Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 11:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 4 (382) z dnia 10.02.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Czy można udzielić urlopu rodzicielskiego na dziecko urodzone w czasie urlopu wychowawczego?
Wymiar urlopu wychowawczego, zgodnie z art. 186 K.p., wynosi do 36 miesięcy. Jeśli pracownica w trakcie tego urlopu rodzi kolejne dziecko, to nie następuje jego (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Zapłacone składki ZUS w kosztach uzyskania przychodów
1) Spółka z o.o. składki ZUS za dany miesiąc opłaca nie później niż do 15. dnia następnego miesiąca. Dzień 15 lutego br. przypada w niedzielę. (...)
str. 6
2.
Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP po urlopie rodzicielskim - od wynagrodzeń należnych, czy wypłaconych w okresie tego uprawnienia?
Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu (...)
str. 8
3.
Przekazanie osobom ubezpieczonym rocznych informacji o składkach wykazanych w raportach za 2014 r.
Informacje zawarte w imiennych raportach miesięcznych (lub korygujących) przekazanych do ZUS płatnik składek przekazuje osobom ubezpieczonym w podziale na poszczególne miesiące, za rok ubiegły w (...)
str. 10
4.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia członka rady nadzorczej
Członkowie rady nadzorczej spółki akcyjnej uzyskują z tego tytułu wynagrodzenie. Od 1 stycznia br. zostali więc zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz nadal podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. (...)
str. 11
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne z działalności w razie rozwiązania umowy o pracę w trakcie miesiąca
Od ponad dwóch lat prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji i z tego tytułu opłacałem dotąd tylko składkę zdrowotną. Byłem bowiem zatrudniony (...)
str. 14
2.
Zgłoszenie do ubezpieczeń zleceniobiorcy wykonującego umowę na rzecz własnego pracodawcy
Pracownik zawarł umowę zlecenia z innym podmiotem. Jednakże w ramach tej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Czy faktycznie (...)
str. 16
3.
Ubezpieczenia w KRUS i ZUS rolników wykonujących zlecenie lub będących członkami rady nadzorczej
Rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy został objęty innym ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania umowy, o której mowa (...)
str. 17
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania
Od 1 stycznia br. zmieniliśmy zapis regulaminu dotyczący premii miesięcznej. Do końca 2014 r. pracownicy zachowywali prawo do premii za okresy niezdolności do pracy, za (...)
str. 18
2.
Ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych po przyznaniu dodatku stażowego
Od września 2014 r. pracownik nabył prawo do dodatku za staż pracy. Jest on wypłacany po 5 latach pracy w firmie i ustalany procentowo od (...)
str. 19
3.
Wysokość wynagrodzenia chorobowego przysługującego po okresie wyczekiwania
Pracownik zatrudniony od 2 listopada 2014 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby w pierwszym miesiącu pracy. Nie nabył prawa do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ nie udokumentował wcześniejszego (...)
str. 20
4.
Uzupełnianie nagrody rocznej o dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy
W styczniu każdego roku wypłacamy pracownikom nagrodę roczną w wysokości 8,5% przychodu uzyskanego za pracę w roku poprzednim. W przychodzie tym nie uwzględniamy wynagrodzeń chorobowych, (...)
str. 22
5.
Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
W myśl art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.), wynagrodzenie (...)
str. 23
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Ustalanie liczby ubezpieczonych dla celów uprawnień płatnika do wypłaty zasiłków
1) Pracownik od połowy września 2014 r. ma przyznaną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy na okres jednego roku. Pracodawca nie rozwiązał z nim (...)
str. 25
2.
Opieka nad chorym dzieckiem w okresie pobierania zasiłku chorobowego
1) Pracownica korzystająca od kilku tygodni ze zwolnień lekarskich wystawianych jej z powodu choroby przedłożyła zaświadczenie ZUS ZLA orzekające o konieczności sprawowania osobistej opieki nad (...)
str. 26
3.
