Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przedsiębiorca jako płatnik PIT w 2015 r.
Dodatek nr 6
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 6
z dnia 20.03.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ROZLICZANIE PRACOWNIKÓW
1.
Obowiązki zakładu pracy (płatnika) przy zatrudnianiu pracownika
Zatrudnienie pracownika wymaga od zakładu pracy podjęcia szeregu czynności niezbędnych do prawidłowego wywiązania się z obowiązków nałożonych przepisami prawa. Oprócz obowiązków uregulowanych w przepisach prawa (...)
str. 3
2.
Podatek i składki ZUS naliczane od wynagrodzenia
Zasady ustalania zaliczki na podatek od uzyskanych przez pracowników dochodów ze stosunku pracy (stosunków pokrewnych) reguluje art. 32 updof. Pracownikom z tytułu osiągania przychodów ze stosunku pracy (stosunków pokrewnych) przysługują koszty (...)
str. 5
3.
Zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń a koszty pracownicze i kwota zmniejszająca podatek
Zgodnie z przepisami prawa pracy wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za (...)
str. 7
4.
Umowy o pracę z różnymi pracodawcami
Dodatkową pracę na etacie podejmują zazwyczaj osoby zatrudnione już u innego pracodawcy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Również pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzinowym mogą (...)
str. 8
5.
Opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń chorobowych
Za okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby albo zasiłek chorobowy. Pomimo spełniania tożsamych funkcji, świadczenia te wykazują różnice w (...)
str. 10
5.1.
Wynagrodzenie za czas choroby
Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, (...)
str. 11
5.2.
Zasiłek chorobowy
Za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, trwającej (...)
str. 12
6.
Pobór podatku od dochodów ze stosunku pracy - pytania i odpowiedzi
6.1.
Rozliczenie zaliczkowo wypłaconego wynagrodzenia
Wynagrodzenie wypłacamy pracownikom ostatniego dnia miesiąca. W marcu 2015 r. przed wypłatą wynagrodzenia za ten miesiąc wypłaciliśmy pracownikowi zaliczkę na poczet tego wynagrodzenia. Czy wypłacona (...)
str. 13
6.2.
Koszty wyżywienia pracownika w delegacji
Pracownicy przebywali razem w delegacji. Nocowali w tym samym hotelu, jednak przedłożyli delegacje na inną kwotę, ponieważ śniadanie doliczane było do ceny noclegu, tylko w (...)
str. 14
6.3.
Auto firmowe używane przez pracowników do celów prywatnych
Pracodawca (spółka akcyjna) udostępnia pracownikom odpłatnie samochody służbowe do celów prywatnych. Zgodnie z umowami podpisanymi w tym celu z poszczególnymi pracownikami, odpłatność ustalona jest jako (...)
str. 15
6.4.
Opodatkowanie wynagrodzenia pracownika będącego jednocześnie członkiem zarządu
Członkom zarządu spółki z o.o. (pełniącym tę funkcję na podstawie aktu powołania), będącym jednocześnie pracownikami tej spółki przyznano wynagrodzenia za pracę w zarządzie. Zadania jakie (...)
str. 16
6.5.
Ryczałt za jazdy lokalne
Na podstawie zawartej z pracownikiem umowy o używanie prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych w jazdach lokalnych, będziemy mu wypłacać ryczałt miesięczny w wysokości 250,74 zł (300 km x 0,8358 zł). Kwota ta została ustalona zgodnie (...)
str. 17
6.6.
Nie każdy dojazd do pracy samochodem służbowym generuje przychód
Spółka z o.o. posiada kilka samochodów dostawczych. Samochodami jeżdżą pracownicy (przedstawiciele handlowi), którzy rozwożą towar po całym województwie. Trasy przejazdu są tak ułożone, że ze (...)
str. 19
6.7.
Zatrudnienie osoby prowadzącej działalność gospodarczą
Mamy zatrudnić na umowę o pracę osobę, która prowadzi działalność gospodarczą. Czy powinniśmy przekazać jej do wypełnienia PIT-2? Zakład pracy powinien poinformować pracownika o możliwości (...)
str. 20
II.
ROZLICZANIE ZLECENIOBIORCÓW - PYTANIA I ODPOWIEDZI
1.
Używanie prywatnego samochodu do celów służbowych
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Zawarliśmy z osobą fizyczną umowę zlecenia, na podstawie której, oprócz wynagrodzenia, wypłacamy tej osobie należności z tytułu (...)
str. 20
2.
Koszty faktycznie poniesione
Czy płatnik ustalając zaliczkę na podatek od umowy zlecenia, może zastosować koszty uzyskania przychodów w wysokości faktycznie poniesionej przez podatnika? Płatnik ustalając zaliczkę na podatek, (...)
str. 22
3.
Od zasiłku chorobowego zleceniodawca nie pobiera podatku
Czy od wypłaconego zleceniobiorcy zasiłku chorobowego zleceniodawca powinien pobrać podatek? Od wypłaconego zleceniobiorcy zasiłku chorobowego zleceniodawca nie pobiera podatku. Przychody z tytułu wykonywania usług na (...)
str. 22
4.
