Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Leasing, najem i dzierżawa w księgach rachunkowych
Dodatek nr 7
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 8
z dnia 20.04.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KLASYFIKACJA LEASINGU, NAJMU I DZIERŻAWY NA PODSTAWIE USTAWY O RACHUNKOWOŚCI ORAZ KSR NR 5
1.
Wyjaśnienie pojęć związanych z leasingiem, najmem lub dzierżawą
Ustawa o rachunkowości nie definiuje pojęcia leasingu, najmu czy dzierżawy. Mówi tylko, iż środki trwałe oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu zalicza (...)
str. 3
2.
Ustalenie czy dana umowa spełnia warunki określone dla umowy leasingu
Zgodnie z KSR nr 5 wyodrębnia się umowy na zawarte na czas określony i nieokreślony. Jeżeli więc umowa zawarta jest na czas określony, to mamy (...)
str. 4
3.
Kwalifikacja umów najmu i dzierżawy dla celów bilansowych
Ustawa o rachunkowości nie zawiera definicji umów najmu i dzierżawy. Znacznie szerzej zagadnienie to zostało uregulowane w KSR nr 5. W świetle ustawy o rachunkowości, jeżeli umowa najmu i dzierżawy jest umową (...)
str. 5
II.
SKUTKI ZAWARCIA UMOWY LEASINGU ZWROTNEGO W KSIĘGACH RACHUNKOWYCH
W listopadzie 2014 r., po zakończeniu umowy leasingu, nabyliśmy za opłatę końcową przedmiot leasingu (maszynę budowlaną). W tym samym miesiącu sprzedaliśmy tę maszynę firmie leasingowej (...)
str. 6
1.
Istota leasingu zwrotnego według KSR nr 5
Sprzedaż składnika aktywów i jednoczesne przejęcie go w leasing nazywamy leasingiem zwrotnym. W ten sposób zmienia się co prawda właściciel, ale nie zmienia się podmiot (...)
str. 6
2.
Wykup przedmiotu leasingu i pierwszy etap transakcji leasingu zwrotnego
Sposób rozliczenia pierwszej umowy leasingu zależy od jej sklasyfikowania. Jeżeli był to leasing operacyjny, zarówno dla celów podatkowych, jak i bilansowych, to rozliczenie wykupu przedmiotu (...)
str. 7
3.
Drugi etap transakcji leasingu zwrotnego – oddanie składnika w leasing sprzedającemu przez nabywcę
3.1. Umowa leasingu ma charakter leasingu operacyjnego Przyjęcie sprzedanego środka trwałego do użytkowania na podstawie umowy leasingu i dalsza jego ewidencja zależą od klasyfikacji leasingu (...)
str. 10
3.1.
Umowa leasingu ma charakter leasingu operacyjnego
Przyjęcie sprzedanego środka trwałego do użytkowania na podstawie umowy leasingu i dalsza jego ewidencja zależą od klasyfikacji leasingu i wyniku na sprzedaży. Jeżeli umowa leasingu (...)
str. 10
3.2.
Umowa leasingu ma charakter leasingu finansowego
Zgodnie z KSR nr 5, jeżeli umowa leasingu ma charakter leasingu finansowego, to zysk lub strata na sprzedaży przedmiotu leasingu – jeżeli jest to kwota (...)
str. 11
III.
ZMIANA KWALIFIKACJI UMOWY LEASINGU Z OPERACYJNEGO NA FINANSOWY
Sprawozdanie finansowe naszej spółki z o.o. za 2015 r. podlega obowiązkowemu badaniu. Jesteśmy zatem zobligowani do przekształcenia umów leasingu operacyjnego, zawartych w poprzednim roku, w (...)
str. 11
1.
Konsekwencje bilansowe utraty prawa do uproszczeń
Generalnie, jeżeli w trakcie obowiązywania umowy leasingu wystąpi obowiązek badania sprawozdania finansowego, to jednostka traci prawo do uproszczeń i tym samym jest zobowiązana do przekwalifikowania (...)
str. 11
2.
