Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 10 (873) z dnia 01.04.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Czy koszty transportu można wykazywać na fakturze w odrębnej pozycji? - wyrok WSA
Nie ma przeszkód, aby elementy świadczenia złożonego (np. koszty transportu towaru) były wykazane na fakturze w odrębnej pozycji. (wyrok WSA w Bydgoszczy z 19 listopada (...)
str. 4
2.
Składka na FP za zleceniobiorców - komunikat i zmiana stanowiska ZUS
ZUS na swojej stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce Aktualności/Informacje, Komunikaty w dniu 13 marca 2015 r. poinformował, że zgodnie z aktualnie uzyskanym stanowiskiem Ministerstwa Pracy (...)
str. 5
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Rabat otrzymany z tytułu zrealizowania określonej wielkości zakupów - aspekt podatkowy i ewidencja księgowa
Nie jest rzadkością, że przedsiębiorcy, którzy dokonają zakupu towarów od dostawcy w określonej wysokości, uzyskują z tego tytułu tzw. rabat od obrotu. Faktury korygujące są (...)
str. 6
1.1.
Korekta VAT naliczonego
Gdy w związku ze zrealizowaniem określonego poziomu zakupów dostawca przyzna nabywcy rabat, co zostanie udokumentowane fakturą korygującą ("in minus"), po stronie nabywcy powstanie obowiązek skorygowania (...)
str. 6
1.2.
Moment korekty kosztów uzyskania przychodów w związku z otrzymanymi rabatami
W ustawach o podatku dochodowym brak jest przepisów, które regulowałyby kwestie związane z korektą kosztów uzyskania przychodów (czy korektą przychodów). Wzbudza to w praktyce wiele (...)
str. 7
1.3.
Ewidencja księgowa
Także w ustawie o rachunkowości brak jest regulacji, które wprost wskazywałyby, w jaki sposób jednostki powinny ujmować w księgach rachunkowych faktury korygujące koszty. Pomocna w (...)
str. 8
2.1.
Zasady dokonywania podziału wyniku finansowego netto
Uzyskany przez spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną wynik finansowy netto za dany rok obrotowy może wykazywać zysk lub stratę. Wynik ten może podlegać podziałowi (...)
str. 10
2.2.
Zasilenie kapitału rezerwowego lub zapasowego
Spółki z o.o. nie są zobligowane do tworzenia kapitału rezerwowego czy kapitału zapasowego. Kapitały te tworzą zatem na zasadzie dobrowolności i nie ma przeszkód, aby (...)
str. 11
2.3.
Zysk netto przekazany na dywidendę dla udziałowców/akcjonariuszy
Wspólnicy spółki z o.o. mają prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Kwota przeznaczona do podziału między wspólników nie (...)
str. 11
2.4.
Nagrody dla pracowników wypłacone z zysku netto
Jak wcześniej wspomnieliśmy, wypracowany przez jednostkę zysk netto może być przeznaczony również na wypłatę nagród dla pracowników. Nagrody te stanowią przychód pracowników i podlegają opodatkowaniu (...)
str. 15
2.5.
Zysk netto przeznaczony na inne cele
Zysk netto może zostać przeznaczony także na inne cele niż opisane we wcześniejszej części tego artykułu. Może on zostać przeznaczony np. na zasilenie ZFŚS. Może (...)
str. 16
III.
PODATEK VAT
1.
Wybrane interpretacje indywidualne Ministra Finansów
1.1.
Rozliczanie VAT w ramach odwrotnego obciążenia a ulga na złe długi
Jeżeli dłużnik nie zapłacił w terminie 150 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, zobowiązany jest do skorygowania odliczonego VAT. (...)
str. 17
1.2.
Odliczenie VAT poprzez korektę deklaracji
Jeżeli od dokonanego zakupu podatnik nie odliczył VAT, a prawo do odliczenia mu przysługiwało, może odliczyć VAT poprzez złożenie korekty deklaracji VAT. Korektę tę powinien (...)
str. 19
1.3.
