Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 11 (395) z dnia 10.06.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Czy limit 150.000 zł uprawniający do zwolnienia z VAT będzie obowiązywał do końca 2015 r.?
Na podstawie art. 287 pkt 14 dyrektywy w sprawie VAT Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, które przystąpiło do Wspólnoty po 1 stycznia 1978 r., (...)
str. 4
II.
"Puste faktury" a odpowiedzialność karnoskarbowa – wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Z przepisu art. 88 ust. 3a pkt 4 ustawy o VAT, wynika, iż faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne: a) stwierdzające czynności, które nie zostały (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Szczególne zasady powstania obowiązku podatkowego w VAT – pytania i odpowiedzi
1.
Usługi budowlane świadczone na rzecz przedsiębiorcy
Na podstawie zawartej umowy wykonujemy usługi budowlane dla przedsiębiorców. Na poczet wykonywanych usług otrzymujemy zaliczki, które dokumentujemy fakturą wystawianą w ciągu tygodnia od otrzymania zaliczki. (...)
str. 7
2.
Uzgodnienia dotyczące sposobu dostarczenia przesyłki – jak określić moment powstania obowiązku podatkowego?
W umowie z kontrahentem zawarliśmy zapis, zgodnie z którym wydanie towarów nabywcy ma miejsce z chwilą dostarczenia przesyłki przez kuriera ostatecznemu odbiorcy. W jaki sposób (...)
str. 7
3.
Obowiązek podatkowy dla usług komunalnych
Świadczymy usługi związane z odprowadzaniem ścieków. Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT w stosunku do tych usług? Czy termin ten zależy od tego, (...)
str. 8
4.
Czynsz płacony "z góry" – kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT?
W umowie najmu określono, że najemca (czynny podatnik VAT) zobowiązany jest do zapłacenia z góry czynszu za II półrocze 2015 r. Termin płatności ustalono na (...)
str. 8
5.
Dostawa książek – szczególne zasady powstania obowiązku podatkowego
W dniu 20 lutego 2015 r. księgarnia będąca podatnikiem VAT zamówiła w wydawnictwie książki. Towar został wydany 5 marca. Wydawnictwo wystawiło fakturę w dniu 8 (...)
str. 9
IV.
Sprzedaż lokalu prywatnego wykorzystywanego w działalności gospodarczej
Podatnik niebędący czynnym podatnikiem VAT nabył kilka lat temu lokal stanowiący współwłasność małżeńską. Lokal ten obecnie jest wykorzystywany w działalności gospodarczej (prowadzenie salonu fryzjerskiego), ale (...)
str. 9
1.
Likwidacja działalności i sprzedaż lokalu prywatnego przez podatnika zwolnionego z VAT
W sytuacji gdy podatnik, wykonując samodzielnie działalność gospodarczą, nie jest podatnikiem VAT czynnym (tj. korzysta ze zwolnienia na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o (...)
str. 9
2.
Sprzedaż majątku prywatnego oraz zakończenie działalności przez czynnego podatnika VAT
W sytuacji, gdy podatnik rozpoczynając działalność gospodarczą zrezygnował ze zwolnienia od podatku (przysługującego na mocy art. 113 ustawy o VAT), lub ze względu na obroty (...)
str. 10
V.
Problemy z rozliczaniem kompleksowych usług związanych z wyżywieniem
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, towary i usługi podlegają opodatkowaniu stawką podstawową, która wynosi 23%. Ustawodawca zarówno (...)
str. 13
VI.
Uwzględnienie ujemnej marży przy ustalaniu podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia usług turystyki
Usługi turystyki opodatkowane są w sposób szczególny, a regulacje w tym zakresie zawiera art. 119 ustawy o VAT. Przy wykonywaniu usług turystyki podstawą opodatkowania jest (...)
str. 15
1.
Kto może być podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT?
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT za podatnika VAT uznaje się podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat (...)
str. 17
2.
Komornik jako podatnik VAT
Zgodnie z art. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym. Wykonuje on czynności egzekucyjne w sprawach (...)
str. 18
3.
Kiedy komornik występuje w roli płatnika podatku VAT?
Z art. 18 ustawy o VAT wynika, że komornik sądowy wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego jest płatnikiem podatku VAT od sprzedaży (...)
str. 19
4.
Odpowiedzialność komornika sądowego za wpłatę podatku od sprzedaży egzekucyjnej – wyrok TSUE
Wobec narastających wątpliwości dotyczących interpretacji przepisu nakładającego na komorników sądowych obowiązki płatnika VAT, Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 21 lutego 2013 r., sygn. akt (...)
str. 19
VIII.
Limit zwrotu wydatków mieszkaniowych dla osób składających wniosek w III kwartale 2015 r.
W Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego, pod poz. 23, opublikowano komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 maja 2015 r. w sprawie ceny 1 (...)
str. 20
C.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Skutki błędnego zaprogramowania kasy fiskalnej
Prowadzę działalność gospodarczą i ze względu na niskie obroty korzystam ze zwolnienia z VAT. W listopadzie 2014 r. rozpoczęłam ewidencję przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W (...)
str. 22
X.
Rozliczenie ulgi na zakup dodatkowej kasy fiskalnej
Prowadzimy sprzedaż towarów głównie na rzecz przedsiębiorców. W 2014 r. na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej sprzedaliśmy aparat fotograficzny, w związku z czym zobowiązani (...)
str. 25
XI.
Kasy rejestrujące na forum (www forum.gofin.pl)
1.
Kasa fiskalna w nowej działalności
W 2012 r. zlikwidowałam działalność gospodarczą, w której stosowałam kasę rejestrującą. Obecnie zamierzam otworzyć nową działalność. Czy w tej nowej działalności mogę do ewidencjonowania sprzedaży (...)
str. 27
2.
Dokumentowanie czynności sprzedaży
W prowadzonej działalności stosujemy kasę fiskalną. Czy sprzedaż wyposażenia biurowego osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej dokumentowana fakturami powinna dodatkowo być rejestrowana w kasie? [pytanie 927618] (...)
str. 28
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Data powstania obowiązku podatkowego i termin odliczenia podatku VAT w imporcie towarów
W związku z zaimportowaniem towarów z Chin dokonaliśmy zgłoszenia celnego w marcu 2015 r. Należności celno-podatkowe uregulowaliśmy w kwietniu br. Kiedy powstał obowiązek podatkowy w (...)
str. 29
2.
Obowiązek podatkowy przy refakturowaniu usług transportowych
Zleciliśmy wykonanie usługi transportu towarów z Polski do Anglii. Usługa została wykonana w grudniu 2014 r. i w tym samym miesiącu została wystawiona faktura. Kosztami (...)
str. 30
3.
Nabycie od zagranicznej firmy towarów, które nie są przemieszczane
Dokonujemy zakupu towarów od francuskiej firmy (B), która zamawia je u innej francuskiej firmy (A). Towary produkowane są w Polsce, przez oddział francuskiej firmy (A) (...)
str. 32
4.
Fakturowanie i deklarowanie usług finansowych niepodlegających opodatkowaniu
Udzieliliśmy pożyczki pieniężnej unijnemu kontrahentowi. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy dla tych usług? Czy możemy wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego? W jaki sposób zadeklarować wykonaną (...)
str. 33
5.
Opodatkowanie transakcji łańcuchowej rozpoczynającej się poza terytorium UE
W jaki sposób opodatkować i udokumentować transakcję łańcuchową, w ramach której nabywamy towary na Ukrainie i dokonujemy ich sprzedaży do Niemiec? Transport odbywa się bezpośrednio (...)
str. 35
6.
Odliczenie VAT od nieodpłatnego importu towarów
Spółka otrzymała nieodpłatnie towar od kontrahenta spoza UE, który będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej. Czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego z dokumentu celnego? (...)
str. 37
7.
Zakup usług transportu lotniczego
Spółka kupuje bilety lotnicze od zagranicznego przewoźnika. Transport odbywa się na trasie Polska?Wielka Brytania?Polska a także wyłącznie na terytorium kraju lub w całości poza terytorium (...)
str. 38
8.
Sprzedaż towarów na terytorium innego państwa UE na rzecz niepodatników
Jestem zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce i na Słowacji. Planuję rozpocząć sprzedaż swoich towarów na targowisku w Słowacji. W tym celu będę wywoził (...)
str. 40
9.
Dostawa towarów dla firmy spoza UE, gdy płatnikiem jest unijny podmiot
Podpisaliśmy kontrakt z firmą białoruską na dostawę towarów. Wystawiliśmy fakturę pro forma, która stanowi wezwanie do dokonania przedpłaty. Ze względu na obowiązujące na Białorusi przepisy, (...)
str. 42
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Moment powstania obowiązku podatkowego przy dostawie mediów
Rozliczanie podatku VAT od mediów odbywa się na zasadach szczególnych. Istotne znaczenie dla ustalenia, kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu dostawy mediów ma udokumentowanie przez (...)
str. 44
2.
Odliczenie podatku naliczonego przez nabywcę mediów
Podstawowym warunkiem umożliwiającym podatnikom VAT skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów towarów i usług jest ich związek z wykonywanymi przez podatnika (...)
str. 45
3.
Faktura czy prognoza – spór o powstanie obowiązku podatkowego w VAT
Firmy, które zajmują się dostawą mediów, wraz ze zmianą przepisów dotyczących powstania obowiązku podatkowego w VAT w przypadku tego rodzaju usług, zmieniły zasady ich dokumentowania. (...)
str. 46
4.
