Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 1 (864) z dnia 01.01.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
W 2015 r. biura rachunkowe świadczące usługi dla osób prywatnych muszą stosować kasę rejestrującą - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje "nowe" rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (patrz - (...)
str. 4
II.
CO NOWEGO W PRZEPISACH W 2015 R.
1.
Nowe uprawnienia sądów rejestrowych od 1 stycznia 2015 r.
1 stycznia 2015 r. jest dniem wejścia w życie ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych (...)
str. 5
2.
Niedostateczna kapitalizacja - jakie pożyczki od 1 stycznia 2015 r. objęte są nowymi regulacjami?
Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują nowe regulacje w zakresie tzw. "niedostatecznej kapitalizacji", wprowadzone ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy (...)
str. 10
III.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano "nowe" rozporządzenie w sprawie wniosków o zwrot podatku zapłaconego w innym kraju UE
W Dzienniku Ustaw z 16 grudnia 2014 r., pod poz. 1803, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2014 r. w sprawie wniosków o (...)
str. 12
IV.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Prawo pracy
Rozróżnienie, kiedy mamy do czynienia z podróżą służbową, a kiedy z oddelegowaniem wciąż sprawia problemy pracodawcom. Właściwe zakwalifikowanie danego zdarzenia jest istotne, ponieważ ma wpływ na zakres świadczeń (...)
str. 12
1.2.
Składki ZUS
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników - w tym odbywających podróż służbową lub oddelegowanych, o ile podlegają polskim ubezpieczeniom - stanowi przychód w rozumieniu (...)
str. 13
1.3.
Rozliczenie w przychodach pracownika
Podróż służbowa Co do zasady, otrzymując od pracodawcy należności z tytułu podróży służbowej, pracownik uzyskuje przychód ze stosunku pracy (za tego rodzaju przychody uważa się (...)
str. 15
1.4.
Koszty uzyskania przychodów pracodawcy
Wydatki ponoszone w związku z podróżami służbowymi pracowników, a także z tytułu oddelegowania pracowników do pracy w innej miejscowości, generalnie wykazują związek z przychodami pracodawcy, tj. ich celem jest osiągnięcie przychodów (...)
str. 18
1.5.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Zarówno wydatki z tytułu podróży służbowych pracowników, jak i z tytułu oddelegowania pracowników do pracy w innej miejscowości, należą do kosztów działalności operacyjnej jednostki. Wydatki (...)
str. 18
2.1.
Rozliczenie na gruncie ustawy o VAT
Dla celów VAT skutki wycofania budynku (środka trwałego) z działalności gospodarczej i przekazania go na cele prywatne przedsiębiorcy należy rozpatrywać przez pryzmat art. 7 ust. (...)
str. 19
2.2.
Przekazanie na cele prywatne a podatek dochodowy przedsiębiorcy
Wycofanie środka trwałego (tu: budynku) z działalności gospodarczej i przekazanie go na cele prywatne przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą jest dla tego przedsiębiorcy neutralne na gruncie podatku (...)
str. 21
2.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Podobnie jak dla celów podatkowych, wycofanie budynku (środka trwałego) z prowadzonej działalności gospodarczej powoduje, że przedsiębiorca ma obowiązek wykreślić ten budynek z ewidencji środków trwałych (...)
str. 22
V.
PODATEK VAT
1.
Zmiany konstrukcyjne w samochodzie a obowiązek korekty odliczonego VAT - interpretacja indywidualna
Jeżeli samochód ciężarowy kupiony przed 1 kwietnia 2014 r. przerobiono na osobowy po 31 marca 2014 r., dokonanie tych przeróbek nie skutkuje koniecznością korygowania VAT (...)
str. 23
2.
Samochody osobowe - potwierdzenie zapłaty akcyzy dostępne online - informacja Ministerstwa Finansów
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów dostępne jest następujące wyjaśnienie dotyczące uzyskiwania potwierdzenia zapłaty akcyzy od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo: "Od 9 grudnia 2014 r. możliwe (...)
str. 25
3.
Brak zapłaty nie oznacza, że nie doszło do wykonania usługi - wyrok NSA
Fakt, że kontrahent nie płacił za usługę nie oznacza, że usługa nie została wykonana i że istnieje podstawa do wystawienia faktury korygującej. (wyrok NSA z (...)
str. 25
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Czy biuro rachunkowe może dostarczać do urzędu skarbowego deklaracje VAT w formie papierowej?
