Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 31 (858) z dnia 01.11.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania dotyczące rozliczania VAT od wydatków na pojazdy samochodowe
Na temat zasad rozliczania VAT od wydatków na pojazdy samochodowe, obowiązujących od 1 kwietnia br., wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego czasopisma. Podawaliśmy również wyjaśnienia Ministerstwa (...)
str. 4
II.
CO NOWEGO W PRZEPISACH W 2015 R.
1.
Nowe zwolnienia, nowe przychody opodatkowane i inne zmiany w PIT
W Dz. U. z 3 października 2014 r., pod poz. 1328, opublikowano ustawę z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych (...)
str. 6
2.
Od 1 stycznia 2015 r. będą kary za nieprzekazanie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego
W Dzienniku Ustaw z 3 października 2014 r., pod poz. 1328, opublikowano ustawę z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym (...)
str. 12
3.
Szerszy zakres obowiązku sporządzania dokumentacji transakcji
Przepisy art. 9a ustawy o PDOP i art. 25a ustawy o PDOF nakładają na podatników obowiązek szczególnego dokumentowania niektórych transakcji zawieranych przez tych podatników, przy (...)
str. 12
4.
Więcej podmiotów zobowiązanych do stosowania kasy rejestrującej w 2015 r.
Obecnie zwolnienia z ewidencjonowania obrotu w kasie rejestrującej określone są w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku (...)
str. 14
III.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Ogłoszono "nową" wysokość odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych
W Monitorze Polskim z 15 października 2014 r., pod poz. 905, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 10 października 2014 r. w sprawie stawki odsetek (...)
str. 15
IV.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Koszty na przełomie miesięcy - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
W praktyce często ma miejsce sytuacja, w której faktury dokumentujące wydatki na zakup usługi/towaru wpływają do firmy w miesiącu późniejszym niż wykonano usługę/nabyto towar. W (...)
str. 16
1.1.
Skutki w VAT
Podstawowy termin odliczenia VAT Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy mogą odliczać VAT od wydatków związanych z czynnościami opodatkowanymi. Dokumentem, na podstawie którego ww. prawo jest (...)
str. 16
1.2.
Rozliczenie w kosztach uzyskania przychodów
Sposób rozliczenia faktur kosztowych dotyczących zakupów dokonanych w poprzednich miesiącach uzależniony jest od tego, czy podatnik prowadzi księgi rachunkowe, czy też rozlicza się na podstawie (...)
str. 18
1.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Dla celów bilansowych koszty zasadniczo są przypisywane do okresu, którego dotyczą, niezależnie od terminu ich zapłaty (zgodnie z zasadą memoriału, określoną w art. 6 ust. (...)
str. 22
2.
Wydatki związane z używaniem w działalności prywatnego samochodu wspólnika spółki osobowej - wybrane zagadnienia
W praktyce nie jest rzadkością sytuacja, w której w spółce osobowej używany jest samochód osobowy, stanowiący prywatną własność jednego ze wspólników. W artykule tym odniesiemy (...)
str. 23
2.1.
Odliczanie VAT
Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy mogą odliczać VAT od zakupu towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do (...)
str. 23
2.2.
Koszty uzyskania przychodów
Na potrzeby podatku dochodowego, odmiennie niż dla celów VAT, podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy spółki osobowej, a nie sama spółka. Jak bowiem wynika z art. (...)
str. 24
2.3.
Ujęcie w PKPiR wydatków z tytułu używania prywatnego samochodu wspólnika
Choć w spółce osobowej podatnikami są wspólnicy takiej spółki, to jednak wartość przypadających na nich w odpowiedniej proporcji przychodów oraz kosztów ich uzyskania może być (...)
str. 27
3.
Jak należy rozliczać podatki (VAT, PIT, CIT) i składki ZUS od umowy zlecenia zawartej ze swoim pracodawcą?
Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Dodatkowo zawarłem z zakładem pracy, w którym jestem zatrudniony, umowę zlecenia. Równocześnie prowadzę działalność gospodarczą. Zakres umowy zlecenia (...)
str. 28
3.1.
