Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 32 (859) z dnia 10.11.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.1.
Skutki przeprowadzenia z opóźnieniem dodatkowego badania technicznego pojazdu
Jeżeli podatnik wykorzystuje w działalności samochód konstrukcyjnie przeznaczony do celów firmowych, ale nie przeprowadził dodatkowego badania technicznego tego pojazdu w ustawowym terminie, do czasu jego (...)
str. 4
1.2.
Odliczanie VAT od wydatków na parking i przejazd autostradą
Jeżeli podatnik wykorzystuje pojazd samochodowy do celów mieszanych, od wydatków na ten pojazd - także od wydatków na parking czy przejazd autostradą - może odliczać (...)
str. 5
II.
CO NOWEGO W PRZEPISACH W 2015 R.
1.
Regulowanie zobowiązań wobec wspólników w formie niepieniężnej - zasady rozliczania od 2015 r.
Wielokrotnie na łamach naszego czasopisma pisaliśmy o wątpliwościach dotyczących powstania lub nie, przychodu w sytuacji, gdy zobowiązanie spółki wobec jej wspólnika (np. z tytułu dywidendy, umorzenia udziałów) jest przez (...)
str. 6
2.
Podmioty powiązane i sporządzanie dokumentacji podatkowej według przepisów ustawy o PDOF obowiązujących od 1 stycznia 2015 r.
W Biuletynie Informacyjnym nr 31 z br. szeroko opisywaliśmy najważniejsze zmiany wprowadzone ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym (...)
str. 9
3.
Z nowym rokiem m.in. nowe kody w drukach ZUS
Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (uchwalona przez Sejm w dniu 23 października 2014 r.) wprowadziła od 1 stycznia 2015 r. (...)
str. 9
III.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
"Nowy" wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych
W Dzienniku Ustaw z 10 października 2014 r., pod poz. 1379, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 1 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 10
IV.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Otrzymanie decyzji celnej - rozliczenie podatkowe i ujęcie bilansowe
W październiku br. otrzymaliśmy z urzędu celnego decyzję celną zobowiązującą nas do zapłaty cła antydumpingowego oraz podatku VAT od towaru, który był zaimportowany (clony) w (...)
str. 11
1.1.
Skutki w VAT
Zasadą jest, że kwota podatku należnego od importu towarów stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu, o ile zakup towaru związany jest z wykonywaniem czynności (...)
str. 11
1.2.
Koszty uzyskania przychodów
W ustawach o podatku dochodowym brak jest regulacji, które wprost odnosiłyby się do możliwości ujęcia cła antydumpingowego w kosztach uzyskania przychodów. Nie zostało ono wyłączone (...)
str. 12
1.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Kwotę VAT należnego, wynikającą w przedmiotowej sprawie z decyzji urzędu celnego, spółka może ująć w księgach rachunkowych np. zapisem: - Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu", (...)
str. 14
2.1.
Jakie wydatki na związki zawodowe pracodawca jest obowiązany ponosić?
Powołanie pracownika do pełnienia funkcji w zakładowej organizacji związkowej nie ma wpływu na trwanie stosunku pracy łączącego pracownika z pracodawcą. Pracownik będący członkiem zakładowej lub międzyzakładowej organizacji (...)
str. 16
2.2.
Wydatki na związki zawodowe a VAT
Zakup towarów i usług na działalność związkową a prawo do odliczenia VAT Co do zasady, podatnicy mogą odliczać VAT od wydatków związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą. Czy jednak (...)
str. 17
2.3.
Koszty uzyskania przychodów u pracodawcy
Warunki uznawania wydatku za koszt uzyskania przychodu określają przepisy art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP. Jak wynika z ich treści, zaliczeniu do takich kosztów (...)
str. 18
2.4.
Ewidencja księgowa
Sposób ujmowania w księgach rachunkowych wydatków ponoszonych w związku z funkcjonowaniem w jednostce związków zawodowych powinien wynikać z polityki (zasad) rachunkowości przyjętej przez jednostkę. Można (...)
str. 20
V.
PODATEK VAT
1.