Prowadzę biuro rachunkowe. Posiadam pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji VAT za klientów. Deklaracje VAT przekazuję do urzędu skarbowego w formie papierowej. Czy w 2015 r. muszę obowiązkowo przekazywać ww. (...)
str. 26
4.2.
Udokumentowanie WDT w przypadku transportu koleją
Sprzedajemy kontrahentom (czynnym podatnikom VAT UE) urządzenia oraz świadczymy usługi ich naprawy. W związku z wymogami ustawy o VAT, żeby zastosować stawkę 0%, powinniśmy posiadać (...)
str. 27
4.3.
Ewidencja zwrotu towaru, gdy sprzedaż była zaewidencjonowana w kasie rejestrującej
Sprzedajemy towary przez internet. Czasami klienci zwracają zakupiony towar. W takim przypadku sporządzamy odpowiedni dokument, podając w nim m.in. informację o dacie zwrotu towaru, przyczynie (...)
str. 28
4.4.
Jak powinny być dokumentowane usługi protetyczne?
Podatnik świadczy usługi protetyczne dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, tj. lekarzy dentystów, dokumentując je rachunkami uproszczonymi. Czy w takim przypadku powinien wystawiać faktury (zaznaczam, że (...)
str. 31
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Moment zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów na skutek braku zapłaty za fakturę
Spółka z o.o. posiada niezapłacone zobowiązania, których nie uregulowała do końca 2014 r. W którym momencie powinna skorygować koszty uzyskania przychodów w przypadku faktur z (...)
str. 32
1.2.
Opłata dodatkowa w umowie pożyczki a przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Spółka z o.o. zawarła z innym podmiotem umowę pożyczki. Czy opłata dodatkowa wynikająca z zawartej umowy, płatna w terminie spłaty ostatniej raty pożyczki, stanowi przychód (...)
str. 35
1.3.
Import usług w postaci licencji na nadawanie programu TV
W ramach importu usług spółdzielnia kupuje licencję na nadawanie programu TV. Umowa zawarta jest na 3 lata i określa miesięczny sposób fakturowania zakupionych usług. Jak należy rozliczyć (...)
str. 36
2.
Organ podatkowy nie może ustalać przychodu na podstawie rynkowej wartości aportu - wyrok NSA
Jeżeli nadwyżkę wartości rynkowej aportu nad wartością nominalną wydanych udziałów przekazano na kapitał zapasowy, to organ podatkowy nie może ustalić innej wartości przychodu niż wartość (...)
str. 38
VII.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Odliczenie straty podatkowej oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorcę, który jednocześnie uzyskuje dochody ze stosunku pracy
W 2014 r. rozpoczęłam indywidualną działalność gospodarczą, przy czym wybrałam opodatkowanie 19% podatkiem liniowym. Jednocześnie jestem zatrudniona w innej firmie na podstawie umowę o pracę. (...)
str. 39
1.2..
Czy wydatek udokumentowany tylko fakturą zaliczkową można ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, a z podatku dochodowego rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wynajmuję stoisko reklamowe. Z tego tytułu wystawiana mi (...)
str. 43
1.3.
Kwota odszkodowania wynikająca z noty obciążeniowej a koszty uzyskania przychodów
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, a z podatku dochodowego rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Po wykonaniu usługi pracownik (kierowca) (...)
str. 45
2.
Uchwały NSA w sprawie PIT
2.1.
Zawarcie umowy dożywocia nie wywołuje żadnych skutków w PIT
Zbycie nieruchomości w zamian za opiekę (umowa dożywocia) nie zobowiązuje dożywotnika do ustalania przychodu, nawet jeżeli ww. zbycie nastąpi przed upływem 5 lat licząc od (...)
str. 47
2.2.
Zaliczanie przez spadkobiercę do kosztów wydatków poniesionych przez spadkodawcę
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r. wydatki na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych poniesione przez spadkodawcę mogły być uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów przez spadkobiercę. (uchwała (...)
str. 49
VIII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Zwiększenie kapitału w spółce osobowej a obowiązek zapłaty PCC
Wspólnicy komandytariusze spółki komandytowej zwrócili nadpłatę podatku wynikającego z PIT-36L za 2013 r. na konto spółki. Czy taki zwrot powoduje zwiększenie kapitału podstawowego spółki i (...)
str. 49
IX.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Odsetki od prywatnego kredytu wydatkowanego na zakup środków trwałych firmy - interpretacja indywidualna
Zapłacone odsetki od kredytu konsolidacyjnego przeznaczonego na spłatę innych kredytów zaciągniętych na nabycie i adaptację środków trwałych mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. (interpretacja indywidualna Dyrektora (...)
str. 50
2.
Przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności
Przy przekształceniu prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności ponieśliśmy opłaty. Czy opłaty takie zwiększą wartość początkową gruntu, czy może powinny być kosztem okresu? Wszystkie (...)
str. 51
3.
Rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa przekazania środka trwałego między firmami współmałżonków
Mąż i żona prowadzą odrębne działalności gospodarcze. Samochód osobowy zakupiony i użytkowany w firmie męża (całkowicie zamortyzowany) został przesunięty do firmy żony. Jak rozliczyć podatkowo (...)
str. 52
X.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Ze spółki cywilnej w działalność jednoosobową
Jak przekształcić spółkę cywilną dwuosobową w firmę na osobę fizyczną? Spółka cywilna może być przekształcona jedynie w spółkę handlową. Przepisy nie przewidują procedury transformacji spółki (...)
str. 55
XI.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zmiany w ubezpieczeniach wynikające z nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw
W Dzienniku Ustaw z dnia 18 grudnia 2014 r., pod poz. 1831, opublikowano ustawę z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie (...)
str. 56
2.
Premie, nagrody i odprawy - kiedy ze składkami na FEP, a kiedy bez?
Podstawę wymiaru składek na FEP stanowi podstawa składek emerytalno-rentowych ustalona według zasad wynikających z ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (...)
str. 58
3.
Ustalenie okresu płatności zasiłku chorobowego po przerwie w jego pobieraniu spowodowanej opieką nad dzieckiem
Pracownik chorował przez okres 60 dni, po którym sprawował osobistą opiekę nad chorym dzieckiem przez 14 dni. Po powrocie do pracy i przepracowaniu kilku dni dostarczył (...)
str. 60
XII.
PRAWO PRACY
1.
Ustalanie wymiaru czasu pracy pracowników niepełnosprawnych w 2015 r.
W firmie zatrudniamy kilku pracowników o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności. Wykonują oni pracę w obniżonych normach czasu pracy i w 3-miesięcznych okresach rozliczeniowych. Jakie (...)
str. 62
2.
Rekompensata za pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy
Zatrudniamy pracowników w systemie podstawowym. Sobota jest w naszym zakładzie dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, a okres rozliczeniowy jest trzymiesięczny. W listopadzie 2014 r. jeden z pracowników przyszedł do (...)
str. 64
3.
Skierowanie na badania profilaktyczne przed terminem
Pracownik posiadający aktualne badania okresowe, pracujący przy monitorze ekranowym, w związku z pogorszeniem się wzroku zwrócił się do pracodawcy z prośbą o wcześniejsze wydanie skierowania (...)
str. 66
XIII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Bierne rozliczenia z tytułu świadczeń pracowniczych
Jesteśmy spółką z o.o., której sprawozdanie finansowe za 2014 r. podlega badaniu przez biegłego rewidenta. Czy musimy tworzyć rezerwy na odprawy emerytalne dla pracowników? Żadna (...)
str. 67
2.
Redukcja długu w związku z upadłością układową - VAT i ewidencja księgowa
Firma znajduje się w upadłości z możliwością zawarcia układu. W jaki sposób zaksięgować redukcję długu w ramach takiego postępowania? Co z korektą VAT od przeterminowanych powyżej 150 dni zobowiązań - (...)
str. 69
3.
Różnice wynikające z zaokrągleń, powstałe przy sporządzaniu sprawozdania finansowego za 2014 r. w tysiącach złotych
Zamierzamy nie wykazywać w sprawozdaniu finansowym za 2014 rok groszy. Czy przyjęcie takiego sposobu prezentacji jest dopuszczalne, czy też jedyną alternatywą jest wykazywanie pozycji w (...)
str. 71
4.
Korekta kosztów w związku ze zwrotem części składek na ubezpieczenie pojazdu
Jak zaksięgować oraz ująć w rachunku zysków i strat (wersja porównawcza) nierozliczoną część ubezpieczenia (OC + AC) samochodu, opłaconą w całości w sierpniu 2014 r. (...)
str. 72
5.
Zwrot nadpłaconych składek zdrowotnych
Podczas kontroli ZUS uznał, iż od nagrody jubileuszowej wypłaconej w 2013 r. niezasadnie zostały naliczone i odprowadzone składki zdrowotne. Jak obecnie należy zaksięgować zwrot tych składek? Czy pracownik (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.