Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 2 (386) z dnia 20.01.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Bilansowa wycena aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej
Zasady wyceny składników aktywów i pasywów na dzień bilansowy określa art. 30 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Przepis ten stanowi, iż składniki aktywów (z wyłączeniem (...)
str. 4
2.
Tabela kursów średnich NBP z 31 grudnia 2014 r. do wyceny bilansowej
W jednostkach, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych, dokonywanej na dzień 31 (...)
str. 5
3.
Rozliczanie różnic kursowych z wyceny bilansowej
Sposób rozliczenia ujętych na dzień bilansowy różnic kursowych z wyceny bilansowej w księgach rachunkowych następnego roku obrotowego nie jest uregulowany przepisami ustawy o rachunkowości. W praktyce rozliczenia tego dokonuje (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2014 r.
1.
Ogólne zasady rozliczania różnic stwierdzonych podczas spisu z natury rzeczowych aktywów obrotowych
Celem spisu z natury jest ustalenie rzeczywistego stanu składników majątku na określony dzień. Zasadniczo po przeprowadzonej inwentaryzacji dział księgowości otrzymuje od przewodniczącego komisji inwentaryzacyjnej arkusze (...)
str. 8
2.
Rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych w jednostce handlowej prowadzącej ewidencję wartościową towarów
Metodę ewidencji wartościowej aktywów obrotowych stosuje się w punktach sprzedaży detalicznej dla towarów i opakowań. W przypadku ewidencji wartościowej przedmiotem zapisów w księgach rachunkowych są (...)
str. 10
3.
Kompensata niedoborów towarów z nadwyżkami w jednostce prowadzącej ewidencję ilościowo-wartościową
W świetle art. 17 ust. 2 ustawy o rachunkowości, to kierownik jednostki, uwzględniając rodzaj i wartość poszczególnych grup rzeczowych składników aktywów obrotowych posiadanych przez jednostkę, (...)
str. 12
1.
Zalety i wady stosowania metody pośredniej
Sporządzając rachunek przepływów pieniężnych, przepływy z działalności operacyjnej można również przedstawić inaczej niż zestawiając wpływy i wydatki z tej działalności, a mianowicie poprzez korygowanie osiągniętego przez jednostkę zysku netto (...)
str. 14
2.
Korekta wyniku finansowego o wartość amortyzacji
Powszechnie wiadomo, że główną różnicą pomiędzy zyskiem netto a przepływem pieniężnym są te kategorie kosztów, które nie generują wydatków. Spośród tych kosztów, najistotniejszym jest amortyzacja. (...)
str. 15
3.
Korekta zysków (strat) z tytułu różnic kursowych
W Polsce obowiązuje zasada swobody obrotu dewizowego. Oznacza to, że polskie jednostki mają prawo wyrażania i rozliczania w walucie obcej rozrachunków wynikających zarówno z transakcji (...)
str. 17
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Zasady przeliczenia na walutę polską kosztów zagranicznej podróży służbowej
Jak rozliczyć wypłaconą pracownikowi zaliczkę w walucie obcej na koszty zagranicznej podróży służbowej? Po jakim kursie należy przeliczyć rachunki w walucie obcej rozliczane zaliczką? Są to głównie (...)
str. 20
2.
Wycena zaliczki wypłaconej pracownikowi w walucie obcej z firmowego rachunku walutowego
Dokonaliśmy przelewu zaliczki z naszego rachunku walutowego na rachunek walutowy pracownika. Po jakim kursie przeliczyć przekazaną zaliczkę? Wycena zaliczki wypłaconej pracownikowi zależy od źródła pozyskania (...)
str. 21
3.
Rozliczenie z pracownikiem, któremu nie wypłacono zaliczki na zagraniczną podróż służbową
Pracownikowi nie wypłacono zaliczki na zagraniczną podróż służbową. Jak wycenić kwotę wypłaconą pracownikowi z kasy walutowej tytułem zwrotu poniesionych wydatków? Wypłaty środków dokonano w dniu (...)
str. 23
4.
