Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 23 (383) z dnia 01.12.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Wpływ zmian w VAT na wartość początkową samochodu w leasingu – odpowiedź MF na interpelację poselską
Istota problemu Nowelizacja ustawy o VAT, wprowadziła z dniem 1 kwietnia 2014 r. zmiany w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych, w tym będących przedmiotem leasingu. Natomiast z przepisów (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2014 r.
1.
Spis z natury środków trwałych i ich wycena w arkuszach spisowych
Jak przeprowadzić spis z natury środków trwałych? W jakiej wartości wykazywać środki trwałe w arkuszu spisu z natury? Czy zespoły spisowe mogą dysponować dokumentacją środków (...)
str. 7
2.
Postępowanie z uszkodzonym towarem na dzień bilansowy
Jak postąpić z uszkodzonym towarem, który nie nadaje się do sprzedaży, a figuruje w ewidencji księgowej i w magazynie? Czy taki towar można wykazać w bilansie? Ewidencję towarów prowadzimy w cenach ewidencyjnych. (...)
str. 10
3.
Czy sprawozdanie finansowe za 2014 r. nowo powstałej spółki jawnej podlega badaniu?
Majątek przedsiębiorstwa osoby fizycznej został wniesiony do spółki jawnej aportem. Działalność osoby fizycznej wyrejestrowano 31.12.2013 r. Pierwszy rok obrotowy spółki jawnej określony został w umowie (...)
str. 12
1.
Podstawa prawna funkcjonowania stowarzyszeń
Regulacje ustawy Prawo o stowarzyszeniach Zgodnie z ustawą z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. nr 79, poz. 855 ze zm.), stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach (...)
str. 13
2.
Szczegółowość sprawozdania finansowego za 2014 r. stowarzyszenia nieprowadzącego działalności
Zmiany ustawy o rachunkowości, które weszły w życie 5 września 2014 r., wprowadziły definicję jednostek mikro oraz uproszczenia w rachunkowości i sprawozdawczości dla tych jednostek. (...)
str. 14
3.
Przychody i koszty działalności stowarzyszenia – ujęcie w księgach i prezentacja w rachunku zysków i strat
Jednostki mikro sporządzają rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym. W stowarzyszeniach przychodami i kosztami podstawowej działalności operacyjnej są przychody i koszty statutowe. Przychody statutowe (...)
str. 15
4.
Ustalanie i rozliczanie wyniku finansowego w stowarzyszeniu nieprowadzącym działalności
Wynik finansowy stowarzyszeń nieprowadzących działalności gospodarczej, będących jednostkami mikro, prezentuje się w rachunku zysków i strat, jako nadwyżkę przychodów nad kosztami (wartość dodatnia) lub nadwyżkę (...)
str. 18
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Podstawowe zasady tworzenia odroczonego podatku dochodowego
Zasady tworzenia odroczonego podatku dochodowego reguluje art. 37 ust. 1–10 ustawy o rachunkowości. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie jednostek będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, tj. sporządzających roczne (...)
str. 20
2.
Różnice przejściowe pomiędzy wartością księgową i podatkową aktywów i pasywów na przykładach liczbowych
Przykład – Wycena na dzień bilansowy należności w walucie obcej Spółka z o.o. 23 lipca 2014 r. sprzedała wyrób gotowy odbiorcy krajowemu za kwotę netto: (...)
str. 21
3.
Ujęcie w księgach rachunkowych odroczonego podatku
Ujęcie w księgach odroczonego podatku dochodowego może nastąpić poprzez: 1) księgowanie na koniec okresu sprawozdawczego (np. 31 grudnia 2014 r.) tylko zmiany pomiędzy stanem na (...)
str. 24
4.
Prezentacja w sprawozdaniu finansowym aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego (tj. saldo Wn konta 65-0) wykazuje się w aktywach bilansu w grupie "Długoterminowe rozliczenia międzyokresowe" w pozycji A.V.1. Natomiast (...)
str. 25
IV.
