Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 11:05 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 2 (380) z dnia 10.01.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Do 2 lutego 2015 r. część płatników składek obowiązana jest przekazać do ZUS informację ZUS IWA
Po raz kolejny płatnicy składek obowiązani są przekazać do ZUS informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe, jeżeli łącznie spełniają trzy warunki, tj.: byli (...)
str. 4
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe jednorazowej premii okolicznościowej
1) Czy pracodawca może przyznać pracownikowi jednorazową premię świąteczną bez aneksowania umowy o pracę (spisywania porozumienia)? Tak, pracodawca może przyznać premię okolicznościową innym aktem wewnętrznym. Warunki (...)
str. 9
3.
Zwolnienie pracodawcy z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownicę po kolejnym urlopie związanym z rodzicielstwem
Pracownica od 18 września 2010 r. do 18 lutego 2011 r. przebywała na urlopie macierzyńskim (podstawowym i dodatkowym), a bezpośrednio po nim do 17 marca 2011 r. - na urlopie (...)
str. 11
4.
Pomoc z ZFRON udzielana przez pracodawcę po utracie statusu ZPCHR zwolniona z oskładkowania
Prowadzący zakład pracy chronionej tworzy zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zwany dalej ZFRON. Jego środki są przeznaczane na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej, w tym na (...)
str. 13
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Czy ZUS może uznać umowę zlecenia za umowę o pracę?
Podczas kontroli przeprowadzonej przez ZUS uznano umowę zlecenia za umowę o pracę. Czy ZUS był do tego upoważniony? W jakich okolicznościach umowa zlecenia może zostać (...)
str. 15
2.
Ubezpieczenia w ZUS syna wspólnika spółki jawnej zatrudnionego w spółce
1) Spółka jawna od lutego br. zamierza zatrudnić na umowę o pracę syna jednego ze wspólników. Jakim ubezpieczeniom będzie podlegał, jeśli prowadzi z ojcem wspólne gospodarstwo domowe? (...)
str. 16
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Nabywanie prawa do świadczeń
1.
Ustalanie okresu wyczekiwania na prawo do świadczeń chorobowych
Kiedy upłynie okres wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia chorobowego pracownikowi zatrudnionemu od 15 grudnia 2014 r., jeżeli po przepracowaniu kilku dni dostarczył zwolnienie lekarskie, po (...)
str. 18
2.
Nieprawidłowe wykorzystywanie zwolnienia od pracy nie "wydłuża" okresu zasiłkowego
Pracownik zatrudniony na cały etat prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą. Od kilku miesięcy jest on nieprzerwanie niezdolny do pracy z powodu choroby. W grudniu 2014 r. (...)
str. 20
3.
Prawo do zasiłku opiekuńczego na przełomie roku
Pracownica na przełomie roku sprawowała osobistą opiekę nad chorym dzieckiem w wieku 1,5 roku. Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA zostało wystawione na 20 dni, z których (...)
str. 21
IV.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Zasiłek chorobowy i macierzyński dla pracownicy w pierwszym roku pracy
Pracownica została zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony od 2 czerwca do 31 grudnia 2014 r. za wynagrodzeniem 1.680 zł (był to jej pierwszy (...)
str. 22
2.
Ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w razie korzystania z urlopu bezpłatnego
Pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby z początkiem br. W roku ubiegłym przez dwa miesiące przebywał na urlopie bezpłatnym. Czy ustalając podstawę (...)
str. 23
3.
Dodatek specjalny w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika samorządowego
Pracownik samorządowy otrzymuje dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych. Czy dodatek ten należy uwzględniać przy obliczaniu świadczeń za czas choroby, tj. wynagrodzenia chorobowego (...)
str. 25
4.
Wpływ kilkugodzinnej nieobecności w pracy na podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego
Pracownik złożył wniosek o wypłatę wynagrodzenia za 5 dni choroby trwającej w styczniu br. W miesiącach poprzedzających niezdolność do pracy korzystał z niepłatnych dwu- i trzygodzinnych przepustek. Czy dla celów (...)
str. 26
V.
Emerytury i renty
1.
Zaświadczenie ZUS Rp-7 dla pracownika, którego zarobki przekroczyły roczny limit podstawy wymiaru składek
Pracodawca sporządza dla pracownika ubiegającego się o emeryturę zaświadczenie o zarobkach na druku ZUS Rp-7. Pracownik przez ostatnie 4 lata, we wrześniu każdego roku, osiągał wynagrodzenie przekraczające (...)
str. 27
2.
Potwierdzenie zatrudnienia dla celów emerytalnych zeznaniami świadków
1) Kompletujemy wniosek o emeryturę dla pracownika. W latach 60-tych pracował on w zakładzie, który został zlikwidowany. Nie posiada świadectwa pracy i nie odnalazł archiwum, w którym dokumentacja jest przechowywana. (...)
str. 29
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Dopuszczalność skrócenia okresu wypowiedzenia
Czy w razie skrócenia 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy o pracę w trybie art. 361 K.p., można dokonać kolejnego skrócenia na podstawie art. 36 § 6 K.p.? Tak, jest to dopuszczalne za (...)
str. 31
2.
