Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 3 (381) z dnia 01.02.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Sposób ustalenia kwoty wolnej od potrąceń proporcjonalnie do wypłacanego zasiłku - stanowisko MPiPS
Do egzekucji ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (art. 833 (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia
ZUS poinformował nas na piśmie, że zleceniobiorca wykonujący umowę zlecenia podlegał z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, a nie tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. W umowie zlecenia było (...)
str. 7
2.
Składka zdrowotna dla prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących w 2015 r.
Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi, z wyłączeniem osób, (...)
str. 8
3.
Ubezpieczenia w ZUS przedsiębiorcy w okresie faktycznego wykonywania działalności
Przedsiębiorca złożył wniosek o wpis do CEIDG, w którym jako datę rozpoczęcia działalności podał 14 listopada 2014 r. Faktyczne prowadzenie tej działalności rozpoczął dopiero w (...)
str. 10
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Oskładkowanie i opodatkowanie wartości świadczenia z tytułu używania samochodu służbowego do celów prywatnych
Pracownicy bezpłatnie użytkują samochody służbowe do celów prywatnych. Czy wartość tego świadczenia jest oskładkowana i opodatkowana? Jak ustalić kwotę podlegającą wliczeniu do podstawy wymiaru składek (...)
str. 11
2.
Pakiety medyczne w podstawie wymiaru składek ZUS
Pracodawca zamierza wykupić i z własnych środków opłacać za pracowników miesięczne składki na tzw. pakiet medyczny. Czy wartość tego świadczenia będzie podlegała oskładkowaniu? Jeśli tak, (...)
str. 13
3.
Dofinansowanie do posiłków pracownika a składki ZUS
Pracodawca przyznał pracownikom ze środków obrotowych dofinansowanie na zakup posiłków w formie kuponów żywieniowych o wartości 350 zł, uprawniających do zakupu gotowych posiłków. Wysokość dofinansowania (...)
str. 15
4.
Czy oskładkować nagrodę jubileuszową wypłaconą pracownikowi przechodzącemu na rentę?
W grudniu 2014 r. wprowadziliśmy do regulaminu wynagradzania zapis, że nagrody jubileuszowe są wypłacane także pracownikom przechodzącym na emeryturę lub rentę, którym do nabycia prawa (...)
str. 16
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wypłata nagrody za kolejny rok w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, do którego pracownik nabył prawo w styczniu br., przyjęliśmy nagrodę roczną wypłaconą w styczniu 2014 r. za rok 2013. W lutym br. wypłacimy (...)
str. 17
2.
Przyjęcie do podstawy świadczenia chorobowego wynagrodzenia za okres poprzedzający wcześniejszą niezdolność do pracy
Pracownik choruje od 26 stycznia br. Wcześniej był niezdolny do pracy przez 4 dni września i 10 dni października 2014 r. Przerwa pomiędzy zakończeniem poprzedniej, (...)
str. 18
3.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy w pierwszym miesiącu ubezpieczenia
Zatrudniamy na umowę zlecenia osobę, która z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. W pierwszym miesiącu wykonywania umowy stała się ona niezdolna do (...)
str. 20
4.
Wysokość "chorobówki", gdy po przekroczeniu rocznego limitu podstawy wymiaru składek wypłacono wyrównanie wynagrodzenia
Pracownik chorował kilka dni w listopadzie 2014 r. i za ten okres otrzymał wynagrodzenie chorobowe. W grudniu 2014 r. została przyznana podwyżka wynagrodzenia z wyrównaniem od września 2014 r. Objęła ona wynagrodzenie (...)
str. 21
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Zasiłek opiekuńczy po przedłożeniu pełnej dokumentacji
Pracownik w listopadzie 2014 r. dostarczył zaświadczenie o pobycie jego żony w szpitalu. W tym czasie sprawował on osobistą opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku (...)
str. 23
2.
Zawyżenie kwoty zasiłku macierzyńskiego z winy pracodawcy
W podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego pracownicy od listopada 2014 r. uwzględniliśmy dodatek służbowy przyznany jej do końca ubiegłego roku. Czy od 1 stycznia br. (...)
str. 25
V.
Emerytury i renty
1.
Wypełnianie zaświadczenia o zarobkach ZUS Rp-7 dla celów emerytalno-rentowych
1) Pracownik w 2012 r. otrzymał decyzję o uznaniu choroby zawodowej związanej z zespołem cieśni nadgarstka. Czy w zaświadczeniu ZUS Rp-7 powinniśmy podać dane dotyczące uznania choroby zawodowej pracownika np. (...)
str. 27
2.
Komu przysługuje emerytura w docelowej wysokości?
