Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 3 (387) z dnia 10.02.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Termin składania deklaracji podatkowych – wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Zasada liczenia terminów do złożenia deklaracji VAT czy zapłaty podatku określona jest w art. 12 § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Usługi w zakresie doradztwa podatkowego – zwolnienie z VAT i kasa fiskalna
Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, z dniem 1 stycznia 2015 r. w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia (...)
str. 6
1.
Co należy rozumieć pod pojęciem "doradztwa"?
Wobec braku w ustawie o VAT definicji "doradztwa" organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych sugerują aby posłużyć się definicją słownikową. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora (...)
str. 6
2.
Obowiązek ewidencjonowania w kasie fiskalnej usług doradztwa podatkowego
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, z możliwości korzystania z jakichkolwiek zwolnień z ewidencjonowania wyłączone jest m.in. świadczenie usług doradztwa podatkowego. Pomimo, (...)
str. 8
3.
Czy biura rachunkowe mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT?
Zwolnienie z podatku VAT o charakterze podmiotowym przysługuje podatnikom w odniesieniu do sprzedaży nieprzekraczającej łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Z kolei podatnicy, (...)
str. 9
1.
Wynajem mieszkania na rzecz pracownika – jak przenieść koszty mediów i czynszu?
Uczelnia jest czynnym podatnikiem VAT. W lipcu 2014 r. zakupiła mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej, które od września 2014 r. wynajmuje pracownikowi dydaktycznemu. Uczelnia wszelkimi kosztami (...)
str. 10
2.
Działalność gospodarcza w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych
2.1. Refakturowanie opłat eksploatacyjnych uiszczanych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych. Na podstawie zawartych umów najmu ustalana jest miesięczna kwota (...)
str. 12
1.
Stawka VAT na usługi rekreacyjne przedmiotem sporów podatników i fiskusa
Opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8% podlegają towary i usługi wymienione w załączniku nr 3 do ustawy. I tak w załączniku tym znajdują się: w (...)
str. 15
2.
Korzystna interpretacja ogólna Ministra Finansów
W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej Minister Finansów wydał w dniu 2 grudnia 2014 r. interpretację ogólną nr PT1/033/32/354/LJU/14 w zakresie opodatkowania (...)
str. 16
3.
Korekta rozliczeń z powodu zawyżonej stawki VAT
Sposób postępowania w przypadku korekty podatku należnego, wynikającej z zastosowania niewłaściwej stawki VAT (23% zamiast 8%), określają przepisy art. 29a ustawy o VAT. W myśl (...)
str. 16
V.
Spór o zasady opodatkowania zaliczki otrzymanej na poczet usługi turystycznej
W świetle przepisów ustawy o VAT usługi turystyki rozliczane są według szczególnej procedury określonej w art. 119 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, podstawą (...)
str. 17
VI.
Odsetki w transakcjach handlowych a podatek VAT
Instytut badawczy świadczy na rzecz spółki usługi w zakresie badań i analiz technicznych. Strony uzgodniły, że termin płatności należności z faktur dokumentujących wykonanie ww. usług (...)
str. 19
VII.
Dostawa sprzętu przeciwpożarowego nie może korzystać z obniżonej stawki VAT – wyrok TSUE
Obniżoną 8% stawkę podatku VAT stosuje się do towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT w pozycjach (...)
str. 22
VIII.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Samochód ciężarowy bez zaświadczenia VAT-1
Użytkujemy samochód ciężarowy, który nie posiada zaświadczenia VAT-1, ponieważ ma dwa rzędy siedzeń. Odliczamy 50% podatku VAT od paliwa. Czy od pozostałych wydatków eksploatacyjnych możemy (...)
str. 23
2.
Sprzedaż towaru nabytego na fakturę z oznaczeniem "odwrotne obciążenie"
Zakupiliśmy blachę i zakup ten udokumentowany został fakturą "odwrotne obciążenie". Jesteśmy czynnymi podatnikami VAT. Czy sprzedaż tej blachy też musimy udokumentować w taki sposób? [pytanie (...)
str. 24
3.
Deklaracja VAT wysłana do niewłaściwego urzędu skarbowego
Pomyliłem się i wysłałem deklarację VAT-7 do niewłaściwego urzędu skarbowego. Czy urząd ten przekaże deklarację do właściwego organu? [pytanie 897466] Komentarz redakcji Kwestię właściwości organu (...)
str. 25
C.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Obowiązek ewidencjonowania w kasie fiskalnej usług świadczonych przez lekarzy
Lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską świadczy obecnie usługi wyłącznie na rzecz szpitali i prywatnych przychodni. Jednak do końca 2012 r. wykonywał te czynności także na (...)
str. 26
2.
Kasa rejestrująca w przedszkolu
Prowadzimy punkt przedszkolny. W listopadzie 2014 r. przekroczyliśmy limit obrotu 20.000 zł, uzyskany z tytułu wpłat "czesnego" za pobyt dziecka w przedszkolu. Czy obecnie wpłaty (...)
str. 27
3.
