Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 12:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 7 (385) z dnia 01.04.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
ZUS potwierdza stanowisko redakcji w sprawie stosowania zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP
1. Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP po urlopie związanym z rodzicielstwem Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników (...)
str. 4
2.
Zleceniodawca będący osobą fizyczną niezatrudniający pracowników opłaca składkę na FP za zleceniobiorców - zmiana stanowiska ZUS
Zleceniodawca będący osobą fizyczną niezatrudniający pracowników jest obowiązany - począwszy od składek za marzec 2015 r. - do opłacania składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę, (...)
str. 7
3.
Składki ZUS od dodatków za nadgodziny wypracowane we wcześniejszym miesiącu
Pod koniec lutego 2015 r. dokonaliśmy wypłaty dodatków za godziny nadliczbowe, które wystąpiły w styczniu br. Kiedy uwzględnić te kwoty w podstawie wymiaru składek ZUS? (...)
str. 9
4.
Odroczenie terminu płatności składek ZUS
1) Jesteśmy spółką zatrudniającą pracowników. Od początku prowadzenia działalności składki ZUS opłacamy terminowo. Obecnie nasz główny kontrahent nie wywiązuje się ze zobowiązań finansowych, dlatego nie (...)
str. 10
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Oskładkowanie i opodatkowanie kosztu dojazdu pracowników do pracy
1) Pracodawca zamierza określonej grupie pracowników, którzy wyrazili zgodę, zapewnić dojazd do pracy wykupując usługę u prywatnego przewoźnika (koszt dowozu określony jest na konkretnego pracownika). (...)
str. 12
2.
Przyznawanie pracownikom dodatkowym świadczeń z okazji Świąt Wielkanocnych
W związku z przypadającymi w kwietniu br. Świętami Wielkanocnymi przypominamy, że przyznane pracownikom z tego tytułu dodatkowe świadczenia mogą być wyłączone z oskładkowania i opodatkowania, (...)
str. 14
3.
Ograniczenie podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym
Pracownica w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2015 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Uzupełnione wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze w podstawie zasiłków
Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu był niezdolny do pracy z powodu choroby przez kilka dni marca br. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić m.in. wynagrodzenie za (...)
str. 18
2.
Wliczanie do podstawy wymiaru zasiłków wynagrodzenia godzinowego oraz premii ustalonej od stawki godzinowej
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie określone w stawce godzinowej oraz premię miesięczną w wysokości 12% tej stawki. W regulaminie premiowania nie zamieszczono żadnego zapisu dotyczącego pomniejszania premii (...)
str. 19
3.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą
1) Osoba prowadząca od kilku miesięcy działalność gospodarczą podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Po podjęciu działalności opłacała składki na preferencyjnych warunkach, (...)
str. 20
4.
Nagroda z okazji "Dnia Nauczyciela" w podstawie wymiaru świadczenia za czas choroby
1) Czy nagroda przyznana nauczycielowi z okazji Dnia Edukacji Narodowej powinna być uwzględniana w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków? Tak. Generalnie do podstawy wymiaru (...)
str. 24
5.
Sprawdź wskaźnik waloryzacji podstawy świadczenia rehabilitacyjnego w II kwartale 2015 r.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji wskaźnikiem obowiązującym w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień przyznanego świadczenia (art. 19 ust. 2 ustawy zasiłkowej). (...)
str. 25
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dziecka pracujących na tej samej zmianie
Pracownik świadczy pracę od poniedziałku do piątku od 600 do 1400, czasem także w soboty. W marcu br. złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego za (...)
str. 27
2.
Zasiłek macierzyński dla ojca dziecka w razie rozwiązania umowy o pracę po udzieleniu urlopu ojcowskiego
Udzieliliśmy pracownikowi dwa tygodnie urlopu ojcowskiego na kilkumiesięczne dziecko, który miał zakończyć się 5 kwietnia br. Pracownik wystąpił o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem (...)
str. 29
V.
Emerytury i renty
1.
