Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 12:07 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 5 (383) z dnia 01.03.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownika-zleceniobiorcy w razie kilkudniowej choroby
Z naszym pracownikiem zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 1 stycznia do 31 marca 2015 r., w której określiliśmy miesięczne wynagrodzenie w wysokości 400 zł. (...)
str. 4
2.
Oskładkowanie i opodatkowanie wynagrodzenia rocznego wypłaconego po ustaniu zatrudnienia
Na początku marca br. wypłacimy wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastkę, byłemu pracownikowi (zatrudnionemu do końca stycznia br.). Czy kwotę tego wynagrodzenia powinniśmy oskładkować i opodatkować? Nadmieniamy, (...)
str. 8
3.
Składki ZUS zapłacone przez przedsiębiorcę w 2014 r. do odliczenia w zeznaniu podatkowym
1) Przez cały 2014 r. prowadziłem działalność gospodarczą i z tego tytułu podlegałem ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zdarzało się, że składki na przedmiotowe ubezpieczenia opłaciłem po terminie wraz (...)
str. 9
4.
Zwrot należności z tytułu podróży służbowej członka rady nadzorczej w podstawie wymiaru składek ZUS i podatku
W spółce akcyjnej członkowie rady nadzorczej otrzymują wynagrodzenie w wysokości 800 zł. Ponadto mają zagwarantowane diety i inne należności z tytułu podróży służbowych. Czy w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne (...)
str. 11
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Podleganie ubezpieczeniom w ZUS osoby wykonującej kontrakt menedżerski
W spółce z o.o. kontrakt menedżerski wykonuje osoba, która w innym podmiocie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Czy z tytułu kontraktu podlega tylko (...)
str. 14
2.
Ubezpieczenie zdrowotne z umowy zlecenia wykonywanej przez pracownika w okresie urlopu rodzicielskiego
Pracownik-ojciec dziecka przebywa na urlopie rodzicielskim i z tego tytułu pobiera zasiłek macierzyński. Na początku marca br. przez dwa tygodnie będzie wykonywał umowę zlecenia. Czy (...)
str. 15
3.
Pozostanie w ubezpieczeniu społecznym rolników w razie podjęcia przez rolnika działalności gospodarczej - informacja ZUS
W dniu 17 lutego 2015 r. ZUS na stronie internetowej (www.zus.pl) zamieścił informację w sprawie możliwości podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności (...)
str. 16
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Dodatki za pracę w nadgodzinach oraz w nocy w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, dodatek za pracę w porze nocnej oraz niekiedy wynagrodzenie i dodatki za godziny nadliczbowe. W lutym 2015 r. (...)
str. 18
2.
Wliczanie nowego składnika wynagrodzenia do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
Od 1 października 2014 r. wprowadziliśmy do regulaminu wynagradzania zapis o wypłacie kwartalnej premii motywacyjnej. Absencja chorobowa powoduje procentowe zmniejszenie jej wysokości. Czy premię należy (...)
str. 20
3.
Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy spowoduje zmniejszenie wynagrodzenia chorobowego
Pracownik zachorował w lutym br. nabywając prawo do wynagrodzenia chorobowego za 10 dni. W okresie poprzedzającym niezdolność do pracy miał kilkudniowe przerwy w pracy spowodowane (...)
str. 21
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Wysokość wynagrodzenia chorobowego ustalanego po urlopie rodzicielskim
Pracownica do 6 stycznia br. przebywała na urlopach związanych z rodzicielstwem. W dniu 7 stycznia br. korzystała z urlopu wypoczynkowego, a od 8 stycznia br. jest nieprzerwanie niezdolna do (...)
str. 22
2.
Wypełnianie zaświadczenia ZUS Z-3 po przerwie w chorobie
Pracownik po kilku tygodniach choroby korzystał z dwóch tygodni urlopu wypoczynkowego. Bezpośrednio po urlopie ponownie przedłożył zwolnienie lekarskie orzekające niezdolność do pracy. Jako nieuprawnieni do wypłaty (...)
str. 24
3.
Niższy zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu
W jakiej wysokości wypłacić wynagrodzenie i zasiłek chorobowy pracownikowi w wieku 52 lat, który przez miesiąc choroby trwającej w bieżącym roku kalendarzowym przebywał w szpitalu? (...)
str. 25
V.
Świadczenia przedemerytalne
1.1.
Wpływ przychodu z pracy zarobkowej na pobierane świadczenie
Pracownikowi zostało przyznane świadczenie przedemerytalne od 31 grudnia 2014 r. Od 1 lutego 2015 r. podjął pracę na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem w (...)
str. 26
1.2.
Rozliczenie świadczeniobiorcy nabywającego prawo do emerytury
W czerwcu 2015 r. osiągnę wiek emerytalny i przejdę ze świadczenia przedemerytalnego na emeryturę. Obecnie jestem zatrudniony na 1/2 etatu na podstawie umowy o pracę. (...)
str. 28
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Zatrudnienie terminowe i planowane w tym zakresie zmiany przepisów
Czy pracodawca może zawrzeć drugą umowę o pracę na czas określony z pracownikiem, który wcześniej był zatrudniony na okres próbny, a następnie wykonywał pracę w oparciu o umowę na czas (...)
str. 29
2.
