Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 4 (388) z dnia 20.02.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Terminy realizacji obowiązków podatkowych w 2015 r. – wyjaśnienie MF
Termin podatkowy, który wypada w sobotę, niedzielę albo święto, przesuwa się na pierwszy dzień po przerwie weekendowej lub świątecznej. Wyjątek od tej zasady dotyczy wyłącznie (...)
str. 4
1.
Deregulacja usług świadczonych przez biura rachunkowe
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych Przypominamy, iż ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. poz. 768), (...)
str. 5
2.
Ubezpieczenie OC biur rachunkowych
19 stycznia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2014 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność (...)
str. 7
3.
Obowiązek ewidencjonowania usług doradztwa podatkowego w kasie rejestrującej
Generalnie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (zwanych dalej: osobami prywatnymi) powinna być ewidencjonowana w kasie rejestrującej. Od 1 stycznia 2015 r. rozporządzenie (...)
str. 7
4.
Brak możliwości skorzystania ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty przy świadczeniu usług doradztwa podatkowego
Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł (...)
str. 8
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
III.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2014 r.
1.
Sprawozdanie finansowe jednostek mikro za 2014 r. – zakres uproszczeń oraz porównywalność danych
Czy jednostką mikro jest – co do zasady – każdy podmiot, po spełnieniu wymagań art. 3 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości? Czy też (...)
str. 10
2.
Nieuregulowane należności w walucie obcej – wycena bilansowa i spisanie należności przedawnionych
Jak wyksięgować z ksiąg rachunkowych należność z tytułu dostaw towarów wyrażoną w euro od kontrahenta zagranicznego, gdy jest już przedawniona? Należność wyceniliśmy na dzień bilansowy po średnim kursie (...)
str. 15
1.
Odsetki i udziały w zyskach (dywidendy)
W warunkach gospodarki rynkowej wiele przedsiębiorstw, bądź to szuka efektywnych sposobów lokowania wypracowanej gotówki, bądź w przypadku jej niedoborów – szuka alternatywnych źródeł finansowania swojej działalności. Stąd (...)
str. 19
2.
Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej
Zakres korekty Rachunek przepływów pieniężnych obejmuje trzy sfery działalności jednostki gospodarczej, tj. operacyjną, inwestycyjną oraz finansową. Niniejsza korekta, dotyczy działalności inwestycyjnej, która swoim zakresem obejmuje (...)
str. 21
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
V.
Nadpłata składek ZUS i ich zwrot zleceniobiorcy
W trakcie kontroli ZUS okazało się, że przez pomyłkę zgłosiliśmy do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego osobę zatrudnioną na umowę zlecenia, która była studentem. Osoba (...)
str. 25
1.
Zasady zwrotu nienależnie opłaconych składek ZUS
Zleceniodawca nie powinien zgłaszać do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego osoby zatrudnionej na umowę zlecenia, która była studentem. Umowa zlecenia (a także umowa agencyjna lub inna (...)
str. 25
2.
Ewidencja rozliczenia nadpłaconych składek i ich zwrotu zleceniobiorcy
Korektę w części dotyczącej składek potrąconych z wynagrodzenia zleceniobiorcy księguje się jako zobowiązanie na koncie rozrachunkowym 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń". Z kolei korektę dotyczącą (...)
str. 26
1.
Sytuacje uzasadniające stosowanie zapisu technicznego
Czy konieczne jest stosowanie zapisu technicznego w stosunku do kont rozrachunkowych i środków pieniężnych? Na czym polega stosowanie zapisu technicznego przy księgowaniu kosztów niepodatkowych? Zapis (...)
str. 27
2.
Przykład zastosowania zapisu technicznego przy księgowaniu kosztów niepodatkowych
Przykład I. Założenia: Wynagrodzenia pracowników za październik 2014 r. w kwocie: 61.000 zł brutto wypłacono 10 listopada 2014 r. (zgodnie z terminem wynikającym z przepisów (...)
str. 28
3.
Przykład zastosowania zapisu technicznego w stosunku do kont rozrachunkowych
Przykład I. Założenia: Wprowadzając do ksiąg rachunkowych spłatę zobowiązania wobec spółki "ABC" w wysokości: 1.764 zł pomyłkowo zaksięgowano ją na koncie rozrachunkowym prowadzonym dla innego (...)
str. 29
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Wprowadzenie środka trwałego ujawnionego podczas inwentaryzacji do ewidencji księgowej
Podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w naszej jednostce okazało się, że w ewidencji środków trwałych nie figurują naniesienia budowlane powstałe na początku lat 70 (utwardzenie placu postojowego nawierzchnią asfaltową (...)
str. 30
2.
Wartość początkowa środka trwałego wykupionego z leasingu operacyjnego
Jesteśmy spółką komandytową. W sierpniu 2014 r. wykupiliśmy maszynę produkcyjną z leasingu operacyjnego. Wartość wykupu tej maszyny jest dużo niższa niż jej wartość rynkowa. Czy (...)
str. 31
3.