Refakturowanie mediów na najemcę lokalu w świetle wyroku TSUE
Wątpliwość podatników w kwestii refakturowania mediów dotyczy określenia charakteru usługi świadczonej przez wynajmującego lokal, a w zasadzie ustalenia, czy jest to kompleksowa usługa najmu, stanowiąca (...)
str. 47
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Obowiązki sprzedawcy towaru podlegającego odwrotnemu obciążeniu
W ustawie o VAT dla pewnej grupy towarów przewidziano szczególne zasady rozliczania VAT należnego, polegające na przeniesieniu obowiązku rozliczenia VAT z tytułu dostawy towaru ze (...)
str. 49
2.
Rozliczenie zakupu udokumentowanego fakturą "odwrotne obciążenie"
Nabywca towarów objętych odwrotnym obciążeniem rozlicza podatek należny z tytułu dokonanej dostawy towarów, wykazując w poz. 31 i 32 deklaracji VAT wartość netto dostawy i (...)
str. 50
3.
Faktura korygująca dotycząca odwrotnego obciążenia
Dokumentami korygującymi stosowanymi przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą co do zasady są faktury korygujące oraz noty korygujące. Oba te dokumenty służą do poprawienia błędów w (...)
str. 51
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Wzór wniosku o zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej
Na mocy art. 111 ust. 4 ustawy o VAT podatnicy, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego (...)
str. 53
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Produkcja wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym w systemie przedpłaty akcyzy
Zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy oraz wyrobów akcyzowych innych niż (...)
str. 55
1.
Termin i warunki uiszczenia przedpłaty akcyzy
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy, z zastrzeżeniem art. 47 ust. 1 pkt 1?4 i 6, w przypadku produkcji poza składem podatkowym wyrobów akcyzowych, (...)
str. 55
2.
Rozliczenie akcyzy w miesięcznej deklaracji akcyzowej AKC-4
Jak wynika z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, podatnik ? również ten stosujący system przedpłaty akcyzy ? jest obowiązany, bez wezwania organu (...)
str. 57
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Odliczenie VAT od zakupu akcesoriów używanych do różnego rodzaju pojazdów
Spółka zakupiła urządzenie do mycia samochodów służbowych. Zakupiła również akcesoria do mycia i środki czystości. Spółka posiada samochody, w odniesieniu do których przysługuje jej pełne (...)
str. 59
2.
Opłata za wskazanie użytkownika pojazdu
Z firmy leasingowej, w której leasingujemy samochód osobowy otrzymaliśmy fakturę tytułem opłaty za wskazanie użytkownika pojazdu w związku ze stwierdzonym wykroczeniem drogowym. Czy przysługuje nam (...)
str. 59
3.
Usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego
Na podstawie umowy zawartej z agentem świadczymy usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego polegające na pozyskiwaniu klientów, przygotowywaniu ofert, sporządzaniu polis ubezpieczeniowych i zawieraniu umów w imieniu agenta. (...)
str. 60
4.
Sprzedaż auta poniżej ceny rynkowej
Użytkujemy samochód osobowy na podstawie umowy leasingu. W miesiącu, w którym skończy się umowa leasingu planujemy wykupić samochód za kwotę 25.000 zł brutto i następnie (...)
str. 62
5.
Nabycie towarów i usług dokonane za pomocą kart flotowych
Czy problem odliczania podatku VAT od zakupów dokonywanych za pomocą kart flotowych dotyczy wyłącznie nabycia paliwa, czy również innych wydatków? Wątpliwości związane z odliczaniem wydatków (...)
str. 63
6.
Termin zwrotu VAT przy likwidacji działalności gospodarczej
Z końcem kwietnia br. zlikwidowałam działalność gospodarczą. W złożonej deklaracji za ten miesiąc nie wykazałam żadnej sprzedaży, a jedynie podatek naliczony. Czy w takim przypadku (...)
str. 63
7.
Nieodpłatne świadczenie usług ubezpieczeniowych dla pracowników
Spółka, będąca czynnym podatnikiem VAT, zakupiła od ubezpieczyciela polisę grupowego ubezpieczenia zdrowotnego. Polisa ta została wykupiona dla pracowników firmy i prezesa zarządu (z polisy tej (...)
str. 64
8.
Odliczenie podatku naliczonego przy zakupie na raty
Kupiliśmy kilkadziesiąt telefonów komórkowych, za które płatność została rozłożona na 25 rat. W kwietniu 2015 r. otrzymaliśmy fakturę na całość zakupionych telefonów, oprócz tego co (...)
str. 65
9.
Zmiana danych nabywcy towaru
Nabywca towarów zmienił formę prawną i żąda wystawienia faktury korygującej. Czy jest to jedyne poprawne rozwiązanie w takim przypadku, czy też możliwe jest poprawienie danych (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVII.
Kronika legislacyjna
Zmiana ceny 1 m2 powierzchni mieszkalnej W Dzienniku Urzędowym GUS z dnia 25 maja 2015 r., pod poz. 23, opublikowany został komunikat Prezesa Głównego Urzędu (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.