Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 9:22 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 21 (381) z dnia 01.11.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Nowelizacja ustaw o podatku dochodowym - ciąg dalszy
W niniejszym artykule kontynuujemy omawianie zmian przepisów ustawy o CIT i ustawy o PIT dokonanych ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy (...)
str. 4
1.1.
Podatkowa grupa kapitałowa
Jednym z warunków jaki należy spełnić, by podatkowa grupa kapitałowa została uznana za podatnika CIT, jest to, by na każdą ze spółek do niej przystępujących (...)
str. 4
1.2.
Pochodne instrumenty finansowe
Do słowniczka pojęć zawartego w art. 4a updop wprowadzono definicję "pochodnych instrumentów finansowych" (art. 4a pkt 22 updop). Pojęcie to oznacza instrumenty finansowe, o których (...)
str. 5
1.3.
Podmioty powiązane
Powiązania zagraniczne W art. 11 ust. 1 updop doprecyzowano katalog podmiotów powiązanych. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 11 ust. 1 pkt 1 updop, podmiotem krajowym jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka (...)
str. 5
1.4.
Ceny transakcyjne
Licznych zmian ustawodawca dokonał w przepisach dotyczących obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej w przypadku stosowania cen transakcyjnych (art. 9a updop i art. 25a updof). Spółka niebędąca (...)
str. 7
1.5.
Dochody (przychody) z udziału w zyskach osób prawnych
Zmianie uległo brzmienie zdania wstępnego w art. 10 ust. 1 updop poprzez wykreślenie słowa "akcji". Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy nowelizującej, zmiana ta (...)
str. 9
1.6.
Zyski niepodzielone
W ustawie o CIT zmieniono brzmienie art. 10 ust. 1 pkt 8, a w ustawie o PIT brzmienie art. 24 ust. 5 pkt 8. Zgodnie (...)
str. 9
2.
Można amortyzować samochód służbowo-prywatny - odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską
Do Ministra Finansów w interpelacji poselskiej nr 27342 zwrócono się o wyjaśnienie czy podatnik-przedsiębiorca, który zadeklaruje do celów odliczeń podatku VAT używanie samochodu osobowego zarówno (...)
str. 9
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Zmiana polsko-indyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Dnia 1 czerwca 2014 r. wszedł w życie protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Indii o zmianie Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Indii w sprawie (...)
str. 11
2.1.
Unikanie podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych
W Dz. U. z 2014 r. pod poz. 1341 opublikowano umowę między Rzecząpospolitą Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych. Umowa weszła w życie dnia 1 (...)
str. 12
2.2.
Unikanie podwójnego opodatkowania w przedsiębiorstwach eksploatujących statki w transporcie międzynarodowym
W Dz. U. z 2014 r. pod poz. 1339 opublikowano umowę między Rzecząpospolitą Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do (...)
str. 12
3.
Umowa o wymianie informacji podatkowych między Polską a Bahamami
Dnia 29 września 2014 r. weszła w życie umowa między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotą Bahamów o wymianie informacji w sprawach podatkowych oraz Protokół do Umowy (...)
str. 13
4.
Obniżka stawki odsetek od zaległości podatkowych
W Mon. Pol. z 2014 r. pod poz. 905 opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 10 października 2014 r. w sprawie stawki odsetek za zwłokę (...)
str. 13
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Rozliczenia w walucie obcej
1.1.
Kurs waluty stosowany do przeliczenia przychodu należnego
Firma (podatnik PIT) świadczy usługi spedycji krajowej i międzynarodowej. Z tego tytułu wystawia faktury po wykonaniu danej usługi, lecz nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu jej wykonania. (...)
str. 14
1.2.
Przychód denominowany w walucie obcej
Spółka z o.o. podpisała kontrakt na dostawę towaru. Strony umowy ustaliły, że zapłata za ten towar ma wynieść równowartość w złotych pewnej kwoty określonej w euro. Kwota ta ma być przeliczona na walutę polską według (...)
str. 15
2.
