Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 8 (392) z dnia 20.04.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Termin przekazania dokumentów do KRS
Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego wraz z odpowiednimi dokumentami do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wynika z art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości i dotyczy jednostek (...)
str. 4
2.
Nowe informacje ujawniane w dziale 3 rejestru przedsiębiorców
Od 15 stycznia 2015 r. w dziale 3 rejestru przedsiębiorców ujawnia się także (art. 40 pkt 7–8 ustawy o KRS) wzmiankę o braku obowiązku sporządzenia (...)
str. 5
3.
Formularze wymagane przy składaniu sprawozdania do KRS
Od 15 stycznia 2015 r. obowiązują nowe druki KRS dotyczące m.in. złożenia sprawozdań finansowych i innych dokumentów (KRS-Z30 i KRS-ZN) oraz zmiany danych (tj. KRS-Z1, (...)
str. 6
4.
Opłaty uiszczane od wniosku złożonego w sądzie rejestrowym
Składając wniosek w sądzie rejestrowym wnioskodawca musi pamiętać także o uiszczeniu opłat od wniosku. Za złożenie sprawozdania finansowego, gdy nie jest połączone z wnioskiem o (...)
str. 6
5.
Kary za niezłożenie sprawozdania finansowego w KRS
Za niezłożenie sprawozdania finansowego w KRS grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności. Powyższe wynika z treści art. 79 pkt 4 ustawy o rachunkowości. Dodatkowo karę (...)
str. 7
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
1.
Publikacja sprawozdań w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Przedsiębiorstwa osób fizycznych i spółki cywilne nie podlegają rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), w związku z tym nie składają swoich sprawozdań w sądzie rejestrowym. (...)
str. 8
2.
Złożenie sprawozdania spółdzielni do ogłoszenia w Monitorze Spółdzielczym
Obowiązek publikacji dotyczy również spółdzielni, jeżeli ich roczne sprawozdania finansowe są objęte obowiązkiem badania na podstawie art. 64 ustawy o rachunkowości. Spółdzielnie są zobowiązane do (...)
str. 8
III.
Współmierność przychodów i kosztów związanych ze sprzedażą towarów
Pod koniec grudnia 2014 r. klient spółki z o.o. złożył zamówienie i dokonał 100% zapłaty za towar. W tym samym dniu dział księgowości wystawił fakturę, (...)
str. 10
1.
Moment powstania przychodu ze sprzedaży
Dla prawidłowej ewidencji sprzedaży konieczne jest ustalenie momentu powstania przychodu ze sprzedaży, gdyż decyduje on o dacie ujęcia przychodu w księgach rachunkowych. Ustawa o rachunkowości (...)
str. 10
2.
Ewidencja sprzedaży towarów na przełomie roku
Jak już wcześniej wspominaliśmy, w sytuacji opisanej w pytaniu przychód ze sprzedaży powstał w momencie otrzymania przez jednostkę zapłaty za towar, tzn. w grudniu 2014 r., i należało go ująć w księgach (...)
str. 11
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Ogólne zasady ujmowania opakowań objętych ewidencją magazynową
Jesteśmy firmą produkcyjną, elementy wyrobu gotowego wywozimy na poszczególne obiekty i tam montujemy. W celu zabezpieczenia produktów podczas transportu, z zakupionych wcześniej materiałów wykonujemy opakowania. (...)
str. 14
2.
Rozliczanie opakowań wielokrotnego użytku
Wytworzone przez nas opakowania (służące zabezpieczeniu wyrobów podczas transportu) są opakowaniami wielokrotnego użytku. Kontrahentów nie obciążamy kosztami tych opakowań i nie pobieramy za nie kaucji. (...)
str. 16
3.
Wydanie do zużycia opakowań jednorazowych
Na potrzeby transportu wytworzonych przez nas wyrobów gotowych produkujemy opakowania. Są to opakowania jednorazowe. Opakowania te objęte są ewidencją magazynową. Jak księgować wydanie takich opakowań (...)
str. 18
1.
