Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 17 (401) z dnia 01.09.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zmiany w prawie bilansowym wprowadzone w 2015 r.
Nowe obowiązki spółek partnerskich i jawnych nieprowadzących ksiąg rachunkowych W Dzienniku Ustaw z 5 stycznia 2015 r. pod poz. 4 opublikowano ustawę z dnia 28 (...)
str. 4
2.
Projekty ustaw nowelizujące prawo bilansowe w trakcie prac legislacyjnych
W Sejmie trwają prace nad następującymi projektami ustaw wprowadzającymi zmiany w ustawie o rachunkowości: NAZWA PROJEKTU KRÓTKI OPIS PLANOWANYCH ZMIAN W USTAWIE O RACHUNKOWOŚCI POSTĘP (...)
str. 6
3.
Projekty rozporządzeń związane ze zmianami prawa bilansowego
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji www.rcl.gov.pl w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny zamieszczono projekty rozporządzeń Ministra Finansów, związanych ze zmianami prawa bilansowego. Potrzeba zmiany rozporządzeń jest (...)
str. 7
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Zasady udzielania kredytów kupieckich w obrocie gospodarczym
Kredyt kupiecki jest umową nienazwaną, popularną w obrocie gospodarczym. Nie istnieją żadne uregulowania prawne (ustawowe) w tym zakresie. Nazwą kredyt kupiecki określa się pozabankową formę (...)
str. 9
2.
Odsetki od kredytu kupieckiego, jako forma zapłaty za odroczenie płatności
Zasady opodatkowania VAT Stanowisko organów podatkowych na przestrzeni lat w odniesieniu do sposobu opodatkowania VAT odsetek od kredytu kupieckiego nie było jednorodne. Przedmiotem interpretacyjnych sporów (...)
str. 9
3.
Ewidencja księgowa operacji związanych z kredytem kupieckim
3.1. Koszty ubezpieczenia kredytu kupieckiego Sposobem na zmniejszenie ryzyka związanego z udzielaniem kredytów kupieckich jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Przedmiotem ochrony z tytułu umowy ubezpieczenia ryzyka (...)
str. 10
1.
Minimalny zakres dodatkowych informacji i objaśnień do rachunku przepływów pieniężnych
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych samo w sobie niesie dużą wartość poznawczą. Można z niego bowiem wyczytać informacje o źródłach pochodzenia i kierunkach wydatkowania środków pieniężnych (...)
str. 15
2.
Objaśnienie struktury środków pieniężnych
Już pierwszy zakres ujawnień jest w praktyce gospodarczej różnie interpretowany. Jest tak dlatego, że różnorodnie może być rozumiana prezentacja struktury (określenie ustawowe) czy zakresu (określenie (...)
str. 15
3.
Uzgodnienie przepływów z działalności operacyjnej ustalonych metodą bezpośrednią i pośrednią
Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej mogą być sporządzane metodą pośrednią, bądź metodą bezpośrednią. W przypadku gdy jednostka gospodarcza zdecydowała się na prezentację przepływów pieniężnych metodą (...)
str. 18
4.
Wyjaśnienie różnic pomiędzy zmianami stanu pozycji bilansu oraz rachunku przepływów pieniężnych
Przy sporządzeniu rachunku przepływów pieniężnych metodą pośrednią, wykorzystuje się w pozycjach korekt wyniku finansowego zmiany określonych pozycji bilansowych. Niejednokrotnie pomiędzy wartościami wykazywanymi w rachunku przepływów (...)
str. 18
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Wpłata zaliczki na poczet zakupu towarów niepotwierdzona fakturą zaliczkową do dnia dostawy
Na początku lipca 2015 r. wpłaciliśmy zaliczkę na dostawę towaru (50% wartości dostawy). Nie otrzymaliśmy jednak faktury zaliczkowej. 20 lipca 2015 r. kontrahent dostarczył nam (...)
str. 20
2.
Wycena i ewidencja zaliczki otrzymanej w walucie obcej na wewnątrzwspólnotową dostawę towarów
W czerwcu 2015 r. na nasz rachunek walutowy wpłynęła zaliczka na poczet WDT od kontrahenta unijnego. Czy mamy obowiązek wystawić do tej zaliczki fakturę? Czy (...)
str. 21
3.