Koszty utrzymania lokalu mieszkalnego służącego prowadzonej działalności gospodarczej
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowuję według skali podatkowej. Na potrzeby działalności przeznaczyłam jedno pomieszczenie w mieszkaniu, w którym zamieszkuję wraz z małżonkiem. (...)
str. 16
3.
Wydatki na zakup ogłoszeń w internecie
Spółka akcyjna dokonuje zakupu limitu ogłoszeń rekrutacyjnych na odpowiednim portalu internetowym. Zgodnie z zamówieniem wystawiana jest faktura za zakup tego limitu płatna przelewem z odroczonym (...)
str. 17
4.
Sprzedaż budynku użytkowego wycofanego z działalności
Przedsiębiorca nabył budynek użytkowy, który przeznaczył na działalność gospodarczą. Budynek został zaliczony do środków trwałych i był amortyzowany. Po pewnym czasie podatnik (przedsiębiorca) wycofał go (...)
str. 18
5.
Skutki podatkowe opłacenia pracownikowi kursu językowego
Spółka z o.o. zajmuje się sprzedażą artykułów centralnego ogrzewania. Do tej pory nie prowadziła sprzedaży zagranicznej. Zamierza jednak rozszerzyć rynek zbytu i wyjść z ofertą (...)
str. 20
6.
Z interpretacji organów podatkowych
6.1.
Kwota przychodu ze sprzedaży środka trwałego może zaważyć na obowiązku zaprowadzenia ksiąg rachunkowych
W limicie przychodu, od wysokości którego zależy obowiązek zmiany w następnym roku podatkowym ewidencji księgowej, tj. "przejścia" z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi (...)
str. 22
6.2.
Zakup przez pracodawcę dodatkowych badań krwi dla pracowników
W przypadku gdy zakład pracy zapewnia pracownikom bezpłatne badania analityczne krwi, wydatki ponoszone przez pracodawcę na te cele są kosztem uzyskania przychodu. Tak wynika z (...)
str. 24
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Opodatkowanie i oskładkowanie wynagrodzenia niani
W ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2013 r. poz. 1457) uregulowano prawnie możliwość sprawowania opieki nad dziećmi przez osoby fizyczne (nianie). (...)
str. 25
1.1.
Opodatkowanie wynagrodzenia
Wynagrodzenie niani podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Jednak rodzic dziecka oddanego jej pod opiekę nie pełni roli płatnika podatku. Niania sama rozlicza się z fiskusem. Od niej (...)
str. 25
1.2.
Oskładkowanie wynagrodzenia
Jeżeli wynagrodzenie niani zatrudnionej na podstawie umowy uaktywniającej nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2014 r. jest to kwota 1.680 zł), składki na (...)
str. 26
1.3.
Rozliczenie podatku i składek ZUS - przykłady
Wynagrodzenie minimalne Przykład Niania na podstawie umowy uaktywniającej opiekuje się rocznym dzieckiem. Z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowym, ubezpieczeniu wypadkowemu oraz ubezpieczeniu (...)
str. 27
1.4.
Wynagrodzenie w zeznaniu podatkowym
Przychody uzyskane z tytułu umowy uaktywniającej niania powinna rozliczyć w zeznaniu PIT-36 składanym do urzędu skarbowego w terminie do końca kwietnia następnego roku podatkowego (za (...)
str. 29
2.
Ograniczenie poboru zaliczki na podatek
Zbliża się koniec roku i jednocześnie jubileusz naszej firmy. Z tej okazji pracowników, którzy szczególnie wyróżniają się w pracy, zamierzamy uhonorować nagrodami rzeczowymi, których zakup sfinansujemy ze środków obrotowych. (...)
str. 29
3.