Wygaśnięcie umowy o pracę z powodu tymczasowego aresztowania
W połowie lutego br. jeden z naszych pracowników został tymczasowo aresztowany. Czy będziemy mogli rozwiązać z nim umowę o pracę po miesiącu nieobecności? Interesuje nas (...)
str. 30
3.
Odwołanie ze stanowiska pracownika w wieku przedemerytalnym
Zamierzamy odwołać ze stanowiska pracownika będącego w wieku uprawniającym do ochrony przedemerytalnej. Czy możemy zaproponować tej osobie inną pracę za niższym wynagrodzeniem? Pracownik zatrudniony na (...)
str. 32
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Organizacja pracy pracownika zatrudnionego na część etatu
Stosujemy podstawowy system czasu pracy, a osoby zatrudnione na część etatu pracują według określonego z góry, stałego układu dni i godzin. Suma godzin w tygodniu jest proporcjonalna do normy (...)
str. 33
2.
Odpracowanie wyjść prywatnych przez pracowników niepełnosprawnych
Zatrudniamy pracowników legitymujących się orzeczeniami o niepełnosprawności, którzy niekiedy wnioskują o zwolnienie od pracy w ciągu dnia w celu załatwienia spraw prywatnych. Czy mogą oni odpracować te zwolnienia na (...)
str. 35
3.
Ewidencja czasu pracy zatrudnionego na łączonym stanowisku kierowcy-pracownika fizycznego
Czy kierowcę zatrudnionego przy odśnieżaniu dróg obejmują regulacje ustawy o czasie pracy kierowców i obowiązujących w tym zakresie rozporządzeń unijnych? W jaki sposób ewidencjonować czas (...)
str. 36
4.
Obniżone normy czasu pracy dla pracownika podmiotu leczniczego
Jakie normy czasu pracy obowiązują asystentkę stomatologiczną zatrudnioną u osoby niebędącej lekarzem, ale prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie działalności leczniczej? Normy czasu pracy pracowników podmiotów (...)
str. 38
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wpływ rekompensaty nadgodzin w naturze na wynagrodzenie pracownika
Stosownie do potrzeb pracodawcy, pracownicy wykonują pracę pozarozkładową, za którą w miarę możliwości otrzymują czas wolny. Czy wynagrodzenie za tę pracę należy wypłacać na bieżąco? (...)
str. 39
1.1.
Sposób kompensowania godzin nadliczbowych
Praca pozarozkładowa, co do zasady, powoduje wystąpienie godzin nadliczbowych, które można rekompensować dodatkami do wynagrodzenia albo czasem wolnym. Niezależnie od wyboru sposobu rekompensaty za dodatkową (...)
str. 39
1.2.
Udzielenie czasu wolnego na wniosek pracownika
Za każdą przepracowaną godzinę nadliczbową pracownik może na swój wniosek otrzymać jedną godzinę wolną od pracy (art. 1512 § 1 K.p.), bez gwarancji pełnego wynagrodzenia. Wniosek pracownika (...)
str. 40
1.3.
Udzielenie czasu wolnego na podstawie jednostronnej decyzji pracodawcy
W takiej sytuacji pracodawca obowiązany jest udzielić czasu wolnego w stosunku 1,5 : 1 z zachowaniem przez pracownika prawa do wynagrodzenia należnego za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. (...)
str. 41
1.4.
Kompensata pracy w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy
Praca w granicach normy dobowej w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy może skutkować wystąpieniem nadgodzin średniotygodniowych. Przy prawidłowej kompensacie czasem wolnym takie (...)
str. 41
2.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne w razie urlopu macierzyńskiego
Pracownica jednostki samorządowej w ubiegłym roku przepracowała tylko kilka tygodni pomiędzy dwiema ciążami, podczas których korzystała ze zwolnienia lekarskiego. Pierwsza ciąża zakończyła się urodzeniem martwego dziecka (...)
str. 42
3.
Wyrównanie nagrody jubileuszowej w związku z podwyżką wynagrodzenia
Na początku lutego br. pracownik samorządowy nabył prawo do nagrody jubileuszowej w wysokości 150% wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. W tym samym miesiącu (...)
str. 43
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Prawo do urlopu za okres absencji chorobowej
Pracownik choruje od lipca 2014 r. Obecnie przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym i prawdopodobnie po rozwiązaniu umowy o pracę przejdzie na rentę. Czy nabył prawo do urlopu wypoczynkowego za (...)
str. 45
2.
Okoliczności powodujące przesunięcie lub przerwanie urlopu wypoczynkowego
Pracownik miał rozpocząć zaplanowany urlop wypoczynkowy w okresie ferii zimowych. Wcześniej przez kilka dni był niezdolny do pracy z powodu choroby stwierdzonej zaświadczeniem ZUS ZLA (...)
str. 46
3.