Nauka pracownika w czasie choroby a prawo do zasiłku
Pracownik kontynuujący naukę na studiach zaocznych, od kilku tygodni choruje. Na zaświadczeniach lekarskich ma odnotowane, że "chory może chodzić". Czy uczęszczanie na zajęcia oraz udział (...)
str. 27
V.
Emerytury i renty
1.1.
Zasady ogólne
Zgodnie z art. 127 ustawy emerytalnej emeryt (za wyjątkiem tego, który podjął pracę zarobkową po osiągnięciu wieku emerytalnego) lub rencista jest zobowiązany zawiadomić ZUS: o (...)
str. 28
1.2.
Emeryt i rencista zatrudnieni na podstawie umowy o pracę
W zaświadczeniu o zarobkach pracownika (emeryta/rencisty) należy podać przychód uzyskany z tytułu stosunku pracy w kwotach stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto w tym przychodzie powinny być uwzględnione (...)
str. 29
1.3.
Emeryt i rencista wykonujący umowy cywilnoprawne
Przy ustalaniu przychodu dla celu zawieszenia lub zmniejszenia pobieranego świadczenia z tytułu wykonywania umów zlecenia, agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z (...)
str. 31
1.4.
Emeryt i rencista prowadzący pozarolniczą działalność lub współpracujący przy tej działalności
Przy ustalaniu przychodu mającego wpływ na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu (...)
str. 32
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Ponowne zatrudnienie pracownika zwolnionego z powodu długotrwałej choroby
Pracownik, z którym we wrześniu 2014 r. rozwiązaliśmy umowę o pracę w trybie art. 53 K.p., po odzyskaniu zdolności do pracy zgłosił chęć ponownego zatrudnienia. (...)
str. 34
2.
Przeniesienie pracownika na czas przestoju do innej pracy
Na skutek przebudowy drogi dojazdowej w firmie wystąpi przestój w produkcji ze względu na brak możliwości dowiezienia surowca i półfabrykatów. W tej sytuacji zamierzamy skierować (...)
str. 35
3.
Błędne wskazanie podstawy prawnej w piśmie pracodawcy rozwiązującym umowę o pracę
W pisemnym oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony wskazano niewłaściwą podstawę prawną. Czy w tej sytuacji pracownik może wystąpić z powództwem do sądu pracy powołując się na (...)
str. 36
4.
Dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę
W firmie handlowej rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z jednym ze sprzedawców, którego przyłapano na kradzieży z kasy sklepu 200 zł. Jako podstawę dyscyplinarnego zwolnienia wskazano art. 52 § 1 (...)
str. 37
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Wymiar czasu pracy i organizacja pracy pracownika zatrudnionego w trakcie okresu rozliczeniowego
Stosujemy system podstawowy (praca od poniedziałku do piątku) w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Pod koniec ubiegłego roku zatrudniliśmy dwóch nowych pracowników. Jak należało ustalić im wymiar czasu (...)
str. 39
2.
Zaliczalność ponadnormatywnej pracy osoby niepełnosprawnej do limitu godzin nadliczbowych
Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym w okresie między upływem ważności orzeczenia i rozpatrzeniem kolejnego wniosku pracował w normach powszechnych. Obecnie przedłożył orzeczenie utrzymujące umiarkowany stopień (...)
str. 40
3.
Rekompensowanie pracy niedzielnej dodatkiem pieniężnym a pięciodniowy tydzień pracy
Pracodawca korzystając z obowiązujących przepisów rekompensuje dodatkową pracę niedzielną wyłącznie w formie pieniężnej, tj. wynagrodzeniem powiększonym o stosowne dodatki. Czy w ten sposób nie naraża się na zarzut naruszenia (...)
str. 41
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie wysokości ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy
Pracownik zachorował w okresie wypowiedzenia. Jak należało obliczyć wysokość ekwiwalentu za urlop, jeśli był on niezdolny do pracy przez prawie dwa miesiące poprzedzające rozwiązanie stosunku pracy? (...)
str. 42
2.