Świadczenia na rzecz zwalnianych pracowników - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Wartość świadczeń na rzecz zwalnianych pracowników, dokonywanych w ramach tzw. programu outplacementowego korzysta ze zwolnienia od podatku. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej (...)
str. 30
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Ewidencjonowanie składników majątku trwałego w zależności od formy opodatkowania prowadzonej działalności
W przypadku osób fizycznych ewidencjonowanie składników majątku trwałego ma istotne znaczenie ze względu na konieczność rozdzielenia majątku osobistego podatnika od majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności (...)
str. 32
1.1.
Podatnicy opodatkowani na zasadach określonych ustawą o PIT prowadzą ewidencję środków trwałych
Podatkowa księga przychodów i rozchodów Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia (...)
str. 32
1.2.
Skutki braku ewidencji środków trwałych
Prowadzenie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jest warunkiem umożliwiającym zaliczanie odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów. Przepis art. 22n ust. 6 updof stanowi wprost, że w razie braku (...)
str. 33
1.3.
Ryczałtowcy też ewidencjonują majątek trwały
Opodatkowanie podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych reguluje ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych (...)
str. 34
1.4.
Zmiana formy opodatkowania
Przejście z ryczałtu ewidencjonowanego na skalę podatkową lub podatek liniowy wiąże się z koniecznością założenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ewidencja jest bardziej rozbudowana, co wynika z faktu, (...)
str. 35
2.
Amortyzacja środków trwałych w okresie przerwy w produkcji
Spółka z o.o. produkowała artykuły spożywcze, które wysyłała do Rosji. Na skutek embarga nałożonego przez UE na Rosję spółka musiała przerwać produkcję. Obecnie prowadzi negocjacje (...)
str. 37
3.
Wartość początkowa gruntu wykupionego na własność
Spółka z o.o. dokonała zakupu nieruchomości gruntowej, do której wcześniej miała prawo wieczystego użytkowania. Rada miejska w uchwale, kierując się ustawą o gospodarce nieruchomościami, udzieliła (...)
str. 37
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Koszty leasingu operacyjnego i używania samochodu osobowego
1.1.
Rozliczenie opłat leasingowych
Podatnik (prowadzący podatkową księgę) zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, którego wartość przekracza 20.000 euro. Czy w tej sytuacji opłata wstępna i raty leasingowe będą (...)
str. 39
1.2.
Faktura za paliwo
Czy na fakturach dotyczących zakupu paliwa do leasingowanego samochodu osobowego konieczne jest umieszczanie numeru rejestracyjnego samochodu, aby faktury te stanowiły podstawę zapisu w podatkowej księdze? (...)
str. 40
1.3.
Leasingowany samochód a ewidencja przebiegu pojazdu
Wykorzystywany w działalności gospodarczej samochód osobowy używam na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Czy muszę dla niego prowadzić ewidencję przebiegu i koszty jego używania rozliczać do (...)
str. 40
1.4.
Koszty przedterminowego zakończenia umowy leasingu
Czy w razie wcześniejszego zakończenia umowy leasingu samochodu osobowego, tzn. przed upływem okresu na jaki umowa została zawarta, podatnik będzie musiał skorygować koszty leasingu wykazane (...)
str. 41
2.
Odliczanie składki zdrowotnej przez kartowiczów
W myśl art. 31 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.), podatnik, który z tytułu prowadzonej działalności (...)
str. 42
3.
Nagroda uznaniowa dla pracownika - ujęcie w podatkowej księdze
Przekazaliśmy pracownikowi nagrodę uznaniową za bardzo dobre wyniki w pracy. W której kolumnie podatkowej księgi należy ująć tego rodzaju świadczenie? Nagroda uznaniowa, jako że stanowi element wynagrodzenia, podlega (...)
str. 44
4.
Zlecenie pośrednikowi przyjmowania rezerwacji pokoi wyklucza kartę podatkową - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Podatnik, który prowadzi działalność w zakresie wynajmu pokoi gościnnych, straci prawo do opodatkowania kartą podatkową w razie korzystania z usług pośrednika w pozyskiwaniu turystów, gdyż (...)
str. 45
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Czy pobierać zaliczki od wynagrodzenia pracownika przebywającego za granicą?
