Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 8 (386) z dnia 10.04.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Podróże służbowe kierowcy - stanowisko GIP
Podróżą służbową kierowcy jest każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy: przewozu drogowego poza miejscowość siedziby pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje (...)
str. 4
2.
Nowe regulacje w sprawie badań lekarskich pracowników
W dniu 1 kwietnia 2015 r. weszły w życie nowe regulacje dotyczące przeprowadzania badań profilaktycznych. Ustawodawca utrzymał w mocy katalog osób poddawanych wstępnym badaniom lekarskim, jednak na podstawie dodanego (...)
str. 5
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe dodatku funkcyjnego wypłacanego za okresy choroby pracownika
Obowiązujący w naszym zakładzie pracy regulamin wynagradzania określa wykaz stanowisk uprawniających do dodatku funkcyjnego oraz jego wysokość w stałej miesięcznej kwocie. Nie ma natomiast żadnych (...)
str. 6
2.
Składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy pracownika po rozwiązaniu jednej z umów o pracę
Od kilku miesięcy zatrudniamy pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/3 etatu) za wynagrodzeniem ustalonym w stałej miesięcznej wysokości (800 zł). Do końca marca br. (...)
str. 8
3.
Rozliczenie składkowo-podatkowe emeryta wykonującego dwie umowy zlecenia
Firma zatrudnia emeryta na umowę zlecenia za wynagrodzeniem w wysokości 1.000 zł. Z tego tytułu zgłosiła go do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Od (...)
str. 10
4.
Ustalenie obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy za członka rady nadzorczej
Członkowie rady nadzorczej podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy spółka powinna opłacać za nich składkę na Fundusz Pracy, jeśli ich wynagrodzenie (...)
str. 14
II.
Prawidłowe sporządzanie dokumentacji ubezpieczeniowej
1.1.
Termin sporządzania korekty dokumentów rozliczeniowych
Rozliczenie składek ZUS oraz wypłaconych przez płatnika w tym samym miesiącu zasiłków podlegających zaliczeniu na poczet składek następuje w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Deklarację rozliczeniową (...)
str. 16
1.2.
Zasady korygowania dokumentów rozliczeniowych
Sporządzając korektę dokumentów rozliczeniowych należy mieć na uwadze następujące zasady: 1) komplet dokumentów rozliczeniowych korygujących składa się z imiennych raportów miesięcznych, w których wystąpiły nieprawidłowości, (...)
str. 17
2.
Zgłaszanie płatników składek po zmianach zasad rejestracji w KRS
1) Zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności w formie jednoosobowej spółki z o.o. Czy po dokonaniu wpisu w KRS będę zwolniony z obowiązku sporządzenia i przekazania do (...)
str. 19
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Okoliczności uzasadniające przyjęcie uznaniowej premii miesięcznej przy obliczaniu zasiłków
Wypłacamy pracownikom kwartalną premię motywacyjno-uznaniową. W regulaminie premiowania zamieściliśmy zapis, że: "Premia ma charakter uznaniowy i nie może być przedmiotem roszczenia". Podstawę jej naliczenia stanowi (...)
str. 21
2.
Czy termin wypłaty składnika wynagrodzenia wpływa na ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego?
Nagrodę za 2014 r. wypłaciliśmy 10 lutego br. Kiedy należy uwzględnić ją w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Składnik wynagrodzenia wypłacany za okresy roczne, co do (...)
str. 23
3.
Uwzględnianie w podstawie wynagrodzenia chorobowego nagrody rocznej po zmianie wymiaru czasu pracy
Pracownik zatrudniony od 1 sierpnia 2014 r. pracował na 1/2 etatu. Od 1 lutego br. podwyższyliśmy mu wymiar czasu pracy do pełnego etatu. Obok wynagrodzenia (...)
str. 24
4.