Szkolenia finansowane ze środków publicznych a zwolnienie z VAT
Jeżeli podatnik świadczy usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, może do usługi zastosować zwolnienie z VAT, jeżeli usługa jest finansowana w całości, lub co najmniej (...)
str. 20
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Usługi biur rachunkowych - w pytaniach Czytelników
Prowadzę biuro rachunkowe. Dokumenty z danego miesiąca (np. dotyczące lutego br.) księguję w miesiącu następnym (w marcu) i - zgodnie z umową - klient zobowiązany (...)
str. 21
2.2.
Usługi doradcze świadczone dla kontrahenta zagranicznego a zwolnienie z VAT
Zamierzam rozpocząć świadczenie usług doradczych dla podatników zagranicznych. Czy w związku ze świadczeniem takich usług będę mógł korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na (...)
str. 23
2.3.
Odliczanie VAT, gdy podatnik wykonuje czynności opodatkowane i zwolnione z VAT
Wykonujemy głównie czynności zwolnione z VAT (usługi w zakresie opieki medycznej); czynności opodatkowane stanowią niewielki udział całej sprzedaży. Nie rozliczamy VAT. Czy to prawda, że (...)
str. 24
2.4.
Pożyczka udzielona wspólnikom a VAT
Sp. z o.o. prowadząca wyłącznie sprzedaż opodatkowaną zawarła jednorazowo umowy oprocentowanej pożyczki ze swoimi udziałowcami. Wysokość odsetek ustalono na poziomie oprocentowania kredytu w rachunku bieżącym (...)
str. 26
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Z wyjaśnień organów podatkowych
1.1.
Świadczenia urlopowe wypłacone przez pracodawcę zatrudniającego powyżej 20 pracowników a koszty podatkowe
Wartość wypłaconego świadczenia urlopowego może być kosztem uzyskania przychodów wyłącznie wtedy, gdy możliwość wypłaty takiego świadczenia przewiduje ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Takim świadczeniem (...)
str. 28
1.2.
Używanie cudzych pomieszczeń bez zapłaty z tego tytułu wynagrodzenia a przychód z nieodpłatnych świadczeń
Spółka, która korzysta nieodpłatnie z cudzych pomieszczeń, a w zamian za to obniża cenę za usługę, świadczoną na rzecz właścicieli tych pomieszczeń, nie uzyskuje przychodu (...)
str. 29
1.3.
Pożyczka zaciągnięta w walucie obcej i jej spłata w złotówkach a różnice kursowe
Podatkowe różnice kursowe mogą powstać wyłącznie wtedy, gdy płatności związane z daną transakcją dokonywane są w walutach obcych. Nie stanowią natomiast podatkowych różnic kursowych różnice (...)
str. 31
1.4.
Jakiego rodzaju kosztem podatkowym są czynsze najmu pomieszczeń podnajmowanych innym podmiotom?
Czynsze najmu pomieszczeń podnajmowanych innym podmiotom wiążą się w sposób pośredni z prowadzoną działalnością i nie można ich przypisać do konkretnych przychodów. Czynsze te należy (...)
str. 32
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Stosowanie przepisów o niedostatecznej kapitalizacji w przypadku straty powodującej ujemną wartość kapitałów własnych spółki z o.o.
Spółka z o.o. na koniec 2014 r. wykazała stratę, a w jej konsekwencji wielkość kapitałów własnych spółki osiągnęła wartość ujemną. Spółka spłaca pożyczkę udzieloną jej (...)
str. 33
2.2.
Zawiadomienie o kwartalnym rozliczaniu zaliczek na podatek dochodowy przez spółkę rozpoczynającą działalność
Zamierzamy założyć spółkę z o.o. Chcielibyśmy, aby w swoim pierwszym roku podatkowym i w następnych latach zaliczki na podatek dochodowy spółka opłacała w trybie kwartalnym. Przepisy ustawy o PDOP uzależniają taką (...)
str. 35
2.3.
Zapłata odsetek za zwłokę na rzecz zagranicznego podmiotu - czy potrącać podatek?
