Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 25 (888) z dnia 01.09.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Wydatki związane z podróżami służbowymi członków zarządu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - interpretacja organu podatkowego
Jeśli wydatki, jakie ponosi spółka w związku z podróżami służbowymi członków zarządu (na hotele, wyżywienie, przelot samolotem, dojazd taksówką) znajdują umocowanie w zawartej z członkami (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Od nowego roku nie będzie już obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieterminowej zapłaty zobowiązania
W Dzienniku Ustaw z 18 sierpnia 2015 r., pod poz. 1197, opublikowano ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa (...)
str. 5
2.
Zaniechano poboru podatku od stypendiów na wyjazdy zagraniczne
W Dzienniku Ustaw z 14 sierpnia 2015 r., pod poz. 1176, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 sierpnia 2015 r. w sprawie zaniechania poboru (...)
str. 6
3.
Zmiany w ustawie o PDOP oraz w ustawie o rachunkowości
W Dzienniku Ustaw z 13 sierpnia 2015 r., pod poz. 1166, opublikowano ustawę z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków (...)
str. 7
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Faktura wystawiona w dwóch walutach - ujęcie podatkowe i ewidencja księgowa
W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy podmioty gospodarcze, dokonujące sprzedaży towarów na rzecz podmiotów zagranicznych - unijnych (WDT), wystawiają faktury w dwóch walutach: w walucie (...)
str. 8
1.1.
Możliwość wystawienia faktury w dwóch walutach - w świetle przepisów o VAT
Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności opodatkowanych na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Aby (...)
str. 8
1.2.
Czy powstaną podatkowe różnice kursowe w związku z fakturą wystawioną w dwóch walutach?
Jeżeli faktura jest wystawiona w walucie obcej i jednocześnie w PLN i jeśli zapłata jest w walucie obcej, to naszym zdaniem, powstaną różnice kursowe na (...)
str. 9
1.3.
Ujęcie w ewidencji księgowej
Również w ustawie o rachunkowości nie zawarto żadnych regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do sposobu ujęcia w księgach rachunkowych faktury, w której kwoty (...)
str. 10
2.
Wypłata zysku spółki jawnej w formie rzeczowej - skutki podatkowe i ewidencja księgowa
Nasza spółka jawna z powodu braku pieniędzy nie wypłaciła zysku należnego wspólnikom. Chcielibyśmy uregulować zobowiązania z tego tytułu w formie rzeczowej, np. przekazując wspólnikowi samochód (...)
str. 12
2.1.
Unormowania Kodeksu spółek handlowych
W myśl Kodeksu spółek handlowych, każdy ze wspólników spółki jawnej ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w tym samym stosunku, (...)
str. 12
2.2.
Zasady rozliczania podatku dochodowego przez wspólników spółki jawnej
W wyniku nowelizacji przepisów ustawy o PDOF, od 1 stycznia 2015 r. wypłata zysku w formie niepieniężnej powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej u każdego (...)
str. 13
2.3.
Kwestia ustalenia przychodu i kosztów jego uzyskania - w świetle znowelizowanych przepisów ustawy o PDOF
Zgodnie z art. 14 ust. 2e ustawy o PDOF, od 1 stycznia 2015 r. do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zalicza się wysokość zobowiązania, które (...)
str. 14
2.4.
Wypłata zysku w formie rzeczowej - rozliczenie VAT
Nieodpłatne przekazanie towaru jako czynność opodatkowana VAT Dla celów VAT spółka jawna (a także spółka cywilna, czy inna) traktowana jest jak podmiot odrębny od jej (...)
str. 15
2.5.
Ewidencja księgowa przekazania wspólnikowi składnika majątku w ramach wypłaty z zysku
Przypomnijmy, że przekazanie wypracowanego przez spółkę jawną zysku do podziału między wspólników spółki jawnej może zostać ujęte w księgach rachunkowych tej spółki np. zapisem: - (...)
str. 17
IV.