Wynagrodzenie chorobowe po przejęciu firmy przez nowego pracodawcę
W dniu 2 marca br. na podstawie art. 231 § 1 K.p. przejęliśmy część pracowników innej firmy. Jeden z przejętych pracowników zachorował w lutym i przedłożył zaświadczenie lekarskie obejmujące również kilka (...)
str. 25
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Konsekwencje nieprawidłowego wykorzystywania przez pracownika zwolnienia od pracy
Przeprowadziliśmy kontrolę prawidłowości wykorzystywania przez pracownika zwolnienia lekarskiego od pracy obejmującego przełom miesięcy. W jej trakcie zostało ustalone, że wykonywał on w tym czasie umowę (...)
str. 27
2.
Wypłata zasiłku chorobowego w razie wypadku przy pracy spowodowanego nieumyślną winą pracownika
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. W protokole specjalista ds. bhp zaznaczył, że nieumyślnie przyczynił się on do wypadku poprzez swoją nieuwagę. Czy w takich okolicznościach (...)
str. 28
3.
Termin na złożenie wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego dla ubezpieczonych niebędących pracownikami
Ubezpieczeni niebędący pracownikami (np. prowadzący działalność gospodarczą, zleceniobiorcy) w celu uzyskania zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony w Kodeksie pracy jako okres: dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo (...)
str. 30
V.
Emerytury i renty
1.
Praca na zagranicznych statkach nie zawsze dla celów emerytalnych jest pracą w szczególnych warunkach
W latach 1984-1988 zatrudniony byłem jako marynarz u zagranicznego armatora. Czy okres tej pracy zostanie zaliczony do pracy w szczególnych warunkach? Praca wykonywana przez polskich (...)
str. 32
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Ustalenie terminu rozwiązania umowy przy wypowiedzeniu
Jak należy obliczać upływ okresu wypowiedzenia umowy o pracę liczonego w dniach roboczych? Umowa o pracę może zostać rozwiązana: na mocy porozumienia stron,   przez oświadczenie jednej ze (...)
str. 33
2.
Dopuszczalność zawierania umów na zastępstwo
1) Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego wystąpiła z wnioskiem o obniżenie na 20 miesięcy wymiaru etatu do 1/2. W tej sytuacji zamierzamy na pozostałą część etatu zatrudnić inną (...)
str. 34
3.
Skutki przekształcenia formy prowadzenia działalności gospodarczej
Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku ze zmianą formy prowadzenia działalności gospodarczej, z którą wiąże się zmiana numerów NIP i REGON? Czy z perspektywy pracowników mamy do czynienia (...)
str. 36
3.1.
Zmiana formy prowadzenia działalności
Pracodawca będący osobą fizyczną, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może przekształcić ją w jednoosobową spółkę kapitałową. Co więcej, podmiot ten automatycznie wstępuje w przewidziane przepisami podatkowymi prawa przekształcanego (...)
str. 36
3.2.
Przejęcie zakładu pracy
Nowo powstała spółka akcyjna przejmuje majątek pracodawcy, prowadzącego dotychczas jednoosobowo działalność gospodarczą oraz realizowane przez przejmowaną firmę zadania. Tym samym dochodzi do przejścia zakładu pracy (...)
str. 37
3.3.
Rozwiązanie umowy przed przejęciem
Nawet jeśli pracownicy zgodzą się na rozwiązanie umów o pracę za porozumieniem stron przed przejęciem zakładu przez nowego pracodawcę, a następnie zostaną ponownie zatrudnieni w spółce będącej następcą (...)
str. 38
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Kompensata za pracę wykonywaną w niedzielę
Pracownikowi zatrudnionemu w systemie równoważnym w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym zaplanowano czwartą z kolei niedzielę "pracującą". Jak należy ją skompensować? Nadmieniamy, że taka sytuacja wystąpiła na skutek pomyłki osoby (...)
str. 39
2.
Rozliczanie czasu pracy niepełnoetatowca w razie nieokreślenia limitu pracy ponadwymiarowej
Jak rozliczać czas pracy pielęgniarki zatrudnionej w szpitalu na 3/4 etatu, gdy nie ustalono limitu, po przekroczeniu którego przysługują jej dodatki? Nadmieniamy, że pracuje ona w rozkładzie (...)
str. 40
3.