Egzekucja alimentów z wynagrodzenia wypłaconego za różne okresy
Wynagrodzenie pracownika zostało zajęte na poczet należności alimentacyjnych. W dniu 9 stycznia br. wypłacono pracownikowi stałe miesięczne wynagrodzenie za grudzień 2014 r., premię kwartalną za (...)
str. 45
3.
Określenie wysokości diet zagranicznych w przepisach wewnętrznych i zasady naliczania tych świadczeń
W jaki sposób pracodawca niebędący jednostką sfery budżetowej może obniżyć wysokość diet przysługujących z tytułu podróży zagranicznych zatrudnionym kierowcom? Jak prawidłowo naliczać diety w przypadku, gdy podróż zagraniczna (...)
str. 46
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w razie kontynuowania zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy
Zatrudniamy na część etatu pracownika, z którym bezpośrednio przed aktualną umową łączył nas również terminowy stosunek pracy. Pracownik nie korzystał z urlopu uzyskanego podczas wcześniejszej umowy, która (...)
str. 48
2.
Udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po okresie niezdolności do pracy
Pracownica po dwutygodniowym leczeniu szpitalnym otrzymała zwolnienie lekarskie na 30 dni. W trakcie tego zwolnienia zwróciła się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu wypoczynkowego (...)
str. 49
3.
Dopuszczalność skierowania pracownika na zaległy urlop
Pracownik chorował w ubiegłym roku i ma niewykorzystane 22 dni urlopu wypoczynkowego za miniony rok oraz urlop bieżący. Czy możemy pracownika skierować na urlop wbrew jego woli? (...)
str. 50
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Informacja o chorobie zawodowej w treści świadectwa pracy
W trakcie trwania stosunku pracy u pracownika stwierdzono chorobę zawodową. Wkrótce umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu. Czy informację o tej chorobie należy umieścić w wydanym pracownikowi świadectwie pracy? Nie. Przepisy (...)
str. 51
2.
Czy wypłacić świadczenie urlopowe w przypadku wykorzystywania urlopu na przełomie lat?
Pracownica na początku ubiegłego roku urodziła dziecko, a następnie korzystała z urlopów związanych z rodzicielstwem. W przedostatnim dniu grudnia 2014 r. rozpoczęła korzystanie z urlopu (...)
str. 52
3.
Uzgadnianie regulaminu wynagradzania ze związkami zawodowymi
Czy pracodawca może samodzielnie ustalić treść regulaminu wynagradzania w przypadku, gdy działające w firmie związki zawodowe nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska? Jak postąpić w przypadku, gdy takie stanowisko (...)
str. 53
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Zawieranie umów o przeprowadzenie badań profilaktycznych
Czy w związku ze zmianą przepisów dokonaną ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej nie będzie już konieczne zawieranie umów między pracodawcą, a służbą medycyny pracy? (...)
str. 55
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Wynagrodzenie dla płatnika składek wypłacającego zasiłki
1) Od stycznia bieżącego roku jesteśmy płatnikiem zasiłków finansowanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno za wypłacanie tych świadczeń mamy prawo do wynagrodzenia. Jeśli tak, to jaka (...)
str. 56
2.
Opłacanie składek ZUS przez przedsiębiorcę
1) Czy przedsiębiorca spłacający zadłużenie w ZUS w układzie ratalnym może zawiesić działalność gospodarczą w trakcie trwania układu? Tak. Zgodnie ze stanowiskiem ZUS, zawieszenie wykonywania działalności nie jest (...)
str. 56
3.
Składniki wynagrodzenia w podstawie wymiaru zasiłków
1) W regulaminie premiowania zamieściliśmy zapis, zgodnie z którym premia miesięczna ulega zmniejszeniu o 2% za każdy dzień nieobecności w pracy, za który pracownik otrzymuje zasiłek z ubezpieczenia społecznego. Czy (...)
str. 57
4.
