnego przywozu towarów do Polski występują dość często. Zwykle są to przypadki, gdy polscy (...)
str. 36
3.
Nietransakcyjne przemieszczenia wyłączone z WNT
Z art. 12 ustawy o VAT wynika, że przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 (przemieszczenia własnych towarów podatnika pomiędzy krajami UE), (...)
str. 37
XIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Termin powstania obowiązku podatkowego w WNT udokumentowanym z opóźnieniem
Dokonaliśmy zakupu towarów od włoskiej firmy, które dotarły do naszego magazynu w sierpniu br. Faktura została wystawiona z datą październikową i w tym samym miesiącu (...)
str. 39
2.
Miejsce opodatkowania importu towarów
Zamierzamy sprowadzić z Chin urządzenia produkcyjne. Towary te dotrą drogą morską do Hamburga i stamtąd po przeładowaniu trafią do Polski. W którym państwie należy rozliczyć (...)
str. 40
3.
Naprawa urządzeń wykonana w innym kraju unijnym
Zlecamy czeskiej firmie usługę naprawy narzędzi. Po wykonaniu zlecenia, kontrahent odsyła nam narzędzia wraz z fakturą, w której nie nalicza podatku VAT. W fakturze zamieszczona (...)
str. 40
4.
Usługa świadczona dla podatnika spoza UE
Świadczę usługi księgowe dla rosyjskiego podatnika, który nie posiada żadnego oddziału na terytorium UE. Czy usługę należy opodatkować w Polsce? Jaką stawkę VAT zastosować? W (...)
str. 41
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Kiedy stosuje się odwrotne obciążenie?
W przypadku sprzedaży niektórych towarów ustawodawca przewidział szczególne zasady rozliczania VAT należnego, polegające na przeniesieniu obowiązku rozliczenia VAT z tytułu dostawy towaru ze sprzedawcy na (...)
str. 42
2.
Limit kwotowy przy transakcjach objętych odwrotnym obciążeniem
W myśl art. 17 ust. 1c ustawy o VAT, w przypadku sprzedaży towarów wymienionych w poz. 28a-28c załącznika nr 11 do ustawy, tj. laptopów, komputerów, (...)
str. 42
3.
Zmiana podmiotu zobowiązanego do rozliczenia VAT – zwiększenie wartości dostaw
W praktyce może zdarzyć się sytuacja, w której w wyniku powiększenia złożonego zamówienia na towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, dla których obowiązuje (...)
str. 43
F.
VAT OD PODSTAW
XV.
Błędy w fakturach uniemożliwiające odliczenie VAT przez nabywcę
W myśl art. 88 ust. 3a ustawy o VAT, nie uprawniają nabywcy do odliczenia podatku naliczonego faktury, faktury korygujące, dokumenty celne oraz duplikaty faktur: wystawione (...)
str. 45
1.
Faktury wystawione przez podmiot nieistniejący
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, nie uprawniają nabywcy do odliczenia podatku naliczonego m.in. faktury, faktury korygujące, dokumenty (...)
str. 45
2.
Transakcja niepodlegająca opodatkowaniu lub zwolniona z VAT
W przypadku gdy czynność, która - zgodnie z przepisami o VAT - nie podlega opodatkowaniu VAT albo jest z niego zwolniona, zostanie przez wystawcę faktury (...)
str. 45
3.
Transakcje niezgodne ze stanem faktycznym
Faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne: a) stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności, b) podające kwoty niezgodne z rzeczywistością (...)
str. 46
4.
Umowa dotycząca samofakturowania
Podstawą do stosowania samofakturowania przez podatników dokonujących transakcji podlegających opodatkowaniu VAT, jest umowa zawarta pomiędzy dostawcą i nabywcą towarów czy usług. Warto zauważyć, że obecnie (...)
str. 47
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVI.
Krajowa faktura korygująca wystawiona w walucie obcej
W obowiązujących przepisach prawnych dotyczących podatku VAT nie ma jakiegokolwiek zastrzeżenia świadczącego o obowiązku wystawiania przez polskich podatników faktur jedynie w walucie polskiej, czyli w (...)
str. 48
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVII.
Zasady opodatkowania akcyzą wyrobów winiarskich sprzedawanych w kraju
Podmioty zamierzające wytwarzać, a następnie sprzedawać (darować, rozdawać, przekazywać, itp.) wyroby winiarskie, oprócz ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów (...)
str. 52
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
VAT od zakupów związanych z czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu
Ośrodek sportu uzyskuje przychody niepodlegające opodatkowaniu VAT, takie jak: dotacja przedmiotowa do utrzymania kosztów działalności, dotacja celowa na inwestycję, odsetki od nieterminowych płatności, odsetki bankowe, (...)
str. 56
2.
Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami a prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT
Prowadzę działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Czy usługi te należy wliczać do limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT? Limit obrotów (...)
str. 58
3.
Odliczanie podatku od zakupu napojów podawanych w restauracji
Spółka otrzymuje faktury, które w treści mają dwie pozycje: usługa gastronomiczna oraz napoje. Czy można odliczać VAT od napojów takich jak kawa czy herbata, bądź (...)
str. 59
4.
Refakturowanie kosztów polisy ubezpieczeniowej
Spółka wykupiła polisę ubezpieczeniową dla pracowników. Polisa obejmowała wyjazd służbowy, jak i okres pobytu prywatnego pracowników. W związku z tym zaistniała konieczność obciążenia pracowników kosztem (...)
str. 59
5.
Sprzedaż towarów wykorzystywanych do czynności statutowych
Jesteśmy samorządową instytucją kultury. Od organizatora (jednostki samorządu terytorialnego) w formie darowizny otrzymujemy książki, które zamierzamy w późniejszym czasie sprzedać. Czy ich sprzedaż będzie podlegała (...)
str. 61
6.
Funkcjonowanie pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej a VAT
W spółce z o.o. działa pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa. Spółka ponosi koszty funkcjonowania tej kasy. Czy nieodpłatne udostępnienie np. pomieszczeń i urządzeń technicznych na rzecz tej (...)
str. 63
7.
Stawka VAT przy wywozie nieczystości stałych wraz z dzierżawą kontenera
Nasza firma zajmuje się wywozem nieczystości stałych. Na potrzeby prowadzonej działalności dzierżawimy również kontenery na śmieci od innej firmy, która opodatkowuje tę usługę stosując stawkę (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVIII.
Kronika legislacyjna
1.
Nowe rozporządzenie w sprawie późniejszego terminu powstania obowiązku podatkowego
W Dzienniku Ustaw z dnia 30 września 2015 r., pod poz. 1504, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 września 2015 r. w sprawie (...)
str. 66
2.
Zmiana rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas
W Dzienniku Ustaw z dnia 30 września 2015 r., pod poz. 1498, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
3.
Zmiana rozporządzeń akcyzowych
W Dzienniku Ustaw z dnia 29 września 2015 r., pod poz. 1492, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.