Nowe ogrodzenie jako odrębny środek trwały
W grudniu 2014 r. otrzymałam fakturę za wykonanie ogrodzenia na wolnym gruncie, tj. słupki, siatka (ma tam być ogród dla dzieci). Grunt stanowi naszą własność. Czy należy (...)
str. 32
4.
Budowa hali produkcyjnej na gruncie zaliczonym do inwestycji
W 2014 r. spółka z o.o. poniosła nakłady na budowę hali produkcyjnej. Budowa ma miejsce na działce gruntu, która w bilansie za 2013 r. wykazana (...)
str. 33
4.1.
Konieczność przekwalifikowania gruntu, na którym budowana jest hala, z inwestycji do środków trwałych
Z pytania wynika, iż spółka posiada grunt, który w księgach rachunkowych zaliczony został do inwestycji. W związku z budową na tym gruncie hali produkcyjnej, powinien (...)
str. 33
4.2.
Ewidencja księgowa nakładów na budowę hali produkcyjnej
Nakłady ponoszone na budowę (wytworzenie) środka trwałego ujmuje się na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Zebrane na tym koncie wydatki będą stanowić wartość początkową (...)
str. 34
4.3.
Prezentacja gruntu i nakładów poniesionych na budowę hali w sprawozdaniu finansowym
W sprawozdaniu finansowym za 2014 r. poniesione przez jednostkę nakłady na budowę hali produkcyjnej (saldo Wn konta 08 "Środki trwałe w budowie") należy wykazać w aktywach bilansu w pozycji A.II.2. (...)
str. 35
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Charakterystyka rozrachunków z właścicielem w przedsiębiorstwie osoby fizycznej
Osoba fizyczna, która prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą, może dowolnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na firmowym rachunku bankowym oraz gotówką w kasie. Wszystkie wpłaty i wypłaty dokonywane przez (...)
str. 36
2.
Zaliczki na podatek dochodowy właściciela płacone z firmowego rachunku bankowego
W księgach rachunkowych osób fizycznych nie księguje się podatku dochodowego od osób fizycznych na koncie 87 "Podatek dochodowy", gdyż w tym przypadku podatnikiem podatku dochodowego (...)
str. 38
3.
Ujęcie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne właściciela w księgach rachunkowych firmy
Ewidencja księgowa składek ZUS nie jest jednolita i zależy od rodzaju składki oraz przepisów podatkowych regulujących sposób jej rozliczenia. O wyborze sposobu księgowania składek na (...)
str. 38
4.
Zaliczki na poczet zysku wypłacone właścicielowi w trakcie roku obrotowego
Zaliczkowe wypłaty na poczet zysku właściciela dokonywane w trakcie roku obrotowego ujmuje się w księgach rachunkowych, zapisem: – Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: (...)
str. 40
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Klasyfikacja budżetowa usług telekomunikacyjnych po zmianach
Od 1 stycznia 2015 r. nie ma już paragrafu 435 i 437. W związku z tym w jakim paragrafie klasyfikować obecnie wydatki dotyczące telefonów stacjonarnych i dostępu do internetu? Z dniem 1 (...)
str. 43
2.
Koszty prac wykonanych przez zakład budżetowy, przekraczające kwotę otrzymanej dotacji podmiotowej
Samorządowy zakład budżetowy zajmujący się głównie sprzedażą wody i oczyszczaniem ścieków, wykonuje dodatkowo na rzecz gminy zadania własne (koszenie trawy, akcja zima itp.). Na wykonanie (...)
str. 43
3.
Czy zakład budżetowy może zawrzeć umowę z dostawcą usług informatycznych na okres dłuższy niż rok?
Prowadzimy działalność w formie samorządowego zakładu budżetowego. Pod koniec 2014 r., w momencie gdy posiadaliśmy tylko plan finansowy na 2015 r., a w nim kwotę 2 tys. zł, zawarliśmy umowę na usługi (...)
str. 44
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VIII.
Nowelizacja Krajowego Standardu Rachunkowości nr 7
W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 22 stycznia 2015 r. pod poz. 6 opublikowano uchwałę nr 10/2014 Komitetu Standardów Rachunkowości z dnia 25 listopada 2014 (...)
str. 46
1.
Definicja Krajowych Standardów Rachunkowości oraz reguły ich stosowania
Przepisy ustawy o rachunkowości (art. 10 ust. 3) stanowią, że w sprawach nieuregulowanych jej przepisami, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować KSR wydane przez (...)
str. 46
2.
Zasady stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości
W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego, ustawa o rachunkowości zezwala na stosowanie MSR. Jednak prawo jednostki do stosowania MSR w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy jest warunkowe, gdyż w pierwszej (...)
str. 48
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
IX.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Inwentaryzacja należności i zobowiązań z tytułów publicznoprawnych
Jak przeprowadza się inwentaryzację rozrachunków publicznoprawnych? Do rozrachunków publicznoprawnych zalicza się takie należności i zobowiązania, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja (...)
str. 50
2.
Konsekwencje niepoddania sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta
Przedsiębiorstwo prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej powinno poddać badaniu swoje sprawozdanie finansowe za 2014 r. Czy są jakieś kary za niepoddanie sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego (...)
str. 50
3.