Czas pracy przy wiosennych pracach sezonowych
Przyjmujemy pracowników do wiosennych prac polowych. W jakiej organizacji pracy najkorzystniej jest ich zatrudnić? Polskie prawo pracy różnicuje sytuację pracowników sezonowych tylko w zakresie ilości umów terminowych. (...)
str. 41
4.
Wykonywanie w dni świąteczne pracy polegającej na komunikowaniu się z odbiorcami zagranicznymi
Firma zajmująca się dystrybucją produktów krajowych zatrudnia pracowników ze znajomością języków obcych, którzy drogą telefoniczną lub przez e-mail oferują je odbiorcom zagranicznym. Czy mogą oni (...)
str. 43
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Uwzględnienie wynagrodzenia za dyżur w stawce urlopowej
Pracownik w trzech miesiącach poprzedzających planowy urlop wypoczynkowy kilkakrotnie dyżurował w zakładzie pracy, za co otrzymał wynagrodzenie. Czy kwoty te należy przyjąć do podstawy wynagrodzenia urlopowego, a jeśli (...)
str. 44
2.
Określenie w regulaminie terminu wypłaty wynagrodzenia
Czy poprawne jest sformułowanie postanowienia regulaminu pracy wskazujące, że wypłaty wynagrodzenia dokonuje się do 30. dnia miesiąca? Takie postanowienie regulaminu nie jest prawidłowe, gdyż termin (...)
str. 46
3.
Jak określić wynagrodzenie w umowie o pracę, brutto czy netto?
Osoby aplikujące do pracy bardzo często pytają o wynagrodzenie, które dostaną "do ręki", a więc po odliczeniach składkowo-podatkowych (tzw. netto). Czy przeliczoną w ten sposób (...)
str. 47
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Udzielanie urlopu i wypłata ekwiwalentu przy zatrudnieniu w systemie równoważnym
Jak udzielić urlopu oraz obliczyć ekwiwalent w przypadku zatrudnienia pracownika w systemie równoważnym w stałej organizacji pracy (po 8,5 godz. od poniedziałku do czwartku oraz 6 godz. w piątek)? (...)
str. 48
2.
Prawo do urlopu za okres absencji chorobowej
Na czas określony od 16 lipca do 30 listopada 2014 r. zatrudniliśmy pracownicę legitymującą się 3-letnim stażem urlopowym. Ze względu na stan ciąży umowa została przedłużona (...)
str. 49
3.
Czy udział dziecka w zajęciach przedszkolnych przerywa korzystanie z urlopu wychowawczego?
Pracodawca dowiedział się, że 3-letnie dziecko pracownicy korzystającej z urlopu wychowawczego uczęszcza do przedszkola. Czy zatrudnionej nadal przysługuje ten urlop? Jeśli pracownica zaprzestała osobistej opieki nad (...)
str. 51
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Obowiązek wprowadzenia usprawnień w celu dalszego zatrudniania pracownika niepełnosprawnego
Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy, jeśli zatrudnia na stanowisku magazyniera pracownika, który przedstawił orzeczenie o zakwalifikowaniu do lekkiego stopnia niepełnosprawności, a praca w magazynie jest (...)
str. 52
1.1.
Zaliczenie pracownika do osób niepełnosprawnych
Osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Tak stanowi art. 2a ust. 1 ustawy z (...)
str. 52
1.2.
Usprawnienia umożliwiające zatrudnianie pracownika niepełnosprawnego
Pracodawca ma obowiązek zapewnić niezbędne i racjonalne usprawnienia dla osoby niepełnosprawnej pozostającej z nim w stosunku pracy, uczestniczącej w procesie rekrutacji lub odbywającej szkolenie, staż, przygotowanie zawodowe albo praktyki (...)
str. 53
2.
