Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 16 (400) z dnia 20.08.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Utrata prawa do kwartalnego rozliczania VAT – wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Deklaracje za okresy kwartalne składają przede wszystkim podatnicy, którzy wybrali kasową metodę rozliczeń podatku VAT. Możliwość składania kwartalnych deklaracji VAT mają również mali podatnicy, którzy (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Szczególny moment powstania obowiązku podatkowego u wynajmującego
Co do zasady, obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. W przypadku niektórych czynności ustawodawca określił moment powstania obowiązku (...)
str. 5
2.
Faktura dokumentująca usługę najmu
Podatnicy VAT świadczący w kraju usługę najmu na rzecz podmiotów niebędących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, wystawią faktury dokumentujące czynsz. Zgodnie z art. 106i ust. (...)
str. 6
3.
Zasady odliczania podatku naliczonego przez najemcę
O ile w przypadku usług najmu wynajmujący musi stosować szczególne zasady powstania obowiązku podatkowego w VAT, o tyle po stronie najemcy prawo do odliczenia podatku (...)
str. 6
4.
Najem nieruchomości przez małżonków
Wynajmowanie prywatnej nieruchomości stanowi w świetle ustawy o VAT - co do zasady - działalność gospodarczą. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 2 ustawy o (...)
str. 7
5.
Rozliczanie mediów związanych z usługą najmu
W przypadku gdy podatnik działając we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał (...)
str. 8
III.
Samochód osobowy w firmie w pytaniach i odpowiedziach
Wydatki związane z nabyciem samochodu oraz jego eksploatacją uprawniają podatnika do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem, że będzie wykorzystywał ten składnik majątku do opodatkowanej działalności (...)
str. 9
1.
Zakup samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej i na cele prywatne
Na potrzeby opodatkowanej działalności gospodarczej mamy zamiar kupić samochód osobowy, który będzie również wykorzystywany do użytku prywatnego. Czy możemy odliczyć cały VAT z faktury dokumentującej (...)
str. 9
2.
Samochód osobowy wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej
Jakie warunki należy spełnić, aby odliczyć cały podatek naliczony przy nabyciu samochodu osobowego wykorzystywanego wyłącznie do celów działalności gospodarczej? Ustawodawca przewidział możliwość odliczenia pełnego podatku (...)
str. 10
3.
Termin złożenia informacji VAT-26
Czy podatek VAT od wydatków poniesionych przed złożeniem formularza VAT-26 podlega odliczeniu? Z art. 86a ust. 12 ustawy o VAT wynika, że podatnicy dokonujący pełnego (...)
str. 10
4.
Wykorzystanie w działalności gospodarczej samochodu osobowego zakupionego prywatnie
Jakie są zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z samochodem osobowym wykorzystywanym w działalności gospodarczej, który został przez podatnika zakupiony na cele prywatne? Na (...)
str. 11
5.
Sprzedaż samochodu prywatnego, dla którego prowadzona była ewidencja przebiegu pojazdu
Jak opodatkować sprzedaż prywatnego samochodu osobowego, przy nabyciu którego podatnik nie odliczał podatku naliczonego, ale w trakcie jego użytkowania złożył informację VAT-26 i prowadził ewidencję (...)
str. 12
6.
Rozliczenie VAT przy sprzedaży pojazdu w okresie korekty
Jakie są konsekwencje w podatku VAT sprzedaży samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika do celów mieszanych, przy nabyciu którego przysługiwało 50% odliczenie podatku VAT? W sytuacji (...)
str. 12
IV.
VAT w orzecznictwie
1.
Zmiana przeznaczenia budynku a stawka VAT na roboty budowlane
Uwzględnienie rzeczywistych zdarzeń gospodarczych i handlowych stanowi podstawowe kryterium stosowania wspólnego systemu VAT. Ponieważ w trakcie realizacji robót budowlanych inwestor zadecydował o przeprojektowaniu budynku i (...)
str. 13
2.
Jednorazowa sprzedaż w świetle przepisów ustawy o VAT
Jednorazowa, incydentalna sprzedaż gruntu przez podmiot niebędący podatnikiem VAT stanowi czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności i nie odbywa się w ramach działalności gospodarczej. (...)
str. 14
3.
