Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 r., godz. 14:21 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Odroczony podatek dochodowy w księgach i sprawozdaniu finansowym
Dodatek nr 3
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 4
z dnia 20.02.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
CEL I ZAKRES ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO
1.
Jednostki zobowiązane do ustalania odroczonego podatku dochodowego
Obowiązek ustalania odroczonego podatku dochodowego mają wyłącznie jednostki będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, których roczne sprawozdanie finansowe podlega obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta. (...)
str. 3
2.
Różnice pomiędzy wartością bilansową a podatkową aktywów lub pasywów
Odroczony podatek ustala się stosując podejście bilansowe. Polega ono na porównaniu wartości bilansowej (księgowej) i wartości podatkowej składnika aktywów lub pasywów. Wartość bilansowa składnika aktywów lub (...)
str. 4
3.
Częstotliwość ustalania odroczonego podatku dochodowego
Jeżeli jednostka nie sporządza sprawozdań finansowych na inny dzień bilansowy niż dzień kończący rok obrotowy, to odroczony podatek dochodowy ustala raz na koniec roku obrotowego. (...)
str. 8
II.
PREZENTACJA ODROCZONEGO PODATKU DOCHODOWEGO W SPRAWOZDANIU FINANSOWYM
1.
Podatek odroczony w rachunku zysków i strat
W rachunku zysków i strat wykazuje się odroczony podatek dochodowy, który stanowi różnicę pomiędzy stanem rezerw i aktywów z tytułu podatku odroczonego na koniec i (...)
str. 8
2.
Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego w bilansie
W bilansie rezerwy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego wykazywane są – na podstawie art. 37 ust. 7 ustawy o rachunkowości – oddzielnie. Aktywa (...)
str. 9
3.
Podatek odroczony w rachunku przepływów pieniężnych sporządzanym metodą pośrednią
Zgodnie z wytycznymi Krajowego Standardu Rachunkowości nr 1 "Rachunek przepływów pieniężnych" (KSR nr 1), zarówno zmiana stanu aktywów, jak i rezerw z tytułu podatku odroczonego odniesiona na wynik finansowy, to (...)
str. 9
III.
TYPOWE PRZYCZYNY POWSTAWANIA RÓŻNIC PRZEJŚCIOWYCH
1.
Niezrealizowane różnice kursowe z wyceny bilansowej należności wyrażonej w walucie obcej
Firma wystawiła fakturę krajowemu nabywcy w euro, przy czym VAT należny jest w złotówkach, a wartość netto i brutto jest w euro. Czy różnice kursowe (...)
str. 10
1.1.
Wycena bilansowa transakcji w walutach obcych
Jeżeli kwota należności brutto wyrażona w walucie obcej ma być przez krajowego kontrahenta zapłacona w całości w danej walucie, to różnice kursowe na dzień bilansowy (...)
str. 10
1.2.
Przeliczanie faktur w walutach obcych dla celów VAT
Jeżeli faktury dla kontrahentów krajowych wystawiane są w walucie obcej, to przy ich wystawianiu należy uwzględnić przepisy art. 106e ust. 11 ustawy o VAT, w (...)
str. 10
1.3.
Różnice kursowe uwzględniane dla celów podatkowych i bilansowych oraz ustalenie odroczonego podatku dochodowego
Różnice kursowe dla celów podatkowych ustala się na podstawie jednej z metod wskazanych w art. 9b ust. 1 updop i art. 14b ust. 1 i (...)
str. 11
2.1.
Wycena i amortyzacja nieruchomości zaliczanych do inwestycji w świetle ustawy o rachunkowości
Jednostka przekwalifikowała ze środków trwałych do inwestycji nieruchomości przeznaczone na wynajem. Do ich wyceny zastosowała ceny rynkowe. Czy ma obowiązek dokonywania wyceny tych nieruchomości na (...)
str. 13
2.2.
Nieruchomości w ujęciu podatkowym oraz ustalenie odroczonego podatku dochodowego
Czy wyniki (wzrost lub obniżenie wartości) osiągnięte w rezultacie wyceny nieruchomości przeznaczonej na wynajem według ceny rynkowej należy traktować jako obojętne podatkowo z punktu widzenia (...)
str. 14
3.
Skutki bilansowe dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dla celów podatkowych
Jestem małym podatnikiem i korzystam z możliwości dokonania dla celów podatkowych jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od środka trwałego o wartości powyżej 3.500 zł. Czy w księgach (...)
str. 16
4.
Rozliczenie leasingu podatkowo – operacyjnego, a bilansowo – finansowego
4.1.
Zasady kwalifikowania umów leasingu dla celów bilansowych
Przedsiębiorstwo zawarło umowę leasingu operacyjnego autobusu na 36 miesięcy. Bilansowo jest to leasing finansowy. Przedmiot umowy leasingu przyjęliśmy na stan środków trwałych w wartości ofertowej powiększonej (...)
str. 18
4.2.
Amortyzacja bilansowa przedmiotu leasingu
Po zakończeniu umowy leasingu zamierzamy skorzystać z opcji wykupu. W jakim okresie powinniśmy zamortyzować leasingowany autobus? W przypadku leasingu finansowego odpisów amortyzacyjnych dokonuje się według (...)
str. 19
4.3.