Przekazanie do ZUS dokumentacji zasiłkowej
1) Czy przekazując do ZUS wypłatę zasiłku chorobowego przysługującego byłemu pracownikowi należy podać informację o potrąceniach komorniczych dokonywanych w czasie trwania stosunku pracy? Tak. ZUS obok wypłaty (...)
str. 58
5.
Dowody do wypłaty zasiłków dla przedsiębiorcy
1) Jaki dokument, oprócz zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, powinna złożyć w ZUS osoba prowadząca działalność gospodarczą aby otrzymać zasiłek chorobowy? W celu złożenia wniosku do ZUS o wypłatę (...)
str. 59
6.
Podpisanie umowy o pracę
Umowa o pracę na czas określony rozwiązała się z upływem czasu, na który ją zawarto, tj. z dniem 31 stycznia 2015 r. Kolejną strony zawarły 30 stycznia br. z klauzulą (...)
str. 59
7.
Rozpoczęcie okresu wypowiedzenia odwołanego pracownika
Na początku lutego br. pracownik został odwołany ze stanowiska. Jak należy liczyć okres wypowiedzenia wynoszący w jego przypadku 3 miesiące? Jeśli odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy (...)
str. 60
8.
Czas pracy pracownika niepełnosprawnego
Zatrudniając pracownika z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności uzgodniliśmy, że będzie on pracował po 8 godzin dziennie. Mamy jednak wątpliwości, czy takie postanowienie umowy jest zgodne z prawem? Nie (...)
str. 60
9.
Korzystanie z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem
1) Umowa o pracę z pracownikiem rozwiąże się za porozumieniem stron w połowie lutego br. W styczniu br. pracownik korzystał z 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem. Czy informację (...)
str. 60
10.
Dni wolne na poszukiwanie pracy przed przejściem na świadczenie przedemerytalne
Pracodawca wypowiedział umowę o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika. Jest to osoba, która spełnia warunki uprawniające ją do świadczenia przedemerytalnego. Czy mamy obowiązek udzielenia temu pracownikowi dni (...)
str. 61
11.
Brak uprawnienia do nagrody jubileuszowej
Pracownik podmiotu leczniczego osiągnął 45-letni staż. Czy z tego tytułu może otrzymać nagrodę jubileuszową? Regulacje art. 62 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 217 (...)
str. 61
XIII.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne pracowników sfery budżetowej
Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje osobom zatrudnionym w sferze budżetowej i w praktyce kadrowej nazywane jest trzynastką. Zasady nabywania prawa, ustalania wysokości i wypłacania dodatkowego wynagrodzenia (...)
str. 62
1.
Warunki nabycia prawa do wynagrodzenia rocznego
Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego lub co najmniej 6 miesięcy. W tym drugim przypadku pracownik nabywa (...)
str. 62
2.
Wynagrodzenie roczne dla pracownika z krótkim okresem pracy
Warunek przepracowania co najmniej 6 miesięcy jest w wielu przypadkach wyłączony, a mianowicie w razie: nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (...)
str. 63
3.
Liczenie stażu uprawniającego do rocznego wynagrodzenia
Przepisy ustawy nie zawierają wytycznych co do sposobu obliczania stażu uprawniającego do wynagrodzenia rocznego, a zasady obliczania terminów właściwych dla nabywania uprawnień pracowniczych wynikają z (...)
str. 64
4.
Ustalanie podstawy wymiaru
Wynagrodzenie roczne ustalono na poziomie 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, tzw. podstawy wymiaru. Do (...)
str. 65
5.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Jak już wyjaśniono w pkt 4 niniejszego opracowania, do obliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego przyjmuje się sumę wynagrodzeń za pracę otrzymanych przez pracownika w ciągu roku (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.