Zakup towarów z logo firmy i przekazanie ich kontrahentom w formie upominków
Jak zaksięgować fakturę zakupu drobnych upominków z logo naszej firmy, które przekazujemy kontrahentom?
str. 26
1.
Zasady ewidencji kosztów reprezentacji i reklamy w księgach rachunkowych oraz ich kwalifikacja podatkowa
Koszty reklamy oraz koszty reprezentacji w świetle prawa bilansowego ujmuje się w księgach rachunkowych w ciężar kosztów działalności operacyjnej jednostki i księguje na koncie 40 (...)
str. 26
2.
Nieodpłatne przekazanie gadżetów z logo firmy a obowiązek rozliczenia VAT należnego
Według zasady ogólnej obowiązującej w przepisach o VAT, podatnicy mogą odliczać VAT od zakupów towarów (lub usług), w takim zakresie, w jakim towary (lub usługi) (...)
str. 27
3.
Ewidencja księgowa przekazania kontrahentom upominków z logo firmy
Ewidencja faktury zakupu drobnych upominków z logo firmy, które następnie będą przekazane kontrahentom, może przebiegać zapisem: a) wartość zobowiązania wobec dostawcy: – Wn konto 30 (...)
str. 28
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Przekwalifikowanie ze środków trwałych do inwestycji nieruchomości wynajmowanej od kilku lat
Jesteśmy spółką z o.o. Na jednym z pięter czteropiętrowego budynku, którego jesteśmy właścicielem, mieści się siedziba naszej firmy. Pozostałe piętra od wielu lat wynajmujemy innym (...)
str. 31
1.1.
Kryteria zakwalifikowania nieruchomości do inwestycji
Jak wynika z pytania jednostka posiada czteropiętrowy budynek, który w części służy czynnościom administracyjnym (na jednym z pięter mieści się siedziba jednostki), zaś w pozostałej (...)
str. 31
1.2.
Przekwalifikowanie środka trwałego do inwestycji wycenianych według takich samych zasad jak środki trwałe
Jeśli inwestycje w nieruchomości wycenia się tak jak środki trwałe, to zmiany kwalifikacji nie wpłyną na wynik finansowy, a nawet nie muszą być wyodrębniane w (...)
str. 32
1.3.
Przekwalifikowanie środka trwałego do inwestycji wycenianych według cen rynkowych
Jeśli jednostka wybrała do wyceny inwestycji w nieruchomości ceny rynkowe, to przekwalifikowanie nieruchomości ze środków trwałych do inwestycji może ująć: 1) wprowadzenie nieruchomości na konto (...)
str. 33
2.
Środki trwałe przy przejściu z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe
Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Od stycznia 2015 r. przechodzę na księgi rachunkowe. W jakiej wartości powinnam wprowadzić do ksiąg rachunkowych środki trwałe? Czy (...)
str. 34
3.
Konsekwencje ulepszenia własnego środka trwałego całkowicie zamortyzowanego
Ulepszyliśmy środek trwały, który został już w całości umorzony. W jaki sposób ustalić i księgować odpisy amortyzacyjne od ulepszonego środka trwałego? Ulepszenie środka trwałego polega (...)
str. 35
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Charakterystyka należności skierowanych na drogę sądową
Jakie należności zalicza się do należności dochodzonych na drodze sądowej? Zasadniczo należności to bezsporne wierzytelności zaakceptowane przez ich dłużników, które posiadają terminy płatności. Przy czym (...)
str. 37
2.
Odpisy aktualizujące wartość należności dochodzonych na drodze postępowania sądowego
Czy na należności dochodzone na drodze sądowej zawsze tworzy się odpisy aktualizujące? Czy są przypadki, gdy wartość tych należności w bilansie będzie różna od zera? (...)
str. 38
3.
Skutki bilansowe zakończenia postępowania sądowego
3.1. Otrzymanie korzystnego wyroku Jak ująć na kontach księgowych skutki wydania przez sąd korzystnego dla nas (wierzyciela) wyroku? W momencie uprawomocnienia się wyroku sądowego orzekającego zobowiązanie (...)
str. 40
3.1.
