Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 6 (390) z dnia 20.03.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Terminy prac bilansowych w marcu 2015 r.
Do tego dnia trzeba sporządzić zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej za 2014 r. Według ustawy o rachunkowości zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej sporządza się przynajmniej (...)
str. 4
II.
Ujęcie i rozliczenie w księgach rachunkowych podatku dochodowego od osób prawnych za 2014 r.
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym (zeznanie CIT-8) (...)
str. 6
1.
Ujęcie w księgach rachunkowych zaliczek na podatek w trakcie roku
Zasadniczo przepisy ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych nakładają na podatników obowiązek odprowadzania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy. Obecnie – na podstawie (...)
str. 7
2.
Rozliczenie podatku na dzień bilansowy i prezentacja w sprawozdaniu finansowym
Zaliczkę na podatek dochodowy od osób prawnych za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku (...)
str. 8
3.
Alternatywny sposób rozliczania uproszczonych zaliczek na podatek
Zaliczki na podatek dochodowy opłacane w sposób uproszczony można również księgować na koncie 65 "Pozostałe rozliczenia międzyokresowe". W takim przypadku ewidencja zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 1/12 (...)
str. 11
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
III.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2014 r.
1.
Prezentacja w bilansie towaru zakupionego w celu przekazania go w formie darowizny
Spółka zakupiła w grudniu 2014 r. komputer z przeznaczeniem na darowiznę. Faktura do jednostki wpłynęła w grudniu. W 2015 r. komputer przekazała w formie darowizny (...)
str. 12
2.
Kompensata należności i zobowiązań z tym samym kontrahentem i ich prezentacja w bilansie
Na koncie imiennym odbiorcy na dzień bilansowy figuruje należność od odbiorcy (już wymagalna) wynikająca z konkretnej nieuregulowanej faktury za dostawę towarów, a jednocześnie firma ma (...)
str. 14
3.
Rozliczenia międzyokresowe przychodów w sprawozdaniu finansowym
W jakiej pozycji bilansu wykazać rozliczenia międzyokresowe przychodów? Uwzględniając obowiązujące w rachunkowości zasady, tj. memoriału (art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości) i współmierności (art. (...)
str. 16
4.
Wycena na dzień bilansowy zobowiązania z tytułu kredytu waloryzowanego kursem waluty obcej
W 2008 r. zaciągnęliśmy kredyt w złotówkach, denominowany we frankach szwajcarskich (CHF) na zakup lokalu użytkowego. Kredyt był wypłacany w czterech transzach. Jak ująć w (...)
str. 17
5.
Różnice kursowe powstałe z wyceny bilansowej zobowiązania wobec krajowego kontrahenta
Firma otrzymała od krajowego dostawcy fakturę w euro, przy czym VAT jest wyrażony w złotówkach, a wartość netto i brutto w euro. Czy różnice kursowe (...)
str. 19
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Przyznane przez ubezpieczyciela odszkodowanie za powypadkową naprawę samochodu
W grudniu 2014 r. samochód służbowy naszej spółki uległ wypadkowi i z tego tytułu towarzystwo ubezpieczeniowe przyznało nam w 2015 r. odszkodowanie. Do którego roku zakwalifikować przychód z tytułu odszkodowania? Naprawę powypadkową (...)
str. 21
2.
Wykup maszyny z leasingu finansowego z zamiarem jej sprzedaży w tym samym miesiącu
Firma budowlana wykupiła z leasingu maszynę za kwotę przewidzianą w umowie leasingu (bilansowo – finansowego, a podatkowo – operacyjnego). W momencie zakupu firma miała już nabywcę na tę maszynę. (...)
str. 23
3.
Rozliczanie odchyleń od cen ewidencyjnych półproduktów
Półprodukty ujmujemy w cenach ewidencyjnych różniących się od ich rzeczywistego kosztu wytworzenia. Mamy problem z rozliczaniem na koniec okresu sprawozdawczego odchyleń od cen ewidencyjnych. Odchylenia (...)
str. 25
4.
Dodatek stażowy za trzy lata wstecz wypłacony na podstawie wyroku sądu
Sąd przyznał byłej pracownicy dodatek stażowy za trzy lata wstecz od daty rozwiązania umowy o pracę. Jak ująć wypłatę takiego dodatku w księgach rachunkowych – jako świadczenie (...)
str. 27
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.1.
Zestaw komputerowy jako środek trwały
Jeśli w świetle ustawy o rachunkowości zestaw komputerowy spełnia wymagania określone w art. 3 ust. 1 pkt 15 tej ustawy, to stanowi środek trwały jednostki. (...)
str. 30
1.2.
Niewielkie wydatki na ulepszenie zestawu komputerowego
Do jednego z naszych zestawów komputerowych, zaliczonych do środków trwałych, zakupiliśmy dodatkowe części. Według opinii informatyka dokonaliśmy modernizacji zestawu komputerowego. Wartość wszystkich zakupionych części to (...)
str. 30
1.3.