PODATEK VAT
1.
Czy sprzedaż składnika majątku wykorzystywanego do czynności statutowych jest opodatkowana VAT?
Organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy (dalej: gminy) realizujące zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, nie rozliczają VAT. (...)
str. 19
2.
TSUE rozstrzygnie, czy stosowanie stawki podstawowej na e-booki nie narusza zasady neutralności VAT
Obecnie sprzedaż książek w formie "tradycyjnej" (papierowej), a także wydawanych na dyskach, taśmach i innych nośnikach (np. na płycie CD) traktowana jest jak dostawa towarów (...)
str. 20
3.
Przepisy ograniczające prawo do odliczania VAT od wydatków na pojazdy samochodowe zgodnie z decyzją Rady UE - wyrok WSA
Polska prawidłowo wdrożyła decyzję Rady Unii Europejskiej dotyczącą rozliczania VAT od wydatków na pojazdy samochodowe. W okresie przejściowym (do 30 czerwca br.) ustawodawca krajowy mógł (...)
str. 21
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Sprzedaż elektroniki - sposób rozliczenia VAT
W przypadku elektroniki sposób rozliczenia VAT (zasady ogólne, czy odwrotne obciążenie) zależy od wartości "jednolitej gospodarczo transakcji". Jak rozumieć to pojęcie? Od 1 lipca br. (...)
str. 22
4.2.
Stawka VAT na sprzedaż ulepszonego i wydzierżawianego budynku
Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. Zamierzamy sprzedać budynek kupiony w okresie, kiedy jeszcze ustawa o VAT nie obowiązywała. Ponad 10 lat temu budynek ten był modernizowany, (...)
str. 26
4.3.
Prawo do zwolnienia z VAT, gdy wynajmowany budynek jest podnajmowany innemu podmiotowi na cele mieszkaniowe
Zamierzamy część budynku mieszkalnego wynająć innemu przedsiębiorcy. W tym budynku najemca będzie prowadził dom seniora, czyli lokale znajdujące się w tym budynku będzie podnajmował wyłącznie (...)
str. 28
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Z interpretacji organów podatkowych
1.1.
Czy przechowywanie w formie elektronicznej dokumentów otrzymanych w formie papierowej wpływa na prawo ujęcia wydatku w kosztach uzyskania przychodów?
Z uwagi na brak w ustawie o PDOP i ustawie o rachunkowości przepisów dotyczących sposobu przechowywania dowodów księgowych, dokumenty źródłowe stanowiące podstawę zapisów w księgach (...)
str. 30
1.2.
Nieodpłatne poręczenie kredytu udzielone przez udziałowca spółki (gminę) stanowi dla tej spółki przychód z nieodpłatnych świadczeń
Zasadniczo udzielenie spółce kapitałowej nieodpłatnego poręczenia kredytu przez jej udziałowca bądź akcjonariusza (podmiot powiązany) stanowi dla tej spółki nieodpłatne świadczenie, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Nie (...)
str. 32
1.3.
Moment ujęcia czynszu inicjalnego zależy od sposobu rozliczania go w kosztach dla celów bilansowych - Ministerstwo Finansów nie zmienia zdania pomimo innych orzeczeń NSA
Sposób rozliczania czynszu inicjalnego w kosztach podatkowych uzależniony jest od sposobu rozliczania tego czynszu dla celów bilansowych. Jeżeli więc czynsz ten spółka rozlicza bilansowo w czasie, to (...)
str. 33
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Dywidenda wypłacona po terminie a przychód z nieodpłatnych świadczeń w spółce wypłacającej dywidendę
Zgodnie z uchwałą o podziale zysku spółki z o.o., termin wypłaty dywidendy pieniężnej na rzecz wspólników tej spółki określony został na koniec lipca 2015 r. (...)
str. 35
2.2.