Zapłata rolnikowi po terminie a prawo do zwrotu zryczałtowanego podatku - wyrok WSA
Podatnik nie traci prawa do odliczenia VAT wykazanego w fakturze VAT RR wystawionej w związku z zakupem produktów rolnych od rolnika ryczałtowego, nawet jeżeli dokona (...)
str. 21
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Użyczenie samochodu zleceniobiorcy a prawo do odliczania VAT od wydatków na ten pojazd
W działalności gospodarczej wykorzystujemy samochody osobowe. Od wydatków na te pojazdy odliczamy cały VAT (złożyliśmy do urzędu skarbowego informację VAT-26 i prowadzimy ewidencję przebiegu pojazdu). (...)
str. 22
2.2.
Użyczenie nieruchomości a podatek VAT
Użyczam bratu budynek oraz część placu - parkingu, które stanowią w działalności gospodarczej odrębne środki trwałe. Przed ich wprowadzeniem do ewidencji i w trakcie użytkowania (...)
str. 24
2.3.
Odliczanie VAT z faktury oznaczonej jako prognoza
W październiku br. otrzymaliśmy fakturę za gaz wystawioną we wrześniu. Typ faktury - prognoza. Miesiąc sprzedaży określono na marzec 2015 r. Faktura ta wskazuje opłaty (...)
str. 27
2.4.
Usługi transportu związane z dostawą wewnątrzwspólnotową
Sprzedajemy towary kontrahentom z innych krajów UE - wykazujemy WDT. Często klienci żądają wyszczególnienia na fakturze kosztów transportu i ujęcia ich w odrębnej pozycji faktury lub chcą otrzymywać (...)
str. 28
2.5.
Usługi na majątku ruchomym - kiedy świadczenie usług, a kiedy dostawa towarów?
Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji opakowań. Czasami zdarza się, że kontrahenci spółki zarejestrowani na potrzeby VAT na terytorium innych krajów członkowskich dostarczają spółce część (...)
str. 29
2.6.
Rozliczenie VAT od WNT, gdy data wystawienia faktury jest wcześniejsza, niż data otrzymania towaru
Dokonujemy zakupów towarów od kontrahentów z innych krajów UE - wykazujemy WNT. W jakim miesiącu wykazać VAT należny i naliczony od WNT, jeżeli kontrahent wystawił (...)
str. 30
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Faktura korygująca wystawiona na skutek zwrotu towarów, przeceny czy udzielenia bonusu koryguje przychód wstecz - interpretacja indywidualna
Faktura korygująca wystawiona w związku ze zwrotem towarów, przeceną lub udzieleniem bonusu (np. w postaci premii pieniężnej) powinna zmniejszać przychód wstecz, tj. w okresie, w którym wykazano pierwotnie przychód. (...)
str. 32
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Zwrot kosztów ubezpieczenia samochodu osobowego a przychód
Spółka poniosła wydatki na ubezpieczenie samochodu osobowego, użytkowanego przez nią w ramach umowy leasingu operacyjnego. Składkę na to ubezpieczenie zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. W (...)
str. 34
2.2.
Prace badawczo-rozwojowe zakończone negatywnym rezultatem
Spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe. Pierwszy etap prac spółka zaliczyła bilansowo do rozliczeń międzyokresowych kosztów (podatkowo nie ujęto tych wydatków do kosztów podatkowych). W następnym roku (...)
str. 35
2.3.
Wydatki na oddelegowanego ze spółki dominującej członka zarządu
W spółce z o.o. "X" członkiem zarządu jest pracownik spółki zagranicznej "Y". Spółka "Y" jest spółką dominującą (spółką matką) w grupie spółek, do której należy (...)
str. 37
VII.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Ulga rehabilitacyjna na dojazdy na zabiegi nie zawsze przysługuje w pełnej wysokości - wyrok WSA
Kwota ulgi w PIT, jaka przysługuje na dojazdy osoby niepełnosprawnej na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne (kwota 2.280 zł), to kwota maksymalna. Nie oznacza to jednak, że każdy (...)
str. 39
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Dywidenda otrzymana przez spółkę jawną jest u wspólników przychodem z kapitałów pieniężnych
Spółka jawna, której wspólnikami są osoby fizyczne, jest udziałowcem spółki z o.o. Z tego tytułu spółka z o.o. wypłaciła spółce jawnej dywidendę, potrącając przy tym 19% zryczałtowany podatek (...)
str. 41
2.2.
