Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 r., godz. 14:41 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.223 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 19 (403) z dnia 01.10.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Inwentaryzację niektórych składników aktywów można rozpocząć już w ostatnim kwartale roku obrotowego
Według obowiązujących przepisów ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe sporządza się w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego. Niemniej jednak przygotowania do jego sporządzenia wskazane jest (...)
str. 4
2.
Zmiany w amortyzacji bilansowej wartości niematerialnych i prawnych
ZMIANA USTAWY Ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1333) (...)
str. 5
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Cel badania i obowiązki z nim związane
W myśl znowelizowanego we wrześniu 2015 r. art. 65 ust. 1 ustawy o rachunkowości, celem badania sprawozdania finansowego jest wyrażenie przez biegłego rewidenta pisemnej opinii (...)
str. 7
2.
Badanie wstępne i badanie właściwe – jakich dokumentów może potrzebować biegły rewident?
Badanie sprawozdania finansowego i czas jego trwania zależy od wielkości jednostki i jej specyfiki. Z reguły im bardziej nietypowy i duży podmiot, tym badanie może (...)
str. 8
3.
Opinia i raport z badania sprawozdania finansowego
Efektem końcowym pracy biegłego rewidenta jest wydanie opinii i raportu z badania sprawozdania finansowego, które biegły rewident przekazuje podmiotowi zatwierdzającemu roczne sprawozdanie finansowe. Według nowych (...)
str. 9
1.
Analiza struktury rachunku przepływów pieniężnych
Obok umiejętności sporządzania rachunku przepływów pieniężnych, równie istotna jest umiejętność właściwego odczytywania informacji płynących z tej części sprawozdania finansowego. Analiza rachunku pozwala na identyfikację źródeł (...)
str. 10
2.
Analiza wartości przepływów pieniężnych
Analiza powyższych przypadków pozwala uzyskać pierwszą interpretację sytuacji płynności w jednostce gospodarczej, jednak sama analiza przypadków nie pozwala uzyskać pełnego obrazu danego przedsiębiorstwa. Jest tak (...)
str. 13
3.
Ocena ogólnej sumy przepływów pieniężnych
Oceniając ogólną sumę przepływów pieniężnych, teoretycznie można spotkać trzy przypadki - nadwyżkę gotówkową, zbilansowany przepływ pieniężny lub niedobór gotówki. Najbardziej pożądaną sytuacją jest osiąganie nadwyżki (...)
str. 14
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Likwidacja uszkodzonych towarów handlowych
Z powodu uszkodzenia towarów handlowych dokonaliśmy ich likwidacji. Jak zaksięgować tę likwidację? Czy podstawą ujęcia tego zdarzenia w księgach rachunkowych może być protokół likwidacji?
str. 15
1.
Dokumentowanie likwidacji towarów handlowych
Likwidacji towarów dokonuje się na podstawie decyzji kierownika jednostki w tej sprawie oraz sporządzonego w związku z tym protokołu potwierdzającego fizyczną likwidację towarów (zniszczenie, złomowanie (...)
str. 15
2.
Ewidencja księgowa likwidacji towarów po zmianach przepisów
Zapasy, w tym towary, które nieodwracalnie utraciły możliwość ich zużycia lub zbycia, np. na skutek przeterminowania, zepsucia czy różnego rodzaju uszkodzeń, nie spełniają kryteriów wymaganych (...)
str. 15
1.
Opodatkowanie i oskładkowanie zapomóg wypłacanych pracownikom
Odwołując się do językowego znaczenia wyrazów, przez zapomogę rozumie się jednorazowe świadczenie pieniężne mające na celu wsparcie finansowe osoby, która z ważnych przyczyn (od siebie (...)
str. 19
2.
Ewidencja księgowa zapomóg w zależności od źródeł ich finansowania
2.1. Zapomogi wypłacane ze środków ZFŚS Działalność socjalna obejmuje między innymi udzielanie pomocy materialnej, w tym finansowej. Należy jednak pamiętać, że udzielanie tego rodzaju pomocy, (...)
str. 20
V.
Skutki bilansowe zapewnienia pracownikom hotelu z obiadokolacją w podróży służbowej
Pracownicy zostali oddelegowani w podróż służbową na terenie kraju w celu montażu sprzedawanych przez nas urządzeń. Mieli zapewniony hotel ze śniadaniem i obiadokolacją. Jaka część (...)
str. 25
1.