Chcemy wysyłać pracownika w delegację do Niemiec. Będzie on przebywał w Niemczech od poniedziałku do piątku. Na weekendy będzie wracał do Polski, gdzie ma rodzinę. (...)
str. 46
1.1.
Długość pobytu pracownika za granicą - obowiązki płatnika
Stosownie do art. 32 ust. 6 updof, pracodawca, który oddelegował pracownika do pracy za granicę, jest zwolniony z obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza terytorium (...)
str. 46
1.2.
Jak liczyć okres pobytu pracownika za granicą?
Stosownie do komentarza do Modelowej konwencji w sprawie podatku od dochodu i majątku (wersja skrócona, lipiec 2010, Warszawa 2011, wydana przez Wolters Kluwer Polska Sp. (...)
str. 47
2.
Odliczenie podatku zapłaconego w kraju, z którym Polska nie ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą związaną z realizacją robót budowlanych. Siedziba spółki oraz zarząd mieszczą się na terytorium Polski. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (...)
str. 48
3.
Przychody z tytułu sprzedaży wierzytelności bez podatku u źródła - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Polski podmiot nie pobiera podatku, wypłacając nierezydentowi należności za nabyte od niego wierzytelności. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 (...)
str. 50
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Zwolnienie od podatku świadczeń zapewnianych pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe
Pracodawca może uzależnić zatrudnienie pracownika od posiadania przez niego odpowiedniej wiedzy i praktyki. Zdarza się jednak, że potrzeba zdobycia lub uzupełnienia wiedzy i umiejętności pojawia (...)
str. 51
2.
Czy wartość zapewnionego dzieciom niepełnosprawnym przewozu stanowi przychód podatkowy?
Wójt naszej gminy zawarł z osobą fizyczną umowę na przewóz trojga niepełnosprawnych dzieci do ośrodka umożliwiającego im realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. Osoba ta (...)
str. 52
2.1.
Obowiązki gminy w zakresie przewozu niepełnosprawnych uczniów
Zgodnie z postanowieniami art. 17 ust. 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. (...)
str. 52
2.2.
Zwolnienie od podatku dochodowego
Na gruncie przepisów o PIT, przychodami są - co do zasady - otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych (...)
str. 53
3.
Realizacja celu uprawniającego do zwolnienia od podatku
Podatnik uniknął zapłaty podatku od dochodu ze sprzedaży mieszkania, wydatkując uzyskany przychód na zakup działki budowlanej. Nie uzyskał jednak kredytu na budowę domu, z tego (...)
str. 54
4.
Ulga rehabilitacyjna nie dotyczy wydatku na zakup pościeli wełnianej - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Wydatek na zakup wyrobu medycznego, jakim jest pościel wełniana, nie podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Takie stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w (...)
str. 55
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Darowizna pieniężna otrzymana przez uczelnię wyższą
Uczelnia wyższa otrzymała od spółki darowiznę pieniężną z przeznaczeniem na sfinansowanie nagrody dla najlepszego studenta. Celem statutowym uczelni jest m.in. działalność naukowa, badawczo-rozwojowa, oświatowa, w tym polegająca na kształceniu studentów, kształceniu (...)
str. 56
2.
Wyprzedzające finansowanie pomocy otrzymane przez grupę producentów rolnych
Jesteśmy grupą producentów rolnych działających w formie spółki z o.o. W 2013 r. otrzymaliśmy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyprzedzające finansowanie pomocy. Otrzymanych środków (...)
str. 58
3.
Nieujawnione źródła przychodów w ocenie Trybunału Konstytucyjnego
Opodatkowanie dochodu za lata 1998-2006 Na przestrzeni nieco ponad roku Trybunał Konstytucyjny (dalej TK) rozstrzygnął kwestię konstytucyjności przepisów regulujących opodatkowanie dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów. (...)
str. 59
4.