Spółka z o.o. posiada kontrahentów w innych krajach, głównie zaś w Niemczech. Zdarza się, iż z tytułu opóźnienia w płatnościach obciążani jesteśmy odsetkami za zwłokę. Czy wypłacając takie odsetki zobowiązani (...)
str. 37
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Dopłata do wypoczynku dzieci a zwolnienie od podatku dochodowego - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Jednym z warunków, aby dopłata do zorganizowanego wypoczynku dziecka była zwolniona z PIT, jest to, aby dziecko nie ukończyło 18 lat. Przy ustaleniu, czy ten (...)
str. 39
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Ujmowanie w księdze przychodów i rozchodów wydatków na samochody
Zajmujemy się auto handlem. Niektóre samochody osobowe przeznaczone do odprzedaży wykorzystujemy do bieżących potrzeb (np. do wyjazdów służbowych). Nie prowadzimy ewidencji przebiegu pojazdu, a od wydatków (...)
str. 40
2.2.
Najem samochodu za granicą a prowadzenie "kilometrówki"
Pracownik wyjechał w delegację zagraniczną, podczas której wynajął samochód. Za tę usługę otrzymaliśmy dokument wraz z załącznikiem, w którym podano ilość przejechanych kilometrów, markę samochodu, dane osoby, która (...)
str. 42
2.3.
100% wpłaty przed wykonaniem usługi a moment powstania przychodu z działalności gospodarczej
W ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej organizuję kongresy i z tego tytułu pobieram opłaty od uczestników. Nie mam obowiązku stosowania kasy fiskalnej, a podatek dochodowy (...)
str. 45
2.4.
Konsekwencje przekazania pracownikowi informacji PIT-11 bez podpisu płatnika
Informacje PIT-11 za 2014 r. wysłaliśmy do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Niestety, przez nieuwagę, na przekazanym pracownikowi egzemplarzu papierowym PIT-11 nie złożono podpisu płatnika. W poz. G wpisano (...)
str. 47
2.5.
Rozliczenie niani w zeznaniu PIT-36 za 2014 r.
W ostatnim kwartale 2014 r. zatrudniłam nianię na podstawie umowy uaktywniającej, z wynagrodzeniem wyższym od minimalnej płacy krajowej. W trakcie roku niania nie opłacała miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, (...)
str. 48
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Korekty odpisów amortyzacyjnych w związku z otrzymaniem dotacji należy dokonać bieżąco - kolejny wyrok NSA
Korekty dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych, o taką ich część, jaka odpowiada udziałowi otrzymanej dotacji w wartości początkowej środka trwałego, należy dokonać w miesiącu otrzymania tych środków. (...)
str. 51
2.
Remont i ulepszenie środka trwałego użytkowanego na podstawie umowy leasingu finansowego
Spółka korzysta na podstawie umowy leasingu finansowego z budynku wraz z przynależnym gruntem. Od leasingowanego budynku spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Obecnie trwa budowa parkingu oraz (...)
str. 53
3.
Zmiana od 2015 r. częstotliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych
W ubiegłych latach odpisów amortyzacyjnych dokonywaliśmy co miesiąc. Czy można od 2015 r. przejść na naliczanie odpisów raz w roku? Podatnik może od początku danego (...)
str. 54
4.
Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie części budynku daje możliwość rozpoczęcia jego amortyzacji - interpretacja indywidualna
Jeżeli część budynku zostanie uznana formalnie za kompletną i zdatną do użytku, a w konsekwencji przekazana do użytkowania, to oznacza, że spełnia definicję środka trwałego. (...)
str. 55
VII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Stanowisko KRUS w sprawie rolnika wykonującego umowę zlecenia
W wyniku zmian w przepisach od 1 stycznia 2015 r. rolnik lub domownik ubezpieczony w KRUS, który równolegle z prowadzeniem działalności rolniczej podjął też dodatkową (...)
str. 56
2.
