Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 22 (885) z dnia 01.08.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
2.
Obowiązek miesięcznego rozliczania VAT przez sprzedawców tzw. towarów wrażliwych od 1 lipca 2015 r. - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Miesięczne rozliczenie VAT przez podatników sprzedających towary wrażliwe - zasada ogólna Większość podatników może rozliczać VAT miesięcznie lub kwartalnie (przy rozliczeniu kwartalnym podatnicy inni niż (...)
str. 5
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano zmiany w ustawach podatkowych związane z prawem restrukturyzacyjnym
W Dzienniku Ustaw z 14 lipca 2015 r., pod poz. 978, opublikowano ustawę z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne. Podstawowym celem tej ustawy (...)
str. 7
2.
Rada UE wydała zgodę na stosowanie obecnego limitu zwolnienia podmiotowego z VAT do 31 grudnia 2018 r.
Podatnicy uzyskujący stosunkowo niskie obroty mogą korzystać ze zwolnienia z VAT (tzw. zwolnienie podmiotowe z VAT). Obecnie, na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o (...)
str. 9
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Remonty w firmie - aspekt podatkowy i ewidencja księgowa
Praktycznie nie ma firmy, która nie ponosiłaby wydatków na remonty składników majątku, stanowiących środki trwałe. Zwykle wydatki na remonty są odnoszone w koszty z chwilą (...)
str. 10
1.1.
Rozliczenie remontu na gruncie podatku dochodowego
W ustawach o podatku dochodowym nie określono, co należy rozumieć pod pojęciem remontu. Z definicji remontu, zawartej w Słowniku języka polskiego (http://sjp.pl) wynika, że remont (...)
str. 10
1.2.
Odliczanie VAT od wydatków remontowych
Ustawodawca nie przewidział żadnych szczególnych regulacji w zakresie odliczania VAT od wydatków remontowych, co oznacza, że prawo do odliczenia VAT od tych wydatków przysługuje podatnikom (...)
str. 13
1.3.
Ujęcie wydatków na remont w księgach rachunkowych
Dla celów bilansowych (podobnie jak na gruncie ustawy o podatku dochodowym), wydatki na remont środka trwałego wiążą się z ogólnym funkcjonowaniem podmiotu gospodarczego. Zasadniczo wydatki (...)
str. 15
2.
Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Może być tak, że spółka z o.o. powstanie w wyniku podziału innej spółki, dokonanego w drodze wydzielenia z tej innej spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa i (...)
str. 16
2.1.
Materiały i produkcja w toku otrzymane w ramach aportu a koszty uzyskania przychodów u otrzymującego aport
Kiedy spółka z o.o. powstaje w następstwie podziału innej spółki, w tym dokonanego na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, czyli (...)
str. 16
2.2.
Aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa a VAT
Dla celów VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych (...)
str. 18
2.3.
Ewidencja księgowa aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa u otrzymującego aport
Jednostka, która otrzymała składniki majątku w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, do ewidencji operacji związanych z tym aportem może zastosować konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w (...)
str. 19
IV.
PODATEK VAT
1.
Prowadzenie spraw spółki komandytowej za wynagrodzeniem jako czynność opodatkowana VAT - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Jeżeli umowa spółki przewiduje wynagrodzenie dla komplementariusza za prowadzenie spraw spółki, wynagrodzenie to stanowi zapłatę za świadczenie usług zarządzania. Usługi te podlegają opodatkowaniu VAT według (...)
str. 21
2.
Odliczenie VAT z faktury otrzymanej od nieuczciwego kontrahenta - wyrok NSA i odpowiedź na interpelację poselską
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 kwietnia br., sygn. akt I FSK 2136/13, powołując się na orzeczenia TSUE, odmówił podatnikowi prawa do odliczenia VAT (...)
str. 22
3.