Procedura odwołania Społecznego Inspektora Pracy
Czy można zakwestionować zorganizowane przez organizację związkową wybory Społecznego Inspektora Pracy? Jeżeli tak, to w jakiej formie i kto ma do tego prawo. Czy odwołanie (...)
str. 54
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Apteczki i punkty pierwszej pomocy w firmie
Czy istnieją przepisy zobowiązujące pracodawcę do zapewnienia apteczek i punktów do udzielania pierwszej pomocy na każdej kondygnacji budynku, w którym zakład pracy ma siedzibę? Przepisy bhp nie (...)
str. 56
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Ustalenie obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych
1) Spółka z o.o. zatrudnia pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach, za których opłaca składkę na FEP. Od marca br. funkcjonuje w niej program "Dobrowolnych odejść", w ramach którego (...)
str. 57
2.
Preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne dla rozpoczynającego działalność
1) Przedsiębiorca od kwietnia br. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej. W ramach tej działalności zamierza świadczyć usługi w zakresie doradztwa prawnego dla spółki, w której wcześniej (tj. w okresie od (...)
str. 58
3.
Wypłata zasiłku za każdy dzień choroby
Pracownik choruje od kilku tygodni. Obecnie otrzymaliśmy kolejne zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA. Wskazany w nim okres choroby rozpoczyna się w trakcie niezdolności do pracy orzeczonej poprzednim zaświadczeniem. (...)
str. 59
4.
Wskazania lekarskie zamieszczone na zwolnieniu ZUS ZLA a wypłata zasiłku chorobowego
1) Lekarz wystawił zwolnienie lekarskie, na którym zaznaczył, że w okresie choroby pracownik może chodzić. Czy w związku z tym może on przychodzić do firmy w celu podpisywania dokumentów? (...)
str. 60
5.
Zatrudnienie pracownicy w ciąży
1) Pracownica została zatrudniona na 3-miesięczny okres próbny. Po miesiącu pracy przedstawiła pracodawcy zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że jest w 10. tygodniu ciąży. Okres próbny upływa (...)
str. 60
6.
Dieta za 8-godzinną podróż służbową - raz jeszcze
Pracownik przebywał w krajowej podróży służbowej przez swoją rozkładową dniówkę, która trwała 8 godzin. Czy przysługuje mu dieta? Tak, jeżeli pracodawca nie zapewnił pracownikowi podczas podróży (...)
str. 61
7.
Wykonanie przez pracowników profilaktycznych badań okresowych i kontrolnych
1) Pracownica korzystająca z urlopu rodzicielskiego przed urodzeniem dziecka przebywała na zwolnieniu lekarskim obejmującym 33 dni. Po zakończeniu tego urlopu (od 14 kwietnia br.) zostanie na (...)
str. 61
8.
Rozliczanie podróży służbowych obywatela Ukrainy
Zatrudniliśmy obywatela Ukrainy, który wykonuje czynności na terenie swojego państwa. Jak rozliczać jego podróże służbowe? Według prawa wybranego przez strony. W ramach wzajemnej współpracy w dziedzinie stosunków (...)
str. 62
9.
Problematyka płacy minimalnej dla polskich kierowców przejeżdżających przez terytorium Niemiec
1) Czy obowiązująca w Niemczech stawka minimalna jest egzekwowana w przypadku przejazdów transgranicznych? Tak, według stanowiska strony niemieckiej przejazdy transgraniczne są objęte stawką minimalną. Od 1 stycznia (...)
str. 63
1.
Powołanie pracownika na ćwiczenia wojskowe
Na mocy delegacji zawartej w art. 101 ust. 10 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z (...)
str. 65
2.
Dni wolne od pracy
Pracodawca jest obowiązany udzielić zwolnienia od pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia na jeden dzień, jeżeli pracownikowi doręczono kartę powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych trwających (...)
str. 66
3.
Świadczenie rekompensujące za czas ćwiczeń wojskowych
Żołnierzowi rezerwy oraz osobie przeniesionej do rezerwy niebędącej żołnierzem rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe, z wyjątkiem ćwiczeń trwających do dwudziestu czterech godzin odbywających się w (...)
str. 66
4.
Urlop wypoczynkowy po okresie ćwiczeń wojskowych
Po powrocie do pracy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie niewykonywania pracy, w którym nie jest nabywane prawo do urlopu wypoczynkowego (np. ćwiczeń (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.