Rozliczanie różnic kursowych od pożyczki zaciągniętej w walucie obcej
W księgach rachunkowych spółki z o.o. figuruje zobowiązanie długoterminowe z tytułu pożyczki zaciągniętej w walucie obcej. Kwota pożyczki jest istotna w ocenie jednostki. Wycena pożyczki (...)
str. 19
2.
Uregulowanie w walucie obcej należności wyrażonej w złotówkach
Fakturę sprzedaży wystawiliśmy w polskich złotych. Klient chce zapłacić gotówką w walucie obcej (euro). Jaki kurs przyjąć do przeliczenia płatności? W opisanej w pytaniu sytuacji (...)
str. 21
3.
Należność wyrażona w walucie obcej opłacona w walucie polskiej
Wystawiliśmy kontrahentowi fakturę sprzedaży w walucie obcej (euro). Na fakturze wskazaliśmy kwotę w walucie obcej oraz w walucie polskiej. Klient chce zapłacić w złotówkach. Czy (...)
str. 22
4.
Kompensata należności i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych
Posiadamy należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyrażone w walucie obcej od tego samego kontrahenta zagranicznego. Zgodnie z umową zamierzamy je skompensować. Jak (...)
str. 23
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Ustalenie odroczonego podatku w związku z likwidacją środka trwałego
Spółka z o.o. w grudniu 2014 r. postawiła środek trwały (maszynę) w stan likwidacji. Środek ten nie był w 100% umorzony. Wartość nieumorzoną zaksięgowała w (...)
str. 26
2.
Sposób prowadzenia ewidencji analitycznej środków trwałych
Prowadzimy ewidencję środków trwałych w specjalnym programie komputerowym. Czy w tej sytuacji mamy obowiązek prowadzenia "ręcznych" ksiąg inwentarzowych w poszczególnych komórkach organizacyjnych w zakresie mienia (...)
str. 29
3.
Środki trwałe otrzymane od gminy na podstawie umowy użyczenia
Jesteśmy spółką zajmującą się dostawą wody i odprowadzaniem ścieków, w której 100% udziałów ma gmina. Jak powinniśmy postąpić ze środkami trwałymi (sieci wodne i kanalizacyjne) (...)
str. 30
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Zaliczki wpłacone oraz otrzymane i ich ujęcie w bilansie
Jak ująć w bilansie zaliczki wpłacone nam przez kontrahentów na poczet usług, które będą wykonane w kolejnych miesiącach następnego roku oraz wpłaconą przez nas zaliczkę (...)
str. 31
2.
Ujęcie biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w pasywach bilansu
W jakiej pozycji bilansu sporządzonego według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości ujmuje się bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów utworzone przez jednostkę w ciężar kosztów (...)
str. 32
3.
Pozycje rachunku zysków i strat wykazywane per saldem
Sporządzamy sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. Które z pozycji w rachunku zysków i strat powinniśmy przedstawić po skompensowaniu? Według art. (...)
str. 33
4.
Darowizna środka trwałego w rachunku zysków i strat
Sporządzamy rachunek zysków i strat według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. Gdzie powinniśmy ująć przychody z tytułu nieodpłatnie otrzymanego środka trwałego? W odniesieniu (...)
str. 35
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Zmiany w sprawozdawczości budżetowej wprowadzone od 1 kwietnia 2015 r.
Czego dotyczą wprowadzone z dniem 1 kwietnia 2015 r. zmiany w sprawozdawczości budżetowej? Od kiedy należy stosować zmienione przepisy? 1 kwietnia 2015 r. weszło w (...)
str. 37
2.
Zwolnienie zakładu budżetowego z obowiązku wpłaty do budżetu nadwyżki środków obrotowych
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym, w którym powstała nadwyżka środków obrotowych. Planujemy wystąpić do rady gminy o zwolnienie nas z obowiązku wpłaty tej nadwyżki do budżetu. (...)
str. 38
3.
Odsetki od dotacji w państwowej jednostce budżetowej
Prowadzimy działalność w formie państwowej jednostki budżetowej. Jak naliczać odsetki od nierozliczonych dotacji w świetle przepisów ustawy o finansach publicznych? Jak ująć te dotacje w księgach rachunkowych? Zasady dotyczące (...)
str. 41
4.