Odliczanie VAT od wydatków na pojazd demonstracyjny - wyrok WSA
Aby odliczać 100% kwoty VAT od wydatków na samochód demonstracyjny, konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. (wyrok WSA w Poznaniu z 26 marca 2015 r., (...)
str. 23
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Ustalanie limitu zwolnienia z VAT, gdy podatnik wykonuje czynności opodatkowane i zwolnione przedmiotowo z VAT
Podatnik wykonuje usługi w zakresie opieki medycznej (zwolnione przedmiotowo z VAT) i inne usługi, które z żadnego zwolnienia przedmiotowego korzystać nie mogą. Jak ustalać limit (...)
str. 24
4.2.
VAT od otrzymanego odszkodowania
Rolnik jest czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi również fermę kur niosek produkującą jaja konsumpcyjne. Na fermie stwierdzono obecność pałeczek Salmonella. Decyzją powiatowego lekarza weterynarii przyznano rolnikowi (...)
str. 26
4.3.
Ręczne dopisanie na fakturze numeru rejestracyjnego samochodu a odliczenie VAT
Ze względu na brak karty paliwowej pracownik zakupił paliwo do samochodu dostawczego (adnotacja w dowodzie rejestracyjnym VAT-2) na paragon. Gdy następnego dnia poprosił o fakturę, (...)
str. 27
4.4.
Użyczenie nieruchomości na cele mieszkaniowe innemu podmiotowi
Budynek, który był modernizowany (od wydatków na modernizację odliczany był VAT w całości), użyczyłem synowi z przeznaczeniem wyłącznie na jego cele mieszkaniowe. Nieodpłatną usługę użyczenia (...)
str. 28
4.5.
Zakup na terytorium kraju towaru od kontrahenta spoza UE
Nasz kontrahent spoza Unii kupił towar w Niemczech (z niemieckim podatkiem), ale nie przetransportował go do swojego kraju, lecz do Polski. My kupiliśmy ten towar (...)
str. 29
5.
Nie będzie zmian w rozliczaniu VAT od usług turystyki - odpowiedź na interpelację poselską
Od 1 stycznia 2014 r. podatnicy świadczący usługi turystyki opodatkowane na zasadzie marży obowiązek podatkowy ustalają według zasady ogólnej. Obowiązek ten powstaje zatem z chwilą (...)
str. 30
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wydatki na poczęstunek dla kontrahentów i pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - interpretacja organu podatkowego
Wydatki na zakup owoców udostępnianych kontrahentom podczas spotkań biznesowych w formie poczęstunku mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż zostały poniesione w celu osiągnięcia (...)
str. 31
2.
Przychody spółdzielni mieszkaniowej z wynajmu garaży a zwolnienie z podatku - wyrok NSA
Garaże mieszczą się w pojęciu zasoby mieszkaniowe, o ile służą mieszkańcom, będącym równocześnie członkami spółdzielni w zaspakajaniu ich potrzeb mieszkaniowych i wykorzystywane są zgodnie z (...)
str. 32
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Prowizje od kredytu - moment zaliczenia w koszty podatkowo i bilansowo
Czy prowizję od kredytu obrotowego, otrzymanego na trzy lata na działalność bieżącą, można zaliczyć do kosztów jednorazowo, czy trzeba rozliczać w czasie? Prowizje od kredytu (...)
str. 33
3.2.
Jak podatkowo i bilansowo kwalifikować środki otrzymane z Krajowego Funduszu Szkoleniowego?
Czy środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego otrzymane przez spółkę z o.o. z urzędu pracy na szkolenie pracowników są wolne od PDOP? Otrzymane z Krajowego Funduszu (...)
str. 34
3.3.
Udokumentowanie nieściągalności należności po przekształceniu przedsiębiorstwa osoby fizycznej w jednoosobową spółkę z o.o.
Kilka lat temu osoba fizyczna, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, posiadała niezapłaconą należność ze sprzedaży (zarachowaną do przychodów należnych), którą skierowała na drogę sądową. Utworzyła odpis (...)
str. 35
3.4.
