Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 3 (387) z dnia 01.02.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Obowiązki jednostki, której sprawozdanie finansowe za 2015 r. będzie podlegać badaniu po raz pierwszy
Jakie jednostki są zobowiązane do badania sprawozdania finansowego za 2015 r.? Na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości obowiązkowemu badaniu za 2015 r. podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2014 r.
1.
Produkcja w toku – zasady inwentaryzacji, wycena bilansowa i prezentacja w bilansie
Produkcja w toku to termin używany w rachunkowości finansowej na określenie części produkcji przedsiębiorstwa, która nie została ukończona na koniec okresu rozliczeniowego. Obejmuje ona produkty lub usługi (...)
str. 7
2.
Pożyczka udzielona kontrahentowi – wycena i ujęcie w poszczególnych elementach sprawozdania
W 2014 r. nasza jednostka udzieliła kontrahentowi pożyczki. Jak zaprezentować udzieloną pożyczkę wraz z odsetkami w poszczególnych elementach sprawozdania finansowego? 2.1. Ujęcie udzielonej pożyczki w (...)
str. 11
1.
Ujęcie w księgach korekty VAT należnego z tytułu ulgi na złe długi
Ulgę na złe długi regulują przepisy ustawy o VAT. Według art. 89a tej ustawy podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy (...)
str. 15
2.
Wyksięgowanie należności nieściągalnej z ewidencji bilansowej
W świetle przepisów ustawy o rachunkowości w odniesieniu do należności, której zapłata przez dłużnika jest wątpliwa, wskazane jest – stosując zasadę ostrożności zdefiniowaną w art. (...)
str. 16
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Kto i w jakim terminie jest zobowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości?
Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym, którego wysokość i termin zapłaty reguluje ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.). Przedmiot (...)
str. 20
2.
Moment ujęcia podatku od nieruchomości w księgach rachunkowych
Terminy zapłaty podatku od nieruchomości nie mają wpływu na moment ujęcia tego podatku w księgach rachunkowych. Zasadniczo, przy ewidencji księgowej podatku od nieruchomości należy kierować się (...)
str. 21
3.
Podstawowe zasady ewidencji podatku od nieruchomości
W księgach rachunkowych podatek od nieruchomości odnosi się w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki, a dokładnie na konto kosztów według rodzajów 40-3 "Podatki i opłaty" (...)
str. 22
4.
Uproszczona ewidencja księgowa podatku od nieruchomości
W praktyce jednostki prowadzące ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 lub na kontach zespołu 4 i 5 stosują również alternatywny sposób ewidencji kosztów rozliczanych w (...)
str. 23
IV.
Rozliczanie kosztów ubezpieczenia środka trwałego w budowie
Wykupiliśmy polisę ubezpieczeniową środka trwałego w budowie na okres 1 roku. Jak ująć taki koszt w księgach rachunkowych? Czy wpłynie on na wartość początkową budowanego (...)
str. 25
1.
Zasady rozliczania kosztów ubezpieczenia budowanego środka trwałego
Co do zasady, środki trwałe przyjmuje się do użytkowania w ich wartości początkowej, którą w odniesieniu do środków trwałych wytwarzanych we własnym zakresie stanowić będzie (...)
str. 25
2.
Ewidencja kosztów ubezpieczenia środka trwałego w budowie na przykładach
Przykład Sposób I – ewidencja pełna I. Założenia: 1. Spółka opłaciła składkę na ubezpieczenie środka trwałego w budowie w kwocie: 1.440 zł. Polisa obejmuje okres (...)
str. 27
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Amortyzacja środka trwałego sfinansowanego dotacją z Unii Europejskiej
Przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej (spółka z o.o.) realizowało inwestycję, którą sfinansowano ze środków UE. Środki pozyskane z funduszy europejskich stanowiły 80% wartości inwestycji. Czy kwota amortyzacji naliczonej od wartości (...)
str. 29
2.
Spisanie nakładów dotyczących innego zadania inwestycyjnego
W jaki sposób wyksięgować z niezakończonego zadania inwestycyjnego kwotę nakładów, które powinny zwiększyć wartość początkową sprzedanego już środka trwałego? Nakłady ujęto na koncie środków trwałych (...)
str. 32
3.
Przekwalifikowanie budynku ze środków trwałych do inwestycji wycenianych w cenach rynkowych
Gminna spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" posiada budynek, który figuruje w ewidencji środków trwałych i od wielu lat jest przedmiotem wynajmu. Spółdzielnia zamierza przekwalifikować ten środek trwały (...)
str. 32
4.