Ustalenie wartości początkowej przedmiotu leasingu i rozliczenie VAT niepodlegającego odliczeniu
Przedmiot umowy leasingu finansowego wykazywany jest w księgach rachunkowych korzystającego jako składnik aktywów trwałych podlegających amortyzacji, a drugostronnie jako zobowiązanie finansowe. Odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu (...)
str. 12
3.
Ewidencja operacji związanych z przekształceniem leasingu operacyjnego w leasing finansowy
Przykład I. Założenia: 1. W maju 2014 r. jednostka zawarła umowę leasingu samochodu osobowego. Bilansowo jest to leasing finansowy, podatkowo zaś operacyjny. Umowa przewiduje, że (...)
str. 13
IV.
LEASING OPERACYJNY W KSIĘGACH RACHUNKOWYCH KORZYSTAJĄCEGO
1.
Kwalifikacja umowy leasingu bilansowo i podatkowo operacyjnego
Umowę leasingu niespełniającą żadnego z warunków określonych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości ujmuje się w księgach rachunkowych jako leasing operacyjny. Przedmiot umowy leasingu operacyjnego zalicza się do aktywów (...)
str. 15
2.
Ewidencja księgowa opłat z tytułu leasingu operacyjnego
2.1.
Ewidencja w sytuacji, gdy jednostka opłaty podstawowe odnosi w koszty na bieżąco według otrzymanych faktur
Ustawa o rachunkowości nie reguluje szczegółowo zasad ewidencji leasingu w księgach rachunkowych, powinny one zostać określone w polityce rachunkowości danej jednostki. W praktyce w przypadku (...)
str. 16
2.2.
Ewidencja w sytuacji, gdy jednostka opłaty leasingowe odnosi w koszty metodą liniową według zasad określonych w KSR nr 5
Szczegółowe rozwiązania m.in. w zakresie ewidencji i rozliczania umów leasingowych zawiera KSR nr 5. Na postawie art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości można skorzystać (...)
str. 17
V.
UMOWY NAJMU I DZIERŻAWY W KSIĘGACH RACHUNKOWYCH
1.
Ujęcie w księgach opłat z tytułu zwykłej umowy najmu i dzierżawy
Według KSR nr 5 najemca lub dzierżawca zalicza opłaty z tytułu umowy najmu lub dzierżawy zależnie od celu użytkowania przedmiotu najmu lub dzierżawy: a) do kosztów działalności (...)
str. 19
2.
Umowa najmu lub dzierżawy zawarta na czas oznaczony, rozliczana jako leasing według KSR nr 5
2.1.
Najem lub dzierżawa rozliczane jak leasing operacyjny
Jeśli w umowie najmu lub dzierżawy wskazany jest okres jej trwania i jednocześnie nie spełnia ona przynajmniej jednego z warunków określonych w art. 3 ust. (...)
str. 21
2.2.
Najem lub dzierżawa rozliczane jak leasing finansowy
W przypadku gdy umowa najmu lub dzierżawy zawarta jest na czas określony i spełnia warunki, o których mowa w art. 3 ust. 4 ustawy o (...)
str. 22
3.
Ewidencja nakładów poniesionych na ulepszenie przedmiotu zwykłej umowy najmu lub dzierżawy
Jeżeli najemca lub dzierżawca ulepszył przedmiot umowy, to dla celów bilansowych nakłady na ulepszenie obcego środka trwałego kwalifikowane są jako ulepszenia w obcym środku trwałym, czyli (...)
str. 24
4.
Składnik majątku przynoszący korzyści z jego dzierżawy, spełniający warunki dla leasingu finansowego
Nasza firma sprowadziła maszyny specjalistyczne, które utworzą linię produkcyjną. Będziemy ją wydzierżawiać, a po upływie okresu dzierżawy sprzedamy tej samej firmie. Jak zaksięgować nakłady na (...)
str. 25
5.