Otrzymanie korzystnego wyroku
Jak ująć na kontach księgowych skutki wydania przez sąd korzystnego dla nas (wierzyciela) wyroku? W momencie uprawomocnienia się wyroku sądowego orzekającego zobowiązanie dłużnika do zapłaty (...)
str. 40
3.2.
Oddalenie roszczenia wierzyciela przez sąd
Jak postąpić w sytuacji, gdy sąd oddalił wniesione przez nas roszczenie o zapłatę należności? Jeśli sąd oddali roszczenie wierzyciela, to należność ujętą na koncie 24-6 (...)
str. 42
4.
Zasady ewidencji operacji gospodarczych związanych z egzekucją komorniczą
Otrzymaliśmy korzystny dla nas wyrok sądu. Wcześniej utworzyliśmy odpis aktualizujący na należność na drodze sądowej. Jednak dłużnik nie dysponuje majątkiem, z którego można odzyskać należność. (...)
str. 43
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Ulepszenie w obcym środku trwałym w księgach jednostki oświatowej
Szkoła działająca w formie jednostki budżetowej, ze względu na braki lokalowe, korzysta z pomieszczeń innej jednostki na podstawie umowy użyczenia. W związku ze złym stanem (...)
str. 45
2.
Kradzież środków trwałych otrzymanych przez zakład budżetowy w użytkowanie od gminy
W wyniku włamania do zakładu budżetowego skradziono m.in. niezamortyzowane środki trwałe, które zakład dostał od gminy w użytkowanie. W jaki sposób zaksięgować kradzież takich środków (...)
str. 46
3.
Niskocenne środki trwałe sfinansowane z dotacji celowej w księgach zakładu budżetowego
Zakład budżetowy otrzymał dotację celową od gminy na zakup środka trwałego. Wartość początkowa tego środka trwałego jest niższa niż 3.500 zł. Czy w takiej sytuacji (...)
str. 47
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
VI.
Rzeczowe aktywa trwałe według MSR – amortyzacja część I
Konieczność naliczania amortyzacji wiąże się zarówno ze stosowaniem do wyceny rzeczowych aktywów trwałych modelu ceny nabycia lub kosztu wytworzenia, jak i modelu opartego na wartości (...)
str. 49
1.
Przedmiot amortyzacji
Regulacje MSR wymagają, aby przedmiotem osobnej amortyzacji była każda istotna część składowa rzeczowych aktywów trwałych (RAT), czyli taka, której wartość początkowa jest istotna w porównaniu (...)
str. 49
2.
Zasady ustalania amortyzacji
Amortyzacja polega na systematycznym rozłożeniu "wartości podlegającej amortyzacji" na przestrzeni "okresu użytkowania" składnika aktywów lub jego komponentu (MSR 16 par. 6). Odpisy systematyczne to odpisy (...)
str. 50
3.
Ustalenie okresu użytkowania składnika aktywów
Okres użytkowania jest parametrem, na podstawie którego następuje systematyczne rozłożenie kosztu w trakcie używania lub posiadania składnika (odpowiednio jego komponentu). Okres użytkowania składnika może być określony (...)
str. 51
4.
Wybór odpowiedniej metody amortyzacji
MSR 16 nie narzuca metody, z wykorzystaniem której jednostka powinna ustalać odpisy amortyzacyjne. Metoda amortyzacji powinna być dostosowana do trybu konsumowania korzyści ekonomicznych z danego (...)
str. 53
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Koszty związane z odzyskaniem należności za pośrednictwem firmy windykacyjnej
Zleciliśmy firmie windykacyjnej odzyskanie należności od kontrahenta. Po wykonaniu usługi firma windykacyjna wystawi fakturę na kwotę należnego jej wynagrodzenia prowizyjnego. Jak zaksięgować koszty usług windykacyjnych? (...)
str. 57
2.
Czy odsetki od lokat mają wpływ na wartość początkową wytwarzanego środka trwałego?