Korekta błędnego zapisu polegającego na wyksięgowaniu z ewidencji zamortyzowanego środka trwałego
Jesteśmy jednostką budżetową. W 2013 r. dokonaliśmy sprzedaży całkowicie zamortyzowanego środka trwałego. Środek ten został wyksięgowany z ewidencji bilansowej, zapisem: Wn konto 800, Ma konto (...)
str. 42
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VII.
Rzeczowe aktywa trwałe według MSR – utrata wartości część II – wartość godziwa
W niniejszym artykule wyjaśnimy zasady ustalania wartości godziwej rzeczowych aktywów trwałych (RAT) w kontekście utraty wartości. Przedstawione poniżej zasady mają również zastosowanie do innych okoliczności, (...)
str. 43
1.
Definicja wartości godziwej
Wartość godziwa zdefiniowana jest w standardach międzynarodowych (z wyjątkiem MSSF 2 "Płatności na bazie akcji") jako cena, którą otrzymano by ze sprzedaży składnika aktywów lub (...)
str. 43
2.
Ustalenie wartości godziwej przez zewnętrzny podmiot
Istotnym dylematem, przed którym stają podmioty przeprowadzające testy na utratę wartości jest kwestia zatrudnienia zewnętrznego specjalisty (np. rzeczoznawcy), który przeprowadzi wycenę określonego składnika w wartości (...)
str. 43
3.
Elementy jakie należy uwzględnić ustalając wartość godziwą we własnym zakresie
3.1. Perspektywa uczestników rynku Wartość godziwa ustalana jest z perspektywy uczestników rynku, którzy są niepowiązani, znają wyceniany składnik i możliwości jego wykorzystania, są w stanie (...)
str. 44
4.
Koszty zbycia pomniejszające wartość godziwą
Wartość godziwa sama w sobie nie uwzględnia kosztów związanych ze zbyciem składnika (nie jest to zatem cena sprzedaży netto). Dla potrzeb testu na utratę wartości (...)
str. 49
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Ewidencja zakupów za pośrednictwem konta "Rozliczenie zakupu"
Prowadzimy działalność usługową i handlową. Jesteśmy na etapie rozbudowy planu kont. Czy powinnyśmy prowadzić ewidencję za pośrednictwem konta 30 "Rozliczenie zakupu"? Dotychczas nie stosowaliśmy tego konta. (...)
str. 50
2.
Przeksięgowanie VAT naliczonego i należnego na koniec okresu rozliczeniowego
W jakich terminach należy przeksięgowywać VAT naliczony i należny na konto rozrachunków z urzędem skarbowym? Kwoty VAT należnego i naliczonego dotyczące okresu rozliczeniowego, za który jednostka sporządza deklarację VAT, (...)
str. 51
3.
Środki pieniężne przekazane w formie darowizny
Na jakim koncie zaksięgować darowiznę pieniężną przekazaną przez nasze przedsiębiorstwo? W księgach rachunkowych koszty i przychody związane z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także (...)
str. 52
4.
Faktura wystawiona przez agencję pracy tymczasowej, dokumentująca koszty leasingu pracowniczego
Jak zaksięgować wydatki związane z leasingiem pracowniczym? Na jakich kontach ująć fakturę wystawioną przez agencję pracy tymczasowej? W celu zapewnienia w firmie dodatkowej liczby osób potrzebnych do zrealizowania (...)
str. 52
5.
Podatek od nieruchomości w okresie budowy środka trwałego
Rozpoczęliśmy budowę hali produkcyjnej. Czy wartość podatku od nieruchomości płaconego od gruntu, na którym ma być wybudowana hala, będzie podwyższać jej wartość początkową? Podatek od (...)
str. 53
IX.
Z listów Czytelników
1.
Czy spółka komandytowa może sporządzić sprawozdanie finansowe według wzoru dla jednostek mikro?
Jesteśmy spółką komandytową i prowadzimy działalność od kilku lat. Czy możemy skorzystać z uproszczeń do ustawy o rachunkowości i sporządzić sprawozdanie finansowe za 2014 r. według wzoru dla jednostek mikro? (...)
str. 54
2.
