Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 21 (884) z dnia 20.07.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Ministerstwo Finansów udostępnia bazę on-line czynnych podatników VAT
Od 26 czerwca 2015 r. podatnicy już mogą sprawdzić, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. Status podatkowy nabywcy (podatnik VAT czynny czy inny podmiot) można (...)
str. 4
2.
Czy wydatki na samochód osobowy w ewidencji przebiegu pojazdu wpisywać brutto czy netto?
W działalności gospodarczej wykorzystuję prywatny samochód osobowy, który nie jest środkiem trwałym w firmie. Używany jest on także do celów prywatnych. Wydatki na ten pojazd (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiana przepisów CIT i PIT dotyczących zaliczania do kosztów uzyskania przychodów opłat wynikających z ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji
W Dzienniku Ustaw z 2 lipca 2015 r., pod. poz. 933, opublikowano ustawę z dnia 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Towary wydane w ramach loterii promocyjnej - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
Podmioty gospodarcze podejmują różnego rodzaju działania marketingowe w celu uzyskania jak najwyższego poziomu przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Te działania mogą polegać np. na zorganizowaniu (...)
str. 10
1.1.
Przychód po stronie klienta otrzymującego nagrodę w ramach loterii
W praktyce podatnicy mają wątpliwości, czy zorganizowana przez nich loteria może zostać uznana za sprzedaż premiową. Ma to znaczenie przy ustalaniu zwolnienia od podatku dochodowego (...)
str. 10
1.2.
Rozliczenie dla celów VAT zakupu towarów i ich przekazania jako nagrody w loterii
Odliczenie VAT Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy mogą odliczać VAT od zakupu towarów w takim zakresie, w jakim te towary są wykorzystywane do wykonywania czynności (...)
str. 11
1.3.
Wydatki na zakup nagród a koszty uzyskania przychodów u przekazującego
Gdy podatnik organizuje akcję marketingową w postaci loterii promocyjnej, w której klienci spełniający określone warunki, tj. dokonujący zakupu towarów podatnika np. za określoną kwotę, mogą (...)
str. 13
1.4.
Ewidencja księgowa
Dla celów rachunkowych wydatki na zakup nagród na potrzeby zorganizowanej loterii promocyjnej należą do kosztów działalności operacyjnej jednostki. Operacje związane z zakupem tych nagród i (...)
str. 14
2.
Dofinansowanie do letniego wypoczynku pracownika oraz członków jego rodziny - rozliczenie podatkowe, składki ZUS oraz ewidencja księgowa
Pracownik otrzymujący dofinansowanie do wypoczynku, uzyskuje przychód ze stosunku pracy, który może być zwolniony z podatku dochodowego, w zależności od źródła dofinansowania. Dofinansowanie może być (...)
str. 15
2.1.
Dofinansowanie ze środków ZFŚS - warunki zwolnienia z PDOF
W ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 111) zapisano, że przez działalność socjalną (...)
str. 15
2.2.
Składki ZUS od otrzymanych przez pracowników świadczeń
Dofinansowanie do letniego wypoczynku nie zawsze wolne od składek Pracodawcy generalnie nie odprowadzają składek ZUS od dopłat do letniego wypoczynku pracowników. W praktyce występują jednak (...)
str. 18
2.3.
Dofinansowanie/dopłaty do wypoczynku pracowników i ich rodzin a VAT należny
Gdy pracownik uzyskuje dofinansowanie (dopłatę) do wczasów ze środków ZFŚS, to takie dofinansowanie nie rodzi żadnych skutków u pracodawcy w zakresie VAT, tj. nie wykazuje (...)
str. 21
2.4.
Koszty uzyskania przychodów pracodawcy
Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów wydatki pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, przy czym kosztem podatkowym (...)
str. 21
2.5.
Ewidencja dofinansowania do wypoczynku pracowników w księgach
Na sposób ujęcia w księgach rachunkowych pracodawcy dofinansowania do wypoczynku pracowników wpływa źródło tego dofinansowania, tj. czy są to środki ZFŚS, czy środki obrotowe pracodawcy. (...)
str. 22
IV.
PODATEK VAT
1.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, jak rozliczać VAT od 1 lipca 2015 r.
