Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 5 (389) z dnia 01.03.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Jak ująć w księgach i bilansie opłatę produktową i środowiskową za 2014 r., opłacone w marcu 2015 r.?
Podstawowe informacje o opłacie produktowej Celem wprowadzenia opłaty produktowej jest zmotywowanie przedsiębiorców do zapewnienia recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych i poużytkowych (tj. odpadów powstałych z produktów). Opłatę produktową wnosi (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2014 r.
1.
Uproszczenia stosowane przy ewidencji kosztów usług telekomunikacyjnych na przełomie roku
Spółka w polityce rachunkowości posiada zapis dotyczący uproszczeń ewidencji kosztów. Zgodnie z zapisem koszty stanowiące kwotę nieistotną, występujące na przełomie roku, podlegają jednorazowemu zaliczeniu w (...)
str. 7
2.
Zdarzenia po dniu bilansowym wpływające na dane wykazane w sprawozdaniu finansowym za 2014 r.
2.1. Rodzaje zdarzeń po dniu bilansowym i ich wpływ na sprawozdanie W świetle obowiązujących przepisów sprawozdanie finansowe jednostki powinno zostać sporządzone nie później niż w ciągu 3 miesięcy (...)
str. 9
3.
Wycena bilansowa kredytu według skorygowanej ceny nabycia
Jesteśmy spółką z o.o., której roczne sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowi badania przez biegłego. W 2013 r. spółka otrzymała długoterminowy kredyt inwestycyjny w euro (oprocentowanie 4,25%). (...)
str. 14
II.
Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Spółka z o.o. (podatnik VAT) sprzedaje zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Sprzedawana część obejmuje środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, zapasy, należności oraz zobowiązania. Pracownicy zostaną przejęci (...)
str. 17
1.
Definicja przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części
Przepisy prawa bilansowego nie zawierają definicji pojęcia "przedsiębiorstwo", czy "zorganizowana część przedsiębiorstwa". Pojęcia te zostały zdefiniowane na gruncie prawa cywilnego i w przepisach prawa podatkowego. Definicja przedsiębiorstwa (...)
str. 17
2.
Przekazanie nowemu pracodawcy części środków z ZFŚS
W omawianej sytuacji nabywca przejmie od zbywcy wszystkich pracowników związanych ze zbywaną częścią przedsiębiorstwa. Niewątpliwie zastosowanie do tej sytuacji znajdzie art. 231 Kodeksu pracy (K.p.), regulujący kwestię (...)
str. 19
3.
Ujęcie w księgach rachunkowych operacji związanych ze sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa
W praktyce rachunkowości przyjęto, że zbycie zorganizowanego zespołu składników majątkowych, stanowiących przedsiębiorstwo w rozumieniu ww. przepisów Kodeksu cywilnego, należy rozliczyć jako straty lub zyski nadzwyczajne. (...)
str. 20
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Refundacja kosztów na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnego w firmie osoby fizycznej
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą, otrzymał z powiatowego urzędu pracy refundację kosztów poniesionych na utworzenie nowego stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego. Jak ująć (...)
str. 22
1.
Podstawa prawna otrzymania refundacji ze środków Funduszu Pracy
Przedsiębiorca, który planuje zatrudnienie osoby bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, może się starać o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia tworzonego stanowiska pracy ze środków (...)
str. 22
2.
VAT naliczony od zakupów objętych refundacją
Refundacja ze środków FP kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy jest dokonywana przez urząd pracy, dopiero po przedłożeniu przez przedsiębiorcę rozliczenia kwot wydatkowanych od dnia (...)
str. 23
3.
Skutki podatkowe otrzymania zwrotu wydatków związanych z utworzeniem stanowiska pracy dla bezrobotnego
Środki pieniężne otrzymane jako refundacja wydatków poniesionych na zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, w celu wyposażenia (...)
str. 23
4.
Ewidencja księgowa otrzymanej refundacji i jej rozliczenie
Refundacja jest przyznawana przedsiębiorcy dopiero po poniesieniu przez niego wydatków na zorganizowanie (wyposażenie lub doposażenie) nowego stanowiska pracy i przedstawieniu w urzędzie pracy rozliczenia tych (...)
str. 24
1.