Renta z tytułu niezdolności do pracy dla osoby z krótkim stażem
Od 2009 r. zatrudniamy pracownika (absolwenta liceum), dla którego jesteśmy pierwszym pracodawcą. W związku z niezdolnością do pracy zamierza on ubiegać się o rentę. Z (...)
str. 29
2.
Kiedy do ustalenia emerytury ZUS przyjmie minimalne wynagrodzenie w miejsce brakujących zarobków?
Pracownik planuje złożyć wniosek o emeryturę. Do ustalenia jej wysokości zamierza wnioskować o przyjęcie zarobków z okresu 20 lat kalendarzowych. Z przedkładanych dokumentów wynika, że (...)
str. 31
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Skuteczność porozumienia stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę
Pracodawca ograniczający zatrudnienie zaproponował pracownicy będącej w wieku przedemerytalnym rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 31 stycznia br. Następnie zmienił proponowany termin (...)
str. 32
2.
Wskazanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony
Pracodawca wypowiedział umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony wskazując jako powód niewywiązywanie się przez pracownika z powierzonych obowiązków. Pracownik odwołał się do sądu pracy (...)
str. 33
3.
Zatrudnienie pracownicy powracającej do pracy po urlopie wychowawczym
W firmie zatrudniającej ponad 30 osób kilka z nich przebywa na urlopach wychowawczych. Dwóm pracownicom urlopy te dobiegają końca w czerwcu br. Pracodawca od roku prowadzi inny rodzaj (...)
str. 36
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Zasady ustalania i zmiany rozkładów czasu pracy w systemie zmianowym
W jaki sposób ustalać rozkłady czasu pracy pracowników zatrudnionych w systemie podstawowym, jeśli część z nich wykonuje powierzone obowiązki na dwie lub okresowo nawet na trzy zmiany? Czy (...)
str. 38
2.
Stosowanie okresu rozliczeniowego obejmującego części miesięcy kalendarzowych
1) Wprowadziliśmy okres rozliczeniowy rozpoczynający się i kończący w trakcie kolejnych miesięcy kalendarzowych. Czy jest to prawidłowe? Kiedy przy tak ustalonych okresach rozliczeniowych należy wypłacać (...)
str. 41
3.
Ustalanie wymiaru dla pracujących w równoważnym systemie czasu pracy
Wprowadziliśmy system równoważny w wariancie podstawowym w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Pracujemy po 8,5 godziny od poniedziałku do czwartku oraz 6 godzin w piątek, co daje (...)
str. 43
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie określone w stałej miesięcznej wysokości w razie absencji chorobowej
1) Pracownik od 1 do 30 marca 2015 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a 31 marca (wtorek) świadczył pracę. Czy przysługuje mu wynagrodzenie za ten (...)
str. 44
2.
Ustalanie wynagrodzenia urlopowego po zmianie etatu i wysokości wynagrodzenia za pracę
Pracownik był zatrudniony na 1/4 etatu za wynagrodzeniem wynoszącym 600 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2015 r. pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy z miesięczną (...)
str. 46
3.
Zapewnienie pracownikowi wynagrodzenia za pracę na poziomie minimalnym
Urząd miasta wypłaca pracownikom zatrudnionym w ramach robót publicznych wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 1.459 zł oraz dodatek stażowy stanowiący 20% tego wynagrodzenia. Czy jest to prawidłowe z punktu widzenia (...)
str. 47
4.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
Jak obliczyć ekwiwalent za urlop przy wynagrodzeniu wynoszącym 1.500 zł miesięcznie oraz stałej 10% stawce premii, a jak gdy oprócz wymienionych składników, w poprzednim okresie (...)
str. 49
5.
Potrącenia na poczet egzekucji komorniczej z różnych świadczeń wypłaconych w tym samym miesiącu
1) Wynagrodzenie pracownika, który zamierza przejść na emeryturę jest zajęte na poczet należności niealimentacyjnych. Pracownik w tym samym miesiącu kalendarzowym otrzyma wynagrodzenie za pracę, ekwiwalent za (...)
str. 50
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Czy jest dopuszczalne pobranie od pracowników odcisków linii papilarnych?
