Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 15 (878) z dnia 20.05.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Odpowiedzialność karnoskarbowa osoby fizycznej, która wystawiła pustą fakturę - wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Podatnik, który wystawił "pustą" fakturę (czyli fakturę, która nie dokumentuje rzeczywistej transakcji) i w tej fakturze wykazał kwotę podatku, jest zobowiązany do jej zapłaty. Tak (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano zmiany w VAT
W Dzienniku Ustaw z 4 maja 2015 r., pod poz. 605, opublikowano ustawę z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od (...)
str. 4
2.
Opublikowano nowe rozporządzenia w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego
W Dzienniku Ustaw z 4 maja 2015 r. opublikowano dwa rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2015 r.: w sprawie określenia krajów i terytoriów (...)
str. 8
3.
Ogłoszono jednolity tekst ustawy - Ordynacja podatkowa
W Dzienniku Ustaw z 6 maja 2015 r., pod poz. 613, opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 kwietnia 2015 r. w sprawie (...)
str. 8
4.
Ogłoszono jednolity tekst ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych
W Dzienniku Ustaw z 7 maja 2015 r., pod poz. 626, opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Ubezpieczenie samochodu osobowego wliczone w ratę leasingową - rozliczenie u leasingobiorcy na gruncie VAT, podatku dochodowego i ewidencja księgowa
Spółka użytkuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu, zawartej na trzy lata, który zarówno dla celów podatkowych, jak i bilansowych kwalifikujemy jako leasing operacyjny. Składki (...)
str. 9
1.1.
Odliczenie VAT z raty leasingowej
Prawo do odliczenia VAT z raty leasingowej będzie przysługiwało podatnikowi wówczas, gdy leasingowany samochód będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 (...)
str. 9
1.2.
Koszty uzyskania przychodów
Podatnik, który w ramach leasingu operacyjnego wykorzystuje na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe dotyczące tego pojazdu. (...)
str. 10
1.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Dla celów bilansowych miesięczne raty leasingowe, dotyczące leasingu, który jest kwalifikowany jako leasing operacyjny zarówno dla celów podatkowych, jak i bilansowych, mogą zostać zaksięgowane: - (...)
str. 13
2.
Wniesienie aportem do spółki cywilnej prywatnego składnika majątku wspólnika - skutki w VAT, PCC oraz w podatku dochodowym
Wspólnik spółki cywilnej (nieprowadzący samodzielnie działalności gospodarczej) zamierza wnieść do tej spółki swój prywatny samochód osobowy, wykorzystywany dotychczas wyłącznie do celów prywatnych. Jakie skutki będzie (...)
str. 13
2.1.
Wniesienie aportu do istniejącej spółki cywilnej - w świetle przepisów Kodeksu cywilnego
Zasady funkcjonowania spółki cywilnej uregulowane zostały w art. 860-875 Kodeksu cywilnego (K.c.). Zapisano tam m.in., że przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia (...)
str. 14
2.2.
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlegają m.in. zmiany umowy spółki osobowej, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (z nieistotnym tu zastrzeżeniem). (...)
str. 14
2.3.
Rozliczenie dla celów VAT
Co do zasady, na gruncie ustawy o VAT, wniesienie aportem do spółki cywilnej rzeczy stanowiącej własność jej wspólnika uznawane jest za odpłatną dostawę towarów, podlegającą (...)
str. 15
2.4.
Podatek dochodowy u wspólników
Przypomnijmy, że na gruncie podatku dochodowego, podatnikami są wspólnicy spółki cywilnej, a nie sama spółka. Gdy wspólnik spółki cywilnej wnosi do tej spółki swój prywatny (...)
str. 16
IV.
PODATEK VAT
1.
Wybrane orzeczenia NSA dotyczące VAT
1.1.
Nie od każdej otrzymanej zapłaty trzeba rozliczać VAT
Podatnik, który otrzymuje od klientów kaucje mające zabezpieczyć go przed niewypłacalnością klientów, nie musi rozliczać VAT. Otrzymane kwoty nie są bowiem zaliczką i nie podlegają (...)
str. 18
1.2.
