Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Prawa i obowiązki czynnych podatników VAT
Dodatek nr 14
do Poradnika VAT nr 23
z dnia 10.12.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
REJESTRACJA JAKO WARUNEK ODLICZENIA VAT NALICZONEGO
1.
Zgłoszenie rejestracyjne – formularz VAT-R
W myśl generalnej zasady określonej w art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej "ustawą o VAT", prawo do odliczenia podatku (...)
str. 3
2.
Termin odliczenia VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją
Co do zasady, odliczenia VAT naliczonego dokonuje się w okresie rozliczeniowym, w którym w stosunku do nabytych towarów czy usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej (...)
str. 4
3.
Rejestracja dokonana po wystawieniu faktury
Podatnikiem podatku VAT jest się niezależnie od tego czy podatnik dokonał rejestracji, czyli czy złożył formularz rejestracyjny VAT-R. Status podatnika zyskuje się z uwagi na (...)
str. 6
II.
OBOWIĄZKI W ZAKRESIE SKŁADANIA DEKLARACJI VAT
1.
Właściwość urzędu skarbowego w sprawie rozliczeń podatku VAT
W zakresie rozliczania podatku VAT właściwość miejscową podatników określa się na podstawie art. 3 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu – co do zasady (...)
str. 6
2.
Kiedy podatnik ma obowiązek złożyć deklarację VAT?
Zgodnie z art. 99 ust. 1–3 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe dla (...)
str. 7
3.
Prawo do korekty deklaracji
Podatnik ponosi odpowiedzialność za prawidłowe i terminowe złożenie deklaracji VAT oraz za wpłatę zobowiązania podatkowego. Jeżeli podatnik popełni błąd w deklaracji, powinien ją skorygować. Dopóki takiej korekty nie złoży, deklaracja (...)
str. 10
III.
TERMINOWE WYKAZYWANIE OBOWIĄZKU PODATKOWEGO W VAT
1.
Ogólne zasady powstania obowiązku podatkowego
Na podatniku VAT ciąży obowiązek prawidłowego określenia i zadeklarowania obowiązku podatkowego od wykonanych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie ma w tym zakresie dowolności – (...)
str. 11
2.
Określanie obowiązku podatkowego w sposób szczególny
Wobec niektórych dostaw towarów czy świadczenia usług obowiązek podatkowy w VAT powstaje na zasadach szczególnych – z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, lub też (...)
str. 12
3.
W jakim terminie należy udokumentować transakcję opodatkowaną podatkiem VAT?
W myśl generalnej zasady określonej w art. 106b ust. 1 ustawy o VAT podatnik zobowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą: 1) sprzedaż, a także dostawę towarów (...)
str. 13
4.
Przedwcześnie wykazany obowiązek podatkowy
W art. 109 ust. 3 ustawy o VAT wskazano, iż podatnik powinien prowadzić ewidencję w taki sposób, aby na jej podstawie można było prawidłowo sporządzić (...)
str. 15
5.
Obowiązek podatkowy wykazany z opóźnieniem
Podatnicy VAT mają obowiązek nie tylko prawidłowego (w odpowiedniej wysokości), ale także terminowego (w określonym ustawowo terminie) wykazania obowiązku podatkowego w VAT od wykonanej czynności. (...)
str. 16
IV.
PRAWO DO ODLICZENIA VAT NALICZONEGO
1.
Podstawowy termin odliczenia podatku naliczonego
Podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu towarów i usług, o ile zakup ten służy wykonywanym przez niego czynnościom opodatkowanym podatkiem VAT. (...)
str. 17
2.
Odliczenie VAT naliczonego poprzez korektę deklaracji
Nieskorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w danym okresie rozliczeniowym, a także w dwóch następnych, nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku VAT w (...)
str. 18
3.
Faktura korygująca a termin odliczenia VAT
W myśl art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania o: kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen, wartość (...)
str. 19
4.
Mali podatnicy stosujący kasową metodę rozliczeń
Zgodnie z obowiązującym do końca grudnia 2013 r. art. 86 ust. 16 ustawy o VAT, mali podatnicy rozliczający VAT metodą kasową mogli obniżyć kwotę podatku (...)
str. 20
5.
Faktury za media
Obowiązek podatkowy od sprzedaży mediów powstaje – zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT – zasadniczo z chwilą wystawienia faktury. Należy (...)
str. 20
6.