Wymiana części składowej zestawu komputerowego
Spółka posiada w ewidencji środków trwałych zestawy komputerowe składające się z jednostki centralnej, monitora i klawiatury. Czy w przypadku wymiany jednostki centralnej spółka powinna dokonać (...)
str. 31
2.
Zakup i montaż bramy garażowej rozliczany jako koszt ulepszenia budynku
Dokonaliśmy zakupu i montażu bramy garażowej w naszym budynku. Czy taka brama powinna zwiększyć wartość budynku? Wcześniej w budynku nie było takiej bramy. Do której (...)
str. 32
3.
Wyksięgowanie niskocennych składników z ewidencji bilansowej
Prowadzimy pozabilansową ewidencję ilościowo-wartościową niskocennych składników majątku o wartości równej lub niższej od 300 zł oraz ewidencję bilansową dla niskocennych składników o wartości powyżej 300 (...)
str. 33
4.
Ewidencja zakupu telefonu służbowego częściowo sfinansowanego przez pracownika
Nasz pracownik będzie miał wymieniony telefon służbowy, chciałby jednak otrzymać nowocześniejszy model niż jest oferowany standardowo w ramach abonamentu. W związku z tym gotowy jest (...)
str. 34
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Środek trwały wytworzony we własnym zakresie, nieprzyjęty do używania na dzień bilansowy
Rozpoczęliśmy budowę magazynu we własnym zakresie. Rok obrotowy naszej firmy jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Do końca grudnia ponieśliśmy koszty projektu, pozwoleń oraz prac związanych (...)
str. 35
2.
Zobowiązanie z tytułu kredytu długoterminowego i odsetki nienotyfikowane na dzień bilansowy przez bank
Czy kredyt długoterminowy (obrotowy), tj. zaciągnięty w tym roku na 3 lata, należy w bilansie rozdzielić i część kredytu wykazać jako krótkoterminowy? Co z odsetkami (...)
str. 36
3.
Towary ujmowane w stałych cenach ewidencyjnych
W jakiej wartości zaprezentować towary w bilansie, gdy ich bieżącą ewidencję prowadzi się w stałych cenach ewidencyjnych? W aktywach bilansu towary wykazuje się według cen (...)
str. 38
4.
Odpis aktualizujący wartość należności
Utworzyliśmy odpis aktualizujący na należność od odbiorcy w wysokości całej należności, tj. w kwocie 30.000 zł. Gdzie ten odpis pokazać w bilansie? Odpisy aktualizujące wartość (...)
str. 39
5.
Środki pieniężne na rachunku bankowym ZFŚS
Gdzie w bilansie prezentuje się saldo Wn konta "Rachunek bankowy środków ZFŚS"? Saldo Wn konta 13-5 "Inne rachunki bankowe" (w analityce: Rachunek bankowy wyodrębnionych środków (...)
str. 39
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Zasady funkcjonowania konta 860 "Wynik finansowy"
W samorządowych zakładach budżetowych wynik finansowy ustalany jest na koncie 860 "Wynik finansowy". Opis konta 860 został zamieszczony w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra (...)
str. 40
2.
Zamknięcie kont wynikowych i ustalenie wyniku w zależności od sposobu ewidencji kosztów
Dla samorządowych zakładów budżetowych, jako obowiązkowe wprowadzono stosowanie wariantu porównawczego obliczania wyniku finansowego. Wynika to ze wzoru rachunku zysków i strat, określonego dla tych jednostek (...)
str. 41
3.
Przykład ustalenia wyniku i sporządzania rachunku zysków i strat w zakładzie prowadzącym konta zespołu 4
Przykład I. Założenia: 1. Na koniec roku budżetowego (2014 r.) obroty poszczególnych kont wynikowych samorządowego zakładu budżetowego przedstawiały się następująco: Nr konta Nazwa konta Obroty (...)
str. 42
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VI.
Rzeczowe aktywa trwałe według MSR – utrata wartości Część I
Utrata wartości stanowi jeden z trudniejszych obszarów rachunkowości rzeczowych aktywów trwałych (RAT). Regulacje dotyczące tego zagadnienia zostały zawarte w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 36 "Utrata wartości (...)
str. 46
1.
Kiedy następuje utrata wartości składnika aktywów?
MSR 36 nie definiuje wprost pojęcia "utrata wartości". Biorąc pod uwagę zapisy tego standardu można określić utratę wartości jako sytuację, gdy wartość bilansowa określonego składnika (...)
str. 46
2.
Identyfikacja składników RAT podlegających testom na utratę wartości
MSR 36 wiąże konieczność przeprowadzenia testu na utratę wartości z wystąpieniem przesłanek, które mogą sugerować, że nastąpiła utrata wartości. Ich brak (jak również brak innych (...)
str. 47
3.
Przesłanki utraty wartości a zdarzenia po dniu bilansowym
W niektórych sytuacjach informacje dotyczące potencjalnej utraty wartości mogą dotrzeć do jednostki po dniu bilansowym, jednak przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego do publikacji przez kierownictwo. W (...)
str. 52
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Zaliczki wypłacone wspólnikom w ciągu roku obrotowego przewyższające zysk spółki
Wspólnicy spółki komandytowej pobierali w ciągu roku zaliczki na poczet zysku. W jakiej pozycji bilansu wykazać wypłacone zaliczki przewyższające wypracowany przez tę spółkę zysk? Kwoty pobrane w ciągu (...)
str. 54
2.