Czy wynagrodzenie należy opodatkować VAT?
Jeśli zakres usługi wykonywanej przez podatnika VAT na podstawie umowy zlecenia zawartej z pracodawcą wchodzi w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, a nie wynika ze stosunku (...)
str. 28
3.2.
Obowiązki związane ze składkami do ZUS
W zakresie ubezpieczeń społecznych, a także ubezpieczenia zdrowotnego, za pracownika - oprócz osoby zatrudnionej na podstawie stosunku pracy - uważana jest również osoba, która z (...)
str. 29
3.3.
Zasady poboru podatku dochodowego od osób fizycznych
Jeżeli usługi wykonywane na podstawie umowy zlecenia faktycznie wchodzą w zakres prowadzonej przez zleceniobiorcę indywidualnej działalności gospodarczej (zdefiniowanej w art. 5a pkt 6 ustawy o PDOF), to wynagrodzenie uzyskane z tytułu takiej umowy (...)
str. 30
3.4.
Koszty uzyskania przychodów i ewidencja księgowa zleceniodawcy
Wydatki na usługę zleconą pracownikowi, jeżeli służą celom prowadzonej przez pracodawcę działalności gospodarczej, podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Moment potrącalności tych wydatków uzależniony jest (...)
str. 31
V.
PODATEK VAT
1.
Wybrane wyjaśnienia organów podatkowych dotyczące fakturowania
1.1.
Obowiązek wystawienia faktury końcowej, gdy wcześniej wystawiono fakturę zaliczkową na 100% wartości należności
Jeżeli podatnik otrzymał 100% zaliczkę na poczet dostawy towaru (świadczenia usługi) i fakt ten udokumentował fakturą zaliczkową (lub kilkoma takimi fakturami), po dokonaniu dostawy towaru (...)
str. 33
1.2.
Wystawienie faktury zaliczkowej nie zawsze konieczne
Jeżeli otrzymanie zaliczki i dostawa towarów miały miejsce w tym samym okresie rozliczeniowym, podatnik może zrezygnować z wystawienia faktury zaliczkowej i od razu wystawić fakturę (...)
str. 34
1.3.
W kolejnej fakturze korygującej trzeba powołać się na fakturę pierwotną
Jeżeli podatnik wystawia kilka faktur korygujących, w kolejnych korektach należy powołać fakturę pierwotną, a nie faktury korygujące wcześniej wystawione do danej transakcji. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej (...)
str. 34
1.4.
Czy na fakturze dokumentującej czynności opodatkowane w innym kraju można podawać oznaczenie "NP"?
Na fakturze dokumentującej usługę opodatkowaną w innym kraju należy wskazać, że obowiązek rozliczenia VAT ma nabywca usługi. Dodatkowo, na fakturze tej można podawać oznaczenie "NP", które (...)
str. 35
1.5.
Na fakturze można podawać "datę sprzedaży"
Co do zasady, na fakturze należy podawać "datę dokonania dostawy" ("wykonania usługi"), ale można posługiwać się również pojęciem "data sprzedaży". (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej (...)
str. 36
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Kiedy sprzedaż samochodu dla osoby prywatnej trzeba zaewidencjonować w kasie rejestrującej?
Nie dokonujemy sprzedaży dla osób prywatnych i nie stosujemy kasy fiskalnej. Jedynie samochody firmowe są sprzedawane dla ww. osób. Taka sprzedaż wystąpiła w 2012 r. (na kwotę 35.000 zł) i wystąpi prawdopodobnie w 2014 r. (...)
str. 36
2.2.
Czy sprzedaż nieruchomości skutkująca przejściem umów najmu na nabywcę powinna być traktowana jako sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa?
Spółka nabywa nieruchomości w celu ich późniejszego wynajmu podmiotom trzecim. Jedna z tych nieruchomości okazała się nie przynosić planowanych korzyści finansowych, spółka podjęła więc decyzję (...)
str. 39
2.3.