Wydatki na kupno jachtu nie mogą być kosztem podatkowym
Jesteśmy spółką produkcyjną. Zamierzamy nabyć jacht, który służyłby celom reprezentacyjno-reklamowym. Jacht zostałby opatrzony logo naszej firmy, nazwą naszych wiodących produktów i byłby wykorzystywany podczas spotkań (...)
str. 38
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Przychody menedżera, także odszkodowanie za zakaz konkurencji zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście
Wszystkie przychody otrzymane przez członka zarządu z tytułu powołania do zarządu i na podstawie umowy o zarządzanie (całość przychodów uzyskanych przez podatnika z tego tytułu) (...)
str. 39
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Udostępnienie zleceniobiorcy składnika majątku w celu wykonania zlecenia - skutki w podatku dochodowym
Zamierzamy zatrudnić osoby na umowy zlecenia. Osoby te - w celu realizacji zlecenia - będą korzystały z naszych składników majątku (laptopów czy smartfonów). Składniki te (...)
str. 41
2.2.
Nieodliczony VAT z rat leasingowych jako koszt podatkowy
Na początku 2014 r. wziąłem w leasing operacyjny samochód z "kratką". Początkowo odliczałem 100% kwoty VAT wykazanej w fakturach leasingowych, a później tylko 50%. Czy (...)
str. 42
2.3.
Odszkodowanie otrzymane z ubezpieczenia samochodu, gdy działalność gospodarcza opodatkowana jest ryczałtem ewidencjonowanym
W działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym wykorzystuję samochód osobowy. Samochód ten uległ wypadkowi. Otrzymałem odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Czy to odszkodowanie należy opodatkować, skoro (...)
str. 43
3.
Prezenty związane ze świadczeniem usług jako nagrody w sprzedaży premiowej - wyrok NSA
Nagrody związane ze świadczeniem usług przez podatnika (tu: nagrody wydawane przez bank za korzystanie przez klienta z kart płatniczych) to nagrody związane ze sprzedażą premiową. (...)
str. 45
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Ubezpieczenie AC skalkulowane w racie leasingowej nie podlega ograniczeniu przy zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów - korzystna interpretacja organu podatkowego
W przypadku ubezpieczenia AC dokonanego przez leasingodawcę i wkalkulowanego w ratę leasingu operacyjnego, do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej może być wliczona cała wartość (...)
str. 46
2.
Amortyzacja środków trwałych przejętych w wyniku połączenia podmiotów
Podmiot powstały z połączenia zobowiązany będzie do ustalenia wartości początkowej przyjętych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych według wartości początkowej określonej w ewidencji środków (...)
str. 48
3.
Wynajem gruntów i budynków podmiotowi prowadzącemu działalność rolniczą a ich amortyzacja
Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na wynajmie nieruchomości. Czy wynajmując grunt i budynki zaliczone do środków trwałych i sklasyfikowane jako rolne podmiotowi, (...)
str. 49
4.
Wznowienie amortyzacji środka trwałego całkowicie zamortyzowanego, a następnie ulepszonego
Zmodernizowaliśmy maszynę produkcyjną, która była przez nas w 100% zamortyzowana. Jak powinniśmy naliczać odpisy amortyzacyjne, czy od wartości ulepszenia, czy też pierwotnej wartości początkowej powiększonej (...)
str. 51
5.
Klasyfikacji środków trwałych należy dokonywać zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, a nie sposobem wykorzystania przez podatnika
Podatnik nie może sam decydować o łącznej klasyfikacji jako jednego środka trwałego kilku odrębnych kompletnych i zdatnych do użytku urządzeń, stosując dla nich jedną stawkę (...)
str. 52
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Wcześniejsze prowadzenie działalności wyklucza prawo do ulgowych składek ZUS
W dniu 1 czerwca 2015 r. została zarejestrowana w KRS jednoosobowa spółka z o.o., której byłem wspólnikiem. W dniu 19 czerwca br. zostały sprzedane wszystkie (...)
str. 53
2.