Zaliczki pobierane na poczet przyszłych usług od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej
Zajmujemy się organizacją imprez okolicznościowych. Na poczet wykonania przyszłych usług od osób prywatnych pobieramy zaliczki. Rezerwacje na organizacje imprez przyjmowane są z dużym wyprzedzeniem, nawet (...)
str. 23
IV.
Skutki bilansowe przewalutowania kredytu obrotowego
Jak w księgach spółki z o.o. ująć operację przewalutowania kredytu obrotowego? Czy w związku z przewalutowaniem powstaną różnice kursowe? Przewalutowanie kredytu polega na zmianie waluty, (...)
str. 25
1.
Przewalutowanie kredytu złotówkowego na walutowy i ustalenie różnic kursowych w momencie jego spłaty
Ewidencja księgowa operacji przewalutowania kredytu ze złotówkowego na walutowy może przebiegać zapisem: - Wn konto 13-4 "Kredyty bankowe" (w analityce: Kredyt złotówkowy), - Ma konto (...)
str. 25
2.
Ujęcie bilansowej różnicy powstałej w wyniku przewalutowania kredytu walutowego na złotówkowy
Ewidencja księgowa operacji przewalutowania kredytu walutowego na złotówkowy może przebiegać zapisem: - Wn konto 13-4 "Kredyty bankowe" (w analityce: Kredyt walutowy), - Ma konto 13-4 (...)
str. 26
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Moment ujęcia w księgach rachunkowych wydatków na projekt budowlany dotyczący budowy środka trwałego
Spółka z o.o. zamierza wybudować biurowiec. Kiedy powinna ująć w koszty projekt budowlany? Wydatków na projekt budowlany nie ujmuje się w ciężar kosztów w momencie (...)
str. 28
2.
Amortyzacja budynku oddanego częściowo do użytkowania
Uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie części budynku. Mamy w nim swoje biuro oraz wynajmujemy część pomieszczeń. Czy od budynku oddanego częściowo do użytkowania możemy dokonywać odpisów (...)
str. 29
3.
Zestaw do monitoringu – ulepszenie budynku czy odrębny środek trwały?
Zakupiliśmy system kamer do monitorowania hali produkcyjnej. Czy zakup ten należy potraktować jak ulepszenie i zwiększyć o jego kwotę wartość budynku, czy potraktować jako odrębny (...)
str. 29
4.
Błędnie wyksięgowana wartość środka trwałego sprzedanego w ubiegłym roku obrotowym
Spółka z o.o. w 2014 r. sprzedała samochód. W księgach rachunkowych błędnie ujęła koszt tej sprzedaży. Nie wyksięgowała całej wartości brutto tego środka trwałego oraz (...)
str. 30
5.
Kiedy można dokonać ostatniego odpisu amortyzacyjnego od sprzedanego samochodu?
1 lipca bieżącego roku sprzedaliśmy samochód, który nie był w 100% zamortyzowany. Czy w tej sytuacji ostatni odpis amortyzacyjny powinien zostać dokonany za czerwiec, czy (...)
str. 31
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Rodzaje potrąceń obowiązkowych oraz dobrowolnych
Potrącenia z wynagrodzenia można podzielić na dwie podstawowe grupy, to znaczy potrącenia obowiązkowe, których pracodawca może dokonywać na podstawie przepisów Kodeksu pracy (K.p.) i innych (...)
str. 32
2.
Prawne ograniczenia dopuszczalnej kwoty potrącenia
Według art. 87 § 3 K.p., potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach: 1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia, (...)
str. 32
3.
Obciążenia składkowo-podatkowe wynagrodzeń pracowniczych
Do ewidencji rozrachunków z tytułu wynagrodzeń służy konto 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń". Na tym koncie ujmuje się wszelkie wypłaty wynagrodzeń za pracę, a także (...)
str. 33
4.
Potrącenia z tytułów egzekucyjnych i wykonawczych
Potrącenia z wynagrodzenia z tytułów egzekucyjnych i wykonawczych należą do potrąceń obowiązkowych. To znaczy, że kwoty egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych (...)
str. 35
5.
Pozostałe potrącenia z wynagrodzenia pracowników
Potrącane z wynagrodzeń zaliczki pobrane przez pracowników do rozliczenia, kary pieniężne, uznane przez pracowników niedobory, udzielone pożyczki z PKZP, czy ZFŚS, składki na PKZP i (...)