Czy zniszczenie towarów na życzenie kontrahenta powinno być traktowane jako dostawa towarów, czy świadczenie usług?
Spółka sprzedaje opakowania klientom z krajów UE. Czasami zdarza się, że kontrahent zagraniczny, który zamówił towar, rezygnuje z jego odbioru. Specyfika opakowań oferowanych przez spółkę (...)
str. 40
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Nieodpłatne poręczenie kredytu udzielone przez kilku poręczycieli a wysokość przychodu z nieodpłatnych świadczeń - wyrok WSA
Gdy wspólnicy spółki udzielają nieodpłatnie poręczenia spłaty kredytu zaciągniętego przez spółkę, to spółka ta uzyskuje przychód z nieodpłatnych świadczeń. Ustalając wartość ww. przychodu należy mieć (...)
str. 42
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Raty leasingowe dotyczące samochodu osobowego o wartości powyżej 20.000 euro a koszty uzyskania przychodów
Spółka wzięła w leasing operacyjny samochód osobowy o wartości znacznie przekraczającej równowartość 20.000 euro. Czy w tej sytuacji może ujmować w kosztach uzyskania przychodów całe (...)
str. 43
2.2.
Zniszczenie towaru w transporcie przez spedytora i otrzymanie od niego odszkodowania - skutki w podatku dochodowym
Spółka kupiła towar, który uległ zniszczeniu w transporcie, w wyniku błędu popełnionego przez spedytora. Towar ten spółka zlikwidowała, a następnie zażądała odszkodowania od spedytora, z (...)
str. 46
2.3.
Wystąpienie wspólnika ze spółki z o.o. - skutki podatkowe w spółce
Spółka z o.o. posiada dwóch udziałowców (A i B). Udziałowiec B objął udziały w latach ubiegłych w zamian za wkład pieniężny. Z umowy wynika, iż udziałowiec B będzie uprawniony do odstąpienia (...)
str. 48
VII.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Premia dla pracownika-twórcy a prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów - wyrok WSA
Jeżeli pracownikom-twórcom należy się premia za pracę twórczą, przy ustalaniu zaliczki na podatek od tej premii można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów. Nie ma znaczenia, (...)
str. 49
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Otrzymanie zaliczki a moment powstania przychodu z działalności gospodarczej
Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której m.in. organizuję kolonie i zimowiska dla dzieci. Po podpisaniu umowy z klientem, ale jeszcze przed rozpoczęciem kolonii lub zimowiska, (...)
str. 50
2.2.
Czy okulary przyznane w wyniku dodatkowego badania są zwolnione z opodatkowania i oskładkowania?
Z uwagi na zgłoszenie pogorszenia wzroku pracownik posiadający ważne badanie okresowe, w ramach którego korzystał już z refundacji okularów do pracy przy komputerze, został skierowany (...)
str. 52
2.3.
Wspólnik zatrudniony w spółce osobowej na podstawie umowy o pracę - skutki w PIT
Wynagrodzenie wspólnika jako koszt podatkowy Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Jednocześnie jestem w tej spółce zatrudniony na umowę o pracę jako księgowy. Czy wynagrodzenie z tytułu tej (...)
str. 54
VIII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Kto płaci podatek od nieruchomości - najemca czy zarządca?
Zamierzam wynająć od gminnej jednostki budżetowej znajdujący się w jej trwałym zarządzie budynek niemieszkalny. Kto będzie płacić podatek od nieruchomości? Podatnikiem podatku od nieruchomości w (...)
str. 56
IX.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Jak amortyzować budynek kupiony jako używany?
Spółka nabyła budynek magazynowy, który był wcześniej używany wiele lat. Czy można do jego amortyzacji przyjąć indywidualną stawkę amortyzacyjną? Generalnie środki trwałe podlegają amortyzacji według (...)
str. 57
2.
Czy faktura z lat ubiegłych może być podstawą amortyzacji?