Wybór/rezygnacja z preferencyjnego opodatkowania dochodów przez małżonków w drodze korekty zeznania - wyrok NSA
Dopuszczalne jest skorygowanie zeznania podatkowego poprzez złożenie nowego zeznania ze zmienionym oświadczeniem woli o wyborze łącznego bądź rozdzielnego opodatkowania małżonków, z zachowaniem terminu określonego w (...)
str. 61
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Użytkowanie samochodu na podstawie umowy użyczenia
Spółka z o.o. używa samochód osobowy na podstawie umowy użyczenia. Umowa ta została zawarta na czas nieokreślony. Jakie skutki podatkowe dla spółki wynikają z tytułu nieodpłatnego używania samochodu? (...)
str. 62
2.
Czy wynagrodzenie za udziały jest kosztem podatkowym?
Czy wynagrodzenie wypłacone udziałowcowi za jego udziały nabywane w celu umorzenia stanowi koszt uzyskania przychodu? Wynagrodzenie wypłacone udziałowcowi za jego udziały nabywane przez spółkę w celu ich umorzenia nie (...)
str. 62
3.
Odliczanie strat z działalności gospodarczej z kilku lat podatkowych
W zeznaniach PIT-36 za 2012 i 2013 r. wykazałem stratę z prowadzonej działalności gospodarczej. Za 2014 r. osiągnę dochód. Czy w zeznaniu składanym za ten rok mogę jednocześnie odliczyć straty z kilku lat podatkowych? Tak. (...)
str. 63
4.
Obowiązek wystawienia PIT-11 przy niskich zarobkach
W październiku br. rozwiązałem z pracownikiem umowę o pracę. Ze względu na jego niskie wynagrodzenie (pracownik był zatrudniony tylko na część etatu), naliczona zaliczka na podatek wyniosła 0 zł. Czy w tej sytuacji zobowiązany (...)
str. 63
5.
Wartość szczepionki przeciw grypie w kosztach pracodawcy i przychodach pracownika
Pracownikom, którzy wyrażą chęć poddania się szczepieniu przeciw grypie, finansujemy koszt zakupu takich szczepionek. Czy wydatki poniesione na ich zakup możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Czy (...)
str. 64
6.
Wydatek na zakup odzieży roboczej w kosztach firmowych
Jestem właścicielem warsztatu samochodowego. Z racji charakteru świadczonych usług zmuszony jestem używać odzież roboczą. Czy koszty zakupu tej odzieży mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy są to raczej (...)
str. 65
7.
Przychód z odszkodowania przyznanego przez firmę ubezpieczeniową
Samochód, który jest środkiem trwałym w mojej firmie, w wyniku kolizji drogowej został uszkodzony. Z polisy sprawcy tej kolizji otrzymałem odszkodowanie. W którym momencie powstał u mnie przychód do opodatkowania - (...)
str. 65
8.
Ulepszenie środka trwałego a podatek od nieruchomości
Jestem właścicielem budynku użytkowego, który jest wykorzystywany w prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej jako środek trwały. Czy podatek od nieruchomości za okres, w którym budynek w związku z jego ulepszeniem był (...)
str. 66
9.
Limit odliczenia zagranicznej składki zdrowotnej
Czy polski rezydent podatkowy może pomniejszyć podatek dochodowy o pełną wartość opłaconych za granicą składek na ubezpieczenie zdrowotne? Czy w odniesieniu do tych składek obowiązuje ograniczenie, zgodnie z którym odliczenie z tego (...)
str. 66
10.
Zaliczka na podatek od odprawy rentowej
Pracownikowi odchodzącemu na rentę należy się z tego tytułu odprawa. Czy od kwoty tej odprawy powinniśmy pobrać zaliczkę na podatek, jeżeli wypłacimy ją pracownikowi już po ustaniu stosunku pracy? Tak, od kwoty (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.