Zakup i sprzedaż samochodu w tym samym miesiącu
Prowadzimy działalność handlową. Kupiliśmy samochód osobowy z zamiarem jego sprzedaży w tym samym miesiącu. Czy potraktować tę operację jako zakup i sprzedaż środka trwałego, czy towaru? Środki trwałe, (...)
str. 54
3.
Sprzedaż know-how uzyskanego we własnym zakresie
Jak zaksięgować sprzedaż know-how uzyskanego we własnym zakresie? Czy przed dokonaniem sprzedaży wartość know-how należy wprowadzić do wartości niematerialnych i prawnych? Przez pojęcie know-how rozumie się (...)
str. 55
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Jak ustalić normy ubytków naturalnych powstałych podczas transportu i rozładunku towarów?
Prowadzimy handel hurtowy artykułami opałowymi. Podczas inwentaryzacji tych towarów powstają różnice ilościowe wynikające z ich transportu i rozładunku. Kwalifikujemy je jako ubytki naturalne. Jak ustalić oraz określić (...)
str. 55
2.
Pobrana przez bank prowizja za 2014 r. – ewidencja i wpływ na sprawozdanie finansowe
Na potwierdzeniu salda z banku prowadzącego rachunek figuruje należność z tytułu prowizji (saldo minusowe w kwocie 40 zł), czyli niezapłacona na koniec roku prowizja. Jak taką prowizję ująć w księgach (...)
str. 57
3.
Ujęcie w księgach rachunkowych faktury korygującej VAT "in plus", dotyczącej zakupów w roku ubiegłym
Otrzymałam w styczniu 2015 r. fakturę korygującą "in plus" z datą wystawienia styczeń 2015 r. Dotyczy ona faktury pierwotnej wystawionej w grudniu 2014 r. Przyczyną korekty jest pomyłka w stawce VAT. Jak (...)
str. 58
4.
Faktura sprzedaży towarów wystawiona w następnym roku a moment zaksięgowania przychodów ze sprzedaży
Fakturę sprzedaży wystawiliśmy w styczniu 2015 r., przy czym wydanie towaru nastąpiło w grudniu 2014 r. Czy na podstawie takiej faktury możemy zaksięgować przychody ze sprzedaży w 2014 r., czy powinniśmy (...)
str. 59
5.
Rozliczenia z pracownikami z tytułu nieodpłatnego używania samochodów służbowych w celach prywatnych
Jak zaksięgować kwoty (ryczałty) za nieodpłatne korzystanie z samochodów służbowych w celach prywatnych, doliczane pracownikom do przychodów ze stosunku pracy? Udostępnianie pracownikowi bezpłatnie samochodu służbowego do celów (...)
str. 60
6.
Ujęcie w bilansie salda rachunku rozliczeniowego w systemie płatności on-line
Sprzedajemy towary przez internet. Niektórzy nasi klienci dokonując zapłaty korzystają z płatności PayU i PayPal. Gdzie w bilansie ująć saldo rachunku rozliczeniowego w systemie płatności on-line? Na jakim koncie (...)
str. 61
7.
Konsekwencje bilansowe postawienia pożyczkobiorcy w stan upadłości
Udzieliliśmy pożyczki firmie (osobie fizycznej) z nami współpracującej. Nasz dłużnik został postawiony w stan upadłości i spłata pożyczki stała się wątpliwa. Jakich księgowań powinnyśmy dokonać w księgach rachunkowych w tej (...)
str. 61
8.
Powiązania pomiędzy jednostkami tworzącymi grupę kapitałową
Spółka z o.o. "A" ma 100% akcji w spółkach akcyjnych "B" i "C". Spółka akcyjna "B" jest 100% udziałowcem w spółkach z o.o. "B1" i "B2". Spółka akcyjna "C" jest 100% (...)
str. 63
9.
Zapłata w złotówkach na konto walutowe za należność wyrażoną w walucie obcej
Spółka wystawiła odbiorcy krajowemu fakturę w walucie obcej. Natomiast zapłata za tę fakturę wpłynęła na konto walutowe w złotówkach. Bank przeliczył te złotówki na walutę po swoim (...)
str. 64
10.
Rekompensata uzyskana z UE przez producenta owoców z tytułu ich bezpłatnej dystrybucji
Firma przekazała do bezpłatnej dystrybucji jabłka z własnej plantacji, w związku z czym dostała z Agencji Rynku Rolnego rekompensatę ze środków unijnych. Jak zaksięgować taką operację? Reakcją na ograniczony (...)
str. 65
11.
Koszt usługi marketingowej pozostający w ścisłym związku z podstawową działalnością operacyjną
Spółdzielnia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (handel) otrzymała od kontrahenta fakturę za usługę marketingową pozostającą w ścisłym związku z podstawową działalnością operacyjną. Jak zaksięgować tę fakturę? Przez usługi (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.