Od 1 lipca br. obowiązują zmiany w VAT, które szczegółowo opisywaliśmy w kilku ostatnich numerach Biuletynu Informacyjnego. Z kolei Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (...)
str. 23
2.
Prawo do odliczenia VAT z faktury za najem lokalu, gdy czasowo lokal nie jest podnajmowany - wyrok WSA
Podatnik, który najmuje lokale i następnie je podnajmuje podmiotom trzecim, może odliczać VAT od czynszu najmu, pomimo, iż czasowo lokale te nie są podnajmowane na (...)
str. 27
3.
Wynajem samochodu pracownikowi a prawo do odliczania 100% kwoty VAT od wydatków na ten pojazd - wyrok WSA
Jeżeli w godzinach pracy samochód osobowy wykorzystywany jest wyłącznie do celów firmowych (co potwierdzają wprowadzone przez podatnika zasady używania pojazdu), a po pracy samochód jest (...)
str. 28
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Sprzedaż rozbudowanej nieruchomości
Osoba fizyczna prowadząca działalność posiada nieruchomość, tj. grunt zabudowany budynkiem, gdzie prowadzona jest działalność produkcyjna. W 2005 r. budynek został rozbudowany. Wartość budynku po rozbudowie (...)
str. 29
4.2.
Usługi kompleksowe - kiedy opodatkować razem, a kiedy osobno każdą czynność?
Sprzedajemy usługi sanatoryjne zwolnione z VAT, jak również usługi wczasowe opodatkowane VAT stawką w wysokości 8%. Na koniec roku zamierzamy zorganizować turnus świąteczno-noworoczny wraz z (...)
str. 32
4.3.
Zakup towaru od kontrahenta unijnego i jego odsprzedaż firmie leasingowej
Od kontrahenta unijnego kupiliśmy składnik majątku (przenośnik do magazynu) po to, aby wziąć go w leasing operacyjny (tzw. leasing zwrotny). Jak rozliczyć VAT od zakupu (...)
str. 33
4.4.
Sprzedaż środka trwałego w procedurze VAT marża
Samochód został zakupiony na podstawie faktury marża i wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Po roku czasu użytkowania będziemy chcieli go sprzedać. Czy będziemy mogli sprzedać (...)
str. 34
4.5.
Kiedy zakup towaru od rolnika ryczałtowego trzeba udokumentować fakturą VAT RR?
Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT. Będziemy kupować od rolnika ryczałtowego żwir. Czy w związku z tym, to my jako nabywcy musimy wystawić fakturę VAT RR i (...)
str. 35
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wydatki związane z zakupem akcji, są kosztem podatkowym dopiero w momencie sprzedaży tych akcji - wyrok NSA
Opłaty notarialne i podatek od czynności cywilnoprawnych, ponoszone w związku z zakupem akcji, należą do kosztów bezpośrednio związanych z nabyciem tych akcji. Są to bowiem (...)
str. 36
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Niepodlegający odliczeniu VAT od paliwa do firmowego samochodu osobowego używanego do jazd prywatnych pracowników a koszty podatkowe pracodawcy
Samochód osobowy stanowiący środek trwały spółki jest wykorzystywany zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych pracowników. Od wydatków związanych z eksploatacją tego samochodu odliczamy 50% (...)
str. 37
2.2.
Wpływ na konto walutowe wpłaty dokonanej przez klienta w złotówkach a kurs waluty obcej stosowany do tej wyceny
Wystawiliśmy na rzecz naszego klienta proformę w złotówkach (również wystawiona później faktura sprzedaży towarów jest w złotówkach). Na podstawie tej proformy klient dokonał wpłaty, również (...)
str. 39
2.3.
Warranty subskrypcyjne wydawane dla kierownictwa w ramach programu motywacyjnego
Spółka akcyjna utworzyła program motywacyjny dla kadry kierowniczej. Program będzie realizowany w latach 2015-2017 i polegać będzie na przyznaniu beneficjentom programu warrantów subskrypcyjnych uprawniających do objęcia w przyszłości (...)
str. 41
3.