Pośrednictwo w oferowaniu produktów finansowych a zwolnienie z VAT
Zbieranie danych o osobach zainteresowanych nabyciem produktu finansowego i przekazywanie tych danych odpowiedniej instytucji nie jest usługą pośrednictwa finansowego i usługa taka nie może korzystać (...)
str. 19
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Opłata za zajęcie pasa drogowego - bez VAT a przeniesienie jej na wykonawcę - z VAT
Podatnik świadczy usługi budowlane i zgodnie z umową jest on zobowiązany do ponoszenia wszelkich kosztów związanych z prowadzoną inwestycją. Czy inwestor (podatnik), który wnosi opłatę (...)
str. 20
2.2.
Rozliczenie VAT, gdy po wpłacie zaliczki klient rezygnuje z zakupu usługi
Klienci (podatnicy) zamawiając nasze usługi wpłacają zaliczki. Od otrzymanych kwot rozliczamy VAT - wystawiamy faktury zaliczkowe. Jeżeli klient rezygnuje z pewnym wyprzedzeniem z usługi, wpłaconą (...)
str. 21
2.3.
Czy sprzedaż dla przedsiębiorców można ewidencjonować w kasie rejestrującej?
Podatnik sprzedaje towary osobom prywatnym i innym przedsiębiorcom. Sprzedaż dla osób prywatnych jest ewidencjonowana w kasie rejestrującej. Czy również sprzedaż dla przedsiębiorców może być w (...)
str. 23
2.4.
Przy sprzedaży przez internet też jest obowiązek przekazania klientowi paragonu fiskalnego
Sprzedajemy towary przez internet. Towary zamawiamy u producenta, a on wysyła towar bezpośrednio do nabywcy. Klienci płacą przelewem (z góry) i w dniu otrzymania zapłaty (...)
str. 24
3.
Opodatkowanie usług gastronomicznych w wyjaśnieniach Ministra Finansów
Generalnie usługi gastronomiczne (tj. usługi związane z wyżywieniem, sklasyfikowane w PKWiU ex 56) opodatkowane są stawką 8%. Wynika to z § 3 ust. 1 pkt (...)
str. 26
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Zwrot wynagrodzeń nienależnie wypłaconych radzie nadzorczej oznacza konieczność skorygowania kosztów podatkowych wstecz - interpretacja organu podatkowego
Skutki zwrotu wynagrodzenia nienależnie wypłaconego członkowi rady nadzorczej nie powinny być rozpatrywane po stronie przychodów. Należy w tym przypadku skorygować koszty uzyskania przychodów wstecz, tj. (...)
str. 27
2.
Nagrody, upominki przekazywane kontrahentom w ramach sprzedaży premiowej a koszty uzyskania przychodów - interpretacja organu podatkowego
Wydatki na nagrody (upominki) przekazywane klientom w ramach sprzedaży premiowej mogą zostać uznane za koszty podatkowe, jeżeli ich poniesienie zostało prawidłowo udokumentowane co najmniej: regulaminem (...)
str. 28
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową - a złożenie zeznania za przekształconą spółkę
Z dniem wpisu do KRS 22.12.2014 r. spółka z o.o. została przekształcona w spółkę komandytową. Komandytariuszami są osoby fizyczne, a komplementariuszem spółka z o.o. Umowa spółki komandytowej określa, że pierwszy rok (...)
str. 30
3.2.
Niezapłacone kary i odszkodowania a koszty uzyskania i obowiązek ich korekty
Otrzymaliśmy notę księgową dokumentującą karę za nieterminowe dostarczenie towarów. Czy karę taką można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jeśli tak, to czy w przypadku jej (...)
str. 31
3.3.
Członek zarządu spółdzielni mieszkaniowej pełniący funkcję bez wynagrodzenia
Pracownik (członek) spółdzielni mieszkaniowej uchwałą rady nadzorczej spółdzielni został powołany do pełnienia w spółdzielni funkcji członka zarządu. Obecnie pracownik ten pełni funkcję członka zarządu bez (...)
str. 33
3.4.
