Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Korekta przychodów i kosztów w ujęciu podatkowym w 2015 r.
Dodatek nr 8
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 8
z dnia 20.04.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
OGÓLNE ZASADY USTALANIA DATY POWSTANIA PRZYCHODU I PONIESIENIA KOSZTU
1.
Data powstania przychodu
Zasada ogólna Za przychody z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (...)
str. 3
2.
Nowe zasady ustalania daty powstania przychodu obowiązujące od roku 2015
Na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 1 updof oraz art. 12 ust. 4 pkt 1 updop, do przychodów nie zalicza się m.in. pobranych wpłat (...)
str. 4
3.
Moment poniesienia kosztu
W celu ustalenia momentu zaliczenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów podatnik powinien w pierwszej kolejności ustalić sposób powiązania kosztów z przychodami. Ustawodawca wyróżnił koszty (...)
str. 5
4.
Rozliczanie kosztów według zasad szczególnych
Należności ze stosunku pracy Należności m.in. ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, (...)
str. 7
5.
Zasady dokumentowania kosztów podatkowych
Ustawy o PIT i CIT definiują koszty uzyskania przychodu jako te, które są poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z (...)
str. 9
II.
PRAKTYCZNE PROBLEMY ZWIĄZANE Z KOREKTĄ PRZYCHODÓW I KOSZTÓW
1.
Zmiana wielkości przychodów u sprzedawcy w związku z wypłatą kontrahentowi bonusu warunkowego
Podatnik, który wypłaca bonus warunkowy (premię pieniężną), powinien wystawić nabywcy fakturę korygującą. Tak wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 27 listopada 2012 r., nr (...)
str. 11
2.
Skutki podatkowe otrzymania premii pieniężnej
Zazwyczaj premia pieniężna, traktowana jak rabat, dotyczy zakupu towarów handlowych oraz surowców, czyli kosztów bezpośrednio związanych z przychodami. Tryb rozliczeń kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych (...)
str. 12
3.
Usunięcie błędnych zapisów dokonanych w podatkowej księdze
Podatkowa księga powinna być prowadzona zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie (...)
str. 14
4.
Korekta kosztów amortyzacji na skutek otrzymania dotacji - wyrok NSA
Otrzymanie dotacji stanowiącej zwrot wydatków związanych z zakupem środka trwałego powoduje konieczność korekty kosztów z tytułu dokonanych od niego odpisów amortyzacyjnych. Korektę tę należy zrealizować (...)
str. 16
5.
Rabaty wpływające na zmniejszenie bieżących przychodów
Dotychczas podatnik udzielał rabatów w odniesieniu do transakcji zawartych w poprzednich okresach rozliczeniowych. Dokonywał więc wstecz korekty przychodów na podstawie wystawianych faktur korygujących. Nową akcję (...)
str. 17
6.
Podwyższenie ceny sprzedaży usługi o wskaźnik inflacji
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczę usługi zimowego i letniego utrzymania dróg krajowych i autostrad. Zgodnie z umową, którą zawarłem (na cztery lata) z zamawiającym, (...)
str. 17
7.
Korekta kosztów w wyniku zwrotu nadpłaconej opłaty za korzystanie ze środowiska
Za 2010 r. spółka z o.o. zapłaciła zawyżoną opłatę za korzystanie ze środowiska. Błąd w ustaleniu opłaty wynikał z nieuwzględnienia urządzeń odpylających. Teraz urząd marszałkowski (...)
str. 18
8.
Faktury korygujące w podatkowej księdze
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą rozliczaną w oparciu o podatkową księgę przychodów i przychodów. W ramach tej działalności zarówno wystawia, jak też otrzymuje faktury korygujące dokumentujące (...)
str. 19
9.
Rozliczanie faktur korygujących wielkość przychodu - wyrok NSA
Niezależnie od powodu wystawienia faktury korygującej, wynikająca z niej zmiana wielkości przychodu powinna być rozliczona w okresie, w którym został ujęty przychód należny, z uwzględnieniem (...)
str. 21
10.
Korekta przychodów i kosztów ma być uregulowana w ustawach
Resort gospodarki przygotował i opublikował na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów. W projekcie tym znalazły się propozycje zmian (...)
str. 22
III.
KOREKTA KOSZTÓW W ZWIĄZKU Z NIEZAPŁACONYM ZOBOWIĄZANIEM
1.
Obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania zobowiązań
Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują przepisy zobowiązujące przedsiębiorców do korekty kosztów w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury/rachunku (umowy albo innego dokumentu, jeśli nie (...)
str. 23
2.
Faktura za usługi wykonane w ubiegłym roku
Spółka z o.o. otrzymała w styczniu 2015 r. fakturę za usługi marketingowe wykonane w grudniu ubiegłego roku. Wydatek ten, jako koszt pośredni, jest kosztem uzyskania (...)
str. 24
3.
Czy ugoda z kontrahentem zapobiega korekcie kosztów?
Czy pomimo podpisania ugody z kontrahentem dotyczącej spłaty przeterminowanych zobowiązań, muszę dokonać korekty kosztów i ująć kwoty wynikające z niezapłaconych faktur w kosztach niestanowiących kosztów (...)
str. 24
4.