Uregulowania prawne dotyczące zmniejszenia diety o koszt bezpłatnego wyżywienia
W myśl przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej (...)
str. 25
2.
Zasady ewidencji kosztów poniesionych w ramach podróży służbowej
Koszty noclegu i posiłków związanych z delegacją służbową pracowników w celu montażu urządzeń u klienta wskazane jest zakwalifikować do kosztów podróży służbowych, które stanowią koszty (...)
str. 26
3.
Rozliczenie podróży służbowej, w sytuacji gdy jednostka opłaciła fakturę za hotel z rachunku bieżącego
Przykład I. Założenia: 1. Spółka z o.o. prowadząca działalność handlową sprzedała kontrahentowi krajowemu urządzenia, które zostały zamontowane przez pracowników spółki w siedzibie kontrahenta. 2. Jednostka (...)
str. 26
4.
Rozliczenie podróży służbowej, w sytuacji gdy pracownik opłacił fakturę za hotel gotówką
Jeśli pracownicy firmy ponieśli samodzielnie koszty noclegów, które następnie przedstawią pracodawcy do rozliczenia, lub otrzymali zaliczkę na wydatki służbowe do rozliczenia po powrocie, to rozrachunki (...)
str. 27
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Odpłatne nabycie prawa służebności gruntowej
Nabyliśmy prawo służebności gruntowej polegające na korzystaniu z drogi innej jednostki. Jak zaksięgować fakturę za ustanowienie takiej służebności? Służebność gruntowa w świetle prawa cywilnego Pojęcie (...)
str. 29
2.
Dodatkowa opłata za przedłużenie prawa do znaku towarowego
Czy dodatkowa opłata jaką uiściliśmy za przedłużenie prawa do korzystania ze znaku towarowego zwiększa wartość początkową tego prawa? Prawo do znaku towarowego jest w naszej (...)
str. 31
3.
Korekta zapisów związanych ze sprzedażą środka trwałego poddanego wcześniej aktualizacji
W 2014 r. sprzedaliśmy środek trwały całkowicie zamortyzowany, który podlegał wcześniej aktualizacji wyceny. Jednak przy wyksięgowaniu tego środka trwałego w momencie sprzedaży nie dokonaliśmy zapisów (...)
str. 32
4.
Ustalenie wielkości odpisu amortyzacyjnego od środka trwałego poddanego modernizacji
Posiadamy środek trwały, który jest już całkowicie zamortyzowany. Dokonaliśmy jego modernizacji. Jak wyliczyć miesięczny odpis amortyzacyjny od tego środka trwałego po modernizacji? W odniesieniu do (...)
str. 34
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
VI.
Rabat z tytułu zrealizowania określonej wielkości zakupów
Czy rabat cenowy przyznany przez dostawcę towarów za wielkość zakupów zrealizowanych w 2014 r., udokumentowany fakturą korektą wystawioną w 2015 r. już po zatwierdzeniu przez (...)
str. 35
1.
Ogólne zasady ewidencji rabatów cenowych w księgach nabywcy towarów
Kwestie związane z ujęciem rabatów cenowych w księgach rachunkowych nabywcy towarów objętych rabatem należy rozpatrywać z uwzględnieniem art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Z (...)
str. 35
2.
Rabat za zakupy dokonane w roku poprzednim otrzymany po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ten rok
Zasadniczo, zgodnie z obowiązującą w prawie bilansowym zasadą memoriału, koszty powinny być przypisywane do okresu, którego dotyczą, niezależnie od terminu ich zapłaty. W związku z (...)
str. 36
2.1.
Rabat dotyczący towarów sprzedanych w roku ubiegłym
Jeśli otrzymany w 2015 r. rabat dotyczy towarów już sprzedanych i sprzedaż ta miała miejsce w roku ubiegłym (co wiązało się z odniesieniem ich wartości (...)
str. 36
2.2.
Rabat dotyczący towarów sprzedanych w roku bieżącym
W sytuacji gdy przyznany w 2015 r. rabat dotyczy towarów sprzedanych w roku bieżącym (a więc gdy wartość towarów objętych rabatem odniesiono w koszty 2015 (...)
str. 38
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Koszty zastępstwa procesowego w księgach rachunkowych jednostki budżetowej
Jak w jednostce budżetowej ewidencjonować koszty zastępstwa procesowego? W jakim paragrafie ująć poniesione koszty? Poniesione przez jednostkę budżetową koszty zastępstwa procesowego odnosi się na zwiększenie (...)
str. 39
2.
