Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 1 (379) z dnia 01.01.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.1.
Limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej (...)
str. 4
1.2.
Opłacanie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 20 ust. 1 ustawy o sus). Przy czym podstawa wymiaru tej składki: nie (...)
str. 5
1.3.
Składki na Fundusz Pracy i FGŚP
Wysokości składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej FGŚP) określa ustawa budżetowa. Z ustawy budżetowej na rok 2015 wynika, iż wysokości składek na ww. (...)
str. 6
1.4.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników oddelegowanych do pracy za granicę
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników oddelegowanych do pracy za granicę u polskich pracodawców (tak jak innych pracowników) stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od (...)
str. 7
1.5.
Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników przebywających na urlopie wychowawczym
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. (...)
str. 8
1.6.
Rozliczenia składkowo-podatkowe
W bieżącym roku stopy procentowe składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nie uległy zmianie. Nadal też składki na ubezpieczenia społeczne i składka zdrowotna finansowane ze środków pracownika (...)
str. 10
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenie zdrowotne dziecka jako członka rodziny osoby ubezpieczonej
Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają członkowie rodziny osoby ubezpieczonej (np. pracownika, zleceniobiorcy), jeżeli nie mają własnego tytułu do objęcia tym ubezpieczeniem ani nie podlegają temu ubezpieczeniu na (...)
str. 12
2.
Obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe dla członków rad nadzorczych
Czy od 1 stycznia 2015 r. wszyscy członkowie rady nadzorczej podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym? Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym - od 1 stycznia 2015 r. - podlegają (...)
str. 13
3.
Ubezpieczenia w ZUS i KRUS dla rolnika wykonującego umowę zlecenia
Zamierzamy zatrudnić na podstawie umowy zlecenia osobę podlegającą ubezpieczeniu społecznemu rolników. Czy z tej umowy będzie ona podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom w ZUS? Podobno może ona również pozostać (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Od 1 stycznia 2015 r. wyższa kwota najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych pracowników
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, tak jak zasiłków z ubezpieczenia społecznego, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała (...)
str. 17
2.
Wysokość zasiłku w razie kolejnego zatrudnienia u tego samego pracodawcy
Z pracownikiem zatrudnionym od 7 stycznia do 31 października 2014 r., zawarliśmy od 3 listopada 2014 r. kolejną umowę o pracę. Czy do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, do (...)
str. 18
3.
Wliczanie do podstawy wymiaru zasiłku wynagrodzenia za dyżury domowe
Pracownicy świadczą pracę w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku (od 700 do 1500). Do zadań firmy należy m.in. usuwanie awarii, dlatego stałej grupie (...)
str. 19
4.
Zmiana wysokości świadczenia chorobowego w razie zaprzestania wypłaty składnika wynagrodzenia
Pracodawca od początku bieżącego roku podjął decyzję o zaprzestaniu wypłaty dodatku za staż pracy. Dodatek był uwzględniany przy obliczaniu wynagrodzenia chorobowego i zasiłków (ulegał zmniejszeniu za okresy (...)
str. 21
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Ustalanie uprawnień do wypłaty świadczeń chorobowych na przełomie roku kalendarzowego
Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku (...)
str. 22
2.
Wynagrodzenie za czas choroby - także przypadającej na dni wolne od pracy
Pracownik był zatrudniony do 1 listopada 2014 r. (w tym dniu upłynął dwutygodniowy okres wypowiedzenia). Na okres od 30 października do 11 listopada 2014 r. dostarczył pracodawcy zwolnienie (...)
str. 24
3.
Świadczenie rehabilitacyjne dla pracownika, który po wykorzystaniu okresu zasiłkowego podjął pracę
Pracownik wykorzystał 182-dniowy okres zasiłkowy i wrócił do pracy (po przeprowadzeniu badania kontrolnego). Po miesiącu pracodawca otrzymał decyzję ZUS przyznającą pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne. Czy może on (...)
str. 25
V.
Emerytury i renty
1.
Prawo do renty rodzinnej w drodze wyjątku
ZUS zaprzestał wypłaty renty rodzinnej osobie będącej na 3 roku studiów ze względu na ukończenie wieku 25 lat. Czy może ona ubiegać się o rentę w drodze (...)
str. 26
2.