Opóźnienie w zapłacie zobowiązania w części dotyczącej podatku VAT
Zawarliśmy z kontrahentem umowę na wykonanie usługi. Na fakturze (zgodnie z umową) kwota do zapłaty w części dotyczącej należności netto określona jest w euro, a (...)
str. 25
5.
Zapłata zobowiązania po likwidacji działalności
Zamierzam zlikwidować działalność gospodarczą. Na dzień likwidacji będę posiadał kilka nieuregulowanych zobowiązań. W związku z ich niezapłaceniem w terminie wskazanym przez ustawodawcę zmniejszyłem koszty uzyskania (...)
str. 26
6.
Interpretacje organów podatkowych
6.1.
Spłata zobowiązania z pożyczki otrzymanej od sprzedającego
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2014 r., nr ILPB3/423-494/13-2/KS zgodził się z podatnikiem, że spłata zobowiązania z tytułu nabycia (...)
str. 27
6.2.
Zmiana wierzyciela nie zwalnia z korekty kosztów podatkowych
Przejęcie zobowiązań swojego wierzyciela nie oznacza, że dłużnik uregulował własne zobowiązanie wynikające z nieopłaconej faktury. Do czasu faktycznej spłaty przejętych zobowiązań dłużnik musi wyłączyć z (...)
str. 27
6.3.
Wystawienie weksla własnego a uregulowanie zobowiązania
W rozpatrywanym przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach stanie faktycznym przedstawionym w interpretacji indywidualnej z 27 grudnia 2013 r., nr IBPBI/2/423-1278/13/AK podatnik zamierza kupić prawa (...)
str. 28
6.4.
Wyjaśnienie pojęcia "zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów"
Ustawodawca w art. 15b updop (także w art. 24d updof) posłużył się pojęciem "zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów". Warto zauważyć, że "zaliczenie do kosztów uzyskania (...)
str. 28
6.5.
Korekta kosztów nabycia materiałów
Organy podatkowe udzielają bardzo ogólnych odpowiedzi na konkretne pytania podatników dotyczące problemów z ustaleniem kwoty korekty, o której mowa w art. 24d updof oraz art. (...)
str. 28
6.6.
Niezapłacenie zobowiązania przy braku terminu płatności
Przepisy prawa podatkowego nie ingerują w ustalenia pomiędzy stronami, co do określenia terminu płatności (sposobu jego liczenia). Brak określenia takiego terminu nie stanowi jednak okoliczności (...)
str. 29
6.7.
Zakup środka trwałego na raty
Przepisy w zakresie korekty kosztów mają zastosowanie do płatności rozłożonych na raty, tj. również do zakupu na raty środka trwałego. Korekta odpisów amortyzacyjnych jest konieczna, (...)
str. 29
7.
Wyroki sądów administracyjnych
7.1.
Nie ma korekty kosztów, gdy faktor uregulował zobowiązanie
Przepisy nie wymagają, aby uregulowanie zobowiązania, o którym mowa w art. 15b updop musiało nastąpić ze środków własnych podatnika. Wobec tego należy przyjąć, że przy (...)
str. 30
7.2.
Przepisy o zatorach płatniczych nie obejmują amortyzacji środka trwałego kupionego przed rokiem 2013
Koszty z tytułu odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zakupionych na raty przed 1 stycznia 2013 r. nie podlegają korekcie na zasadach określonych w (...)
str. 30
7.3.
Zapłata zobowiązania przez faktora
Uregulowanie zobowiązania przez faktora, przed upływem terminów wskazanych w przepisach o przeciwdziałaniu tzw. zatorom płatniczym powoduje, że nie powstaje obowiązek korekty kosztów. Takie stanowisko zajął (...)
str. 31
7.4.
Naruszenie terminu płatności wobec kontrahenta zagranicznego
Obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów wynikający z art. 15b updop, nie jest uzależniony od miejsca siedziby kontrahenta. Podstawą do korekty jest okoliczność nieterminowego regulowania kwot (...)
str. 32
7.5.
Terminowa zapłata zobowiązania nie wyklucza obowiązku korekty kosztów podatkowych
Podatnik ma obowiązek dokonać korekty kosztów również, w sytuacji kiedy należycie wywiązuje się z zaciągniętych przez siebie zobowiązań, płacąc za zobowiązanie w terminie uzgodnionym przez (...)
str. 33
7.6.
Korekta kosztów może dotyczyć wymiany barterowej
Przekroczenie terminów płatności wynikających z art. 15b ust. 1 i 2 updop skutkuje obowiązkiem dokonania zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów również w przypadku rozliczeń bezgotówkowych. Takie (...)
str. 33
7.7.
Konfuzja wierzytelności nie może być uważana za uregulowanie zobowiązania
W przypadku konfuzji, tzn. gdy jeden podmiot stanie się jednocześnie dłużnikiem i wierzycielem, dochodzi do wygaśnięcia zobowiązania bez zaspokojenia wierzyciela. Nie jest więc możliwe zakwalifikowanie (...)
str. 34
8.
Prezydent chce uchylić przepisy o korekcie kosztów przy braku zapłaty
Pojawiła się szansa na to, że w przyszłym roku podatnicy nie będą musieli już "walczyć" z korektami kosztów związanymi z brakiem zapłaty. Sejm po pierwszym (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.