Tryb rozwiązania umowy o pracę z chronioną pracownicą
Zamierzamy rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 K.p. z pracownicą w ciąży, przebywającą na zwolnieniu lekarskim. Przyczyną zwolnienia są wyniki kontroli (...)
str. 32
3.
Wygaśnięcie stosunku pracy wspólnika spółki z o.o. w wyniku umorzenia udziałów drugiego wspólnika
Jeden z dwóch udziałowców spółki z o.o. wyjechał za granicę i nie kontaktuje się ze spółką. Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o umorzeniu jego udziałów oraz (...)
str. 34
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie urlopowe w razie zmiany składnika płacy
1) Pracownik do końca października 2014 r. był zatrudniony na stanowisku wynagradzanym stałą stawką miesięczną wynagrodzenia zasadniczego oraz miesięczną premią regulaminową. Od 1 listopada 2014 (...)
str. 35
2.
Zbieg egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej z wynagrodzenia pracownika
Wynagrodzenie pracownika, które nieznacznie przewyższa minimalne, było zajęte na mocy tytułów wykonawczych na poczet należności niealimentacyjnych, a obecnie zostało dodatkowo zajęte na poczet alimentów. Komu (...)
str. 37
3.
Nabycie prawa do dodatku za wieloletnią pracę pracownika samorządowego
1) Pracownik urzędu miasta osiągnął 10-letni staż pracy w trakcie miesiąca. Kiedy podwyższyć mu stawkę dodatku stażowego? Składniki wynagrodzenia pracownika, o którym mowa w pytaniu, (...)
str. 39
4.
Nagroda jubileuszowa dla pracownika zatrudnionego w instytucji kultury
Na podstawie regulaminu wynagradzania co 5 lat wypłacamy pracownikom nagrody jubileuszowe. Najwyższą nagrodą jest jubileusz 40-lecia pracy zawodowej. W bieżącym roku pracownica biblioteki odchodzi na emeryturę (...)
str. 40
5.
Ustalenie w regulaminie wynagradzania zasad wypłaty należności za podróże służbowe
W firmie handlowej, w której nie działa zakładowa organizacja związkowa, tworzony jest regulamin wynagradzania. Czy pracodawca może w nim samodzielnie ustalić warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowych pracowników? (...)
str. 41
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Wymiar urlopu wypoczynkowego po powrocie do pracy z urlopu wychowawczego
Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownicy zatrudnionej na czas nieokreślony, która w połowie stycznia br. wraca do pracy po zakończeniu rocznego urlopu wychowawczego? Za bieżący rok (...)
str. 43
2.
Prawo do urlopu ojcowskiego także po rozwodzie rodziców dziecka
1) Pracownik wystąpił z wnioskiem o urlop ojcowski na półroczne dziecko. Czy ma prawo do tego urlopu, jeżeli jest po rozwodzie z matką dziecka? Pracownik nabywa prawo do (...)
str. 44
3.
Urlop zdrowotny nauczyciela akademickiego, w tym korzystającego wcześniej z jego części
W jakim wymiarze może otrzymać urlop zdrowotny nauczyciel akademicki, który już korzystał z takiego urlopu? Problematykę urlopów dla poratowania zdrowia udzielanych nauczycielom akademickim reguluje ustawa (...)
str. 46
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Treść informacji o warunkach zatrudnienia
Jak sformułować informację o warunkach zatrudnienia dla osoby zatrudnionej w systemie równoważnym w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym? Informacja o warunkach zatrudnienia nie musi wskazywać rozkładu czasu (...)
str. 47
2.
Od 1 stycznia 2015 r. zmiany w ustalaniu "efektu zachęty" dla celów dofinansowania wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego
Miesięczne dofinansowanie przysługuje na osoby niepełnosprawne z tytułu zatrudnienia, ujęte w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, którą prowadzi Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Tak (...)
str. 48
3.
Rozliczenie podróży służbowej kierowcy prowadzącego własną działalność
Czy firma może rozliczać diety kierowcy tira prowadzącego własną działalność gospodarczą w jednej delegacji sporządzanej na koniec miesiąca? W jaki sposób liczyć diety, jeśli przedsiębiorca (...)
str. 50
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Postępowanie pracodawcy w razie wystąpienia wypadku przy pracy
Przed zakończeniem pracy, jeden z pracowników schodząc do szatni poślizgnął się na schodach i upadł. Ponieważ był w stanie samodzielnie chodzić i wydawało się, że (...)
str. 52
D.
VADEMECUM KADROWCA
XI.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca może ubezpieczyć się dobrowolnie
1) Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Od lutego br. zamierzam zawiesić jej wykonywanie. Jaki jest minimalny okres, na który mogę zawiesić działalność? (...)
str. 54
2.
Ubezpieczenia w ZUS wspólnika spółki z o.o.
1) Prowadzę działalność gospodarczą w formie jednoosobowej spółki z o.o. Od grudnia 2014 r. część udziałów w spółce przejęła moja żona. Czy nadal podlegam ubezpieczeniom w ZUS jako osoba prowadząca (...)
str. 55
3.