Ujęcie w kosztach podatkowych opłaty prolongacyjnej zapłaconej w związku z rozłożeniem na raty zaległości podatkowej
Spółka z o.o. zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o rozłożenie zapłaty CIT na raty. Organ podatkowy, w wydanej decyzji, wyraził na to zgodę, (...)
str. 37
2.3.
Możliwość odliczenia w Polsce podatku nienależnie pobranego w innym państwie
Nasza spółka z o.o. wykonywała usługi na rzecz firmy mającej siedzibę w Austrii. Z racji niedostarczenia kontrahentowi austriackiemu w odpowiednim czasie naszego certyfikatu rezydencji podatkowej, (...)
str. 39
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Zniesienie współwłasności samochodów wykupionych po leasingu operacyjnym przez wspólników spółki cywilnej
Spółka cywilna dwóch osób fizycznych użytkuje dwa samochody osobowe, na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Po zakończeniu okresu leasingu dojdzie do wykupu tych samochodów. Zgodnie z wolą (...)
str. 40
1.2.
Czy zapomoga wypłacona pracownikowi z powodu choroby dziecka jest wolna od podatku dochodowego?
Pracownik naszej firmy złożył wniosek o przyznanie mu zapomogi z ZFŚS, ponieważ jego syn przebywa w szpitalu i czeka go długie leczenie. Wniosek ten został (...)
str. 43
1.3.
Zmiana proporcji udziału w zysku spółki komandytowej po zakończeniu roku a rozliczenie przez wspólników podatku dochodowego za ten rok
W uchwale o podziale zysku spółki komandytowej za rok obrachunkowy 2013, zgromadzenie wspólników dokonało zmiany proporcji udziałów w zysku. Zmiana ta została zarejestrowana w sądzie (...)
str. 45
1.4.
Oświadczenie o sposobie opodatkowania najmu lokalu należącego do majątku wspólnego małżonków
Zamierzam wynajmować mieszkanie należące do wspólnego majątku małżeńskiego (najem prywatny). Złożyłem już oświadczenie o opodatkowaniu przychodów w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Czy muszę jeszcze złożyć oświadczenie (...)
str. 47
2.
Ustalenie wysokości przychodu, gdy nieruchomość została sprzedana na licytacji - wyrok NSA
Sprzedaż nieruchomości na licytacji mieści się w pojęciu "odpłatnego zbycia" nieruchomości. Jeżeli sprzedaż ta będzie dokonywana poza działalnością gospodarczą i dodatkowo nastąpi przed upływem 5 (...)
str. 48
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Opłaty leasingowe dotyczące windy zamontowanej w niewykończonym budynku
Prowadzimy budowę własnego budynku biurowego. W budynku została zainstalowana winda, nabyta na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Budowa jest niezakończona, a opłaty leasingowe są już ponoszone. (...)
str. 49
2.
Wartość początkowa nieruchomości nabytej w drodze darowizny od małżonka
Wartość początkową nieruchomości otrzymanej od męża będzie stanowiła wartość wynikająca z umowy darowizny, nie wyższa jednak od jej wartości rynkowej. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej (...)
str. 51
3.
Po ulepszeniu całkowicie zamortyzowanego środka trwałego nie można dokonać zmiany metody amortyzacji
W wyniku ulepszenia całkowicie zamortyzowanego środka trwałego nie powstaje nowa wartość początkowa, a jedynie dotychczasowa wartość ulega zwiększeniu. Daje to możliwość kontynuowania amortyzacji przy wykorzystaniu (...)
str. 52
4.
Amortyzacja wielostanowiskowej licencji na program komputerowy o wartości przekraczającej 3.500 zł
Spółka z o.o. zakupiła licencję na program komputerowy (system operacyjny) z przeznaczeniem na 23 stanowiska. Jej wartość przekracza 3.500 zł. Czy licencję taką można zamortyzować (...)
str. 53
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Ubezpieczenia i składki ZUS za zatrudnioną osobę młodocianą w firmie
Pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat, jest zabronione (art. 190 § (...)
str. 54
2.