Dotacja przedmiotowa a limit kosztów w samorządowym zakładzie budżetowym
Prowadzimy działalność w formie samorządowego zakładu budżetowego. Nasz zakład jest czynnym podatnikiem VAT. Otrzymujemy dotację przedmiotową, która jest opodatkowana VAT. Ponoszone przez nas koszty ujmujemy (...)
str. 40
3.
Ewidencja księgowa i klasyfikacja budżetowa odprawy emerytalnej pracownika samorządowego
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową. W związku z przejściem pracownika samorządowego na emeryturę wypłaciliśmy mu odprawę emerytalną. Jak zaksięgować taką odprawę i do jakiego paragrafu klasyfikacji (...)
str. 41
4.
Klasyfikacja wydatków finansowanych z zatrzymanej przez zakład budżetowy nadwyżki środków obrotowych
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. Zostaliśmy zwolnieni z wpłaty do budżetu nadwyżki środków obrotowych. Z zatrzymanych środków finansujemy remonty użytkowanych przez nas budynków. W ramach prowadzonego (...)
str. 42
5.
Czy zakup książek do biblioteki jest wydatkiem strukturalnym?
Biblioteka publiczna (instytucja kultury) ponosi wydatki na zakup nowości wydawniczych (książek), w celu uzupełnienia księgozbioru. Jak powinna zaklasyfikować takie wydatki - czy są to wydatki (...)
str. 43
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VII.
Sprzedaż środka trwałego jednorazowo umorzonego dla celów podatkowych
W 2013 r. nabyliśmy środek trwały. Dla celów podatkowych zastosowaliśmy jednorazową amortyzację, natomiast bilansowo przyjęliśmy pięcioletni okres amortyzacji. Obecnie zamierzamy sprzedać ten środek trwały. Jak (...)
str. 44
1.
Odrębne regulacje w zakresie jednorazowej amortyzacji podatkowej i bilansowej
Jednorazowy odpis amortyzacyjny dla celów podatkowych Stosownie do art. 22k ust. 7 updof i art. 16k ust. 7 updop, podatnicy w roku podatkowym, w którym (...)
str. 44
2.
Ewidencja księgowa sprzedaży środka trwałego
Jak wynika z pytania, dla celów bilansowych nabyty środek trwały jednostka amortyzuje na zasadach ogólnych określonych w art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o (...)
str. 45
3.
Prezentacja wyniku ze zbycia środka trwałego w rachunku zysków i strat
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w rachunku zysków i strat wykazuje się wynik ze zbycia środków trwałych, nie zaś odrębnie przychody i koszty. Jeżeli (...)
str. 46
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Czy można przeszacować wartość księgową środków trwałych do ich wartości rynkowej?
W ewidencji środków trwałych posiadamy budynki, których właścicielem jesteśmy od ponad 20 lat. Od tych środków trwałych dokonujemy odpisów amortyzacyjnych. Wartość księgowa tych budynków jest (...)
str. 47
2.
Jak zaksięgować nadwyżkę wartości rynkowej aportu nad wartością nominalną objętych udziałów?
Do nowo powstałej spółki z o.o. prowadzącej działalność deweloperską wniesiono aport w postaci gruntu i rozpoczętej budowy sieci wodno-kanalizacyjnej. Składniki wniesione aportem przyjęto do ewidencji (...)
str. 48
3.
Zamieszczanie numeru dziennika na dokumentach księgowych
Czy na dokumentach księgowych, np. fakturach, trzeba zamieszczać numer dziennika? Z przepisów ustawy o rachunkowości nie wynika wprost obowiązek zamieszczania numeru dziennika na dokumentach księgowych (...)
str. 48
4.
W jakiej pozycji bilansu wykazać zobowiązanie wobec byłego udziałowca z tytułu umorzenia udziałów?
W której pozycji pasywów bilansu sporządzonego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości należy wykazać zobowiązanie z tytułu umorzenia udziałów wobec byłego udziałowca spółki (...)
str. 49
IX.
Z listów Czytelników
1.
Jak ustalić zmianę stanu produktów w firmie usługowej?