Zmiana sposobu prezentacji danych w sprawozdaniu finansowym
Dotychczas zobowiązania z tytułu składek ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy w związku z wynagrodzeniem za grudzień, które zostanie wypłacone w styczniu następnego roku, prezentowaliśmy w bilansie jako zobowiązania publicznoprawne. (...)
str. 55
3.
Czy stratę spółki ujmuje się w księgach rachunkowych wspólnika?
Spółka z o.o. "X" ma udziały w spółce z o.o. spółce komandytowej "Y". Za ostatni rok obrotowy (rok kalendarzowy) spółka "Y" wykazała stratę. Jak ująć w księgach rachunkowych i w sprawozdaniu (...)
str. 56
4.
Budowa i wyposażanie stoisk targowych realizowane w ramach kompleksowej umowy
W ramach umowy o świadczenie usług wykonujemy stoiska targowe. Umowa obejmuje wykonanie stoiska, jego wyposażenie w urządzenia techniczne, np. lodówkę, ekspres do kawy oraz zaopatrzenie gotowych stoisk w kawę, (...)
str. 57
5.1.
Darowizna udziałów własnych po wartości zbywczej wyższej od wartości nominalnej
Udziałowiec spółki z o.o. darował część swoich udziałów po wartości zbywczej wyższej od wartości nominalnej. Czy w związku z tym należy dokonać księgowania nadwyżki (różnicy) (...)
str. 58
5.2.
Darowizna udziałów posiadanych w innej jednostce
W księgach rachunkowych naszej spółki widnieją udziały innej jednostki. Jak zaksięgować przekazanie takich udziałów w formie darowizny? Koszty i przychody związane z przekazaniem lub otrzymaniem (...)
str. 59
5.3.
Darowizna udziałów stanowiących prywatny majątek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą
Właściciel przedsiębiorstwa posiadający 100% udziałów w spółce z o.o. przekazał je na rzecz córki w formie darowizny. Przekazanie udziałów nastąpiło aktem notarialnym. Jak zaksięgować przekazanie (...)
str. 59
6.
Naprawa powypadkowa i samochód zastępczy
Samochód (środek trwały) uległ wypadkowi. Na czas naprawy (3 dni) otrzymaliśmy samochód zastępczy. Dostaliśmy dwie faktury - jedną za naprawę samochodu z warsztatu, drugą za najem (...)
str. 60
7.
Faktura za usługi telekomunikacyjne dotycząca kilku miesięcy w księgach jednostki zwolnionej z VAT
Pod jaką datą wprowadzić do ksiąg rachunkowych fakturę za usługi telekomunikacyjne wystawioną w styczniu 2015 r.? Faktura obejmuje połączenia za okres od 21 grudnia 2014 r. do 20 (...)
str. 61
8.
Aktywowanie różnic kursowych w cenie nabycia towarów
Spółka zakupuje od kontrahentów zagranicznych towary w walucie obcej i w tej walucie dokonuje płatności. Wprowadzone do magazynu towary wycenia po kursie z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, zaś (...)
str. 62
9.
Środki pieniężne otrzymane z FGŚP na wypłatę roszczeń pracowniczych
Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) otrzymaliśmy środki pieniężne na wypłatę roszczeń pracowniczych. W jaki sposób zaksięgować otrzymane pieniądze? Na jakich kontach księgować zobowiązania opłacane ze środków (...)
str. 63
10.
Ewidencja księgowa importu towarów i zasady wyceny faktury w walucie obcej
Spółka dokonuje importu towarów. Towary handlowe fakturowane są partiami, przy czym jedna faktura dotyczy kilku dostaw. Dostawy odbierane są systematycznie, nawet w ciągu kilku miesięcy. Po (...)
str. 65
11.
Jak ustalić pierwszy rok obrotowy w spółce jawnej osób fizycznych?
Jesteśmy spółką jawną, której wspólnikami są osoby fizyczne. Rozpoczęliśmy prowadzenie działalności gospodarczej w drugiej połowie 2014 r. Czy możliwe jest, abyśmy połączyli księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.