Benefity przekazywane współpracującym przedsiębiorcom - skutki w podatku dochodowym
Nasza firma zawiera umowy o świadczenie usług z informatykami, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą (tzw. samozatrudnieni). Osobom tym, oprócz wynagrodzenia za świadczone przez nich usługi, (...)
str. 42
2.3.
Czy opłaty za media wnoszone przez najemcę wpływają na kwotę przychodu z najmu prywatnego?
Uzyskuję przychody z najmu prywatnego lokalu użytkowego. Przychody opodatkowuję ryczałtem ewidencjonowanym w wysokości 8,5%. Ponieważ prowadzę działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, od usługi najmu (...)
str. 44
2.4.
Prywatny samochód używany do celów służbowych a ewidencja przebiegu pojazdu
Jak prawidłowo dokumentować koszty rozliczane w ramach prowadzonej przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu? Czy podatnikowi przysługuje odliczenie podatku VAT od zakupu części i usług związanych z samochodem, dla (...)
str. 46
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Zasady klasyfikacji, ewidencji i amortyzacji otrzymanego aportem budynku przeznaczonego na wynajem
Spółka jawna otrzymała w tym roku w postaci aportu budynek, który w księgach wieczystych ma status budynku mieszkalnego. Jednak zanim został on wniesiony do spółki, (...)
str. 48
2.
Zakup, amortyzacja oraz ulepszenie budynku nabytego w dwóch wydzielonych częściach
Zakupiliśmy (jako spółka jawna osób fizycznych) wydzieloną część budynku magazynowego (ponad 60-letniego) i rozpoczęliśmy jego amortyzację przy zastosowaniu indywidualnie ustalonej stawki amortyzacyjnej. Następnie dokupiliśmy drugą (...)
str. 50
3.
Amortyzacja środków trwałych otrzymanych w wyniku przekształcenia zakładu budżetowego - interpretacja indywidualna
W podmiocie powstałym w wyniku przekształcenia (będącym następcą prawnym) odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych, które były w podmiocie przekształcanym sfinansowane dotacją lub otrzymane nieodpłatnie, na zasadzie kontynuacji, (...)
str. 51
IX.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Zawieszenie działalności gospodarczej przez wspólnika spółki cywilnej
Jesteśmy spółką cywilną (trzech wspólników). Czy jeden ze wspólników może zawiesić działalność? Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej przez wspólnika spółki cywilnej będzie skuteczne, jeśli wszyscy wspólnicy (...)
str. 53
2.
Jaką umowę podpisać z udziałowcem jednoosobowej spółki z o.o., aby ZUS jej nie zakwestionował?
Jesteśmy jednoosobową spółką z o.o., której jedyny udziałowiec podlega ubezpieczeniom jako prowadzący pozarolniczą działalność. Aktualnie została sporządzona uchwała potwierdzona notarialnie, że z tytułu pracy na rzecz spółki (...)
str. 54
X.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Korekta składek ZUS, gdy pracownik złożył nieprawdziwe oświadczenie o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru
Pracownik poinformował nas, aby od lipca br. nie opłacać za niego składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe w związku z osiągnięciem rocznej granicy podstawy (...)
str. 55
2.
Składki ZUS od umowy zlecenia z osobą ubezpieczoną w KRUS
Od dnia 1 września br. zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która oświadczyła, iż jest już ubezpieczona jako rolnik w KRUS-ie. Jest to jej jedyny tytuł (...)
str. 56
3.
Ustalenie podstawy wymiaru składek dla pracownicy na urlopie wychowawczym
Pracownica zatrudniona na cały etat od 1 listopada 2014 r. przeszła na urlop wychowawczy. W ciągu 12 miesięcy przed jego rozpoczęciem nie przepracowała ani jednego dnia. Najpierw pobierała bowiem w tym (...)
str. 57
4.
Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia dla osoby zarejestrowanej jako bezrobotna
Z końcem października 2014 r. rozwiązałem umowę o pracę na mocy porozumienia stron. Kilka dni później stałem się niezdolny do pracy z powodu choroby i (...)
str. 58
5.
Zasiłek chorobowy po uzupełnieniu dokumentacji wypadkowej
Pracownik przez 3 miesiące był niezdolny do pracy z powodu choroby. Za ten okres otrzymał wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. Obecnie dostarczył (...)
str. 59
XI.
PRAWO PRACY
1.
Wysokość dodatku za pracę w nocy w 2015 r.
W naszym zakładzie praca odbywa się na zmiany, również w porze nocnej. W związku z tym wypłacamy pracownikom dodatki za pracę w nocy, na poziomie wynikającym z Kodeksu pracy. Jaka będzie (...)
str. 60
2.
Wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym, w którym przypada święto
1) Zakład pracy stosuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy, a dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jest sobota. Pracownicy pracują w normach podstawowych. W tym roku Wszystkich Świętych przypadło (...)
str. 62
3.
Przejście ze świadczenia rehabilitacyjnego na rentę a rozwiązanie umowy o pracę
1) 9 października br. pracownikowi skończyło się świadczenie rehabilitacyjne, na którym przebywał przez 6 miesięcy. Lekarz orzecznik nie przedłużył prawa do świadczenia, tylko kazał złożyć dokumenty o przyznanie (...)
str. 63
XII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ewidencja nakładów poniesionych przez gminę na modernizację nieruchomości instytucji kultury
Gmina wykonała inwestycję (modernizację sali widowiskowej) w budynku będącym własnością samorządowej instytucji kultury posiadającej osobowość prawną. Inwestycja finansowana była bezpośrednio z budżetu gminy. Czy po zakończeniu inwestycji (...)
str. 64
2.
Dotacja ze środków UE dla spółdzielni socjalnej - ewidencja księgowa i podatek dochodowy
1) Spółdzielnia socjalna otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VII "Promocja integracji społecznej" (Działanie 7.2. "Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej", Poddziałanie 7.2.2 (...)
str. 67
3.
Ujęcie w księgach rachunkowych oraz prezentacja w sprawozdaniu finansowym kredytu długoterminowego
Zaciągnęliśmy kredyt długoterminowy. Czy w księgach rachunkowych należy księgować go na dwóch kontach - w części dotyczącej spłaty krótkoterminowej i części długoterminowej? Jak wykazywać taki (...)
str. 70
4.
Relacja z dyżuru telefonicznego
4.1.
Potwierdzanie sald oraz wycena bilansowa rozrachunków krajowych wyrażonych w walutach obcych
Czy potwierdzenia sald rozrachunków krajowych wyrażonych w euro dokonuje się na takich samych zasadach jak należności wyrażonych w złotych? Czy na potwierdzeniu takiego salda należy wykazać kwotę (...)
str. 73
4.2.
Zakupy dokonywane z prywatnych środków wspólnika spółki osobowej
Wspólnicy spółki jawnej dokonują płatności własnymi pieniędzmi za towary i materiały kupowane na potrzeby prowadzonej działalności. Jak księgować takie zdarzenia? W przypadku, gdy właściciele spółki jawnej nabywają (...)
str. 74
4.3.
Wypłata zaliczki na poczet dywidendy za 2014 r.
Zarząd spółki z o.o. podjął decyzję o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy za 2014 r. Jak przedstawia się ewidencja takich wypłat w przypadku, gdy wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne? (...)
str. 74
4.4.
Likwidacja nieprzydatnych materiałów
Z przyczyn losowych część materiałów produkcyjnych, jako nienadające się do wykorzystania, zostało przekazanych do likwidacji. Jak zaksięgować ich utylizację wykonaną przez obcy podmiot? Materiały, które nieodwracalnie (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.