Czy otrzymane odsetki od środków zgromadzonych na rachunku lokat, służących finansowaniu budowy środka trwałego, pomniejszają koszty budowy środka trwałego? Nie. Odsetki od lokat bankowych, na (...)
str. 57
3.
Klasyfikacja paragrafowa dochodów i wydatków z tytułu różnic kursowych w jednostce budżetowej
Do jakiego paragrafu w jednostce budżetowej zaklasyfikować różnice kursowe? Czy klasyfikacja paragrafowa dotyczy też różnic kursowych powstających na rozrachunkach, czy tylko od środków pieniężnych w walutach obcych? (...)
str. 58
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Jakie jednostki mogą nie sporządzać sprawozdania z działalności?
Czy spółka z o.o., która sporządza uproszczone sprawozdanie finansowe na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy o rachunkowości, musi sporządzić sprawozdanie z działalności? Sporządzenie sprawozdania finansowego spółki z o.o. w uproszczonej formie, (...)
str. 58
2.
Zajęcie wynagrodzenia pracownika w wyniku egzekucji administracyjnej
Z urzędu skarbowego otrzymałam pismo dotyczące zajęcia wynagrodzenia jednego z pracowników. Czy kwotę, którą jestem zobowiązana potrącić z wynagrodzenia tego pracownika i przekazać na poczet egzekucji, muszę księgować po (...)
str. 59
3.
Kara administracyjna nałożona na jednostkę w związku z prowadzoną budową
Na naszą spółdzielnię mieszkaniową nałożono karę administracyjną w postaci opłaty legalizacyjnej w związku z prowadzoną inwestycją. Karę zaksięgowaliśmy w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Czy postąpiliśmy prawidłowo? Odpowiedzialny za inwestycję (...)
str. 60
4.
Odpisywanie materiałów w koszty na dzień zakupu, ich sprzedaż i utylizacja
Jesteśmy jednostką produkcyjną. Wartość materiałów odpisujemy bezpośrednio w koszty na dzień ich zakupu. Koszty księgujemy zarówno na kontach zespołu 4, jak i 5. Na koniec roku obrotowego (...)
str. 61
5.
Spłata części długu z ubezpieczenia posiadanego przez wierzyciela
W księgach naszej firmy widnieje saldo przeterminowanego zobowiązania z tytułu dostawy towarów. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu. Podczas potwierdzenia salda okazało się, (...)
str. 63
6.
Ujęcie w księgach rachunkowych kosztów noclegu rady nadzorczej, członków zarządu i innych gości
Spółka z o.o. nabywa usługi noclegowe dla członków rady nadzorczej spółki, członków zarządu spółki niebędących pracownikami, członków zarządu spółki matki oraz pracowników spółki matki (podczas wizyt (...)
str. 63
7.
Nabycie przez spółkę z o.o. udziałów innej spółki
Spółka z o.o. będąca udziałowcem w innej spółce z o.o. nabyła od osób fizycznych kolejne udziały tej spółki. Jak ująć w księgach zakupione przez spółkę udziały? W jaki sposób zaksięgować (...)
str. 64
7.1.
Kwalifikacja i wycena nabytych przez spółkę udziałów
W świetle ustawy o rachunkowości, nabyte przez spółkę udziały w innych jednostkach traktuje się jako instrumenty finansowe, które zalicza się do inwestycji. Stosownie do regulacji (...)
str. 64
7.2.
Ewidencja księgowa nabytych udziałów
Posiadane przez spółkę z o.o. udziały w innej spółce są zazwyczaj traktowane jako długoterminowe aktywa finansowe i na mocy art. 3 ust. 1 pkt 17 (...)
str. 65
8.
Odprawa pośmiertna wypłacana osobom uprawnionym
Po śmierci pracownika firma wypłaciła osobom uprawnionym odprawę pośmiertną. W ciężar jakich kosztów zaksięgować taką odprawę? Czy można ująć ją na koncie 40-4 "Wynagrodzenia? Odprawa pośmiertna (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.