Podział opłaty na część kapitałową i odsetkową
Jak rozliczyć opłaty leasingowe na część kapitałową i odsetkową? Jeżeli leasing jest podatkowo leasingiem operacyjnym, a księgowo leasingiem finansowym, to zazwyczaj finansujący fakturuje opłatę podstawową (...)
str. 19
4.4.
Rozliczenie kosztów bilansowych i podatkowych przy umowie leasingu
Jak rozliczyć koszty poniesione przy umowie leasingu podatkowo – operacyjnego, a bilansowo – finansowego w rachunku podatkowym i bilansowym? Jeżeli leasing jest podatkowo leasingiem operacyjnym, to podatkowych odpisów (...)
str. 23
4.5.
Odroczony podatek dochodowy przy umowie leasingu
Jak obliczyć odroczony podatek dochodowy w poszczególnych latach trwania umowy leasingu podatkowo – operacyjnego, a bilansowo – finansowego? W sytuacji opisanej w pytaniu dla celów (...)
str. 24
5.
Wycena akcji według przepisów rozporządzenia o instrumentach finansowych
Spółka z o.o. zakupiła akcje i zakwalifikowała je jako dostępne do sprzedaży. Jak powinna zaksięgować nabycie akcji oraz skutki ich późniejszej wyceny? Sprawozdanie finansowe spółki (...)
str. 25
5.1.
Początkowe ujęcie akcji w księgach rachunkowych
Akcje są – obok udziałów – najczęściej występującym w praktyce gospodarczej instrumentem finansowym. Szczegółowe zasady ich wyceny i wykazywania w księgach rachunkowych określa rozporządzenie Ministra (...)
str. 26
5.2.
Wycena akcji na dzień bilansowy
Rozporządzenie w sprawie instrumentów finansowych wymienia następujące metody wyceny akcji na dzień bilansowy: 1) wycena w wiarygodnie ustalonej wartości godziwej bez jej pomniejszania o koszty (...)
str. 26
5.3.
Rozliczenie nabycia akcji dla celów podatku dochodowego oraz ustalenie odroczonego podatku dochodowego
Wydatków na objęcie lub nabycie akcji w spółce z o.o. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 8 updop). Wydatki (...)
str. 27
6.1.
Skutki otrzymania kredytu w księgach rachunkowych
Kredyt bankowy to popularna forma pozyskania dodatkowego wsparcia dla rozwoju lub podtrzymania funkcjonowania firmy. Jest on świadczeniem zwrotnym, więc nie jest zaliczany do przychodów (w (...)
str. 29
6.2.
Koszty związane z zaciągniętym kredytem w świetle przepisów podatkowych oraz ustalenie odroczonego podatku dochodowego
Samo otrzymanie kredytu, jak i jego spłata (spłata kapitału kredytu) są neutralne podatkowo. Kosztem mogą być natomiast odsetki, czyli wynagrodzenie za używanie cudzych pieniędzy, a (...)
str. 30
7.1.
Ewidencja księgowa odpisu rocznego na ZFŚS
Sposób tworzenia, korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) oraz wysokość tworzonych odpisów zostały uregulowane w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym (...)
str. 32
7.2.
Moment zaliczenia odpisów na ZFŚS do kosztów podatkowych oraz ustalenie odroczonego podatku dochodowego
Podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych odpisy na ZFŚS, w dacie przekazania środków stanowiących równowartość tych odpisów na rachunek bankowy funduszu. Generalnie, o podatkowym rozliczeniu (...)
str. 33
8.
Korekta kosztów podatkowych z tytułu nieterminowych płatności
Jesteśmy spółką z o.o. W październiku 2014 r. nabyliśmy środek trwały. Od listopada rozpoczęliśmy jego amortyzację. Termin płatności określony na fakturze zakupu nie przekracza 60 (...)
str. 35
9.
Wpływ premii inwestycyjnej na wysokość odroczonego podatku dochodowego
Jesteśmy spółką z o.o. Działamy w specjalnej strefie ekonomicznej. Korzystamy ze zwolnienia z podatku dochodowego w związku z inwestycjami w nowe środki trwałe. Czy pomoc (...)
str. 37
9.1.
Zasady udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom działającym na terenie specjalnych stref ekonomicznych
Zasady i warunki prowadzenia na terenie specjalnych stref ekonomicznych działalności gospodarczej określone są w ustawie z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (...)
str. 37
9.2.
Ustalenie dochodów podlegających zwolnieniu od podatku
Zgodnie z art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia przez osoby prawne lub (...)
str. 38
9.3.
Skutki bilansowe skorzystania z premii inwestycyjnej
Premię inwestycyjną uwzględnia się przy ustalaniu kwoty podatku odroczonego na zasadzie wyjątku, podobnie jak stratę podatkową. Według wskazówek zawartych w KSR nr 2, jeżeli jednostka korzysta z premii (...)
str. 39
10.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego ustalane w związku ze stratą podatkową
Czy strata podatkowa podlega aktywowaniu, tj. czy ustala się aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego z tytułu straty podatkowej możliwej do odliczenia? W związku ze (...)
str. 41
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.