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Zakup podręczników i materiałów edukacyjnych ze środków dotacji celowej
Szkoła (jednostka budżetowa) zakupiła podręczniki i materiały edukacyjne ze środków dotacji celowej. W jaki sposób powinna przebiegać ewidencja zakupu takich książek? Zgodnie z art. 22ae ust. 1 ustawy z dnia 7 (...)
str. 38
2.
Klasyfikacja budżetowa wydatków na zakup wody pitnej dla pracowników
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową. Do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej powinniśmy zakwalifikować wydatki ponoszone na zakup wody pitnej dla pracowników? Z przepisów § 112 rozporządzenia Ministra (...)
str. 39
3.
Ewidencja obowiązkowych wpłat na PFRON w księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej
Jesteśmy samorządową jednostką budżetową (miejski ośrodek sportu i rekreacji). Czy w przypadku nieosiągania wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% jesteśmy zobowiązani do dokonywania wpłat (...)
str. 40
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VI.
Pożyczka zaciągnięta w walucie obcej – skutki bilansowe i podatkowe
Spółka zaciągnęła pożyczkę w walucie obcej (w euro). Zgodnie z umową pożyczka została przelana na rachunek bankowy prowadzony w euro. Spłata pożyczki ma nastąpić w (...)
str. 41
1.
Ujęcie oraz wycena w księgach rachunkowych kwoty otrzymanej pożyczki
W księgach rachunkowych, w ciągu roku, zobowiązania (tutaj: z tytułu pożyczki) wykazuje się w wartości nominalnej (art. 28 ust. 11 ustawy o rachunkowości), natomiast na (...)
str. 41
2.
Ewidencja odsetek od pożyczki w zależności od celu na jaki została wykorzystana
Sposób ewidencji odsetek od pożyczki uzależniony jest od celu, na jaki wykorzystano tę pożyczkę. W sytuacji gdy środki finansowe pozyskane w ramach pożyczki przeznaczone zostały (...)
str. 42
3.
Różnice kursowe powstałe w momencie spłaty pożyczki wraz z odsetkami
Z analizy treści art. 30 ust. 2 pkt 2 oraz art. 35 ust. 8 ustawy o rachunkowości wynika, że jeśli spłata pożyczki następuje z własnego (...)
str. 43
4.
Wycena zobowiązania z tytułu pożyczki na dzień bilansowy
Jeżeli na dzień bilansowy zobowiązanie w walucie obcej z tytułu pożyczki nie zostało rozliczone, dokonuje się jego wyceny po obowiązującym na ten dzień średnim kursie (...)
str. 44
5.
Koszty i przychody podatkowe związane z pożyczką w walucie obcej
Na gruncie ustaw o podatku dochodowym pożyczka nie jest ani przychodem, ani kosztem podatkowym. Kosztem mogą być natomiast odsetki, czyli wynagrodzenie za używanie cudzych pieniędzy. (...)
str. 45
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
W jakim miesiącu wprowadzić do ksiąg duplikat faktury dokumentującej zakup towaru?
W sierpniu otrzymaliśmy duplikat faktury wystawiony 3 sierpnia 2015 r., który dotyczył faktury dokumentującej zakup towaru wystawionej 24 czerwca 2015 r. Towar przyjęto do magazynu 14 lipca 2015 r. (...)
str. 47
2.
Wydatki poniesione na utworzenie firmowej strony internetowej
Jak zaksięgować fakturę za wykonanie strony internetowej naszej firmy otrzymaną od zleceniobiorcy? Czy wydatki poniesione na utworzenie takiej strony uznaje się za wartości niematerialne i prawne? (...)
str. 48
3.
Czy można przeszacować wartość nieruchomości do aktualnych cen rynkowych?
W ewidencji środków trwałych naszej firmy figuruje nieruchomość, której wartość według wyceny rzeczoznawcy (dokonanej na potrzeby kredytu hipotecznego) jest dużo wyższa niż wynikająca z ksiąg rachunkowych. Czy (...)
str. 49
4.
Korekta kosztów podatkowych w związku z nieuregulowaniem płatności w terminie a ewidencja księgowa
Jak ująć w księgach rachunkowych korektę kosztów, których nie można zaliczyć do kosztów podatkowych ze względu na niedotrzymanie terminu płatności? W odniesieniu do jednostek zobowiązanych do prowadzenia (...)
str. 49
5.