Błąd pracownika przy wyliczeniu kwoty przekroczenia rocznego limitu składek
Roczny limit podstawy wymiaru Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty, która odpowiada 30-krotności prognozowanego przeciętnego (...)
str. 55
3.
Prawo do zasiłku za opiekę sprawowaną w dniu wolnym od pracy
Czy pracownicy przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku 4 lat, jeżeli zwolnienie lekarskie obejmuje dni wolne od pracy (...)
str. 57
4.
Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w razie wystąpienia nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy
W jednym z miesięcy poprzedzających chorobę, za który wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych. (...)
str. 58
IX.
PRAWO PRACY
1.
Stosowanie dłuższego niż ustawowy okresu wypowiedzenia
W czerwcu br. zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony, na 10 lat. W związku z tym, że zawarta umowa jest długoterminowa, przewidzieliśmy w (...)
str. 59
2.
Przedawnienie prawa do urlopu i ekwiwalentu za urlop
Wypowiedzieliśmy umowę pracownikowi, który ma niewykorzystane urlopy z lat ubiegłych. Zaległości dotyczą urlopów za lata 2010-2014. Które z nich uległy już przedawnieniu i czy ekwiwalent (...)
str. 61
3.
Użytkowanie samochodu służbowego w celach prywatnych
Jesteśmy zakładem pracy zatrudniającym poniżej 20 pracowników. Ostatnio przyjęliśmy kilu pracowników, którym chcemy umożliwić korzystanie z samochodu służbowego w celach prywatnych. Czy zasady takiego użytkowania (...)
str. 62
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Jednostki powiązane w świetle ustawy o rachunkowości i ich obowiązki sprawozdawcze
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będąca jedynym komplementariuszem spółki komandytowej posiada 2,5% udziału w spółce komandytowej. Pozostałe udziały posiadają trzej komandytariusze, osoby fizyczne w częściach równych. Zarząd komplementariusza (spółki (...)
str. 64
2.
Składanie do KRS sprawozdania finansowego za 2014 r. jednostek mikro
Czy do KRS możemy złożyć sprawozdanie finansowe za 2014 r. dla jednostek mikro (uproszczone), czy też należy dołączyć sprawozdanie z działalności jednostki? Uzyskaliśmy bowiem informacje, (...)
str. 67
3.
Ubrania robocze dla pracowników w ewidencji księgowej
Na potrzeby naszych pracowników kupujemy ubrania robocze. Czy wydatki takie księgować na zużycie materiałów, czy na świadczenia na rzecz pracowników? Wydatki na nabycie ubrań roboczych (...)
str. 69
4.
Inwentaryzacja przy przekształceniu spółki osobowej w spółkę kapitałową
Spółka jawna została przekształcona w trakcie roku w spółkę z o.o. Czy w związku z zamknięciem ksiąg rachunkowych spółki jawnej istnieje konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji składników aktywów majątku na dzień przekształcenia? (...)
str. 70
5.
Od 1 stycznia 2016 r. podmioty prowadzące działy specjalne produkcji rolnej mogą podlegać obowiązkowi prowadzenia ksiąg rachunkowych
Wraz z nowelizacją ustawy o PDOF wprowadzono zmianę zasad rozliczania podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Dotychczas rozliczaliśmy się na podstawie norm szacunkowych. Czy wobec wprowadzonych zmian (...)
str. 72
6.
Koszty ubezpieczenia składników majątku obejmujące dwa lata obrotowe
W lipcu br. ubezpieczyliśmy samochód firmowy stanowiący środek trwały użytkowany również do celów prywatnych. Czy składka za ubezpieczenie, dotycząca bieżącego roku, może być odniesiona bezpośrednio (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.