Odpłatne zbycie akcji uzyskanych w trybie datio in solutum
Spółka z o.o. podpisała z dłużnikiem ugodę, na podstawie której, w zamian za naszą wierzytelność, otrzymaliśmy ich akcje. Dług wynosił 30.000 zł. Akcje, wprowadzając do (...)
str. 35
3.5.
Różnice kursowe w przypadku płatności otrzymywanych za pośrednictwem systemu PayPal
Spółka z o.o. prowadzi sklep internetowy, w którym klienci mają możliwość wyboru m.in. waluty faktury. Niekiedy obcokrajowcy kupują i płacą w walucie obcej za pośrednictwem (...)
str. 36
3.6.
Czy spółka z o.o. prowadząca gospodarkę zasobami mieszkaniowymi może korzystać ze zwolnienia z podatku?
Spółka z o.o. zajmuje się wyłącznie działalnością mieszkaniową. Z tego powodu, że jest "spółką", to musi odprowadzać podatek dochodowy od osób prawnych. Występuje on tylko wtedy, gdy (...)
str. 39
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Rozliczanie wspólnych mediów dla lokali wykorzystywanych w działalności gospodarczej i wynajmowanych prywatnie
Przedsiębiorca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w budynku, w którym część lokali jest wynajmowana w ramach najmu prywatnego (najem opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym). Licznik za energię jest (...)
str. 40
1.2.
Na podstawie jakiego dowodu ujmować w podatkowej księdze sprzedaż nieudokumentowaną fakturami?
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą w zakresie handlu dla osób fizycznych na targowisku. Jestem VAT-owcem, a ze względu na niskie obroty jestem zwolniony z obowiązku posiadania (...)
str. 41
1.3.
Konsumpcja z kontrahentem w czasie podróży służbowej - skutki w podatku dochodowym pracownika
Nasza firma wysyła pracowników w podróże służbowe i z tego tytułu wypłaca im diety. W czasie podróży służbowych pracownicy spotykają się z naszymi kontrahentami (obecnymi oraz potencjalnymi), których zapraszają do (...)
str. 43
2.
Wydatki na lokal dzierżawiony od męża jako koszt podatkowy - interpretacja organu podatkowego
Żona, która w lokalu należącym do męża prowadzi działalność gospodarczą, a z tytułu najmu mąż wystawia faktury, kwotę wykazaną w tych fakturach może zaliczyć do (...)
str. 46
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Jak ustalić wartość początkową budynku nabytego pierwotnie na cele prywatne, a następnie zmodernizowanego m.in. sposobem gospodarczym?
Za wartość początkową nabytego budynku następnie zmodernizowanego należy przyjąć cenę nabycia powiększoną o wydatki poniesione na jego modernizację. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (...)
str. 47
2.
Amortyzacja sezonowa środków trwałych wprowadzonych do ewidencji w trakcie roku
Jaki sposób ustalenia odpisów amortyzacyjnych należy przyjąć dla środka trwałego, wykorzystywanego przez 3 miesiące w sezonie, w pierwszym roku jego użytkowania? Czy ustalając wartość amortyzacji (...)
str. 49
3.
Rozbiórka starego uszkodzonego budynku, odzyski materiałów oraz budowa nowego obiektu
Na skutek pożaru uszkodzeniu uległ nie w pełni zamortyzowany budynek. Zapadła decyzja o jego rozbiórce i wybudowaniu na istniejących fundamentach nowego obiektu. Czy należy dokonać (...)
str. 51
4.
Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych z funduszu ZFRON - wyrok WSA
Zakład pracy chronionej ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabytych z funduszy ZFRON również wtedy, gdy fundusz ten został (...)
str. 53
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Informacja do KRUS o wysokości podatku dochodowego z działalności - do 1 czerwca 2015 r.
Rolnik, który równocześnie prowadzi działalność gospodarczą i opłaca składki ubezpieczeniowe do KRUS, ma obowiązek zawiadomić ten organ o kwocie należnego podatku dochodowego za poprzedni rok (...)
str. 55
2.
Składki ZUS z tytułu urlopu ojcowskiego przedsiębiorcy - ojca dziecka
Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, z tytułu której opłacam m.in. dobrowolną składkę chorobową. Chcę skorzystać z urlopu ojcowskiego. Jakim ubezpieczeniom w ZUS będę podlegał (...)
str. 56
3.