Ujęcie w księgach spółki z o.o. otrzymanych dopłat
Jesteśmy spółką z o.o., której jedynym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego (gmina). W związku z trudną sytuacją finansową spółki i koniecznością kontynuowania przedsięwzięć inwestycyjnych rada (...)
str. 27
2.
Rozliczenie kosztów przedsięwzięcia sfinansowanego z wniesionych dopłat
Jak ująć w księgach spółki z o.o. koszty modernizacji sieci kanalizacyjnej (stanowiącej środek trwały spółki) sfinansowane z dopłat wniesionych przez gminę jako jedynego wspólnika? W (...)
str. 28
3.
Jak zaksięgować ewentualny zwrot dopłat?
Jeżeli dopłaty nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym, mogą być wspólnikom zwracane (art. 179 § 1 K.s.h.). W świetle art. 228 (...)
str. 29
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Niedobór umorzonego środka trwałego
W trakcie inwentaryzacji stwierdzono niedobór środka trwałego umorzonego w 100%. Po wyjaśnieniach osoby materialnie odpowiedzialnej niedobór uznano za niezawiniony. Jak zaksięgować taki niedobór? Stwierdzony w (...)
str. 30
2.
Zakup środka trwałego sfinansowany z zysku
W naszej spółce z o.o. część zysku przeznaczono na zakup środka trwałego. W tym celu utworzyliśmy kapitał rezerwowy. Czy po nabyciu środka trwałego kapitał ten (...)
str. 30
3.
Ubezpieczenie laptopa i ustalenie wartości początkowej
Czy wartość początkową laptopa zwiększą koszty ubezpieczenia poniesione przed wprowadzeniem go do ewidencji środków trwałych? Ubezpieczenie laptopa nie zwiększa jego wartości początkowej jako środka trwałego, (...)
str. 31
4.
Rozliczenie kosztów ulepszenia środka trwałego
Po zakończeniu prac związanych z ulepszeniem środka trwałego, koszty zgromadzone na koncie środków trwałych w budowie przeksięgowałam na zwiększenie wartości środka trwałego (budynku). Równocześnie kwotę (...)
str. 32
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
V.
Sprzedaż towarów ujmowanych w księgach w stałych cenach ewidencyjnych
Przedsiębiorstwo osoby fizycznej prowadzi ewidencję towarów w stałych cenach ewidencyjnych. Co w takiej sytuacji należy zrobić z odchyleniami w momencie sprzedaży tych towarów?
str. 34
1.
Zasady wyceny towarów w stałych cenach ewidencyjnych
Zasadniczo towary na dzień ich nabycia ujmuje się w księgach rachunkowych w cenach nabycia lub zakupu, jeśli nie zniekształca to stanu tych aktywów oraz wyniku (...)
str. 34
2.
Rozliczanie odchyleń od cen ewidencyjnych
Najpóźniej na dzień bilansowy wartość towarów ujmowanych w księgach w cenach ewidencyjnych doprowadza się do poziomu cen rzeczywistych, tj. cen nabycia lub zakupu nie wyższych (...)
str. 34
3.
Ewidencja księgowa sprzedaży towarów
Operacje związane ze sprzedażą towarów (w tym towarów ujmowanych w księgach w stałych cenach ewidencyjnych) oraz z ich wydaniem z magazynu księguje się zapisem: 1. (...)
str. 35
VI.
Skutki upadłości likwidacyjnej osoby fizycznej prowadzącej księgi rachunkowe
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ogłosiła upadłość likwidacyjną. Na jaki dzień zamknąć i otworzyć księgi rachunkowe? W jaki sposób wycenić aktywa? Czy na dzień poprzedzający (...)
str. 37
1.
Zasady ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa osoby fizycznej
Na podstawie art. 156 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2012 r. poz. 1112 ze zm.), w razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego powołuje (...)
str. 37
2.
Obowiązki wynikające z ustawy o rachunkowości związane z ogłoszeniem upadłości likwidacyjnej
Zamykanie i otwieranie ksiąg rachunkowych w trakcie upadłości likwidacyjnej Jednostka w upadłości likwidacyjnej ma obowiązek uwzględnić art. 12 ustawy o rachunkowości, na mocy którego powinna: 1) zamknąć księgi rachunkowe na (...)
str. 38
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Dotacja celowa niewykorzystana przez instytucję kultury do końca 2014 r. i jej zwrot do budżetu w 2015 r.