Świadczenie usług prawniczych a kasa fiskalna
Prowadzę kancelarię adwokacką i świadczę usługi wyłącznie na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą i sądów, które dokumentuje fakturami. Czy jestem w 2015 r. zobowiązany do (...)
str. 28
X.
Rozliczanie ulgi przysługującej na zakup kas rejestrujących
Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej pozwala na skorzystanie z prawa do odzyskania części kwoty wydatkowanej na jej zakup. Zgodnie bowiem z art. 111 ust. 4 ustawy (...)
str. 28
1.
Odliczanie ulgi na zakup kas przez czynnych podatników VAT
1.1. Realizacja ulgi przez czynnych podatników, którzy wykazują podatek należny większy od naliczonego Podatnicy, którzy w danym okresie rozliczeniowym wykazują podatek należny większy od podatku naliczonego, (...)
str. 29
1.1.
Realizacja ulgi przez czynnych podatników, którzy wykazują podatek należny większy od naliczonego
Podatnicy, którzy w danym okresie rozliczeniowym wykazują podatek należny większy od podatku naliczonego, mogą dokonać odliczenia z tytułu nabycia kas rejestrujących, w kwocie niższej lub (...)
str. 29
1.2.
Rozliczenie ulgi przez podatników, którzy wykazują podatek należny w wysokości niższej bądź równej podatkowi naliczonemu
W myśl § 3 ust. 3 rozporządzenia w sprawie odliczeń, podatnicy, którzy w danym okresie rozliczeniowym wykazują podatek należny niższy lub równy podatkowi naliczonemu, mogą (...)
str. 30
1.3.
Skorzystanie z ulgi przez podatników, u których na przemian występuje zobowiązanie i zwrot podatku
W prowadzonej działalności gospodarczej często zdarzają się sytuacje, że podatnik w deklaracji podatkowej w jednym miesiącu wykazuje nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, a w drugim (...)
str. 31
2.
Realizacja ulgi na zakup kasy przez podatnika zwolnionego z VAT
Sposób rozliczenia ulgi na zakup kas rejestrujących przez podatników zwolnionych podmiotowo lub przedmiotowo z VAT reguluje art. 111 ust. 5 ustawy o VAT. Zgodnie z (...)
str. 32
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Regulacje ustawy o VAT w zakresie miejsca świadczenia usług
Miejsce wykonania określonej czynności nie zawsze oznacza miejsce jej świadczenia, czyli jej opodatkowania w rozumieniu ustawy o VAT. Przepisy ustawy bardzo często wskazują miejsce świadczenia, (...)
str. 35
1.
Zasady ogólne określające miejsce opodatkowania usług
W myśl art. 28b ust. 1 ustawy o VAT za miejsce świadczenia w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika należy uznawać miejsce, w którym podatnik (...)
str. 35
2.
Usługi opodatkowane według zasad szczególnych
» Usługi pośrednictwa Generalnie, miejscem świadczenia usług wykonywanych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich jest miejsce, w którym dokonywana (...)
str. 36
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Faktura za transport towarów wykonany poza terytorium UE
Otrzymałem fakturę od zagranicznego kontrahenta za usługę transportu towarów wykonaną w całości na terytorium Bośni i Hercegowiny. Na dokumencie naliczony został podatek VAT. Czy powinienem (...)
str. 41
2.
Warunki zwrotu podatku od wartości dodanej zapłaconego w innym państwie
Wykonujemy usługi budowlane na terytorium Czech na rzecz podatnika, który dokonuje rozliczenia podatku VAT z tego tytułu. W trakcie wykonywanych prac ponosiliśmy koszty związane z (...)
str. 41
3.
Dokumenty uprawniające do opodatkowania eksportu stawką 0%
Wyeksportowaliśmy w styczniu br. maszynę do USA, wywożąc ją z Polski do Holandii, gdzie została załadowana na statek i przetransportowana do nabywcy. Posiadamy w swojej (...)
str. 42
4.
Opodatkowanie usług pośrednictwa w dostawie towarów
Zajmujemy się pośrednictwem w dostawie towarów z Włoch do Polski. Wyszukujemy nabywców w Polsce oraz przyjmujemy zamówienia na towary włoskiej firmy. Za świadczone usługi otrzymujemy (...)
str. 45
5.
Zakup publikacji w formie elektronicznej
Dokonaliśmy zakupu artykułów prasowych i opracowań w formie elektronicznej od kontrahenta zagranicznego. Materiały zostały ściągnięte ze strony internetowej dostawcy. Czy należy w tej sytuacji rozliczyć (...)
str. 45
6.
Wywóz poza terytorium UE towarów do testowania i ich późniejsza sprzedaż
Wysłaliśmy do Urugwaju maszynę do testowania, dokumentując tę czynność fakturą pro forma. Dokonaliśmy również odprawy celnej. Przez cały czas maszyna pozostawała naszą własnością. Po kilku (...)
str. 46
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Obowiązki formalne związane z zakupem środków transportu na terytorium UE
Zasadniczo zakup na terytorium innego państwa członkowskiego towarów, które przewożone są do Polski, stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, pod warunkiem, że nabywca jest podatnikiem VAT lub (...)
str. 48
1.