Składki od zwrotu kosztu zakupu przez pracownika okularów korygujących wzrok
Pracodawca (na wniosek pracownika) wyraził zgodę na przeprowadzenie dodatkowych badań profilaktycznych (z uwagi na pogorszenie się stanu wzroku tej osoby). Przedmiotowe badania zostały przeprowadzone przed (...)
str. 57
3.
Ustalenie podstawy wymiaru świadczenia chorobowego po podwyżce wynagrodzenia
1) Od 1 lipca 2015 r. zmieniliśmy pracownikowi stanowisko pracy. Wiązało się to ze znaczną podwyżką wynagrodzenia. W okresie od 31 lipca do 5 sierpnia (...)
str. 58
4.
Nowy składnik wynagrodzenia w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
W maju 2015 r. pracodawca podjął decyzję o przyznawaniu pracownikom kwotowej premii miesięcznej. W regulaminie premiowania zamieszczono zapis, że nie jest ona przyznawana za okresy (...)
str. 59
5.
Obliczanie wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, z którym zawarto kolejną umowę o pracę
Z końcem czerwca br. rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas określony. Od następnego dnia pracownik został zatrudniony ponownie, w tym samym wymiarze (...)
str. 61
IX.
PRAWO PRACY
1.
Potrącenia dobrowolne z wynagrodzenia za pracę
W połowie miesiąca zatrudniliśmy pracownika na pełny etat. Jego wynagrodzenie zasadnicze jest równe minimalnemu i wynosi 1.750 zł. Czy można dokonać potrącenia z jego wynagrodzenia (...)
str. 62
2.
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego
Pracownik zatrudniony na 3/4 etatu rozwiązuje stosunek pracy z dniem 10 września 2015 r. Do dnia rozwiązania umowy nie wykorzysta 8 dni (64 godz.) urlopu (...)
str. 63
3.
Zasady podziału urlopu macierzyńskiego po zmianie Kodeksu pracy
Zatrudniamy pracownicę, która obecnie jest w ciąży. Poród przewidziany jest na marzec 2016 r. Pracownica chciałaby wrócić do pracy już po wykorzystaniu 14 tygodni urlopu (...)
str. 65
4.
Obliczanie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca
W trakcie miesiąca kalendarzowego pracownik powrócił do pracy z urlopu wychowawczego. Jak ustalić wynagrodzenie za przepracowane w tym miesiącu dni? Z pytania nie wynika, w (...)
str. 66
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Usługi w toku na koniec roku obrotowego
Spółka z o.o. zajmuje się wykonywaniem usług geodezyjnych i projektowych. Często na koniec roku obrotowego jesteśmy w trakcie realizacji prac, których zakończenie i sprzedaż nastąpi (...)
str. 67
2.
Przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu we własność gruntu
Spółdzielnia w 2002 r. nabyła od gminy prawo wieczystego użytkowania działki. Wartość wynikająca z aktu notarialnego została zaksięgowana po stronie Wn konto 0110 Grunty (wieczyste (...)
str. 70
3.
Kto podpisuje politykę rachunkowości?
Nasze księgi prowadzi biuro rachunkowe. Kto powinien podpisać zasady (politykę) rachunkowości - pracownik biura, który je sporządził, czy prezes spółki? Zasady (politykę) rachunkowości podpisuje kierownik (...)
str. 72
4.
Ewidencja kosztów poręczenia udzielonego przez obcy podmiot
Na potrzeby otrzymania dotacji korzystamy z poręczeń funduszu poręczeniowego. Jak księgować fakturę za takie poręczenie (usługę od obcego podmiotu) - na kontach zespołu 4, czy (...)
str. 73
5.
Dofinansowanie wypoczynku pracowników ze środków ZFŚS
Od bieżącego roku tworzymy ZFŚS. Ze środków tego funduszu wypłacamy pracownikom dofinansowanie do zorganizowanych form wypoczynku, np. wykupione przez pracownika wczasy. Jak rozliczyć i zaewidencjonować (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.