Instytucja kultury (biblioteka) otrzymała w 2014 r. dotację celową na dofinansowanie rozwoju czytelni, której w części nie wykorzystała. Niewykorzystana część dotacji podlega zwrotowi do budżetu (...)
str. 42
2.
Rachunki bankowe SP ZOZ po 1 stycznia 2015 r.
Prowadzimy działalność leczniczą w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Podmiotem tworzącym nasz szpital jest jednostka samorządu terytorialnego (powiat). Czy zobowiązani jesteśmy przenieść swoje (...)
str. 44
3.
Wypłata przez SP ZOZ odszkodowania z tytułu błędu w sztuce lekarskiej
Prowadzimy działalność leczniczą w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ). W ostatnim czasie wypłaciliśmy poszkodowanemu kwotę zasądzoną wyrokiem sądu z tytułu błędu w (...)
str. 45
4.
Klasyfikacja paragrafowa dobrowolnych wpłat rodziców na wydzielony rachunek dochodów
Jesteśmy przedszkolem działającym w formie jednostki budżetowej. Do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej klasyfikować dobrowolne wpłaty zebrane przez radę rodziców. Wpłaty te gromadzone są na wydzielonym (...)
str. 46
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VII.
Jednorazowa amortyzacja środków trwałych
Zakupiliśmy maszynę produkcyjną. Jako mały podatnik skorzystaliśmy z możliwości jednorazowej amortyzacji dla celów podatkowych, ale mamy wątpliwość co z ewidencją księgową. Czy dla celów bilansowych (...)
str. 47
1.
Limit jednorazowej amortyzacji dla celów podatkowych
Regulacje dotyczące jednorazowej amortyzacji zawarte są w art. 22k ust. 7–13 updof i art. 16k ust. 7–13 updop. Z przepisów tych wynika, że metodę jednorazowej (...)
str. 47
2.
Uproszczony sposób dokonywania bilansowych odpisów amortyzacyjnych
Przepisy bilansowe nie przewidują przyspieszonych (jednorazowych) odpisów amortyzacyjnych, o jakich mowa w przepisach podatkowych. Zgodnie z art. 32 ustawy o rachunkowości, odpisów amortyzacyjnych od środka (...)
str. 48
3.
Ustalenie odroczonego podatku dochodowego w jednostkach osób prawnych
W konsekwencji dokonania jednorazowego odpisu dla celów podatkowych, koszty amortyzacji podatkowej będą wyższe od odpisów amortyzacyjnych dokonywanych dla celów bilansowych. Na koniec roku wystąpi więc (...)
str. 48
4.
Jednorazowa amortyzacja środka trwałego częściowo sfinansowanego dotacją
Nabyliśmy środek trwały. Zakup ten został w 70% sfinansowany dotacją. Czy w takim przypadku kosztem uzyskania przychodów może być odpis amortyzacyjny do wysokości limitu (równowartości kwoty 50.000 euro), (...)
str. 50
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
W jaki sposób ująć odszkodowanie za straty spowodowane pożarem?
Na skutek pożaru lekkiemu zniszczeniu uległa maszyna wykorzystywana w prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Czy odszkodowanie otrzymane od firmy ubezpieczeniowej w związku z tym pożarem zaliczyć do zysków (...)
str. 52
2.
Jak zaksięgować VAT należny od czynności wniesienia aportem składników majątku trwałego?
Nasza spółka wniosła do innej spółki aport w postaci składników majątku trwałego. Czynność tę udokumentowano fakturą, wykazując w niej VAT należny. Jak ująć ten VAT w księgach naszej (...)
str. 52
3.
Jak ująć w księgach objęcie akcji w zamian za znak towarowy wytworzony we własnym zakresie?
Spółka z o.o. w zamian za aport własnego znaku towarowego objęła akcje spółki komandytowo-akcyjnej. Znak towarowy, jako wytworzony we własnym zakresie, nie jest ujęty w księgach rachunkowych. Jak (...)
str. 53
4.
Według jakiej wartości wprowadzić do ksiąg rachunkowych udziały nabyte za walutę obcą?
Jesteśmy spółką z o.o. 22 stycznia 2015 r. nabyliśmy za walutę obcą udziały innej spółki z o.o. na podstawie umowy nabycia. Jak wycenić te udziały? Stosownie do regulacji (...)
str. 54
IX.