Co to jest emerytura w docelowej wysokości i kiedy przyznaje się to świadczenie? W miejsce zniesionych dożywotnich emerytur kapitałowych wprowadzono nową regulację zwaną emeryturą w (...)
str. 27
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Tryb postępowania w razie zmiany rodzaju umowy o pracę
Pracodawca zamierza przekształcić umowę zawartą z pracownikiem na czas nieokreślony w umowę terminową. Czy w tym celu może wypowiedzieć jej warunki? Nie jest dopuszczalna zmiana (...)
str. 29
2.
Odmowa wykonania polecenia pracodawcy jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę
Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony dwukrotnie odmówił wykonywania pracy po godzinach uzasadnionej realizacją pilnego zamówienia. Wskutek tej odmowy nie ukończono pracy w terminie i pracodawca (...)
str. 31
3.
Bieg wypowiedzenia umowy o pracę w czasie absencji chorobowej pracownika
Pracownik otrzymał trzymiesięczne wypowiedzenie umowy o pracę w dniu 27 stycznia br. Następnego dnia doręczył pracodawcy zwolnienie lekarskie wystawione na 14 dni. Czy biorąc pod (...)
str. 32
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Ustalenie rodzaju godzin nadliczbowych oraz termin wypłaty wynagrodzenia z tego tytułu
Pracownik zatrudniony w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym był wzywany do pracy poza rozkładem. Jak ustalić rodzaj nadgodzin i kiedy za nie zapłacić? Pracą w godzinach nadliczbowych (...)
str. 33
1.1.
Przekroczenia dobowe w podstawowym systemie czasu pracy
Godziny nadliczbowe z przekroczenia dobowego w podstawowej organizacji czasu pracy powstają po przekroczeniu dobowej normy czasu pracy, czyli zasadniczo w przypadku pracy powyżej 8 godzin na dobę. Czas (...)
str. 33
1.2.
Przekroczenia dobowe w systemie równoważnym
Przekroczenia dobowe przy zatrudnieniu w systemie umożliwiającym wydłużenie dniówki powstają nie tylko po przekroczeniu normy dobowej (zasadniczo 8 godz.), ale również przedłużonego w danym dniu wymiaru dobowego. (...)
str. 34
1.3.
Przekroczenia średniotygodniowe
Praca w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy ma miejsce wówczas, gdy pracownik w danym okresie rozliczeniowym przepracuje więcej niż przeciętnie (...)
str. 35
1.4.
Wynagrodzenie za pracę nadliczbową
Normalne wynagrodzenie za pracę nadliczbową (niezależnie od tego jakiego rodzaju są to nadgodziny) wypłaca się razem z wynagrodzeniem za rozkładową pracę w danym miesiącu kalendarzowym. (...)
str. 35
2.
Dodatkowa praca w dniu wolnym udzielonym za niedzielę
Pracownik zatrudniony na stanowisku zaopatrzeniowca-kierowcy, wykonujący rozkładową pracę od poniedziałku do piątku w stałych godzinach, został w jedną z niedziel delegowany w podróż służbową, która trwała 11 godzin. Czy (...)
str. 36
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie w przypadku nieprzepracowania ani jednego dnia z przyczyn pracodawcy
Zatrudniliśmy pracownika od 31 grudnia 2014 r. Jednak zakład w tym dniu był nieczynny z powodu odbioru dnia wolnego za listopadowe święto. Czy pracownik nabył (...)
str. 37
2.
Stawka wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego
1) Zatrudniamy pracownika, który doręczył nam wydane 30 grudnia 2014 r. orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pracownik świadczy obecnie pracę z zastosowaniem skróconych norm czasu pracy. W jaki sposób (...)
str. 38
3.
Obliczanie odszkodowania z umowy o zakazie konkurencji
Czy wystąpienie urlopu bezpłatnego w ostatnich miesiącach zatrudnienia będzie miało wpływ na wysokość odszkodowania wypłacanego pracownikowi w związku z powstrzymywaniem się przed działalnością konkurencyjną po ustaniu zatrudnienia? Jak (...)
str. 40
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Nabywanie prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego
Zatrudniamy pracownika, który pierwszą pracę podjął w styczniu br. na okres próbny wynoszący 3 tygodnie. Jak należy liczyć upływ miesiąca pracy dla nabycia prawa do urlopu (...)
str. 41
2.
Urlop wypoczynkowy po urodzeniu kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego
Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony od 1 maja 2012 r. przebywa na 3-letnim urlopie wychowawczym. W dniu 30 stycznia 2015 r. urodziła kolejne dziecko i obecnie wypłacamy jej zasiłek (...)
str. 43
3.
Podział urlopów związanych z rodzicielstwem między rodziców o różnym statusie zawodowym
Kobieta będąca w ciąży prowadzi działalność gospodarczą. Po porodzie zamierza skorzystać z pełnego okresu płatności zasiłku macierzyńskiego (364 dni), o co będzie wnioskować "z góry". (...)
str. 44
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Opieka na dzieckiem w praktyce kadrowej
1) Pracownik jest ojcem dwojga dzieci do lat 14 z różnych związków. Starsze dziecko mieszka z pracującą matką, a drugie z pracownikiem i jego obecną partnerką, która nie pracuje zawodowo. (...)
str. 45
2.