Przychody z odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym wspólnoty mieszkaniowej a zwolnienie z podatku dochodowego
Przychody z odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym wspólnoty mieszkaniowej, przeznaczone na pokrycie kosztów zarządzania i utrzymania zasobów mieszkaniowych są wolne od podatku (...)
str. 42
4.
Metody szacowania cen transferowych
W poprzednim numerze Biuletynu Informacyjnego (nr 20 z 10 lipca 2015 r.) pisaliśmy o dokumentacji podatkowej cen w transakcjach z podmiotami powiązanymi. W tym, zgodnie (...)
str. 44
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Zmiana stanowiska organów podatkowych w sprawie opodatkowania noclegów pracowników mobilnych
Dotychczas organy podatkowe zazwyczaj uznawały, że zwrot kosztów noclegu pracownikowi, który wykonuje zadania służbowe poza siedzibą pracodawcy, ale nie w ramach odbywania podróży służbowej, powoduje (...)
str. 46
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Zapłata przedawnionego zobowiązania za dostawę towarów - skutki w podatku dochodowym
Nasza spółka w 2008 r. kupowała towary od indywidualnego przedsiębiorcy. Transakcje te były udokumentowane fakturami, których do tej pory nie zapłaciliśmy. Z upływem lat zobowiązanie to uległo przedawnieniu, (...)
str. 47
2.2.
Wydatki poniesione na opłacenie udziału pracownika w szkoleniu - ujęcie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Nasza firma zgodziła się sfinansować udział pracownika w szkoleniu specjalizacyjnym w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. Kurs jest związany z zakresem obowiązków służbowych tego pracownika, podnosi jego (...)
str. 49
2.3.
Ubezpieczenie OC członków zarządu spółdzielni mieszkaniowej
W naszej spółdzielni mieszkaniowej członkowie zarządu są powoływani na stanowisko, a ponadto są z nimi zawierane umowy o pracę. Obecnie zawarliśmy imienną polisę ubezpieczenia OC (...)
str. 51
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Korekta błędu nie może skutkować zmianą metody amortyzacji
Rozpoczęcie amortyzacji z zastosowaniem stawki z Wykazu wyklucza możliwość późniejszego indywidualnego ustalenia stawki amortyzacyjnej, nawet w ramach korekty. (wyrok NSA z 21 kwietnia 2015 r., (...)
str. 52
2.
Wydłużona gwarancja środka trwałego
Spółka dokonując zakupu pojazdu wykupiła dodatkowo u dilera samochodowego wydłużoną gwarancję na ten pojazd. Jak rozliczyć dla celów podatkowych taki wydatek i jak ująć go (...)
str. 54
3.
Nakłady związane z wynajmowanymi nieruchomościami
Umowa najmu budowanego magazynu stanowi, iż wszystkie prace budowlane, montażowe oraz instalacyjne mające na celu dostosowanie nieruchomości do potrzeb najemcy wykona wynajmujący. Następnie obciąży tymi (...)
str. 55
4.
Podatnik sam decyduje jak rozlicza nakłady na prototypy
Koszty prac rozwojowych mogą być rozliczane w trojaki sposób, zgodnie z decyzją podatnika, tj. 1) w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego (...)
str. 57
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki ZUS z tytułu podróży członka rady nadzorczej
Członkowie rady nadzorczej naszej spółki z tytułu pełnionej funkcji w radzie pobierają co miesiąc wynagrodzenie. Dodatkowo spółka zwraca im koszty poniesione z tytułu przejazdu na (...)
str. 59
2.
Ustalenie daty informującej ZUS o niepełnosprawności pracownika
Zatrudniony w naszej firmie pracownik jest zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 0 0. Dnia 16 lipca 2015 r. dostarczył (...)
str. 60
3.
Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia dla osoby zarejestrowanej jako bezrobotna
Z końcem czerwca 2015 r. rozwiązałem umowę o pracę na mocy porozumienia stron. Kilka dni później uległem wypadkowi i otrzymałem zaświadczenie ZUS ZLA na 30 (...)
str. 62
4.
Wynagrodzenie chorobowe za czas choroby przypadającej w dni wolne od pracy
Czy należy wypłacić wynagrodzenie chorobowe, jeśli pracownik jest zatrudniony na 1/2 etatu i w miesiącu, w którym trwała niezdolność do pracy przepracował wszystkie dni robocze? (...)
str. 63
IX.