Koszty związane z utrzymaniem nieruchomości po jej przekwalifikowaniu do inwestycji
Czy spółdzielnia może księgować koszty związane z utrzymaniem nieruchomości po jej przekwalifikowaniu do inwestycji na kontach zespołu 4 i 5? Zaznaczamy, że wynajem nie należy (...)
str. 33
5.
Wymiana tachografów – kwalifikacja w kosztach rodzajowych
Otrzymałam fakturę za "montaż tachografu cyfrowego z osprzętem", w której podana jest cena 3.000 zł/szt. W zamówieniu skierowanym do wykonawcy jest z kolei zapis "wymiana (...)
str. 34
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Jak ustalić politykę rachunkowości w firmie osoby fizycznej i kto powinien ją opracować?
Jednostki, wobec których stosuje się przepisy ustawy o rachunkowości, zostały określone w art. 2 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Wśród tych jednostek ustawa wymienia również (...)
str. 35
2.
Z jakich uproszczeń w rachunkowości mogą korzystać osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe?
Na stosowanie pewnych uproszczeń w ramach przyjętych przez jednostkę zasad rachunkowości zezwala art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości, pod warunkiem, że nie wpłynie to (...)
str. 36
3.
Jakie obowiązki sprawozdawcze ciążą na osobie fizycznej prowadzącej księgi rachunkowe?
3.1. Zamknięcie roku w firmie osoby fizycznej Rok obrotowy w firmach osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe jest zawsze zgodny z rokiem kalendarzowym. Dniem kończącym rok obrotowy jest 31 (...)
str. 37
4.
Rozliczenie wyniku finansowego w firmie osoby fizycznej
Osoby fizyczne prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą, które zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych, na koniec roku obrotowego ustalają i wykazują w bilansie wyłącznie wynik finansowy (...)
str. 40
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Odpisy aktualizujące wartość należności z uwzględnieniem zasad rachunkowości budżetowej
W jaki sposób przebiegać będzie ewidencja księgowa odpisów aktualizujących wartość należności w jednostkach objętych rozporządzeniem w sprawie szczególnych zasad rachunkowości budżetowej? 1.1. Podstawa prawna tworzenia odpisów aktualizujących i ich (...)
str. 42
2.
Odpisy umorzeniowe środków trwałych w domu pomocy społecznej
Jak w domu pomocy społecznej księgować odpisy umorzeniowe środków trwałych? Czy księgowania tego należy dokonywać w korespondencji z kontem funduszu? Co z pokryciem amortyzacji? Należy (...)
str. 46
3.
Amortyzacja środków trwałych dokonywana za cały rok w jednostce budżetowej
Czy jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych raz w roku? Jak ująć takie odpisy w księgach rachunkowych? Jednostki budżetowe, jako zwolnione (...)
str. 47
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Zasady podziału zysku i forma wypłaty dywidendy
Prawo do dywidendy stanowi jedno z podstawowych praw majątkowych wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie bowiem z art. 191 K.s.h., wspólnik ma prawo do (...)
str. 48
2.
Ewidencja księgowa i powstanie przychodu podatkowego w spółce wypłacającej dywidendę
Ujęcie w księgach rachunkowych skutków wypłaty dywidendy rzeczowej "per saldem" Przepisy prawa bilansowego nie zawierają regulacji odnoszących się do sposobu rozliczenia w księgach rachunkowych operacji związanych z dywidendą (...)
str. 49
3.
Skutki wypłaty dywidendy rzeczowej w świetle przepisów o VAT
W przypadku wypłaty dywidendy w formie rzeczowej następuje przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Jest zatem spełniona podstawowa przesłanka uznania czynności za dostawę towaru. (...)
str. 51
4.
Podatek dochodowy należny od dywidendy wypłaconej wspólnikom
Wypłata dywidendy udziałowcom, którymi są osoby fizyczne Dla wspólnika będącego osobą fizyczną otrzymana dywidenda stanowi przychód z kapitałów pieniężnych z tytułu udziału w zyskach osób (...)
str. 52
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Potwierdzenie salda należności z osobą nieprowadzącą ksiąg rachunkowych
Wysłaliśmy potwierdzenie salda należności do osoby, która najprawdopodobniej nie prowadzi ksiąg rachunkowych. Jednak nie otrzymaliśmy potwierdzenia wykazanych w nim sald. W jaki sposób uzgodnić saldo z tym kontrahentem? (...)
str. 53
2.
Termin i metoda inwentaryzacji wartości niematerialnych i prawnych
Jak prawidłowo przeprowadzić inwentaryzację wartości niematerialnych i prawnych? Czy potrzebny jest spis z natury? Co do zasady, aktywa i pasywa, które nie podlegają inwentaryzacji drogą spisu z natury lub (...)
str. 53
3.