Konsekwencje opóźnień w rozliczeniu kosztów podróży służbowych
1) Czy pracodawca rozliczający podróże służbowe pracowników w oparciu o przepisy obowiązujące w sferze budżetowej może wyciągnąć konsekwencje służbowe wobec pracowników, którzy nie rozliczają delegacji (...)
str. 47
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Okulary dla kierowcy jako środek ochrony indywidualnej
Czy okulary przeciwsłoneczne mogą stanowić środek ochrony indywidualnej dla osoby zatrudnionej na stanowisku kierowcy? Okulary przeciwsłoneczne, jako element mający istotny wpływ na bezpieczeństwo pracy osób (...)
str. 49
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Ryczałty wypłacane pracownikom oraz ich oskładkowanie i opodatkowanie
Niektóre należności przysługujące pracownikom mogą być realizowane w formie zryczałtowanej. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli pracodawca może spełnić świadczenie pieniężne w formie ryczałtu, to (...)
str. 50
1.
Ryczałt za pracę nadliczbową
Według art. 1511 § 4 K.p. pracownikom stale wykonującym obowiązki poza zakładem pracy wynagrodzenie za pracę nadliczbową wraz z dodatkami można zastąpić ryczałtem. W piśmiennictwie (...)
str. 50
2.
Ryczałt za pracę w porze nocnej
Za pracę wykonywaną w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia (art. 1518 § 1 K.p.). Dodatek za każdą godzinę pracy w porze nocnej wynosi (...)
str. 52
3.
Obniżanie ryczałtów za godziny nadliczbowe i nocne w razie absencji w pracy
Ustalone w stawce miesięcznej wynagrodzenie ryczałtowe za pracę nadliczbową i nocną podlega obniżeniu w przypadku choroby albo innej nieobecności pracownika. W tej sprawie wypowiedział się (...)
str. 53
4.
Ryczałt za używanie prywatnego samochodu w celach służbowych
Pracownicy mogą korzystać z prywatnych samochodów osobowych dla celów służbowych. Zwrot poniesionych z tego tytułu wydatków następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z pracodawcą. Zasady (...)
str. 53
5.
Ryczałt za używanie własnej odzieży i za pranie odzieży roboczej
Ryczałt za używanie własnej odzieży Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez odzieży i obuwia roboczego, przewidzianego do stosowania na danym stanowisku pracy. Według (...)
str. 56
1.
Finansowanie wypoczynku dzieci pracownika
Pracodawca zaspokaja socjalne potrzeby pracowników w miarę posiadanych możliwości i warunków (art. 16 i 94 K.p.). Prowadzenie działalności socjalnej jednak nie stanowi jego bezwzględnego obowiązku. Podobnie wyjaśnił Sąd Apelacyjny (...)
str. 59
2.
Przyznawanie i wysokość dopłat z Funduszu
W przypadku funkcjonowania w zakładzie Funduszu, uprawnionymi do korzystania z jego środków są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich (...)
str. 60
3.
Świadczenia ze środków obrotowych pracodawcy
W praktyce kadrowej spotyka się także sytuacje, w których pracodawca nie tworzy Funduszu ani nie wypłaca świadczenia urlopowego, ale przewiduje pewną pomoc (np. na wypoczynek (...)
str. 62
4.
Oskładkowanie i opodatkowanie świadczeń ponoszonych na wypoczynek dzieci
Dopłaty finansowane ze środków ZFŚS W podstawie wymiaru składek ZUS nie uwzględnia się świadczeń finansowanych ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach Funduszu (§ (...)
str. 62
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 1 lutego 2015 r. - szczególne rozwiązania związane z ochroną miejsc pracy
Uchwaloną przez Sejm na 83 posiedzeniu nowelą z dnia 19 grudnia 2014 r. wprowadzono zmiany do ustawy z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych (...)
str. 65
2.
Ogłoszenie rozporządzeń zmieniających w sprawie składek i dokumentacji ubezpieczeniowej
W Dzienniku Ustaw z dnia 30 grudnia 2014 r., pod poz. odpowiednio 1957 i 1967 opublikowano rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia: 19 (...)
str. 66
3.
Za styczeń br. nowe formularze dla celów dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych
W Dzienniku Ustaw z dnia 31 grudnia 2014 r., pod poz. 1988 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2014 r. (...)
str. 66
4.
Rozporządzenia w sprawie zwrotu kosztów zatrudniania niepełnosprawnych oraz refundacji kosztów szkolenia
W Dzienniku Ustaw z dnia 31 grudnia 2014 r., pod poz. 1987 i 1970 opublikowano rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia (...)
str. 67
5.
Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne
Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw z (...)
str. 68
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.