Umorzenie odsetek za zwłokę od nieopłaconych w terminie składek na ubezpieczenia społeczne
1) Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. W grudniu 2014 r. wystąpiłem z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. ZUS realizując wniosek poinformował mnie, że na koncie istnieją (...)
str. 56
4.
Ustalanie prawa do wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego
1) Osoba pobierająca od 2 lat rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej. Z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu i ubezpieczeniu zdrowotnemu. (...)
str. 57
5.
Zasady wliczania różnego rodzaju premii do podstawy wymiaru zasiłków
1) Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinniśmy wliczyć okazjonalną premię uznaniową, jeśli nie ma pewności, że wypłacimy taką premię również w przyszłości? Tak. Premię uznaniową, (...)
str. 58
6.
Odszkodowanie za bezpodstawne rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika
Pracownik rozwiązał umowę o pracę zawartą na czas określony w trybie natychmiastowym, co uzasadnił ciężkim naruszeniem przez pracodawcę obowiązków wobec niego. Zarzut pracownika był bezpodstawny, a jego odejście (...)
str. 58
7.
Pomniejszanie ryczałtu za jazdy lokalne prywatnym samochodem pracownika niepełnoetatowego
Zatrudniamy od 1 grudnia 2014 r. pracownika na 3/4 etatu, który świadczy pracę od poniedziałku do czwartku, w różnym wymiarze godzinowym. W ubiegłym miesiącu korzystał z 2 dni urlopu wypoczynkowego. (...)
str. 59
8.
Udzielanie urlopu wypoczynkowego, w tym po urlopie rodzicielskim i dla weterana
1) Pracownica wykorzystała 13 tygodni urlopu rodzicielskiego, po czym wróciła do pracy. Pozostałej części tego urlopu udzielono ojcu dziecka. Pracownica ma zaległy urlop wypoczynkowy oraz (...)
str. 59
9.
Powiadomienie komorników o kolejnym zajęciu wynagrodzenia pracownika
Do wynagrodzenia pracownika skierowano już kilka egzekucji na poczet niespłaconych pożyczek bankowych. Wszystkie były nieskuteczne, gdyż jego wynagrodzenie miało poziom minimalny i potrącenia naruszałyby kwotę wolną, (...)
str. 60
10.
Przyznanie nauczycielowi jednorazowego zasiłku na zagospodarowanie
Czy nauczyciel zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć może złożyć wniosek o wypłatę jednorazowego zasiłku na zagospodarowanie? Nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia (...)
str. 61
XII.
Obowiązki pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników
Część przepisów prawa pracy jest adresowana do pracodawców, u których poziom zatrudnienia wynosi 20 (i więcej) pracowników. Zaangażowanie wymienionej liczby osób wiąże się z dodatkowymi (...)
str. 61
1.
Zakładowe prawo pracy
Przez zakładowe prawo pracy należy rozumieć obowiązujące w danej firmie akty normatywne, określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Prawo to obejmuje układy zbiorowe pracy, jak również (...)
str. 61
2.
Ustawa o zwolnieniach grupowych
Przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. nr 90, poz. (...)
str. 66
3.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Regulacje kodeksowe zobowiązują pracodawców do zaspokajania w miarę posiadanych środków potrzeb socjalnych pracowników (art. 94 pkt 8 K.p.). Pracodawca, który podejmie działania w celu zaspokajania (...)
str. 66
4.
Obowiązki z zakresu bhp
Kryterium wielkości zatrudnienia wpływa również na powinności pracodawcy w zakresie bhp, w tym na powoływanie w zakładzie organów doradczo-kontrolnych. Stosownie do art. 23711 § 1 K.p. pracodawca zatrudniający więcej niż (...)
str. 67
5.
Wypłata zasiłków
Pracodawca, zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada danego roku więcej niż 20 osób, tj. co najmniej 21, jest zobowiązany do wypłaty zasiłków z (...)
str. 67
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Jakie zmiany obowiązują od 1 stycznia 2015 r. w ustawie o rehabilitacji?
W Dzienniku Ustaw z dnia 23 grudnia 2014 r., pod poz. 1873 ogłoszona została ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 68
2.
Szczególne rozwiązania związane z ochroną miejsc pracy
Sejm w dniu 19 grudnia 2014 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, która wprowadza zmiany do ustawy (...)
str. 68
3.
Co nowego w składkach ZUS w 2015 r.?
W dniu 23 grudnia 2014 r. ZUS na stronie internetowej www.zus.pl zamieścił komunikat w sprawie zmian dla płatników składek od 1 stycznia 2015 r. Czytamy (...)
str. 69
4.
Od 1 stycznia br. ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla członków rad nadzorczych - komunikat ZUS
W dniu 29 grudnia 2014 r. ZUS na stronie internetowej w "Bieżących wyjaśnieniach komórek merytorycznych Zakładu" zamieścił informację w sprawie zmian w zasadach ubezpieczeń - (...)
str. 69
5.
Zmiany w rozporządzeniach składkowym i w sprawie sporządzania dokumentacji ubezpieczeniowej
Na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do druku, na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw oczekują dwa rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, tj.: 1) zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.