Pobrana zaliczka i poniesione wydatki określone w różnych walutach obcych
Pracownik pobrał na podróż służbową do Chin zaliczkę z kasy walutowej w dolarach, wydatki poniósł w dolarach i euro. Jak rozliczyć delegację zagraniczną, w sytuacji (...)
str. 24
IV.
Skutki zawarcia umowy leasingu zwrotnego w księgach rachunkowych
W listopadzie 2014 r., po zakończeniu umowy leasingu, nabyliśmy za opłatę końcową przedmiot leasingu (maszynę budowlaną). W tym samym miesiącu sprzedaliśmy tę maszynę firmie leasingowej (...)
str. 26
1.
Istota leasingu zwrotnego według KSR nr 5
Sprzedaż składnika aktywów i jednoczesne przejęcie go w leasing nazywamy leasingiem zwrotnym. W ten sposób zmienia się co prawda właściciel, ale nie zmienia się podmiot (...)
str. 26
2.
Wykup przedmiotu leasingu i pierwszy etap transakcji leasingu zwrotnego
W pytaniu brak jest informacji o bilansowym sposobie rozliczania pierwszej umowy leasingu. Jeżeli był to leasing operacyjny, zarówno dla celów podatkowych, jak i bilansowych, to (...)
str. 26
3.
Drugi etap transakcji leasingu zwrotnego – oddanie składnika w leasing sprzedającemu przez nabywcę
Przyjęcie sprzedanego środka trwałego do użytkowania na podstawie umowy leasingu i dalsza jego ewidencja zależą od klasyfikacji leasingu i wyniku na sprzedaży. Na temat zasad kwalifikowania umów (...)
str. 29
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Amortyzacja budynku w trakcie jego modernizacji
Czy w trakcie modernizacji budynku zaliczonego do środków trwałych można naliczać amortyzację? Ustawa o rachunkowości nie przewiduje zaprzestania amortyzacji środków trwałych w okresie ich ulepszenia (...)
str. 31
2.
Nakłady na środek trwały, który po zakończeniu prac zostanie przeznaczony pod wynajem
W 2010 r. zakupiliśmy budynek i wykorzystywaliśmy go jako budynek magazynowy. Obecnie przeprowadzamy modernizację tego budynku, w efekcie której zmieni on swoje przeznaczenie. Będzie przeznaczony pod wynajem. Jak zaksięgować (...)
str. 31
3.
Remont silnika mający na celu przywrócenie pierwotnego stanu technicznego środka trwałego
W działalności gospodarczej wykorzystujemy kombajny, będące naszymi środkami trwałymi. Czy wydatki na remont silnika w takim kombajnie możemy odnieść w ciężar bieżących kosztów działalności operacyjnej? (...)
str. 32
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Czy można stosować odmienne metody wyceny rozchodu do różnych kategorii zapasów?
Prowadzimy różne rodzaje działalności. Każda z tych działalności ma odrębne magazyny, gdzie obowiązuje zasada rozchodu materiałów według metody FIFO. Od 1 stycznia zmuszeni jesteśmy w (...)
str. 33
2.
Wycena rozchodu towarów według cen przeciętnych (średnich ważonych)
W metodzie cen przeciętnych, zwanej inaczej metodą średniej ważonej, cenę nabycia (koszt wytworzenia) każdej pozycji oblicza się na podstawie średniej ważonej cen nabycia (kosztów wytworzenia) (...)
str. 34
3.
Rozchód materiałów wyceniany metodą FIFO
Metoda FIFO (pierwsze przyszło – pierwsze wyszło) oparta jest na umownym założeniu, że zapasy wydawane są zgodnie z kolejnością przyjęcia. Dostawy, które najwcześniej przyjęto do (...)
str. 34
4.
Wycena rozchodu produktów przy zastosowaniu metody LIFO
Metoda LIFO (ostatnie przyszło – pierwsze wyszło) oparta jest na założeniu odwrotnym niż metoda FIFO. W metodzie tej rozchód wycenia się kolejno po cenach tych (...)
str. 36
5.