Jesteśmy firmą usługową. Sporządzamy rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym według załącznika nr 1. Kupujemy tylko materiały, które zużywamy bezpośrednio do wykonania usługi. Na (...)
str. 50
2.
Czy korygować ujęte w księgach zaliczki na podatek, jeśli w trakcie roku występuje strata?
W trakcie roku w spółce z o.o. wystąpiła strata. Czy spółka powinna korygować z tego powodu ujęte w księgach zaliczki na podatek? Korygowanie zarachowanego podatku (...)
str. 51
3.
Przewalutowanie środków gromadzonych na rachunkach walutowych
Zamierzamy przelać 10.000 USD na rachunek walutowy prowadzony w euro. Czy w związku z przewalutowaniem dolarów na euro powstaną różnice kursowe? Jak zaksięgować powyższą operację? (...)
str. 52
4.
Rozliczenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w przypadku likwidacji pracodawcy
Nasza spółka z o.o. na dzień 1 stycznia 2015 r. zatrudniała więcej niż 20 pracowników i była zobowiązana do tworzenia ZFŚS. Od czerwca 2015 r. (...)
str. 53
5.
Koszty poniesione po przyjęciu obiektu do użytkowania dotyczące finansowego rozliczenia dotacji
30 czerwca 2015 r. zakończyliśmy zadanie inwestycyjne i przyjęliśmy do użytkowania budynek, którego budowa dofinansowana była ze środków unijnych. Czy koszty usług inżyniera projektu za (...)
str. 55
6.
Budowa maszyny na indywidualne zamówienie – jak rozliczyć koszty i przychody?
Jednostka otrzymała zamówienie na wytworzenie maszyny. Zamówienie to nie mieści się w podstawowym profilu działalności firmy. Budowa maszyny będzie trwała kilka miesięcy. Jak ewidencjonować koszty (...)
str. 56
7.
Faktura otrzymana od kontrahenta zagranicznego w złotówkach, a opłacona w walucie obcej
Spółka z o.o. zawarła umowę z kontrahentem zagranicznym na zakup usług. Sprzedawca - zgodnie z umową - wystawia spółce faktury w złotych polskich. Faktury te (...)
str. 57
8.
Rachunkowość stowarzyszenia prowadzącego zakład aktywności zawodowej
Stowarzyszenie, będące organizacją pożytku publicznego, tworzy zakład aktywności zawodowej (ZAZ), który będzie jednostką organizacyjnie wyodrębnioną ze stowarzyszenia, posiadającą swój NIP i REGON. Wszystkie wydatki dotyczące (...)
str. 59
8.1.
Uproszczenia w rachunkowości stowarzyszeń
Zasady tworzenia i działania stowarzyszeń regulują przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. nr 79, poz. (...)
str. 59
8.2.
Rozrachunki pomiędzy stowarzyszeniem a zakładem
Stowarzyszenie - z punktu widzenia zasad rachunkowości - traktowane być powinno jako jedna jednostka ze wszystkimi rodzajami prowadzonej przez siebie działalności, w tym także prowadzeniem (...)
str. 60
9.
Na jakim koncie zaksięgować odsetki z tytułu zaległości podatkowych?
Mieliśmy zaległość w podatku dochodowym. Zapłaciliśmy podatek wraz z odsetkami. Jak powinniśmy zaksięgować te odsetki. Czy wprowadzić nowe konto analityczne do ewidencji kosztów niestanowiących kosztów (...)
str. 61
10.
Wyroby przekazane firmie zewnętrznej jako nagrody w konkursie w zamian za reklamę
Wydawnictwo przekazało książki telewizji na potrzeby konkursu. Będą one wydawane jako nagrody. Organizator konkursu, za to że otrzymał książki, będzie promować to wydawnictwo. Jak zaksięgować (...)
str. 62
11.
Kantor internetowy – jakie kursy stosować przy operacjach wymiany walut obcych?
Spółka akcyjna będzie świadczyć usługi wymiany walut za pośrednictwem tzw. kantoru internetowego. Wszystkie operacje, tj. wpłata waluty przez kontrahenta oraz wypłata waluty zamawianej odbywać się (...)
str. 64
12.
Import artykułów spożywczych w celu odprzedaży – wycena i ewidencja w księgach rachunkowych
Zajmujemy się importem towarów w celu dalszej odprzedaży. Towary sprowadzamy z całego świata, większość dostaw odbywa się drogą morską. Dodatkowo w związku z tym, że (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.