Czy wprowadzając do działalności gospodarczej komputer, który pierwotnie był wykorzystywany na cele osobiste (prywatne), można ustalić jego wartość początkową na podstawie faktury zakupu (wartość przekraczała (...)
str. 58
3.
Rozliczanie leasingu bilansowo - finansowego, a podatkowo - operacyjnego
Nasza spółka z o.o. użytkuje środek trwały na podstawie umowy leasingu, który dla celów bilansowych traktowany jest jako leasing finansowy, a podatkowo - operacyjny. Mamy następujące wątpliwości: (...)
str. 59
X.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Dofinansowanie z PFRON do wynagrodzenia dla osoby współpracującej
W prowadzeniu działalności gospodarczej pomaga mi moja małżonka. Posiada ona orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o dofinansowanie do (...)
str. 61
XI.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki ZUS od odszkodowania za zakaz konkurencji
Członkowie zarządu mają przez okres 6 miesięcy prawo do odszkodowania w związku z dodatkowo zawartą umową o zakazie konkurencji. We wrześniu br., decyzją rady nadzorczej, członkowie zarządu zostali (...)
str. 63
2.
Składki ZUS od wypłat z ZFRON po utracie statusu ZPChr
Jesteśmy zakładem, który utracił status zakładu pracy chronionej. Ponieważ stale utrzymujemy odpowiedni stan zatrudnienia oraz odpowiedni wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zachowaliśmy ZFRON oraz niewykorzystane środki (...)
str. 64
3.
Wniosek o zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę
W połowie października br. z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę zawarta na czas określony. Następnego dnia dostarczył on zwolnienie lekarskie na okres 30 dni. (...)
str. 65
XII.
PRAWO PRACY
1.
Wymiar czasu pracy obowiązujący w 2015 r.
Metodyka wyliczania wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym jest jednolita dla wszystkich systemów czasu pracy (z wyjątkiem pracy w ruchu ciągłym). Wynika ona z (...)
str. 66
2.
Kolejna ważna uchwała SN w sprawie ryczałtu dla kierowców
Jesteśmy firmą transportową. Większość naszych pracowników zatrudniona jest na stanowisku kierowcy, przy kierowaniu pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Po ostatniej uchwale Sądu (...)
str. 68
3.
Dodatek za nadgodziny przy stałych i zmiennych składnikach wynagrodzenia
W naszym zakładzie pracownicy są zatrudnieni przy produkcji i w dziale administracyjnym. W administracji wynagrodzenie pracowników jest określone w stałej stawce miesięcznej, bez żadnych dodatków. W dziale produkcyjnym pracownicy wynagradzani są (...)
str. 69
XIII.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Stosowanie uproszczeń dla jednostek mikro w przypadku rozpoczęcia działalności w ciągu roku obrotowego już za 2014 r.
Nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadziła m.in. dla osób fizycznych przedział przychodów ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w walucie polskiej pomiędzy 1,2 - 2,0 mln euro, uprawniający takie jednostki do korzystania (...)
str. 71
2.
Wycena wyrobów gotowych przy przekształceniu osoby fizycznej w spółkę z o.o.
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, tj. zakład produkcyjny, z dniem 2 października 2014 r. przekształciła się w jednoosobową spółkę z o.o. (wpis do KRS). Czy na dzień 1 października (...)
str. 72
3.
Rozliczenie opłat drogowych ponoszonych za granicą
Jesteśmy firmą przewozową. Przekazujemy na konto węgierskiego systemu poboru opłat drogowych określoną ilość forintów. Z systemu generowana jest faktura za te wstępnie wykupione doładowania. Po ustaleniu (...)
str. 73
4.
Wycena bilansowa udzielonych pożyczek oraz zobowiązań finansowych
Nasza spółka dokonała przeliczeń udzielonych pożyczek według skorygowanej ceny nabycia oraz według kwoty zapłaty. Zastosowanie wyceny według skorygowanej ceny nabycia wykazało wyniki różne od tych, jakie (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.