Ustalenie wartości rozchodu zapasów w drodze szczegółowej identyfikacji cen
Identyfikacja szczegółowa jest metodą najbardziej precyzyjną. Przy jej wykorzystaniu zapas jest wyceniony w tej samej cenie, w której został przyjęty na stan. Metodę tę stosuje (...)
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Tworzenie rezerw na świadczenia pracownicze w księgach instytucji kultury
Czy jako instytucja kultury mamy obowiązek tworzenia rezerw na świadczenia pracownicze? Świadczenia emerytalne na rzecz pracowników wypłacamy w wysokości określonej w Kodeksie pracy (jednomiesięcznego wynagrodzenia). Instytucja kultury (...)
str. 38
2.
Ewidencja zwrotu nieruchomości otrzymanych do nieodpłatnego użytkowania w księgach SP ZOZ
Nasz szpital (SP ZOZ) otrzymał w 2013 r. od podmiotu tworzącego – na podstawie umowy nieodpłatnego użytkowania – nieruchomości (grunty i budynki). Nieruchomości te zaksięgowaliśmy (...)
str. 39
3.
Klasyfikacja paragrafowa opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego i za gospodarowanie odpadami
Czy opłatę za wydanie dowodu rejestracyjnego i opłatę za gospodarowanie odpadami należy klasyfikować w paragrafie 452? Wnoszoną na rzecz gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (...)
str. 40
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Zasady klasyfikacji składnika jako przeznaczonego do sprzedaży
Regulacje międzynarodowe wymagają, aby jednostka zastosowała odpowiednie procedury dla rzeczowych aktywów trwałych, które zgodnie z MSSF 5 "Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży oraz działalność zaniechana" (...)
str. 41
2.
Wycena pozycji zaklasyfikowanych do aktywów przeznaczonych do sprzedaży
Składnik aktywów trwałych (lub grupę do zbycia) zaklasyfikowany jako przeznaczony do sprzedaży wyceniany jest w kwocie niższej z jego wartości bilansowej i wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do (...)
str. 45
3.
Prezentacja w bilansie i techniczne aspekty klasyfikacji
Rzeczowe aktywa trwałe (lub inne aktywa trwałe) zaklasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży prezentowane są jako pojedyncza kwota oddzielnie od innych aktywów. Pozycja "Aktywa trwałe przeznaczone (...)
str. 48
4.
Odwrócenie klasyfikacji składnika aktywów
W momencie gdy jednostka uznaje, że warunki klasyfikacji składnika jako ATPDS nie są dłużej spełnione, powinna zaprzestać takiej klasyfikacji. Sytuacja taka może wystąpić np. gdy (...)
str. 48
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Kiedy teren, na którym są składowane towary, można uznać za strzeżony?
W jakich okolicznościach można przeprowadzić inwentaryzację towarów raz na dwa lata? Czy jeżeli towary znajdują się w zamkniętych magazynach i mamy podpisaną umowę na monitoring z firmą ochroniarską, to (...)
str. 50
2.
Jak ująć w księgach zasiłek macierzyński?
Jedna z naszych pracownic urodziła dziecko i obecnie przebywa na zasiłku macierzyńskim. Jak zaksięgować z listy płac zasiłek macierzyński, który jesteśmy zobowiązani wypłacać? Według przepisów ustawy z dnia 25 (...)
str. 50
3.
Na jakim koncie księguje się ulgę na złe długi w księgach rachunkowych dłużnika?
Nie zapłaciliśmy faktury (zobowiązanie), a minęło już 150 dni od terminu jej płatności. Jak powinniśmy zaksięgować korektę VAT naliczonego? W przypadku gdy dłużnik nie ureguluje należności wynikającej (...)
str. 51
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Prezentacja kosztów i przychodów finansowych z tytułu różnic kursowych w rachunku zysków i strat
W 2014 r. wystąpiły u nas transakcje wyrażone w walutach obcych. W wyniku ich rozliczenia powstały ujemne i dodatnie różnice kursowe, które odnieśliśmy w koszty i przychody finansowe. W której pozycji rachunku zysków i strat (...)
str. 52
2.