Pobieranie zasiłku po ustaniu zatrudnienia a okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego
Do końca ubiegłego roku zatrudnialiśmy pracownika, który po rozwiązaniu umowy o pracę pobierał z ZUS zasiłek chorobowy. Po odzyskaniu przez niego zdolności do pracy został (...)
str. 57
4.
Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego, gdy pracownik nie przepracował pełnego miesiąca
Pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca i już kilka dni później zachorował. Ponieważ udokumentował wcześniejszy okres ubezpieczenia chorobowego, nabył prawo do wynagrodzenia za czas choroby. (...)
str. 59
IX.
PRAWO PRACY
1.
Ustalanie wymiaru urlopu pracownika niepełnosprawnego zatrudnionego na część etatu
Zatrudniamy pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, od 1 stycznia 2015 r. na 3/4 etatu (przez poprzednie 2 lata na pełnym etacie). Od kilku lat ma (...)
str. 60
2.
Uprawnienia pracownika powołanego do odbycia ćwiczeń wojskowych
Na początku maja br. nasz pracownik dostał kartę powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych trwających 3 tygodnie. Jakie uprawnienia w związku z tym mu przysługują? Czy (...)
str. 62
3.
Rekompensata za niezaplanowaną pracę w niedzielę
Jesteśmy zakładem produkcyjnym i praca w niedziele i święta jest u nas dopuszczalna. Obowiązuje nas 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Jeden z pracowników, który na dzień 3 (...)
str. 63
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Biegły rewident nie może nakazać jednostce stosowania MSR
Czy biegły rewident podczas badania sprawozdania finansowego może nakazać jednostce stosowanie MSR pomimo braku takiego obowiązku wynikającego z ustawy o rachunkowości, a także przyjętej przez nas polityki rachunkowości? (...)
str. 65
2.
Kiedy spółka z o.o. może być jednostką mikro?
Jesteśmy niewielką spółką z o.o. Kiedy możemy być jednostką mikro i czy w informacjach uzupełniających do bilansu w części dotyczącej zobowiązań finansowych należy podawać zobowiązanie z tytułu składek do ZUS (...)
str. 66
3.
Leasing operacyjny a koszty
W 2014 r. podpisaliśmy umowę leasingu operacyjnego na nową halę namiotową. W następnym miesiącu ponieśliśmy wydatki na montaż tej hali, które zaliczyliśmy jako inwestycje w obcych środkach trwałych. W tym (...)
str. 67
4.
Gdzie odnieść nie w pełni zamortyzowaną wartość inwestycji w obcym środku trwałym?
Od kilku lat wynajmuję lokal pod własną działalność gospodarczą. Przed rozpoczęciem użytkowania tego lokalu przeprowadzone zostały w nim prace polegające na jego rekonstrukcji i modernizacji. W następnym miesiącu (...)
str. 69
5.
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową a obowiązek sporządzenia i badania sprawozdania finansowego
Z dniem wpisu do KRS (22.12.2014 r.) spółka z o.o. została przekształcona w spółkę komandytową. Komandytariuszami są osoby fizyczne, a komplementariuszem - spółka z o.o. Do tej pory spółka z o.o. sporządzała (...)
str. 70
6.
Kiedy paragon może być uznany za dowód księgowy?
Czy paragon fiskalny zawierający adres sprzedawcy, treść wykonania usługi, wartość brutto oraz VAT należy wprowadzać do ksiąg rachunkowych w wartości brutto, czy netto? Paragon przed wprowadzeniem (...)
str. 71
7.
Obowiązek złożenia do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego za 2014 r. dotyczy również podatników składających zeznanie w formie elektronicznej
Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą. Zeznanie podatkowe za 2014 r. zostało wysłane do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Czy zakładając, że prowadzę księgi rachunkowe, muszę dodatkowo (...)
str. 72
8.
Ewidencja usług turystycznych
Jak zaewidencjonować w księgach rachunkowych firmy przychody z działalności turystycznej według procedury VAT marża? Czy jako przychód wykazuje się wyłącznie uzyskaną marżę, czy też firma cały przychód (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.