Umowa zlecenia do 200 zł
Nasza firma zawarła umowę zlecenia na kwotę nieprzekraczającą 200 zł. Czy do obliczenia obciążeń podatkowych od wynagrodzenia z takiej umowy powinniśmy zastosować koszty uzyskania przychodów? (...)
str. 23
5.
Opodatkowanie wynagrodzenia wypłacanego co miesiąc
Z osobą niebędącą moim pracownikiem i nieprowadzącą działalności gospodarczej zawarłem umowę zlecenia na okres 6 miesięcy. Wynagrodzenie za wykonanie tej umowy określono na kwotę 1.200 (...)
str. 24
6.
Zwrot kosztów zakupu odzieży i obuwia roboczego
Wykonanie prac przez zleceniobiorcę wymaga odpowiedniej odzieży i obuwia roboczego. W umowie znajduje się zapis, że koszty zakupu odzieży i obuwia roboczego będzie opłacał z własnych środków zleceniobiorca, a zleceniodawca będzie (...)
str. 24
7.
Pokrycie kosztów szkolenia
W umowie zlecenia zawartej z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej widnieje zapis, że zleceniodawca pokrywa zleceniobiorcy koszty szkoleń związanych z wykonywanym zleceniem. Czy u zleceniobiorcy jest (...)
str. 25
8.
Podatek pobrany w niewłaściwej formie
W lutym 2015 r. od umowy zlecenia pobrałem zryczałtowany podatek dochodowy. Należało jednak pobrać zaliczkę na podatek, ponieważ w umowie zlecenia nie określono kwoty należności, (...)
str. 26
9.
Jak opodatkować przychody z kilku umów zawartych w jednym miesiącu?
W lutym 2015 r. zawarłam trzy umowy zlecenia z osobą niebędącą moim pracownikiem. Osoba ta nie jest przedsiębiorcą. Należność wynikająca z każdej umowy nie przekracza (...)
str. 27
10.
Kto opodatkowuje przychody z umowy zlecenia zawartej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą?
Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której zawarłem umowę zlecenia z osobą, która również prowadzi działalność gospodarczą. Usługi wykonywane w ramach umowy zlecenia wchodzą w zakres (...)
str. 28
11.
Wypłata należności w ratach
Z osobą niebędącą moim pracownikiem zawarłem umowę zlecenia na kwotę 350 zł. Usługa zostanie wykonana na przełomie marca i kwietnia. W każdym z tych miesięcy (...)
str. 29
III.
PODATEK OD DYWIDENDY - PYTANIA I ODPOWIEDZI
1.
Wypłata zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy
Wspólnicy spółki z o.o. (osoby fizyczne) chcą otrzymać zaliczkę na poczet dywidendy za 2014 r. Czy wypłacając te zaliczki, spółka powinna pobrać podatek? Tak. Spółka (...)
str. 29
2.
Czy płatnik z tytułu poboru podatku od dywidendy obowiązany jest przekazać podatnikowi deklarację podatkową?
W 2015 r. udziałowcom spółki z o.o., którymi są osoby fizyczne podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, spółka wypłaci dywidendę. Jaką deklarację podatkową z tego (...)
str. 30
3.
Opodatkowanie dywidend wypłacanych na rzecz udziałowca będącego spółką osobową
Spółka z o.o. będzie wypłacać dywidendy. Jednym z jej udziałowców jest spółka komandytowa, którą tworzą osoby fizyczne. Czy przy wypłacie dywidendy spółce komandytowej spółka z (...)
str. 30
IV.
FORMULARZE PODATKOWE SKŁADANE PRZEZ PRZEDSIĘBIORCĘ (PŁATNIKA PIT)
Ustawodawca wprowadził obowiązek przesyłania do urzędu skarbowego PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, PIT-8C oraz PIT-40 za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Od tej zasady istnieją wyjątki. (...)
str. 31
1.
Deklaracja PIT-4R
Formularz PIT-4R to deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Do złożenia deklaracji PIT-4R zobowiązane(i) są m.in.: − zakłady pracy dokonujące świadczeń, o których (...)
str. 32
2.
Deklaracja PIT-8AR
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które pobierały zryczałtowany podatek dochodowy od należności lub (...)
str. 32
3.
Informacja PIT-11
Formularz PIT-11 to informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Do złożenia informacji PIT-11 zobowiązane(i) są m.in.: − zakłady pracy dokonujące świadczeń, (...)
str. 33
4.
Informacja PIT-8C
Formularz PIT-8C to informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych. Podmioty sporządzające informację PIT-8C Przychody wykazywane (...)
str. 34
5.
Informacja IFT-1R
Formularz IFT-1R to informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania. Informację IFT-1R składają osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, osoby (...)
str. 34
6.
Roczne obliczenie podatku PIT-40
Płatnik, któremu podatnik przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym złożył oświadczenie PIT-12, obowiązany jest sporządzić roczne obliczenie podatku (PIT-40). PIT-40 sporządzają m.in.: − (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.