Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą i przekazywanych za granicę
Dodatek nr 17
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 22
z dnia 20.11.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
DOCHODY UZYSKANE ZA GRANICĄ
1.1.
Zasady ogólne
Wiele polskich firm wysyła swoich pracowników do pracy za granicę, czy to w ramach oddelegowania czy też podróży służbowej. Jeżeli pracownik przebywał poza Polską, lecz (...)
str. 3
1.2.
Co jest zapisane w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania?
Zgodnie z generalną zasadą, obowiązującą w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, wynagrodzenie z tytułu pracy najemnej wykonywanej przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym z (...)
str. 3
1.3.
Długość pobytu pracownika za granicą
Pierwszy z warunków decydujący, że wynagrodzenie za pracę wykonywaną w drugim państwie jest opodatkowane w państwie miejsca zamieszkania osoby uzyskującej wynagrodzenie wymaga, aby osoba otrzymująca wynagrodzenie przebywała w państwie wykonywania pracy (...)
str. 4
1.4.
Gdy firma zagraniczna jest faktycznym pracodawcą
Drugi warunek decydujący, że wynagrodzenie za pracę wykonywaną w drugim państwie jest opodatkowane w państwie miejsca zamieszkania osoby uzyskującej wynagrodzenie jest spełniony, jeżeli pracownikowi wysłanemu (...)
str. 6
1.5.
Zagraniczny zakład pracodawcy
Trzeci warunek konieczny do spełnienia, aby wynagrodzenie za pracę wykonywaną w drugim państwie było opodatkowane w państwie miejsca zamieszkania osoby uzyskującej wynagrodzenie, stanowi, że wynagrodzenie (...)
str. 7
2.
Praca u zagranicznego pracodawcy
Osoby mające w Polsce miejsce zamieszkania, które zostały zatrudnione przez zagranicznego pracodawcę, podlegają opodatkowaniu od dochodu uzyskanego z tytułu świadczonej pracy w państwie, w którym (...)
str. 8
3.1.
Skutki podatkowe powstania zagranicznego zakładu
Powstanie zagranicznego zakładu polskiego rezydenta podatkowego w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną w innym kraju daje temu drugiemu krajowi prawo opodatkowania dochodów polskiego podatnika uzyskiwanych (...)
str. 9
3.2.
Definicja zagranicznego zakładu
Ogólna definicja zakładu Zagraniczny zakład to - stosownie do art. 5a pkt 22 updof i art. 4a pkt 11 updop - stała placówka, poprzez którą podmiot mający odpowiednio miejsce zamieszkania, siedzibę lub (...)
str. 10
3.3.
Przychody ryczałtowca z działalności gospodarczej prowadzonej za granicą
Przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.), dalej ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym, nie (...)
str. 15
4.
Zagraniczne emerytury i renty
Zasady opodatkowania zagranicznych emerytur i rent regulują ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ustalenie kraju, w którym świadczenie podlega opodatkowaniu Zgodnie z art. 3 ust. 1 updof, (...)
str. 16
5.
Dywidendy otrzymane z zagranicy
Podatnicy mający na terytorium Polski miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (położenia źródeł (...)
str. 19
5.1.
Dywidendy otrzymane przez osoby fizyczne
Zasady opodatkowania dywidend Na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 updof, dywidendy otrzymane z zagranicy przez osoby fizyczne opodatkowane są 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. (...)
str. 19
5.2.
Dywidendy otrzymane przez osoby prawne
Dywidendy wolne od podatku Co do zasady, zagraniczna dywidenda wypłacona osobie prawnej jest jej przychodem, który podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym i opodatkowaniu łącznie z (...)
str. 21
6.
Metody unikania podwójnego opodatkowania
Przy rozliczaniu dochodów uzyskanych za granicą kluczowe znaczenie ma metoda unikania podwójnego opodatkowania, określona w umowie zawartej przez Polskę z państwem, w którym polski rezydent (...)
str. 23
6.1.
Metoda wyłączenia
Metoda wyłączenia polega na tym, że dochód uzyskany ze źródeł położonych za granicą wyłącza się z podstawy opodatkowania w Polsce. Na gruncie ustaw o podatku (...)
str. 23
6.2.
Metoda odliczenia proporcjonalnego
Metoda odliczenia proporcjonalnego podatku zapłaconego za granicą (zwana inaczej metodą zaliczenia, potrącenia lub kredytu podatkowego) polega na tym, że w Polsce, podatek zapłacony za granicą, podlega odliczeniu od podatku obliczonego od łącznych (...)
str. 25
6.3.
Metody przyjęte w umowach
Metody unikania podwójnego opodatkowania określają najczęściej przepisy art. 23 albo art. 24 zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zauważyć należy, że przepisy te najczęściej określają dwie metody (...)
str. 27
II.
DOCHODY PRZEKAZYWANE ZA GRANICĘ
1.
Dywidendy wypłacane nierezydentom
Prawo do dywidendy, czyli otrzymania części zysku wypracowanego przez spółkę i przeznaczonego do podziału, to jedno z najważniejszych praw majątkowych przysługujących udziałowcom bądź akcjonariuszom spółek (...)
str. 28
1.1.