Element majątku trwałego jako odrębny od budynku środek trwały
Zakupiliśmy pompę ciepła, która będzie zamontowana poza budynkiem i połączona jedynie systemem rur doprowadzających wyprodukowane ciepło. Można ją w każdej chwili odłączyć od budynku. Czy zakupiona i zainstalowana (...)
str. 54
4.
Wydatki na wyrobienie pieczątek firmowych i zakup wizytówek
Na jakim koncie zaksięgować wydatki poniesione na wyrobienie pieczątek firmowych i zakup wizytówek? Poniesione przez jednostkę wydatki na wyrobienie (wykonanie) pieczątek firmowych i zakup wizytówek powinny zostać (...)
str. 55
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Inwentaryzacja składników aktywów obrotowych oddanych przez jednostkę w najem lub dzierżawę
Wynajmujemy kilka środków trwałych na podstawie umowy najmu. Co zrobić, gdy najemca nie wysłał nam wykazu środków trwałych stanowiących naszą własność, ale będących przez niego (...)
str. 55
2.
Rozliczenie zysku za poprzedni rok przy przejściu na księgi rachunkowe od 1 stycznia 2015 r.
Od stycznia 2015 r. spółka jawna rozpoczęła prowadzenie ksiąg rachunkowych ze względu na przekroczenie ustawowych limitów przychodów za rok ubiegły. Czy w bilansie otwarcia spółka powinna wyodrębnić (...)
str. 56
3.
Rozliczenie nadwyżek i niedoborów w skupie złomu
Spółka z o.o. w ramach prowadzonej działalności skupuje złom. Każda dostawa ma 2%-3% nadwyżkę ilościową na zanieczyszczenia, która nie jest uwzględniana na fakturze zakupu. Do magazynu złom (...)
str. 57
4.
Wycena waluty obcej znajdującej się w kantorze na dzień bilansowy
Prowadzimy działalność kantorową. Po jakim kursie wycenia się niesprzedane wartości dewizowe w księgach handlowych? Jak wygląda inwentaryzacja w kantorze? Na dzień bilansowy gotówkę wyrażoną w obcych walutach, znajdującą (...)
str. 58
5.
Jak zaksięgować odpis aktualizujący wartość należności za sprzedaż wczasów we własnym ośrodku?
Spółka sprzedaje wczasy z własnego ośrodka wczasowego. Przychody i koszty dotyczące tej działalności obciążają ZFSŚ. Na pozostałych rozrachunkach widnieje należność, na którą należy utworzyć odpis aktualizujący. Czy (...)
str. 59
6.
Szczegółowość sprawozdań finansowych jednostek mikro
Czy spółka jawna, która w 2014 r. spełniła warunki pozwalające zaliczyć ją do jednostek mikro, może podjąć decyzję o sporządzeniu sprawozdania finansowego ze szczegółowością większą niż określona w załączniku (...)
str. 60
7.
Zapłata na rachunek bankowy a obowiązki wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy
Nasza firma sprzedała towar osobie fizycznej, która w momencie podpisania umowy nie prowadziła działalności gospodarczej. Płatność za tę transakcję przekracza kwotę 15.000 euro. Czy w przypadku wpłaty takiej (...)
str. 61
8.
Faktura korygująca wystawiona w styczniu z rabatem za grudzień poprzedniego roku
W styczniu 2015 r. wystawiliśmy fakturę korygującą ze zbiorczym rabatem potransakcyjnym sprzedaży towarów za grudzień 2014 r. W księgach którego roku ująć kwotę wynikającą z faktury korygującej? Z pytania wynika, iż (...)
str. 62
9.
Ustalenie procentowych wskaźników ubytków materiałów trudno mierzalnych
W naszej jednostce mamy problem z przeprowadzeniem inwentaryzacji materiałów trudno mierzalnych. W celu ustalenia ilości materiału musimy posiadać badania laboratoryjne oraz pomiary geodezyjne. Ilości materiałów obliczamy mnożąc objętość (...)
str. 63
10.
Przychody ze sprzedaży produktów wielokrotnego użytku
Jednostka działająca w branży informatycznej wyprodukowała program komputerowy przeznaczony do wielokrotnej sprzedaży przez 3 lata. W jaki sposób księgować przychody ze sprzedaży tego produktu? Wytwarzane przez jednostkę (...)
str. 64
I.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
1.
Terminy egzaminów na doradcę podatkowego
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl zamieszczono decyzje Sekretarza Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego: nr 4/VI/2015 z 19 stycznia 2015 r. w sprawie (...)
str. 66
2.
Wysokość minimalnej sumy gwarancyjnej ubezpieczenia OC biur rachunkowych w 2015 r.
19 stycznia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2014 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.