Jak prawidłowo zaksięgować polisę ubezpieczeniową?
Jak ująć w księgach rachunkowych polisę ubezpieczeniową na przyczepę samochodową w jednostce prowadzącej ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5 i rozliczającej koszty ubezpieczeń w czasie? W przypadku jednostek stosujących (...)
str. 51
4.
Inwentaryzacja produkcji w toku
Czy istnieje obowiązek inwentaryzacji na koniec roku produkcji w toku? Tak. Przepisy art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości nakazują przeprowadzanie inwentaryzacji produkcji w toku na ostatni dzień każdego (...)
str. 52
X.
Z listów Czytelników
1.
Ewidencja księgowa podatku od środków transportowych
Na początku lutego 2015 r. opłaciliśmy podatek od środków transportowych za 2015 r. Jak ująć ten podatek w księgach rachunkowych?
str. 52
1.1.
Zasady opodatkowania podatkiem od środków transportowych
W myśl przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.), obowiązek (...)
str. 52
1.2.
Ujęcie podatku od środków transportowych na kontach księgowych
Zgodnie z obowiązującą w rachunkowości zasadą memoriału, podatek od środków transportowych powinien zmniejszyć wynik finansowy roku, którego dotyczy. Oznacza to, iż jednostka wykorzystująca w prowadzonej (...)
str. 53
2.
Czy prawdopodobieństwo spłaty należności z tytułu pożyczki upoważnia do odwrócenia odpisu aktualizującego?
W 2012 r. dokonaliśmy odpisu aktualizującego wartość należności z tytułu pożyczki udzielonej kontrahentowi. Na dzień bilansowy należności te nie zostały jeszcze spłacone. W związku z tym naliczyliśmy odsetki od pożyczki (...)
str. 55
3.
Skutki uregulowania przez dłużnika po dniu bilansowym należności objętej odpisem
W księgach rachunkowych naszej spółki na dzień 31 grudnia 2014 r. figuruje należność z tytułu pożyczki udzielonej kontrahentowi (wraz z odsetkami), objęta odpisem aktualizującym. Kontrahent spłacił swoje zobowiązania w styczniu (...)
str. 56
4.
Wystawienie faktury przed wykonaniem usługi a moment powstania przychodu bilansowego
Spółka w grudniu 2014 r. wystawiła refakturę na rzecz pracownika z tytułu usługi, która została wykonana w styczniu 2015 r. Potrącenie z pensji pracownika na poczet tej refaktury nastąpiło w grudniu 2014 r. (...)
str. 57
5.
Koszty noclegu i przejazdu opłacone przelewem przed rozpoczęciem podróży służbowej pracownika
Spółka z o.o. w grudniu 2014 r. wysłała pracownika w delegację. Koszty delegacji, takie jak nocleg i przejazd, zostały opłacone przez spółkę przelewem w listopadzie. W grudniu, po odbyciu delegacji pracownik przedłożył (...)
str. 58
6.
Księgowanie VAT naliczonego przy działalności zwolnionej
Jak przy działalności zwolnionej księgować wydatek udokumentowany fakturą, od którego jednostka nie ma prawa odliczyć VAT? Czy wartość VAT naliczonego niepodlegającego odliczeniu odnosić w ciężar konta (...)
str. 60
7.
Ewidencja podatku od wartości dodanej i jego zwrotu
Jesteśmy firmą transportową, która świadczy usługi na terenie krajów europejskich. Ubiegamy się o zwrot podatku od wartości dodanej zapłaconego w innym kraju UE. Jak zaksięgować faktury za paliwo, (...)
str. 61
8.
Wpływ gotówki na rachunek powierniczy dewelopera
Do inwestycji deweloperskiej prowadzony jest mieszkaniowy rachunek powierniczy. Jak księgować wpływ gotówki na ten rachunek? Jak rozliczyć środki otrzymane na poczet lokalu?
str. 63
8.1.
Zasady funkcjonowania rachunków powierniczych
W świetle art. 59 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 128), na rachunku powierniczym mogą być (...)
str. 63
8.2.
Ewidencja księgowa środków pieniężnych wpłacanych na rachunek powierniczy dewelopera
Pomimo ograniczonej możliwości dysponowania przez dewelopera środkami zgromadzonymi na rachunku powierniczym (może on dysponować nimi dopiero po spełnieniu określonych warunków), rachunek ten należy do dewelopera. (...)
str. 64
9.
Udokumentowanie kosztów związanych z najmem lokalu
W grudniu 2014 r. zawarliśmy umowę najmu lokalu na cele mieszkaniowe naszych pracowników. Z umowy wynika, że opłaty za czynsz będziemy dokonywać na podstawie faktur wystawionych przez wynajmującego. (...)
str. 65
10.
Czy spółka z o.o. jest jednostką powiązaną ze związkiem gmin w myśl ustawy o rachunkowości?
Prowadzimy działalność w formie spółki z o.o. Nasza spółka powstała w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego. Jedynym udziałowcem jest związek gmin, który otrzymał udziały nieodpłatnie od Skarbu Państwa. Czy (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.