PRAWO PRACY
1.
Udzielenie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę
Pracownicy są zatrudnieni w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Soboty są dniami wolnymi od pracy wynikającymi z (...)
str. 64
2.
Niedostarczenie orzeczenia po kontrolnych badaniach profilaktycznych
Po długotrwałej chorobie pracownik został skierowany na badanie kontrolne. W związku z tym, że nie przedstawił nam zaświadczenia lekarskiego o jego odbyciu, nie dopuściliśmy go (...)
str. 65
3.
Czy pracodawca może przesunąć termin urlopu ojcowskiego?
W związku z narodzinami dziecka pracownik wystąpił o udzielenie urlopu ojcowskiego. Z uwagi na spiętrzenie zamówień nie odpowiada nam jednak zaproponowany przez niego termin. Czy (...)
str. 66
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Bilans otwarcia na dzień rozpoczęcia działalności spółki z o.o.
Spółka kapitałowa rozpoczyna prowadzenie działalności na razie jako spółka z o.o. w organizacji. Kiedy należy otworzyć księgi rachunkowe? Czy bilans otwarcia może być zerowy? Otwarcie (...)
str. 67
2.
Zatwierdzone sprawozdanie finansowe za 2014 r. pod groźbą kary podlega przekazaniu do urzędu skarbowego
W jakim terminie należy przekazać zatwierdzone sprawozdanie sp. z o.o. do urzędu skarbowego? Jakie kary grożą za niedopełnienie tego obowiązku? W ciągu 10 dni od (...)
str. 69
3.
Odnoszenie nadwyżki kosztów nad przychodami w stowarzyszeniu
Jesteśmy stowarzyszeniem i mamy problem z rozliczeniem za 2014 r. powstałej nadwyżki kosztów nad przychodami. Czy ta nadwyżka powinna zostać zaliczona do kosztów roku przyszłego? Zarząd natomiast chce (...)
str. 70
4.
Relacja z dyżuru telefonicznego
4.1.
Ulga na złe długi w księgach rachunkowych wierzyciela i dłużnika
Od 1 lipca br. zmianie uległy przepisy dotyczące możliwości skorzystania z ulgi na złe długi. Jak należy księgować ulgę na złe długi zarówno u wierzyciela, jak i u dłużnika? (...)
str. 71
4.2.
Zakup towaru objętego procedurą odwrotnego obciążenia
Od 1 lipca br. rozszerzono katalog towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Jak księgować i rozliczać takie nabycia? Procedura tzw. odwrotnego obciążenia wynika z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy (...)
str. 72
4.3.
Ewidencja kosztów z tytułu wypłaty świadczeń urlopowych
W bieżącym roku zrezygnowaliśmy z tworzenia ZFŚS i zamierzamy wypłacać świadczenia urlopowe. Jak wygląda ewidencja księgowa takich wypłat? Decyzje o rezygnacji z tworzenia ZFŚS i wypłacie świadczenia urlopowego mogą podjąć jedynie (...)
str. 72
4.4.
Rozliczanie braków produkcyjnych
Przy wytwarzaniu produktów zdarza się, że powstają wyroby niespełniające wymaganych standardów, które nie nadają się do sprzedaży ani do innego wykorzystania. Jak je rozliczać i ewidencjonować? (...)
str. 73
4.5.
Ewidencja zryczałtowanego podatku od zapłaty udziałowcom odsetek
W ubiegłym roku udziałowcy (osoby fizyczne) udzielili naszej spółce z o.o. pożyczki, którą obecnie zamierzamy spłacić. Od wypłaty odsetek potrącimy zryczałtowany podatek dochodowy. Jak księgować takie operacje (...)
str. 74
5.
Sprawozdanie finansowe sporządzone na podstawie Prawa energetycznego - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
W związku z wprowadzonym przez art. 44 ust. 2 ustawy Prawo energetyczne obowiązkiem sporządzenia przez przedsiębiorstwa energetyczne sprawozdań finansowych zawierających bilans oraz rachunek zysków i (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.