Z listów Czytelników
1.
Wpływ w styczniu dofinansowania do wynagrodzeń za grudzień – różnica przejściowa w podatku dochodowym
W styczniu 2015 r. nasza spółka otrzymała z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych należne za grudzień 2014 r. Czy w związku z tym powinniśmy w 2014 r. utworzyć rezerwę na odroczony podatek (...)
str. 54
2.
Usługi niezafakturowane na dzień bilansowy
Spółka na koniec roku wartość usług wykonanych na rzecz jednostki, co do których jest pewna kwoty, odnosi w ciężar kosztów w korespondencji z kontem "Rozliczenie zakupu". Natomiast wartość (...)
str. 55
3.
Ewidencja skutków kontroli podatkowej – zwiększenie kwoty zobowiązania podatkowego za lata ubiegłe
Jesteśmy firmą budowlaną, prowadzącą również działalność deweloperską. Niedawno mieliśmy kontrolę podatkową z UKS za 2012 r. W wyniku tej kontroli został skorygowany CIT-8 za 2012 r. Stwierdzono, że część (...)
str. 56
4.
Rekompensata za koszty odzyskiwania należności w księgach dłużnika
W związku z trudnościami finansowymi regulujemy nasze zobowiązania z opóźnieniem. Na skutek tego otrzymaliśmy noty obciążeniowe z tytułu rekompensaty za koszty odzyskiwania należności w wysokości równowartości kwoty 40 euro. Jak zaksięgować (...)
str. 57
5.
Wycena na dzień bilansowy udziałów w innej spółce
Jesteśmy spółką akcyjną i nasze roczne sprawozdanie finansowe podlega badaniu przez biegłego rewidenta. Mamy tym samym obowiązek stosowania przepisów rozporządzenia w sprawie instrumentów finansowych. Wyceniając na dzień (...)
str. 58
6.
Korekta CIT-8 za 2013 r. i zaliczenie powstałej nadpłaty na poczet zobowiązania z tytułu VAT
Na skutek ugody sądowej zawartej w sierpniu 2014 r. obniżyliśmy cenę za wykonaną w 2013 r. usługę i wystawiliśmy fakturę korygującą. W konsekwencji złożyliśmy korektę zeznania CIT-8 za 2013 r., w wyniku której (...)
str. 60
7.
Środki do produkcji nieodpłatnie otrzymane przez członka grupy producentów rolnych
Jesteśmy członkiem grupy producentów rolnych, która wypracowany roczny zysk przekazuje swoim wspólnikom w formie środków do produkcji. Jak zaksięgować u wspólnika otrzymanie takich środków do produkcji (nawozy, (...)
str. 61
8.
Utworzenie i rozwiązanie odpisu aktualizującego wartość należności od dłużnika postawionego w stan upadłości
Posiadamy należność od dłużnika (generalny wykonawca) postawionego w stan upadłości. W 2012 r. wierzytelności zostały zgłoszone do postępowania upadłościowego i został utworzony odpis aktualizacyjny. W 2014 r. otrzymaliśmy korzystny wyrok sądowy (...)
str. 62
9.
Ewidencja VAT niepodlegającego odliczeniu w jednostce wykonującej wyłącznie czynności zwolnione z VAT
Spółka osobowa, której roczne sprawozdanie finansowe nie podlega obowiązkowi badania, VAT naliczony od faktur kosztowych ujmuje na wyodrębnionym koncie "Podatki i opłaty", zgodnie z założeniami w polityce rachunkowości. (...)
str. 64
10.
Nabycie i dostawa towarów poza terytorium kraju
Zakupiliśmy towary na terytorium Wielkiej Brytanii. Nie będziemy ich jednak przewozić do Polski, bowiem zamierzamy sprzedać je w tym państwie. Jak zaksięgować te transakcje, tj. fakturę (...)
str. 64
11.
Zakup materiałów objętych mechanizmem "odwrotnego obciążenia" na potrzeby działalności zwolnionej z VAT
Zakupiliśmy metalowe pręty. Na fakturze zakupu zamieszczona jest informacja "odwrotne obciążenie". Zakupione materiały dotyczą działalności zwolnionej z VAT. W jakiej wartości przyjąć materiały do magazynu? W przypadku sprzedaży (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.