Przedłużenie terminu zwrotu wymaga uzasadnienia
Przepis art. 87 ust. 2 ustawy o VAT stanowi, że organ podatkowy może przedłużyć termin zwrotu do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach (...)
str. 15
1.
Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym w deklaracji VAT
Podatnicy VAT mają obowiązek rozliczania podatku VAT w miesięcznych bądź (w niektórych przypadkach) kwartalnych deklaracjach. W uproszczeniu można stwierdzić, że w deklaracji wykazuje się podatek (...)
str. 16
2.
Terminy zwrotu bezpośredniego
Wypełniając deklarację VAT podatnik wskazuje w odpowiednich pozycjach deklaracji, nie tylko samo żądanie zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, ale także termin, w jakim (...)
str. 16
3.
Weryfikacja zasadności zwrotu
Na mocy art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, w razie wątpliwości co do zasadności zwrotu, organ podatkowy w celu jego dodatkowego sprawdzenia ma prawo (...)
str. 18
4.
Zaliczenie zwrotu na poczet innych zobowiązań lub zaległości podatkowych
Warto podkreślić, że w sytuacji gdy podatnik wykazuje w deklaracji VAT kwotę do zwrotu na rachunek bankowy - niezależnie od tego, w jakim terminie przysługuje (...)
str. 18
5.
Likwidacja działalności a zwrot VAT
Zgodnie z art. 14 ust. 9a ustawy o VAT, osobom fizycznym zaprzestającym wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz osobom, które były wspólnikami likwidowanych spółek, przysługuje prawo (...)
str. 19
VI.
Obowiązek podatkowy dla czynności wykonywanych przez komorników – projekt rozporządzenia
Podatnikami VAT są podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). Działalnością gospodarczą (...)
str. 20
VII.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Odliczenie VAT z faktury wystawionej przed wykonaniem usługi
Faktura została wystawiona 30 lipca 2015 r. i w tym też miesiącu ją otrzymałem. Usługę natomiast wykonano w sierpniu br. (obowiązek podatkowy powstał w sierpniu). (...)
str. 21
2.
Zmiana właściwości urzędu skarbowego
W marcu br. firma zmieniła miejsce prowadzenia działalności. Czy korekty deklaracji VAT za poprzednie lata należy składać w "nowym" urzędzie skarbowym? [pytanie 946080] Komentarz 1 (...)
str. 22
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Świadczenie usług najmu turystycznego
Od lipca 2015 r. rozpoczęłam świadczenie usług noclegowych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy usługi te świadczone jedynie w okresie lipiec i sierpień (...)
str. 23
1.
Zwolnienie przedmiotowe przy sezonowych usługach noclegowych
Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień, z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia (...)
str. 23
2.
Zwolnienie ze względu na wysokość osiąganych obrotów
Na mocy § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień, ze zwolnienia rejestracji obrotu za pomocą kas mogą korzystać podatnicy rozpoczynający po dniu (...)
str. 24
IX.
Rozliczenie ulgi na zakup kasy przez małego podatnika
Jestem czynnym podatnikiem VAT rozliczającym VAT kwartalnie. W związku z przekroczeniem limitu obrotów w kwocie 20.000 zł, w czerwcu 2015 r. zakupiłem kasę fiskalną i (...)
str. 26
X.
Sprzedaż towarów rolnikowi a kasa fiskalna
Dokonuję sprzedaży na rzecz osób prywatnych, którą ewidencjonuję w kasie fiskalnej. Moimi odbiorcami są również podmioty prowadzące działalność rolniczą. Mam wtedy problem z ustaleniem, czy (...)
str. 28
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Przemieszczenie własnych towarów do innego państwa UE
Zasadniczo wywóz towarów na terytorium innego państwa członkowskiego stanowi odpowiednio: WDT - w państwie z którego towary są przemieszczane i WNT - w państwie do (...)
str. 31
2.
Instytucja magazynu konsygnacyjnego
Ustawodawca wprowadził jednak pewne uproszczenia, które mają ułatwić rozliczanie dokonywanych w ten sposób transakcji. W tym celu powołano w przepisach instytucję "magazynu konsygnacyjnego" i odrębnie (...)
str. 32
3.