Przywrócenie prawa do wcześniej pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy
Po 8 latach pobierania renty lekarz orzecznik ZUS orzekł, że jestem zdolny do pracy. Po otrzymaniu decyzji ZUS zarejestrowałem się w urzędzie pracy i pobierałem zasiłek dla (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Rozwiązanie terminowej umowy o pracę z pracownicą w ciąży
1) W ubiegłym roku strony podpisały umowę o pracę na czas określony do 30 kwietnia 2015 r. W grudniu 2014 r. pracownica doręczyła przełożonemu zaświadczenie o stanie ciąży (9 tyg.). Czy umowa (...)
str. 28
2.
Ochrona stosunku pracy pracownika będącego w wieku przedemerytalnym
1) Zamierzamy z przyczyn ekonomicznych zwolnić kilku pracowników. Wśród osób wytypowanych do zwolnienia jest pracownik, któremu do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje 5 lat. Czy jest on (...)
str. 30
3.
Wypowiedzenie umowy o pracę przed przejściem zakładu na innego pracodawcę
Jakie są skutki wypowiedzenia umowy o pracę złożonego przez pracownika lub pracodawcę przed przejściem zakładu na innego pracodawcę? Nowy pracodawca wstępuje w ogół praw i obowiązków swojego poprzednika, (...)
str. 32
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Czy pracownicy zatrudnieni na różnych zmianach mogą zamienić się na pory wykonywania pracy?
Pracownicy są zatrudnieni w stałej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku, z tym że jeden pracuje od 700 do 1500, a drugi od 900 do 1700. Wystąpili (...)
str. 33
2.
Planowanie dni wolnych z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy w przypadku absencji chorobowej pracownika
Pracujemy w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym w normach podstawowych, przy czym liczba dni roboczych w miesiącu różni się od normatywu. Gdy zadań jest więcej wszystkie dni od poniedziałku do (...)
str. 34
3.
Dopuszczalność wykonywania pracy w porze nocnej przez pracownika niepełnosprawnego
Pracujemy od poniedziałku do piątku w organizacji dwuzmianowej (pierwsza zmiana od 700 do 1500, druga od 1500 do 2300), a pora nocna trwa od 2200 do 600. (...)
str. 36
4.
Czas pracy pracowników podmiotów leczniczych pełniących dyżury medyczne
Czy w przypadku lekarza zatrudnionego w systemie podstawowym i wykonującego zadania od poniedziałku do piątku w stałych godzinach (od 800 do 1535), czas dyżurów medycznych może dopełnić nominalny czas (...)
str. 37
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie za pracę w razie absencji chorobowej
W listopadzie 2014 r. pracownik nie przepracował ani jednego dnia z powodu choroby. Na potwierdzenie przyczyn absencji przedłożył kilka zaświadczeń ZUS ZLA, które nie obejmują jednak "długiego weekendu" przypadającego (...)
str. 40
2.
Ustalenie wynagrodzenia za pracę i chorobowego pracownika młodocianego
Od września br. zatrudniamy pracownika młodocianego w celu nauki zawodu. W jednym z miesięcy młodociany przez kilka dni przebywał na zwolnieniu lekarskim, a jeden dzień był nieobecny w pracy z przyczyn (...)
str. 41
3.
Kwota wolna od potrąceń gdy wynagrodzenie należne za grudzień wypłacono w styczniu
Dokonujemy potrąceń z wynagrodzenia pracowników na różne cele. Jak ustalić kwotę wolną od potrąceń z wynagrodzenia wypłaconego w styczniu bieżącego roku, a należnego za grudzień 2014 r.? Począwszy od 1 (...)
str. 44
4.
Prawo kierowców do ryczałtów za nocleg spędzony w kabinie samochodu podczas podróży służbowej
Czy kierowca zatrudniony w przewozach międzynarodowych nabywa prawo do ryczałtów za noclegi odbywane w kabinie pojazdu na terytorium Polski? Czy w przypadku podróży zagranicznych prawo do ryczałtu uzależniono (...)
str. 45
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Zasady zaliczania do stażu urlopowego pokrywającego się okresu nauki i zatrudnienia
Zatrudniamy pracownika, który kilka lat temu ukończył zasadniczą szkołę zawodową. Podejmując pracę okazał również świadectwa pracy za okresy pokrywające się z nauką oraz inne. Z tych dokumentów (...)
str. 47
2.
Ustalenie uprawnień urlopowych w razie zatrudnienia u dwóch pracodawców
Od września 2014 r. zatrudniamy pracownika na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy, legitymującego się 11-letnim stażem. Podejmując pracę pracownik poinformował nas, iż pozostaje w zatrudnieniu równoległym (...)
str. 48
3.