WNT środków transportowych
Jeżeli dostawcą jest unijny podatnik VAT niekorzystający ze zwolnienia z opodatkowania, nabywcą podatnik polski, a sprzedaż nie jest dokonywana w ramach procedury szczególnej stosowanej w przypadku sprzedaży towarów używanych (...)
str. 48
2.
Nabycie samochodu nieuznawane za WNT
Inne zasady obowiązują w przypadku, gdy chociaż jedna ze stron transakcji nie jest podatnikiem VAT lub jest podatnikiem zwolnionym z opodatkowania ze względu na obroty, (...)
str. 49
3.
Rejestracja pojazdów bez zaświadczenia VAT-25
Od 1 stycznia 2015 r. zniesiony został obowiązek uzyskiwania zaświadczeń VAT-25 dla potrzeb rejestracji pojazdów. Uchylono art. 103 ust. 6 oraz art. 105 ustawy, które (...)
str. 49
4.
Zapłata podatku akcyzowego
Import oraz nabycie samochodu osobowego w jednym z krajów UE, niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. (...)
str. 50
F.
VAT OD PODSTAW
XIV.
Obrót odpadami – rozliczenie podatku VAT
W przypadku odwrotnego obciążenia mamy do czynienia z przeniesieniem obowiązku rozliczenia VAT z tytułu dostawy towaru ze sprzedawcy na nabywcę. Mechanizm ten w obrocie krajowym (...)
str. 51
1.
Nabywcy odpadów jako podatnicy VAT obowiązani do rozliczenia podatku
Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT podatnikami podatku VAT są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (...)
str. 51
2.
Sposób rozliczenia dostawy odpadów
Nabycie odpadów przez czynnego podatnika VAT podlega opodatkowaniu przez nabywcę wyłącznie w przypadku, gdy dostawcą jest czynny podatnik VAT, a przedmiotem zakupu nie są towary używane w rozumieniu (...)
str. 52
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Kiedy podatnik może złożyć wniosek o zwrot nadpłaty lub zaliczenie jej na poczet zobowiązań podatkowych?
Zgodnie z art. 72 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) nadpłatą jest (...)
str. 54
1.
Prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty
Na podstawie art. 75 § 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej, podatnicy, którzy w deklaracji wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od (...)
str. 54
2.
Wniosek o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań w podatku VAT
Zasadniczo nadpłata wraz z oprocentowaniem (w pierwszej kolejności) podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych. (...)
str. 56
H.
PODATEK AKCYZOWY
1.
Rozliczenie podatku akcyzowego od importu samochodu osobowego
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 7 lit. a) ustawy o podatku akcyzowym import jest to przywóz samochodów osobowych z terytorium (...)
str. 58
2.
Podatek VAT przy imporcie samochodu osobowego
Import towarów zdefiniowany został w art. 2 pkt 7 ustawy o VAT jako przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (spoza terytorium Unii Europejskiej) na terytorium (...)
str. 59
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Rozliczenie faktury korygującej zmniejszającej VAT naliczony
W deklaracji za który miesiąc należy skorygować in minus VAT naliczony w przypadku gdy do faktury pierwotnej z października otrzymano w listopadzie fakturę korygującą – (...)
str. 61
2.
Odliczenie VAT naliczonego z faktury otrzymanej z opóźnieniem a ulga na złe długi
W październiku 2014 r. spółka otrzymała fakturę wystawioną w dniu 31 marca 2014 r. W październiku upłynął termin 150-dniowy liczony od terminu płatności. Na początku (...)
str. 62
3.
Dokumentowanie usług udzielenia licencji na znak towarowy
Czynny podatnik VAT prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Poza tą działalnością, jako osoba prywatna opracował znak towarowy. Po zarejestrowaniu znaku i uzyskaniu praw ochronnych zamierza udostępnić (...)
str. 63
4.
Podstawa zwolnienia na fakturze dokumentującej usługi w zakresie opieki medycznej
Lekarz prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie indywidualnej praktyki lekarskiej. Nie jest czynnym podatnikiem VAT (wykonuje wyłącznie czynności zwolnione z VAT). Czy na wystawianej fakturze za usługi (...)
str. 64
5.
Zawieszenie działalności gospodarczej
Biuro rachunkowe prowadzi kompleksową obsługę księgową przedsiębiorstw. W związku z wprowadzeniem z początkiem 2015 r. obowiązku ewidencjonowania w kasie usług doradczych wykonywanych na rzecz osób (...)
str. 65
6.
Faktura za naprawę sprzętu służącego celom prywatnym i firmowym
Na ulicy, przy której znajduje się firma i dom właściciela znajduje się prywatna studnia, która obsługuje zarówno dom, jak i firmę podatnika. Studnia i hydrofor (...)
str. 67
7.
Zmiana nabywcy po uiszczeniu zaliczki
Klient wpłacił w październiku 2014 r. zaliczkę na poczet wykonania usługi. Wystawiliśmy fakturę zaliczkową. W listopadzie wystawiliśmy fakturę końcową na firmę leasingującą (klient podpisał umowę (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.