Szczególne regulacje w zakresie dostaw towarów do magazynów konsygnacyjnych
W polskiej ustawie o VAT sposób opodatkowania towarów przemieszczanych do magazynów konsygnacyjnych położonych w innych państwach członkowskich określono w art. 20a. Regulacje te dotyczą momentu (...)
str. 34
XII.
Weryfikacja danych zagranicznego kontrahenta
Dokonujemy WDT na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii, który posiada dwa punkty prowadzenia działalności w tym państwie. Na potwierdzeniu dotyczącym weryfikacji jego numeru VAT UE (...)
str. 35
XIII.
Skutki wystawienia faktury dokumentującej WDT przed dokonaniem dostawy towarów
Kontrahent unijny zamówił w naszej firmie maszynę, którą otrzyma dopiero we wrześniu br. Przed dokonaniem dostawy otrzymamy zaliczkę w wysokości 100% całej kwoty należności. Nabywa (...)
str. 37
XIV.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Dostawa towarów, które nie opuszczają terytorium kraju
Dokonaliśmy dostawy towarów dla norweskiej firmy, która posiada polski NIP. Towary zostały przewiezione do magazynu nabywcy, znajdującego się w Polsce. Jaką stawką należy opodatkować tę (...)
str. 39
2.
Sprzedaż na rzecz osoby fizycznej spoza UE
Sprzedaliśmy sprzęt komputerowy rosyjskiemu odbiorcy, który jest osobą fizyczną. Sprzedaż traktujemy jak eksport towarów. Od nabywcy otrzymujemy dokument celny, w którym występujemy jako eksporter. Czy (...)
str. 39
3.
Korygowanie WDT w związku ze zwrotem towarów
W styczniu br. dokonaliśmy WDT na rzecz unijnego podatnika. W sierpniu kontrahent zwrócił nam towar w związku z czym, w tym samym miesiącu wystawiliśmy fakturę (...)
str. 40
4.
Zakup usług transportu morskiego
Otrzymaliśmy od zagranicznej firmy fakturę za transport promowy ciągnika z Norwegii do Polski. Czy w związku z tym wystąpi u nas import usług? Z międzynarodowym (...)
str. 41
5.
Przywóz towarów z terytorium Ukrainy w celu uszlachetnienia
Podpisałem kontrakt z kontrahentem ukraińskim na wykonywanie usług na powierzonym przez niego materiale. Czy przywóz towarów w celu uszlachetnienia stanowi import w rozumieniu przepisów ustawy (...)
str. 41
6.
Kurs walut w imporcie towarów
Zakupiliśmy towar z Chin i otrzymaliśmy fakturę wystawioną 10 sierpnia 2015 r. Dla potrzeb podatku VAT przyjęliśmy wycenę faktury z dokumentu celnego. Czy jest to (...)
str. 42
7.
Usługi tłumaczeń świadczone przez zagraniczną firmę na rzecz osób fizycznych
Niemiecka firma nieposiadająca siedziby, ani oddziału na terytorium Polski, wykonuje usługi tłumaczeń na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Czy podatnikiem w tym przypadku jest (...)
str. 42
E.
PORADY I KOMENTARZE
XV.
Korekta VAT w ramach ulgi na złe długi przez podmioty powiązane
Na podstawie art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, wierzyciel, który nie otrzymał zapłaty za towar czy usługę ma prawo do dokonania korekty podstawy opodatkowania (...)
str. 43
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Prawa i obowiązki podatnika w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
W przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających podatnikom czasowo wykonywanie przez niech działalności gospodarczej, nie ma konieczności likwidowania tej działalności. Istniej bowiem możliwość jej zawieszenia na podstawie (...)
str. 45
2.
Brak obowiązku składania deklaracji VAT
Wśród podstawowych obowiązków czynnych podatników VAT, na szczególną uwagę zasługuje obowiązek składania miesięcznych bądź kwartalnych deklaracji VAT, w których podatnik ma obowiązek rozliczyć podatek należny (...)
str. 46
3.
Odliczenie VAT w przypadku zawieszenia działalności
Problemem wielu podatników, którzy decydują się na czasowe zawieszenie działalności gospodarczej jest brak regulacji ustawowych odnoszących się do zasad odliczania podatku naliczonego. Przykład Podatnik zawiesił (...)
str. 47
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Na kim ciąży obowiązek rejestracji dla potrzeb podatku VAT?