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na część etatu
Jak prawidłowo ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego na część etatu? Przysługujący pracownikowi wymiar urlopu należy ustalić mnożąc pełny obowiązujący wymiar przez ułamek etatu, na (...)
str. 49
4.
Wpływ urlopu wychowawczego na prawo do pierwszego urlopu z tytułu niepełnosprawności
Czy pierwszy dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego ulega zmniejszeniu po urlopie wychowawczym? Pierwszy urlop dodatkowy pracownika niepełnosprawnego nabywany jest z dołu, w całości - w wymiarze 10 dni roboczych. (...)
str. 50
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Do końca stycznia - informacja o rezygnacji z tworzenia ZFŚS i wypłacania świadczenia urlopowego
Pracodawca zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, niebędący jednostką budżetową albo samorządowym zakładem budżetowym, może (...)
str. 52
2.
Czy pracodawca powinien informować urząd pracy o zatrudnieniu bezrobotnego?
Pracodawca zatrudnił osobę bezrobotną. Czy ma obowiązek poinformować o tym fakcie powiatowy urząd pracy? Nie, obowiązek informowania o podjęciu pracy ciąży tylko na bezrobotnym. Do 31 stycznia (...)
str. 53
3.
Wyłączenie osoby odbywającej służbę przygotowawczą ze stanu zatrudnienia ustalanego dla celów PFRON
Czy wyliczając wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy o rehabilitacji, stan zatrudnienia pracowników ogółem należy pomniejszyć o pracownika pełnosprawnego powołanego do służby przygotowawczej? Wysokość (...)
str. 54
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Oświetlenie stanowisk pracy, w tym wyposażonych w monitory ekranowe
Jakie oświetlenie należy zagwarantować pracownikom zatrudnionym na stanowiskach administracyjno-biurowych, w tym wyposażonych w monitory? Pracodawca organizując stanowiska pracy biurowej powinien zapewnić w pomieszczeniach, w których praca ta jest wykonywana, (...)
str. 55
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy
Zleceniobiorca objęty obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi może przystąpić dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego. Z tego tytułu przysługuje mu: zasiłek chorobowy, a następnie w razie długotrwałej choroby świadczenie rehabilitacyjne,   (...)
str. 57
1.
Wyczekiwanie na prawo do zasiłku
Zleceniobiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania, wynoszącego 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Do (...)
str. 57
2.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku
W myśl art. 48 ustawy zasiłkowej, podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli zleceniobiorca nie podlega (...)
str. 58
3.
Okres płatności i procentowa wysokość zasiłku
Okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - 270 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej). Po (...)
str. 62
4.
Dokumentacja zasiłkowa
Zasiłek chorobowy zleceniobiorcy w danym roku kalendarzowym wypłaca płatnik składek (zleceniodawca), który na dzień 30 listopada poprzedniego roku zgłosił do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 (...)
str. 63
5.
Rozliczenie składkowo-podatkowe
Zasiłki nie podlegają oskładkowaniu. Zleceniodawca wykazuje je w raporcie ZUS RSA sporządzonym za miesiąc, w którym dokonał ich wypłaty i rozlicza w deklaracji ZUS DRA w ciężar składek na ubezpieczenia (...)
str. 64
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Propozycje zmian w zakresie zawierania i rozwiązywania umów o pracę
Resort pracy przygotował projekt nowelizacji przepisów Rozdziału II w Dziale drugim Kodeksu pracy. Zmierzają one do ograniczenia zawierania długotrwałych terminowych umów o pracę. Przewiduje się, iż w obrocie (...)
str. 65
2.
Kolejny rok bez zmian wysokości odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
Zgodnie z art. 5d ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w 2015 r. przez przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, o którym mowa w art. 5 ust. 2 tej ustawy, należy (...)
str. 66
3.
Świadczenie rehabilitacyjne przyznane w I kwartale 2015 r. nie podlega waloryzacji
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego, którego pierwszy dzień przypada w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2015 r. nie podlega waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji (...)
str. 66
4.
Limity wpłat na IKE i IKZE w 2015 r.
Prawo do wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat. Przy czym małoletni uprawnienie (...)
str. 66
5.
Kwota graniczna składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika do jednego PPE w 2015 r.
Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 listopada 2014 r. kwota odpowiadająca sumie składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika do jednego programu w roku 2015 wynosi 17.815,50 zł. Obwieszczenie (...)
str. 67
6.
W latach 2015/2016 bez zmian wysokość składki zdrowotnej rolników i ich domowników
Na podpis Prezydenta oczekuje ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2014. Powołany akt prawny na kolejne dwa (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.