Wypłata dywidendy udziałowcom (akcjonariuszom) będącym osobami fizycznymi
Zgodnie z generalną zasadą, wynikającą z art. 3 ust. 2a updof, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko (...)
str. 28
1.2.
Dywidenda wypłacana osobom prawnym
Jeżeli podmiotem uprawnionym do dywidendy jest zagraniczna osoba prawna, świadczenie to, co do zasady, opodatkowane jest 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jednak, gdy zagraniczna osoba prawna (...)
str. 29
1.3.
Zwolnienie od podatku dla dywidend wypłacanych na rzecz spółek kapitałowych
W sytuacji gdy podmiotem uprawnionym do odbioru dywidendy wypłacanej przez polską spółkę z o.o. lub spółkę akcyjną jest spółka nieposiadająca polskiej rezydencji podatkowej, możliwe jest (...)
str. 29
2.1.
Obowiązek poboru podatku w polskich ustawach
W stosunku do niektórych dochodów uzyskiwanych przez podmioty zagraniczne na terytorium Polski ustawodawca wprowadził obowiązek poboru podatku dochodowego przez płatnika, tj. przez podmiot krajowy dokonujący (...)
str. 31
2.2.
Postanowienia zawarte w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania
Przepisy dotyczące opodatkowania w Polsce należności licencyjnych wypłacanych podmiotom zagranicznym stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Poszczególne umowy (...)
str. 32
2.3.
Program komputerowy zakupiony na własne potrzeby lub do odsprzedaży
Wypłacający w Polsce wynagrodzenie za korzystanie z oprogramowania zagranicznej firmy nie zawsze musi pobierać podatku u źródła. Organy podatkowe uznają, że podatku nie należy pobierać, (...)
str. 33
3.
str. 34
3.1.
Pobór podatku przez płatnika
Osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, a także osoby fizyczne będące przedsiębiorcami wypłacające m.in. odsetki na rzecz osób o (...)
str. 34
3.2.
Wypłata odsetek osobie fizycznej niemającej miejsca zamieszkania w Polsce
Opodatkowanie 19% zryczałtowanym podatkiem, w myśl art. 30a ust. 1 pkt 1-3 updof, ogranicza się do szczególnych rodzajów dochodów (przychodów) z odsetek, tj. odsetek od: (...)
str. 34
3.3.
Wypłata odsetek na rzecz osób prawnych niemających siedziby lub zarządu w Polsce
W przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych art. 21 ust. 1 pkt 1 updop nakazuje opodatkować wypłacane im odsetki zryczałtowanym podatkiem w wysokości 20% (...)
str. 35
3.4.
Opodatkowanie odsetek na gruncie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania może, po spełnieniu określonych przesłanek, ograniczyć stawkę podatku, jaka powinna być pobrana w danym kraju od odsetek wypłacanych rezydentowi drugiego (...)
str. 36
4.
Zwolnienie od podatku u źródła odsetek i należności licencyjnych wypłacanych zagranicznym spółkom
Od 1 lipca 2013 r. płatnik podatku u źródła może zastosować, w odniesieniu do odsetek i należności licencyjnych, zwolnienie od podatku dochodowego po spełnieniu określonych warunków wymienionych w art. 21 ust. 3-9 updop dotyczących m.in. spółki wypłacającej, (...)
str. 37
5.
Należności za usługi niematerialne
Uwzględniając stanowisko prezentowane przez organy podatkowe, polska firma powinna każdorazowo pobrać podatek od kwot wypłacanych zagranicznym podmiotom za usługi wymienione w art. 29 ust. 1 (...)
str. 39
5.1.
Podatek u źródła
W myśl jednakowo brzmiących art. 29 ust. 1 pkt 5 updof i art. 21 ust. 1 pkt 2a updop, opodatkowaniu w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym (...)
str. 40
5.2.
Regulacje umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
W przypadku wypłacania należności za wymienione świadczenia podmiotowi mającemu siedzibę lub miejsce zamieszkania w kraju, z którym Polska ma zawartą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, (...)
str. 40
5.3.
Obowiązki płatnika
W przypadku gdy Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwem, z którego pochodzi świadczący usługi, polski płatnik będzie zobowiązany do poboru podatku u źródła od wynagrodzenia wypłacanego za usługę niematerialną (...)
str. 40
5.4.
Stanowiska organów podatkowych i sądów administracyjnych
Aby mówić o ewentualnym poborze podatku u źródła (lub zwolnieniu od poboru), niewątpliwie muszą być spełnione dwa warunki, wskazane w ustawie. Po pierwsze, wypłata wynagrodzenia (...)
str. 41
6.
Obowiązki podmiotu wypłacającego za granicę dywidendę, odsetki, należności licencyjne lub świadczenia za usługi niematerialne
Obowiązki płatnika przy wypłacie dywidendy, odsetek, należności licencyjnej lub świadczenia za usługi niematerialne osobie fizycznej niemającej miejsca zamieszkania w Polsce obowiązki płatnika termin spełnienia obowiązków (...)
str. 43
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.