Skutki udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego
Pracownikowi na jego wniosek udzieliliśmy urlopu bezpłatnego. Jakich wymogów formalnych należy dopełnić w związku z tym urlopem i jakie są skutki korzystania z takiego urlopu? W razie złożenia przez pracownika (...)
str. 48
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Wystawianie świadectw pracy po umowach terminowych
Czy pracodawca powinien wystawić świadectwa pracy pracownikom, którzy po 3-miesięcznym okresie próbnym, a następnie umowie na czas określony trwającej od 6 miesięcy do 2 lat są (...)
str. 49
2.
Przejęcie pracowników w trybie art. 231 K.p. a ZFŚS
Pracownicy jednego z oddziałów firmy zostali przekazani na mocy art. 231 K.p. do nowego pracodawcy. Dotychczasowy pracodawca obejmował zakładowym funduszem świadczeń socjalnych emerytów, którzy przed przejściem na (...)
str. 51
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Bezpieczeństwo pracy zatrudnionych na wysokości
Świadczymy usługi w zakresie udostępniania sieci telefonicznej i internetowej. Dotąd montaż i serwis urządzeń zlecaliśmy podmiotom zewnętrznym. Obecnie planujemy zatrudnić własnych serwisantów, którzy będą wykonywali prace m.in. na (...)
str. 52
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Zakres odpowiedzialności porządkowej
Odpowiedzialność porządkowa jako środek dyscyplinujący pracowników odgrywa istotną rolę w zakresie ochrony prawidłowego porządku w procesie pracy. Może być stosowana tylko za przekroczenia wymienione w (...)
str. 53
2.
Rodzaje kar
Rodzaje kar jakie pracodawca może nałożyć na pracownika w związku z odpowiedzialnością porządkową wymienione zostały w art. 108 K.p. Pracodawca może w zależności od konkretnych (...)
str. 53
3.
Tryb stosowania kar
Z przepisów o odpowiedzialności porządkowej wynika kilka etapów postępowania w sprawie nałożenia kary, a mianowicie: powzięcie informacji o naruszeniu porządkowym, ustalenie czasu popełnienia naruszenia, wysłuchanie (...)
str. 54
4.
Sposób obliczania kary pieniężnej
Jeżeli pracodawca zamierza wymierzyć pracownikowi karę pieniężną, powinien mieć na uwadze, że podlega ona ograniczeniom, a mianowicie: za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności nie może być wyższa (...)
str. 57
5.
Sprzeciw od nałożonej kary
Zawiadamiając pracownika o zastosowanej karze należy wskazać nie tylko rodzaj i datę naruszenia obowiązków pracowniczych, ale także poinformować o prawie do złożenia sprzeciwu i terminie (...)
str. 58
6.
Zatarcie kary
Odpis zawiadomienia o nałożeniu kary porządkowej składa się do części B akt osobowych pracownika. Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa (...)
str. 59
1.
Zasady ogólne
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje pracownikowi, który po wyczerpaniu okresu płatności zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej (...)
str. 59
2.
Postępowanie w sprawie o świadczenie rehabilitacyjne
Pracownika o konieczności zgłoszenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne informuje lekarz leczący, który na 60 dni przed zakończeniem okresu zasiłkowego przeprowadza badanie i dokonuje oceny stanu (...)
str. 60
3.
Płatnicy świadczenia rehabilitacyjnego
Świadczenie rehabilitacyjne wypłacają pracodawcy uprawnieni do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego, z tym że tylko za okres niezdolności trwającej w czasie trwania stosunku pracy. Jeśli (...)
str. 61
4.
Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Świadczenie za jeden dzień wynosi 1/30 część wynagrodzenia stanowiącego podstawę (...)
str. 62
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Nowe rozporządzenia do znowelizowanej ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy
W Dzienniku Ustaw z dnia 30 stycznia 2015 r. opublikowano rozporządzenia wykonawcze do ustawy z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z (...)
str. 64
2.
Refundacja z PFRON niepełnosprawnemu przedsiębiorcy składek emerytalno-rentowych także opłaconych po terminie
Do Senatu została przekazana uchwalona przez Sejm w dniu 6 lutego 2015 r. ustawa o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Powołany akt prawny zmienia (...)
str. 65
3.
Dokumenty składane przez przedsiębiorców ubiegających się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych - wyjaśnienia PFRON
W dniu 4 lutego 2015 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na stronie internetowej www.pfron.org.pl zmodyfikował informacje dotyczące formularzy składanych przez przedsiębiorców ubiegających się o (...)
str. 65
4.
Od 1 marca 2015 r. waloryzacja emerytur i rent
ZUS w komunikacie z dnia 16 lutego 2015 r. zamieszczonym na stronie internetowej www.zus.pl poinformował o przeprowadzanej od 1 marca 2015 r. waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. (...)
str. 67
5.
Wyższe kwoty wolne przy dokonywaniu potrąceń z zasiłków
Świadczenia z ubezpieczenia społecznego (zasiłki, renty, emerytury) podlegają egzekucji na zasadach określonych w art. 139-143 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.