Jak przeprowadzić spis z natury składników, których nie można w prosty sposób zmierzyć, policzyć lub zważyć?
Zajmujemy się sprzedażą węgla. Korzystamy z uproszczeń i nie prowadzimy w księgach rachunkowych gospodarki magazynowej. Wartość zakupionych towarów odnosimy bezpośrednio w koszty. Co miesiąc sporządzamy inwentaryzację i korygujemy koszty o wartość (...)
str. 53
3.
Ewidencja strat produkcyjnych spowodowanych ujawnieniem braków nienaprawialnych
Spółka zakupiła surowiec i wydała go do produkcji. W trakcie procesu produkcyjnego okazało się, że surowiec jest wadliwy. W związku z tym wyprodukowano wadliwy półprodukt, który należy zlikwidować (utylizacja). (...)
str. 54
4.
Reklamacja surowca, którego wada ujawniła się w procesie produkcyjnym
W procesie produkcyjnym ujawniła się wada, która przyczyniła się do powstania braków nienaprawialnych. W związku z tym zgłosiliśmy reklamację do naszego dostawcy, który zobowiązał się do wymiany surowca. (...)
str. 55
5.
Zaliczki na podatek dochodowy płacone przez spółkę z o.o. od dochodu osiągniętego w spółce cywilnej
Jak w księgach spółki z o.o., będącej wspólnikiem spółki cywilnej, zaksięgować zaliczkę na podatek dochodowy od dochodu osiągniętego w spółce cywilnej? W przypadku spółki cywilnej na gruncie prawa cywilnego, (...)
str. 57
6.
Ewidencja kwot wypłacanych tytułem udziału w zysku spółki
Jak zaksięgować wypłatę zysku rocznego przez spółkę cywilną na rzecz spółki z o.o.? Proszę o podanie księgowań w obu spółkach. Zapisy w księgach spółki z o.o. Jeśli spółka cywilna wypracuje (...)
str. 58
7.
Ujęcie w kosztach działalności operacyjnej wpłat na PFRON
W ciężar jakich kosztów księgować wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)? Czy można odnosić je w ciężar kosztów zarządu? Przepisy art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 27 (...)
str. 59
8.
Jednostka w fazie postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego – wybrane zagadnienia księgowe
W jaki sposób ewidencjonować przychody i koszty po otwarciu postępowania upadłościowego bądź likwidacyjnego? Chodzi o koszty kończonego jeszcze zlecenia na produkcję partii wyrobów, a także o koszty postępowania likwidacyjnego, na (...)
str. 61
9.
Czy można prowadzić ewidencję magazynową wyłącznie w walucie obcej?
Spółka z o.o. prowadzi butik z luksusowymi akcesoriami. Księgi rachunkowe spółki prowadzi zewnętrzne biuro rachunkowe. Ewidencja magazynowa towarów prowadzona jest wewnętrznie przez spółkę. Towary ewidencjonuje się według (...)
str. 63
10.
Sprzedaż towarów klientom z Polski przez oddział zagranicznej firmy działającej w Polsce
Firma z Niemiec, mająca oddział w Polsce (zarejestrowany do podatku dochodowego i VAT), chce rozpocząć sprzedaż swoich towarów. Czy może ona sprzedawać swoje towary dla klientów z Polski z pominięciem (...)
str. 64
11.
Koszty zakupu zbędnych materiałów produkcyjnych i ich utylizacja
Zlecamy wytworzenie wyrobu gotowego kontrahentowi zagranicznemu. My dostarczamy podstawowe surowce, a zleceniobiorca (na podstawie prognoz produkcji) zakupuje materiały opakowaniowe. Raz na półrocze następuje rozliczenie zakupionych opakowań. (...)
str. 65
I.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
1.
Nowe obowiązki spółek partnerskich i jawnych nieprowadzących ksiąg rachunkowych
W Dzienniku Ustaw z dnia 5 stycznia 2015 r. pod poz. 4 opublikowano ustawę z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.