Ewidencja zwykłej umowy najmu i dzierżawy w księgach wynajmującego i wydzierżawiającego
Korzystający z tytułu zawartej umowy najmu samochodu ciężarowego płaci nam miesięczny czynsz. Jak ująć ten czynsz w księgach, jeżeli umowa jest zwykłą umową najmu? Jeżeli (...)
str. 27
VI.
LEASING, NAJEM I DZIERŻAWA W PYTANIACH CZYTELNIKÓW
1.
Opłata za skrócenie umowy w związku z wykupem przedmiotu leasingu
Spółka używająca maszynę produkcyjną na podstawie umowy leasingu operacyjnego postanowiła ją wykupić, jednocześnie występując do leasingodawcy z wnioskiem o skrócenie podstawowego okresu umowy. W rozliczeniu (...)
str. 29
2.
Czy jednostka oddająca środki trwałe w najem może skorzystać z uproszczenia dotyczącego leasingu?
Podstawową działalnością naszej spółki jest najem. Wybudowaliśmy budynek, który wynajęliśmy na 15 lat. Mamy go w ewidencji środków trwałych i amortyzujemy. Dla celów bilansowych taki (...)
str. 30
3.
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym umowy leasingu finansowego
Jednostka w czerwcu 2014 r. zawarła umowę leasingu, która bilansowo jest leasingiem finansowym. Jak powinna wyglądać prezentacja przedmiotu leasingu w bilansie i informacji dodatkowej oraz (...)
str. 30
4.
Inwentaryzacja składników aktywów obrotowych oddanych przez jednostkę w najem lub dzierżawę
Wynajmujemy kilka środków trwałych na podstawie umowy najmu. Co zrobić, gdy najemca nie wysłał nam wykazu środków trwałych stanowiących naszą własność, ale będących przez niego (...)
str. 31
5.
Leasing finansowy w rachunku przepływów pieniężnych
Czy zmianę stanu zobowiązań z tytułu leasingu finansowego ujmujemy w pozycji A.II.8 rachunku przepływów pieniężnych (metoda pośrednia)? Zmiana stanu zobowiązań finansowych spowodowana zarówno przyjęciem składnika (...)
str. 32
6.
Samochód osobowy w leasingu oraz koszty jego ubezpieczenia
Firma zawarła we wrześniu 2014 r. umowę leasingu na 36 miesięcy, której przedmiotem jest samochód osobowy. Podatkowo jest to leasing operacyjny, a bilansowo – finansowy. (...)
str. 34
6.1.
Koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu w księgach rachunkowych
Koszt rocznej składki ubezpieczeniowej przedmiotu umowy leasingu (tu: samochodu) nie zwiększy wartości początkowej samochodu, ze względu na to, iż koszty ubezpieczenia dotyczą bieżącej eksploatacji samochodu. (...)
str. 34
6.2.
Koszty ubezpieczenia samochodu w leasingu w świetle przepisów podatkowych
Przepisy podatkowe wprowadzają ograniczenia w możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek ubezpieczeniowych dotyczących samochodów osobowych. Jak wynika bowiem z art. 16 ust. 1 pkt (...)
str. 34
7.
Koszt transportu kontenera po okresie dzierżawy
Spółka przy realizacji kontraktu budowlanego wynajęła kontener na potrzeby socjalne pracowników uczestniczących w realizacji tego kontraktu. W lutym spółka otrzymała fakturę, w której wyszczególniono: czynsz, (...)
str. 35
8.
Udokumentowanie kosztów dzierżawy powierzchni od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności
Spółka z o.o. zawarła dla potrzeb swojej działalności umowę dzierżawy powierzchni z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Opłaty są regulowane z konta bankowego lub z (...)
str. 36
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.