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy, obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, co do zasady, ciąży na podatnikach podatku VAT, tj. na następujących podmiotach: osobach prawnych, (...)
str. 48
2.
Które z transakcji zagranicznych obligują do dokonania rejestracji?
Podatnicy, którzy decydują się na współpracę z zagranicznymi firmami, muszą dokonać rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych (art. 97 ust. 1-3 ustawy). W wyniku tej rejestracji (...)
str. 49
3.
Jak wypełnić formularz VAT-R?
W części A oraz B formularza VAT-R należy zamieścić informacje dotyczące celu i miejsca złożenia zgłoszenia oraz dane identyfikacyjne podatnika. Aktualizacja danych dokonywana jest również (...)
str. 49
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVIII.
Opodatkowanie akcyzą ubytków wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy
Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, przedmiotem opodatkowania akcyzą są również ubytki wyrobów akcyzowych lub całkowite zniszczenie wyrobów akcyzowych. W świetle (...)
str. 55
1.
Termin i miejsce opodatkowania ubytków wyrobów akcyzowych przemieszczanych przy zastosowaniu procedury zawieszenia poboru akcyzy
Procedura zawieszenia poboru akcyzy to procedura stosowana podczas produkcji, magazynowania, przeładowywania i przemieszczania wyrobów akcyzowych, w trakcie której, gdy są spełnione warunki określone w przepisach (...)
str. 55
2.
Możliwość zastosowania zwolnienia od akcyzy ubytków wyrobów akcyzowych
W myśl postanowień art. 30 ust. 3 ustawy, zwalnia się od akcyzy ubytki wyrobów akcyzowych lub całkowite zniszczenie wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. (...)
str. 57
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Korekta podatku naliczonego przez biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe do kwietnia 2015 r. prowadziło działalność opodatkowaną VAT, a od maja 2015 r. korzysta ze zwolnienia podmiotowego. W ciągu ostatnich 12 miesięcy biuro (...)
str. 58
2.
Odliczenie VAT z tytułu nabycia posiłków profilaktycznych
Na podstawie przepisów BHP jesteśmy zobowiązani do zapewnienia swoim pracownikom posiłków profilaktycznych. Czy mamy prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących ich nabycie? Przepis art. (...)
str. 59
3.
Ulga na złe długi w przypadku umorzenia należności
Zawarliśmy ugodę sądową z dłużnikiem w wyniku której część należnej nam zapłaty została umorzona. Wcześniej w stosunku do tej wierzytelności skorzystaliśmy z regulacji dotyczącej ulgi (...)
str. 61
4.
Dostawa elektroniki jako jednolita gospodarczo transakcja
W sierpniu 2015 r. zawarliśmy z podatnikiem VAT czynnym umowę o współpracy, w której wskazano, iż podmiot ten będzie składał zamówienia sprzętu elektronicznego w naszym (...)
str. 63
5.
Termin odliczenia podatku naliczonego
Na początku sierpnia br. otrzymaliśmy fakturę oznaczoną "metoda kasowa". W jakim terminie możemy odliczyć podatek naliczony z takiej faktury? Co do zasady, mały podatnik, rozliczający (...)
str. 63
6.
Szczególny moment powstania obowiązku podatkowego przy dostawie mediów
W czerwcu 2015 r. wystawiłem na rzecz spółki z o.o. fakturę za wywóz nieczystości "z góry" za drugie półrocze 2015 r. W fakturze określone zostały (...)
str. 64
7.
Inwestycja w toku a likwidacja działalności przez spółkę cywilną
Spółka cywilna od kwietnia 2010 r. buduje budynek z przeznaczeniem na siedzibę firmy. W lipcu 2015 r. wspólnicy podjęli decyzję o likwidacji działalności gospodarczej. Na (...)
str. 65
8.
Sprzedaż działki ze stacją transformatorową
Planujemy sprzedać działkę, na której znajdują się obiekty stacji transformatorowych. Stacje te stanowią własność firmy dystrybuującej energię elektryczną, a działka nie jest objęta miejscowym planem (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.