Faktura VAT RR – odliczenie podatku przez nabywcę
W przypadku, gdy nabywcą jest czynny podatnik VAT, a sprzedawcą rolnik ryczałtowy (rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi (...)
str. 21
7.
Odliczenie VAT z faktury oznaczonej jako "metoda kasowa"
Faktury zawierające oznaczenie "metoda kasowa" dotyczą nie tylko czynności wykonywanych przez małych podatników, ale również: wydania towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu, przeniesienia (...)
str. 21
V.
ZWROT BEZPOŚREDNI JAKO USTAWOWE PRAWO PODATNIKA VAT
1.
Bezpośredni zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym
Podatnicy obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (jeżeli rozliczają (...)
str. 22
2.
Podstawowy termin zwrotu i warunki jego skrócenia
Podstawowym terminem zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za dany okres rozliczeniowy jest termin 60-dniowy liczony od dnia złożenia deklaracji z wykazaną kwotą tej nadwyżki. (...)
str. 23
3.
Zwrot przy braku czynności opodatkowanych podatkiem VAT
Brak czynności opodatkowanych w danym okresie rozliczeniowym (brak w deklaracji podatku należnego) nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik mógł otrzymać bezpośredni zwrot wykazanego w deklaracji (...)
str. 24
4.
Przedłużenie terminu zwrotu tylko w przypadku wątpliwości – rekomendacja Ministerstwa Finansów
Podatnik, który złoży deklarację VAT, w której wykaże kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy musi liczyć się z tym, że (...)
str. 25
VI.
ULGA NA ZŁE DŁUGI – KOREKTA PODATKU NALEŻNEGO I OBOWIĄZEK KOREKTY PODATKU NALICZONEGO
1.
Sposób dokonania korekty przez wierzyciela
Terminowe regulowanie należności wobec budżetu należy do podstawowych obowiązków podatników. Jednak już rozliczenia finansowe pomiędzy kontrahentami są często trudne do wyegzekwowania przez każdą ze stron. (...)
str. 26
2.
Obowiązek zmniejszenia podatku VAT odliczonego przez dłużnika
O ile ulga na złe długi z perspektywy wierzyciela stanowi pewnego rodzaju przywilej, o tyle w przypadku dłużnika, który nie uregulował należności za towar czy (...)
str. 28
VII.
ZAKOŃCZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
1.
Obowiązki podatnika VAT w przypadku zaprzestania działalności
W przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, powstaje obowiązek opodatkowania podatkiem VAT towarów własnej (...)
str. 29
2.
Zgłoszenie naczelnikowi urzędu skarbowego zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu
W myśl art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, ma obowiązek zgłosić zaprzestanie (...)
str. 31
3.
Likwidacja działalności gospodarczej przez spółkę osobową
Spółka cywilna w świetle przepisów dotyczących podatku VAT traktowana jest w sposób szczególny. Odmiennie niż w przypadku podatku dochodowego, w podatku VAT podatnikiem nie są (...)
str. 31
VIII.
PRAWA I OBOWIĄZKI PODATNIKÓW VAT – ODPOWIEDZI NA PYTANIA CZYTELNIKÓW
1.
Aktualizacja danych objętych zgłoszeniem rejestracyjnym
W listopadzie 2014 r. zmieniłem adres siedziby mojej firmy (zmieniła się właściwość urzędu w sprawie rozliczeń VAT). Wysłałem do urzędu skarbowego aktualnego i poprzedniego pismo (...)
str. 33
2.
Korekta podatku naliczonego w ramach ulgi na złe długi w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
W dniu 1 stycznia 2014 r. zawiesiłem działalność na dwa lata. Okazało się jednak, że w deklaracji za listopad mam obowiązek skorygowania podatku naliczonego w (...)
str. 33
3.
Deklaracja złożona po obowiązującym terminie
Czy mogę wykazać nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy, w przypadku gdy składam deklarację VAT-7 po upływie terminu do jej złożenia? (...)
str. 34
4.
Korekta deklaracji z wykazanym zwrotem bezpośrednim
Przed otrzymaniem zwrotu z pierwotnej deklaracji na rachunek bankowy (zwrot według deklaracji mam otrzymać w ciągu 60 dni od dnia złożenia deklaracji) złożyłem korektę tej (...)
str. 35
5.
Data sprzedaży na fakturze i jej wpływ na termin odliczenia VAT
Czy mogę odliczyć VAT z faktury wystawionej i otrzymanej przeze mnie we wrześniu w przypadku, gdy data sprzedaży jest z maja 2014 r.? Podatnik VAT (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.