Pracodawca zamierza zakupić dla firmy urządzenie do skanowania linii papilarnych palców pracowników oraz stosować je do kontroli czasu pracy. Czy korzystanie z takiego czytnika w wymienionym celu (...)
str. 52
2.
Postępowanie pracodawcy wobec pracownika będącego pod wpływem "dopalaczy"
Pracownik przebywał w pracy będąc pod wpływem "dopalaczy", które prawdopodobnie zażył w czasie wykonywania obowiązków. Czy i w jakiej formie pracodawca może kontrolować fakt ewentualnego (...)
str. 53
3.
Powoływanie ABI przez pracodawcę niebędącego osobą fizyczną - stanowisko GIODO
Od 1 stycznia 2015 r. zasady powoływania administratora bezpieczeństwa informacji reguluje nowy art. 36a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1182 ze zm.), (...)
str. 55
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych pracującym przy komputerze
Czy pracownikowi spółki komunalnej podlegającemu przepisom tzw. ustawy kominowej, przysługuje zwrot za zakup okularów zgodnie z przepisami bhp dotyczącymi pracy przy monitorach komputerowych? Tak, jeśli (...)
str. 56
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Osoby objęte ubezpieczeniem wypadkowym
Obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, które są: pracownikami, członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobami wykonującymi pracę na (...)
str. 57
2.
Rodzaje świadczeń przysługujących z ubezpieczenia wypadkowego
Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, do których należą: zasiłek chorobowy - dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy (...)
str. 57
3.
Okres obowiązywania stopy procentowej składki wypadkowej
Wysokość stopy procentowej składki wypadkowej jest zróżnicowana i wynosi od 0,40% do 8,12% podstawy wymiaru (art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy o sus). Jest (...)
str. 58
4.
Ustalenie stopy procentowej składki wypadkowej na rok 2015/2016
4.1. Ustalenie liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego Sposób ustalenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe uzależniony jest od liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez danego płatnika (...)
str. 59
4.1.
Ustalenie liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego
Sposób ustalenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe uzależniony jest od liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez danego płatnika do ubezpieczenia wypadkowego. Na rok składkowy 2015/2016 liczbę (...)
str. 59
4.2.
Płatnicy samodzielnie ustalający wysokość stopy procentowej składki wypadkowej
Płatnik wpisany do rejestru REGON zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek zgłaszającego do (...)
str. 61
4.3.
Płatnicy składek, którym ZUS ustali stopę procentową składki wypadkowej
Płatnikowi podlegającemu wpisowi do rejestru REGON zgłaszającemu do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, który był obowiązany do przekazywania informacji ZUS IWA przez trzy kolejne, (...)
str. 64
5.
Sankcje z tytułu nieprawidłowego ustalenia stopy procentowej składki wypadkowej
Płatnik składek, który nieprawidłowo ustali liczbę ubezpieczonych lub grupę działalności, obowiązany jest po stwierdzeniu nieprawidłowości ponownie ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe we własnym (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 1 kwietnia 2015 r. zmiana załącznika określającego stopy procentowe składki wypadkowej
W Dzienniku Ustaw z dnia 18 marca 2015 r., pod poz. 379 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 marca 2015 r. (...)
str. 66
2.
W dniu 30 kwietnia br. mija termin na przekazanie do PFRON sprawozdań finansowych za 2014 r.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w dniu 5 marca br. na stronie internetowej www.pfron.org.pl zamieścił komunikat w sprawie terminu składania sprawozdań finansowych za 2014 r. (...)
str. 66
3.
Od 1 kwietnia br. wzrosną kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
Minister Pracy i Polityki Społecznej na podstawie art. 14 ust. 9 ustawy wypadkowej ogłosił w obwieszczeniu z dnia 26 lutego 2015 r. kwoty jednorazowych odszkodowań (...)
str. 67
4.
Bez zmian wysokość odsetek za zwłokę
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 3-4 marca 2015 r. obniżyła o 0,50 punktu procentowego stopy procentowe. Obniżka ta nie wpłynęła jednak na wysokość (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.