Wpływ wadium na rachunek bankowy instytucji kultury
W jaki sposób w księgach instytucji kultury ujmuje się wadium wpłacone na jej rachunek bankowy? Czy instytucja kultury musi posiadać wydzielony rachunek na wadia? Instytucja kultury nie (...)
str. 50
VIII.
Z listów Czytelników
1.1.
Zasady ogólne uiszczania opłaty za wydanie interpretacji
Spółka z o.o. zamierza wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej w kwestii VAT i podatku dochodowego. Jakie koszty są z tym związane? Jak wynika z art. (...)
str. 51
1.2.
Odniesienie opłaty za wydanie interpretacji na odpowiednie stanowisko kosztów bilansowych
Czy opłatę za wydanie interpretacji indywidualnej księgować na koncie "Podatki i opłaty", czy może "Pozostałe koszty rodzajowe"? Na jakie konto w zespole 5 odnieść taką (...)
str. 52
1.3.
Podatkowe rozliczenie opłaty za wydanie interpretacji
Czy wniesiona obowiązkowa opłata za złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanowi koszt uzyskania przychodu? TAK. Prawidłowe stosowanie przepisów podatkowych rzutuje na rozliczenie danego podatku. (...)
str. 53
2.
Ewidencja VAT niepodlegającego odliczeniu od paliwa do samochodu osobowego
Jak księguje się VAT w części niepodlegającej odliczeniu od paliwa zakupionego po 1 lipca 2015 r. do samochodu osobowego używanego zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych? Na (...)
str. 53
3.
Rozwiązania ewidencyjne możliwe do zastosowania w zakresie korekty VAT należnego z tytułu ulgi na złe długi
W marcu 2015 r. moja firma wystawiła fakturę sprzedaży, za którą nie otrzymała należności. Teraz mija 150 dni po terminie. Jak prawidłowo wyksięgować to z VAT? Czy mogę (...)
str. 54
4.
Nakłady poniesione na najem powierzchni reklamowej i koszty reklamy na budynku
Podpisaliśmy ze spółdzielnią mieszkaniową umowę najmu powierzchni na szczytowej ścianie budynku z przeznaczeniem na naszą reklamę. Umowę zawarliśmy na 10 lat, a za najem zapłacimy jednorazowo kwotę (...)
str. 55
5.
Opcje walutowe jako składnik inwestycji krótkoterminowych
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zawiera z bankiem transakcje terminowe z opcją walutową. Jedną z takich transakcji zawarła w celu zabezpieczenia przychodów uzyskiwanych w eksporcie. Transakcje terminowe w zależności od kursu (...)
str. 57
6.
Obowiązki związane z likwidacją jednoosobowej spółki z o.o.
Z dniem 1 czerwca 2015 r. spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji. Jedynym udziałowcem spółki jest urząd wojewódzki. Działalnością spółki jest wynajem budynku, w tym m.in. dla urzędu (...)
str. 60
7.
Nieprawidłowe przyporządkowanie kosztów pośrednich do poszczególnych obiektów kalkulacji
Jesteśmy spółką z o.o. i prowadzimy działalność usługową. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2014 r. stwierdziliśmy niezgodne z przyjętą w spółce polityką rachunkowości rozliczenie kosztów pośrednich. Powstały błąd nie ma (...)
str. 62
8.
Wydatki poniesione na wymianę wodomierzy rozliczane w czasie
Nasza firma jest spółką z o.o. zajmującą się dostarczaniem wody i odprowadzaniem ścieków. W najbliższych latach zamierzamy wymienić wodomierze u odbiorców na sieci wodociągowej. Szacunkowy koszt wymiany wodomierzy to (...)
str. 63
9.
Nabycie udziałów własnych w celu ich umorzenia
Jesteśmy spółką z o.o. Posiadamy dwóch udziałowców, jeden ma 52% udziały, a drugi 48%. W 2015 r. nabyliśmy od mniejszościowego udziałowca udziały celem umorzenia z (...)
str. 64
10.
Księgowanie zaliczki wpłaconej komornikowi na poczet wydatków ponoszonych w toku egzekucji
Na podstawie nakazu zapłaty wystawionego na naszego dłużnika oddaliśmy sprawę o świadczenie pieniężne do komornika. Komornik przesłał nam wezwanie do uiszczenia zaliczki na wydatki (doręczenie korespondencji). (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.