Ubezpieczenia w ZUS dla osoby na świadczeniu przedemerytalnym
Pobieram świadczenie przedemerytalne i zamierzam podjąć dodatkową pracę. Czy z tytułu jej wykonywania będę podlegał obowiązkowi ubezpieczeń w ZUS? Z pytania nie wynika, na jakiej (...)
str. 57
3.
Czy za zleceniobiorców odprowadzać składki na FGŚP?
Sporadycznie zatrudniamy osoby z zewnątrz na podstawie umów zlecenia, dla których jest to jedyne źródło przychodu. Od wypłacanych im wynagrodzeń za ich wykonanie nie naliczaliśmy (...)
str. 59
4.
Zasiłek macierzyński dla zleceniobiorcy za okres odpowiadający okresowi urlopu ojcowskiego
Zleceniobiorca, podlegający od kilku miesięcy ubezpieczeniom społecznym (w tym chorobowemu), złożył wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu ojcowskiego. Czy należy wypłacić ten zasiłek, (...)
str. 60
5.
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek dla 50-latka za okres pobytu w szpitalu
Pracownik urodzony w grudniu 1964 r. jest niezdolny do pracy z powodu choroby od 9 lutego br. Od początku choroby przebywa w szpitalu. Łącznie otrzymaliśmy (...)
str. 61
VIII.
PRAWO PRACY
1.
Stosowanie limitu umów na czas określony
Zatrudnialiśmy pracownicę na okres próbny od 10 stycznia 2011 r. do 10 kwietnia 2011 r., a następnie podpisaliśmy z nią umowę na czas określony od dnia 11 kwietnia 2011 r. (...)
str. 62
2.
Rozliczenie czasu pracy pracownika w razie rozwiązania stosunku pracy w trakcie okresu rozliczeniowego
W firmie obowiązuje dwumiesięczny okres rozliczeniowy i pracownicy wykonują pracę w podstawowej organizacji pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Czasami zdarza się, że pracują (...)
str. 63
3.
Czy wypłacić wynagrodzenie za niedzielę, jeśli przez resztę miesiąca pracownik chorował?
Pracownica będąca na urlopie wychowawczym do 31 stycznia 2015 r. przedłożyła nam zwolnienie lekarskie obejmujące okres od 2 do 28 lutego br. 1 luty był (...)
str. 65
IX.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ewidencja księgowa oraz prezentacja w sprawozdaniu finansowym podatku dochodowego od osób prawnych
Spółka z o.o. w latach ubiegłych ponosiła stratę podatkową i bilansową. Za 2014 r. wystąpił zysk oraz dochód podatkowy. Czy jeżeli w wyniku rozliczenia strat (...)
str. 66
2.
Badanie sprawozdania finansowego oddziału przedsiębiorcy zagranicznego
Jesteśmy oddziałem utworzonym w Polsce przez zagraniczną spółkę akcyjną, która posiada siedzibę w Niemczech. Czy sprawozdanie finansowe naszego oddziału podlega badaniu przez biegłego rewidenta? Oddział w Polsce zajmuje (...)
str. 69
3.
Sprawozdanie finansowe po zmianie zasad wyceny aktywów
Jednostka w roku 2013 odpisywała koszty zakupu materiałów bezpośrednio w koszty. W roku 2014 (na podstawie decyzji kierownika jednostki) koszty zakupu materiałów odpisywano w stosunku do wartości zużytych materiałów. (...)
str. 70
4.
Przekwalifikowanie środka trwałego do inwestycji
Zamierzamy przekwalifikować środek trwały (budynek) do inwestycji w nieruchomości wycenionej według wartości rynkowej. Jakich zapisów należy w związku z tym dokonać w księgach rachunkowych oraz jak rozliczać amortyzację dla (...)
str. 72
5.
Faktura za usługę otrzymana po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego
Pod koniec marca br. po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2014 r. otrzymaliśmy fakturę dotyczącą usługi remontowej wykonanej w grudniu ubiegłego roku. Jak ją zaksięgować? Czy koniecznie przez (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.